4-ročné dieťa by chcelo vedieť čítať - neuškodíme mu?

hdpe
2. dec 2019

Dobrý deň, zaujímal by ma názor tých mamičiek, ktorým sa deti naučili abecedu pred nástupom do školy. Minule mi náš malý 4- ročný syn sám od seba napísal niekoľko písmen a aj to po sebe prečítal. Naučil sa to sám. Mám chuť ho naučiť celú abecedu, no neviem potom, či mu viac neuškodím. Čo bude robiť v škole?
Už teraz vie pomenovať čísla do 100 a aj viac. Naučil sa to pri spoločenských hrách, ktoré ho bavia.

sara07
2. dec 2019

oni sa učia abecedu cez obrazky už v škôlke, , tiež sa podpisat menom paličkovým pismom v škôlke, ked sa robia testy školskej zrelosti jedna z uloh je prečitat 10 pismenok alebo podpis

simsalabim
2. dec 2019

@hdpe moj synovec uz v 4 rokoch plynule cital. naucil sa sam. Pytal sa na pismenka a sam sa ich naucil spajat. Vela sedaval rodicom na kolenach a cele hodiny mu citali, tak myslim, ze sa to takto nanho nalepilo. Do skoly chodil do triedy pre nadane deti, nebol jediny, kto uz vedel citat.

moonglow
2. dec 2019

Moji obaja vedeli abecedu davno pred nastupom do skoly, citat slova sa vsak nenaucili, zostali pri pismenach. Dnes sa od deti vyzaduje, aby sa pri nastupe do skoly vedeli podpisat, takze kazde jedno ovlada minimalne nejaku cast abecedy. A su aj take, ktore plynule citaju ako predskolaci 😉

kofa77
2. dec 2019

@hdpe nech sa uci, ak chce, ale sam, nie ze rodic bude pri nom sediet.
skore citane pred 4. rokom je znakom nadpr.IQ, jednym zo znakov.

ono ale nejde ani tak o citanie v zmysle spajania pismenok, ale o citanie s porozumenim.
a o skolu sa neboj, ucitelka ak je schopna poriesi, moj syn cital ked mal 3, normalne s porozumenim, ziaden problem.

saluda
2. dec 2019

@hdpe vôbec sa s tým netrap a podpor ho v tom, neskôr v skole sa nebude musieť trápiť so zapamatanim si tvarov písmen. Okrem toho, to, že sa naučí teraz písmená, neznamená, že sa naučí aj čítať. Zatial sú to preňho iba znaky. Napríklad môj najstarší vedel abecedu v 2,5 roku kompletne celú, veľké aj malé písmená, aj ako idú za sebou v našom aj angl. jazyku, ale do čítania sa nehrnul. Až tesne pred školou, keď mal čerstvých 6 rokov ma poprosil, že ho mám naučiť čítať, tak sme nad tým sedeli hodinu a odvtedy čítal sam. Písmená mu boli dávno známe, tak ich už iba spájal bez toho, aby pri tom musel rozmýšľať ešte aj nad tým, ako sa ktoré vyslovuje.
S tým, čo bude v skole, sa teraz netrap, nejak bude. Ak bude zrelý na školu skôr, myslím aj psychicky, tak môže ísť skôr. Môj bol intelektuálne na školu zrelý predčasne, ale po psychickej stránke by aj rok navyše mohol čakať. Dali sme ho normálne ako mal ísť, v skole sa občas síce nudil, ale správanie skolkara, ani tak, ani tak.......
Mimochodom, deti sa najlepšie a najrýchlejšie naučia niečo práve vtedy, keď to ony samé chcú. Keď tu niekedy citam poznámky, že niekoho dieťa ešte nevie niečo, čo ešte fakt nemusí vedieť a iniciativna mamička ho teda ide učiť, napriek tomu, že dieťa to má tazko na háku. .......
Dcéra vôbec nejavila o písmená ani čítanie záujem, učila sa až v skole, síce s problémami kvôli istým dysfunkciam, ale sa naučila, len sa pri tom viac natrapila.

hdpe
autor
2. dec 2019

Tak my čítame knihy od bábätka, bez toho si nevieme predstaviť zaspávanie. Keď mal 2 roky, ho zaujímali tabule s názvami ulíc. Chcel to vedieť prečítať. No potom prišlo obdobie (3 roky) pri ničom dlho nevydržal, začal byť taký roztržitý, prestal si pamätať básničky a pesničky čo vedel v 2 rokoch. A teraz ma zrazu prekvapil, že vie písať a čítať písmenká.

lenka2710
2. dec 2019

@hdpe ahoj,moja vedela abecedu uz v 2 rokoch, asi v troch rokoch sme sa začali hrat tak, že sme povedali písmeno a vymýšľali slova! Teraz ma 5 a uz sa snaží normálne citat knihu! Minule som skoro z nôh spadla keď prečítala celú stranu bez chyby! Tiež mám obavy,že to bude v škole problém! Inak podpísať sa palickovym uz tiez vie a do školy pôjde az od 7,lebo je v jeseni! Takže som zvedava,čim ma dovtedy ešte prekvapí

mogaa
2. dec 2019

@hdpe je to individuálne, sú deti čo keď vedia pred školou čítať, tak potom sa tam nudia a nechcú tam chodiť....Si zober že prvého pol roka sa učia deti čítať, tvoj keď pôjde do školy to už síce bude vedieť ale musí tam potichu presedieť - no bude sa nudiť...ale hodne záleží od učiteľky, môže natrafiť na takú čo mu dá "prácu"naviac aby sa nenudil, ale aj takú čo bude vyžadovať aby ticho sedel a nevyrušoval - a to potom môže byť problém😉kamarátka mala syna, veľmi šikovný prváčik ale v kuse poznámky za spávanie, učiteľka ich poslala k psychológovi. Verdikt chlapec je nadpriemerne inteligentný a nudí sa, tak učiteľka mu začala dávať úlohy "naviac" ale hned jej povedala že to nebude dlhodobo, lebo pre ňu je to práca naviac a á na starosti ostatné deti a s nimi musí prebrať učivo a nie kontrolovať jej dieťaťu úlohy čo mu zadala...a aj tak bolo....v ďaľšom ročníku začal malý stagnovať, lebo do vtedy bol ten najmúdrejší a zrazu sa začalo preberať nové učivo čo nevedel, ostatné deti už nabehli na učenie ale on sa iba začínal učiť a to už bol problém - už prišli aj dvojky a trojky....ale sú deti ktorým to nerobí žiadny problém.....ale naozaj záleží aj na akú učiteľku natrafí....

blondiee83
2. dec 2019

Moj syn vedel v troch rokoch abecedu, par mesiacov na to ju aj napisat, v necelych 4r uz vedel zakladne pocty 2+1, 6+1 a podobne, take lahsie. Ono sa to stupnovalo - teraz v septembri nastupil do skoly a uz celkom pekne cita. Dlhsie slova mu trochu robia este problem - v skole dostal text a tam bolo slovo: superhrdinovia - ale inac cita krasne, z matematiky uz vie nasobilku do 100 a teraz zacina s delenim. Scitanie a odcitanie aj nad 100 mu problem nerobi (samozrejme nie take, ze 284+326...ale vie si krasne odvodit, ze ak 30+20 je , tak 300+200 je 500 a 3000+2000 je 5000. To iste s nasobenim 2*3 je 6, tak 20*30 je 600 atd. Matiku zboznuje, niekedy zasnem, co vsetko uz vie.
Boli sme na psychotestoch, ale nemal dostatocne IQ na individualny studijny plan - mal dost problem so slohovymi ulohami, textom. Matiku a techniku mal vysoko nadpriemernu. Tento rok pojdeme znova, nakolko nam to psychologicka poradila - ze tie deticky sa vyvijaju a ak mal ako 6r IQ 120, kludne o rok moze mat 130 (tolko je potrebne k individ.stud.planu). Vidim na nom, ze to chapanie textu a slovna zasoba sa mu velmi zlepsuje.
Ale teda oni su v skole 10, z toho 5 prvakov a 5 druhakov - cize v skole sa nenudi, ucitelka mu dava veci navyse a ak skonci s ulohami, on sam si pise, pocita, vypyta sa k tabuli atd.
Ja som zatial spokojna.

ewellina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
diewcatqoo
2. dec 2019

Ked som nastupila do skoly, vedela som citat, pisat , scitavat a odcitavat. V podstate cele prvacke ucivo som mala v malicku, pretoze mam o rok staršieho brata a odkedy on nastupil do skoly, tak som kazdy den robila domace ulohy spolu s nim. Boli sme v triede viaceri takito a nastastie sme mali super triednu, ktora nas posadila do zadnych lavic a dala nam pracu navyse. V skole sme sa nenudili a mali sme aj nadalej motivaciu ucit sa. Takze zalezi to aj na dietati, ale aj na tom, ci ucitel dokaze dostatocne motivovat deti.
Moj syn bude mat coskoro 3 roky a pozna celu abecedu a cislice. Neucila som ho cielene, ale nejako prirodzene sa to na neho nalepilo. Odkedy zacal chodit, tak nase prechadzky spocivali v tom, ze sme obchadzali parkoviska a citali znacky aut, takze takto sa to naucil 😀

h2
2. dec 2019

@lenka2710 Ahoj, a neuvažovala si nad tým, dať dcérku do školy skôr? Aj môj syn vedel čítať už pred školou, ale on bol našťastie augustový, takže je najmladší v triede. Skôr sa ma niektorí pýtali, či mu nedám odklad, pretože je augustový. Ale to by som v jeho prípade určite neurobila.
Ináč, k tomu nudeniu sa v škole: aj ja som vedela už pred školou čítať a teda v škole som sa určite nenudila, mňa v škole všetko hrozne bavilo. 😁

lenka2710
2. dec 2019

@h2 ona je oktobrova, a ja som zas zástancom toho,že si ma.užiť detstvo pokiaľ môže! Potom to budú len samé knihy a učenie

kika831
2. dec 2019

@hdpe Ahoj. Moj syn sa sam naucil plynulo citat uz v 4 rokoch. Stale sa ma pytal pri citani rozpravok na pismenka, sam si zacal citat uz potom slabiky a v 4 rokoch mi uz sam cital cele vety. Ak dieta ma tuzbu vediet citat, tak vek nerozhoduje. Tes sa a urcite mu vysvetluj a odpovedaj na vsetko. Mas sikovnicka 😀👍

eliska13
2. dec 2019

@hdpe ak sam chce podporuj ho.Dnes je vela kniziek,pomocok, pracovnych zositov
Skolu zatial neries mozno pojde do takej pre nadane deti, mozno sa bude citit dolezity, ze moze pomoct druhym, mozno ho ucitelka zaujme niecim inym vzdy lepsie ako dieta, ktoremu nejde skola a trapi sa cela rodina.
Ak ma zaujem a tuzbu je to super

mpg
2. dec 2019

Niektoré deti zaujímaju písmena a čísla a dokážu sa ich naučiť aj pozorovaním, aj syn v takom veku si vždy pozeral čísla na MHD a už hovoril aké ide, napr. na 11, že idú dve jednotky, aj písmena ho zaujímali a potom názvy relácii v TV, našiel v programe, potom si aj všimol, že o koľkej je to hodine.
Deťom to možno potom v škole pomôže, len tam sa robia rôzné činnosti a musí sa zapájať do všetkých, napr. písanie, kreslenie, cvičenie ale veľmi sú dôležité aj činnosti, aby bol sebestačný v hygiene, pri jedení, dokázal si niečo vypýtať a spolupracovať, atď.
Učiteľka mala problémy s deťmi, ktoré boli málo samostatné v iných - bežných oblastiach a vedeli napr. hlavné mesta štátov.

martina1201
2. dec 2019

@hdpe Dnes je uz nutnost aby deti poznali aspon abecedu pred nastupom do skoly. Takze mu tym urcite neublizis. Od septembra nastupovala do skoly neter a jej babka stresovala, ze este nevie citat a ze to je podmienka. Tak som im poziciavala abecedne hry pre deti.....

sense
2. dec 2019

Ak bude chciet citat nauci sa to sam aj bez toho aby si ho ucila.... su deti kt to zvladnu same uz pred nastupom do skoly... ja som za podporu ak dieta prejavi zaujem ale nie za cielene ucenie v tomto veku...

moni73
2. dec 2019

@hdpe tiez si myslim, ze ked bude chciet, nauci sa. Detom treba odpovedat, netreba ich cielene ucit.

sashka22
2. dec 2019

@hdpe akurát mám na túto tému rozčítaný článok, ale s tým teda, že mi pokračujeme ďalej v domácom vzdelávaní
http://www.slobodaucenia.sk/clanok/deti-sa-ucia...

moni73
2. dec 2019

@sashka22 urcite na tom nieco je. Mne sa dcera "zazracne" naucila citat - davno pred skolou a v 4tej triede zrazu "zazracne" vedela anglinu - b2. Preto verim vnutornej motivacii.

maximilie
3. dec 2019

@hdpe ak ti mozem poradit - vie kreslit postavu tak, ze ma hlavu, krk, trup,ruky,nohy, atd? vie sa sam obsluzit po pouziti wc-aj po velkej potrebe? vie sa sam obliecť, ...? vie zakladne samoobsluzne cinnosti? pozna básničky, vie ti zreprodukovat obsah precitanej rozprávky? skus si najst na nete, co by mal ovladat predškolák - aj ked Tvoj ma len 4, teda skus zacat od toho, ci ovlada veci primerane jeho veku. Potom ho radsej nauc viazat si snurky, ako abecedu. Tuto chybu robi vela mamiciek. Dieta v 3r vie ratat nasobilku, vie po anglicky, pozna abecedu, vie ale nevie drzat farbicku ani si obut papucky - proste zakladne veci neovladaju,ale vedia po anglicky alebo citat ;) ... Netreba predbiehať, vsetko ma svoj cas, postup a svoj vyznam pri rozvijani sa dieťaťa
dieta v tom veku nech vela kresli, sklada puzzle,hrajte sa pexeso, ked vie pocitat-clovece, citajte si rozpravky, ale neuc ho cielene citat - moj nazor. Inak su zaujimave hry s pismenkami- vymyslat slova na dane pismenko .,atd. dolezitejsie je na zaciatok vediet sluchom urcit prve pismeno v slove a podobne.
@sara07 mas zle informacie, deti v MS sa len oboznamuju s písmenkami, určite sa ich neucia a v testoch skolskej zrelosti nemusia poznat pismenka. Dieta az v predškolskom veku (5+) sa ma vediet podpisat svojim menom
🙂

sara07
3. dec 2019

@maximilie záleží či ide o jednoduchy ktory sa robí v škôlke také záchytne sito alebo rozšireny
Test prediktorov gramotnosti
uloha č.1
zaškrtinite písmená ktoré vie dieta čitat
počet správne prečitanych pismen
názov tej ulohy je 1.Čitanie písmen

s1m.one
3. dec 2019

ahoj, moj syn ma uz vela rokov a dobre si pamatam ako pred nastupom do skoly cital knihy, v skole sa nenudil, ak bude mat aj mimoskolske aktivity, tak to iba ocenis, ze si tym pomozete, ked sa nebude doma trapit nad abecedou, netreba branit tomu, ak chce vediet viac, vety typu - bude sa v skole nudit - neznaaaasam!!! ty si poznas dietatko a ak je velmi ucenlive, chce toho vediet, netreba tomu branit, ale naucit ho chciet vediet to mnohym detom a aj im rodicom chyba v dnesnej dobe..

demetria
3. dec 2019

@hdpe
To, ze teraz vie pismenka vobec nemusi znamenat, ze ako predskolak bude plynulo citat. Moj sa sam naucil pismenka pred 4 rokom. Okolo 4,5 poznal celu abecedu. Potom o citanie dlho nejavil zaujem, az ked mal vyse 5r, zacal sam od seba spajat velke tlacene pismena do slov. Potom zase dlho nic a teraz ma 6, je predskolak (jesenne dieta) a zrazu mi predviedol, ze uz pozna aj celu malu tlacenu abecedu, vie citat slova a zacina citat vety.
Netusim, ci bude poriadne citat, kym pojde do skoly. Mozno ano, mozno nie. Ucit ho to nemienim. Ale po skusenosti so strednym, kde p. uc. v prvej triede vyzadovala, aby v decembri uz plnohodne citali a na Vianoce uz mali za ulohu precitat knihu, si myslim, ze mu pripadne citanie na skodu nebude. A to bol stredny v beznej sidliskovej zakladke, ziadna trieda/skola pre nadane deti😉.

maximilie
4. dec 2019

@sara07 prepac, v skolke sa ziadne ,,zachytne sito " nerobi.... mozno myslis testy do nadanej triedy, tak tam mozno skumaju ci uz dieta pozna pismena
och ,ked tu citam ako
@martina1201 odkial mate tie informacie, ze je to nutnost? ;(

maminky, poraďte sa radsej s pano učiteľkami v škôlke, tie vam naozaj budi vedieť poradit
uz chapem preco mi doktor povedal, ze zakaz citat modreho konika, ze sa tu popise 98% hluposti a neprávd ....
radsej ucte deti nech sa vedia same obliect a vyzliect-ide zima, zipsovat, snurovat... vsetko ma svoj vyznam-rozvoj jemnej motoriky, ... nech sa vedia utriet po velkej potrebe

https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/3861...

je skvele ze mate zaujem venovat sa svojmu dietatu, ale radsej kupte nejake pracovne zosity, knihy pre predskolakov. Je ich kopu na vyber a je v nich kopu zaujimavych cvičení, uloh,...

martina1201
4. dec 2019

@maximilie ako som písala, nielen vnučka mojej tety, ale aj kamoška má akurát prváčku a obe povedali, že na poslednú chvíľu musia deti učiť abecedu.

renab
3. jan 2020

Mam tri deti a vsetky tri vedeli plynulo citat skor, ako isli do skoly. Ziadne problemy sme nepostrehli, dcera dokonca isla do skoly o rok neskor.
Ked syn bude chciet, nauci sa to aj sam. Ak by este na citanie nebol "zrely", nepomoze ani to, ked ho to budes ucit.