4,5-ročný syn opakuje, čo sa dialo v školke

18. jún 2024

Syn pride domov a my sa ho snazime spytat, co robil v skolke. Miesto toho aby nam odpovedal si rozprava sem tam nieco co sa stalo v skolke. napr: Majka! To nesmieš, Jožko, to čo si spravil?!

A ked uz nejak vydolujeme, čo sa stalo je to akoby dialog ucitelky a nejakeho dietata, ktoreho sa to tykalo. Jednoducho nam to nevie povedat svojimi slovami. ale dialogom co sa stalo. Az doplnujucimi otazkami zistime co sa stalo.

Nemali by deti uz povedat same co sa stalo a ako sa stalo? Najviac nas trapi, ako keby si to v tej hlavke spracovaval vsetko. Mate podobnu skusenost? Ď

egonsk
18. jún 2024

prinajhorsom ma nejaku formu autizmu .... moji zvycajne odpovedali "neviem" a to ma slo porazit 😅 .. ale neskor sa z nich dalo aspon nieco vydolovat, no slo to z nich ako z cblpaten deky. A inak okrem mozno 3 spoluziakov, ostatnych mena mi ani jeden nevedel odrapotat. Ale inak obaja su ok.
Takze uvidis neskor, ci si ten svoj zije vo svojom svete, alebo ne, ci to teda je nejaka porucha, alebo len proste jeho prejav.

kacena4
18. jún 2024

deti vo veku okolo 4-5 rokov len zacinaju tvojit pribehy, teda prerozpravat dej, takze je to normalne, treba mat trpezlivost a klast mu otazky casom by sa malo naucit prerozpravat ho, napr. mozete citat rozpravky a on ich prerozprava a pod

autor
18. jún 2024

Verim, ze nie nie. Ono to nie je zasa v kuse :D, len ked nema co robit doma tak si na to spomenie a povie si ten kratky usek.....
Rozprava krasne, je sikovny, ma rad ludi, rad sa hra s detmi, ma rad nove jedla, rad skusa, rad sa hra na hry akoze...
to "neviem" to hovori aj on. a ked uz moc tlacime tak zacne takto ako som pisal vyssie.

unicornlady
18. jún 2024

veď deti bežne používajú výrazy, ktoré počuli od dospelých, alebo tie výrazy hovoria napr. bábike, plyšákovi..

cookie29
18. jún 2024

A Ty ked prides domov z roboty, tak mas zaujem rozpravat co bolo? Alebo chces vypnut? 🙂

Skus sa pytat inak, ako "co bolo" a pod, a nie hned. Napriklad pri veceri, alebo olovrante, podla toho kedy ho bravate, povedat ze Ty si dnes mala pekny den a ci aj on ma nieco, co sa mu pacilo. Atd

koniarova
18. jún 2024

A načo sa ho stále vypytujete,ako bolo v škôlke?

autor
18. jún 2024

@cookie29 a @koniarova je naozaj podstatne spomenut, ze to nie je tema dna? Tu nikto nevravi, ze tieto otazky su pokladane kazdy den a nie hned ako pride zo skolky. Kazdy predsa chce vypnut a resetovat ked niekde bol pol dna. Ludia prosim komentujte vecne. Mna zaujima, ci sa s tym niekto stretol, ze jeho dieta opakovalo frazy zo skolky popripade tie frazy pouziva ako vysvetlenie. a nie vlastne slova na to vysvetlenie. Ked vam dieta hovori Simon, to nemozes. Asi aj vas bude zaujimat co sa dialo predsa 🙂 Ci budete sa tvarit, ze vas sa to netyka? Naozaj?

viestta
18. jún 2024

Moj ked sme sa pytali co bolo v skolke odpovedal Vsetko. Co si jedol. Vsetko. Treba sa aj inac pytat. Dnes ste si kreslili? Ano, a tebe sa pacilo co ste kreslili? Hral si sa aj na dvore? S kym si sa hral? Co nove ste sa dnes naucili? Nejaku pesnicku? Aku?

autor
18. jún 2024

@viestta Ano presne takto sa pytame, s tymto problem nema vobec, na to krasne odpoveda. Niekedy sice povie NEVIEM :D ale tak to beriem, ze nema na to naladu sa vraciat k nejakym veciam. Len nerozumiem tomu opakovaniu :/

viestta
18. jún 2024

To opakovanie je tiez v pohode. Je to hra na role. Tak ako sa hra na sofera kde opakuje to co pocul od nejakeho sofera, hra sa aj na spoluziakov alebo pani ucitelku. V skolke sa mozno hra na mamu a opakuje co pocul od teba

anjelicek26
18. jún 2024

Tak v tom veku je klasicka odpoved - bolo dobre, neviem, nepamatam, ano-nie,... to, ze ti to takto prerozprava ukazuje, ze ma dobru pamät... prerozpravat pribehy prijde o rok dva...

amelia89
18. jún 2024

Nestretla som sa uplne ze by takto prerozpraval dej, moze to by fakt ze len sa “hra” na to co sa tam dialo. Ale co sa tyka prerozpravania deju celkovo,este to nemusi vediet. Ked si napr precitate nejaku kratsiu knizku s jednoduchym dejom- vedel by potom 2-3 vetami o com to bolo?

@egonsk nemyslim to vobec v zlom naozaj, ale nie je uplne dobre len tak okomentovat na zaklade jedneho opisu ze ma dieta autizmus. Niekoho to moze dost zasiahnut, moze sa kvoli tomu naozaj aj trapiť atd. Len chcem akokeby poukazat ze treba s tymi diagnozami narabat opatrne
(jasne zase ked pise mamicka ze jej 3-rocne dieta nerozprava, nezdiela, nekomunikuje, a pod je na mieste to spomenut a poslat ju k pediatrovi) ale dieta ktore nema ziadny priznak len proste opakuje vety zo skolky - to asi nebude ten pripad …

jumama
18. jún 2024

Pozri si niekde, co je to "echolalia" a skus si podla toh posudit, ci to co syncek hovori je toho typu.

nika23t
18. jún 2024

Skus mu dávať konkrétne otázky. Nie tak všeobecne, ze co v škôlke, ale presne sa pýtajte, co chcete vedieť. Kto, kedy, kde, s kým, ako atď atď. Ešte sa len učí rozprávať celé príbehy a navyše, v tomto veku si môže veselo pliesť realitu s fantáziou a bude s tým uplne v pohode. Nebude klamat, len proste je v takom veku.

pralinka86
18. jún 2024

Aj u nas... Proste spracuvava dodatocne co sa udialo... Niekedy vo vani, niekedy pri hre, ked sam si organizuje postavicky, auta, atd...ale tiez nie kazdy den, asi len vtedy led nieco na neho zaposobilo silnejšie.
A ano, normálna odpoved z neho sa nedostane, ale deti este nevedia v tom veku prerozprávať co bolo, aj casovo to inac vnimaju, to este len pride

mclissa
18. jún 2024

Tak moj ma skoro 3 a pol a vie mi povedat co robili, aj co papal, aj ako sa hral. Aj ci posluchal alebo nie. Aj mi vyzdradi ktore dieta plakalo. A vzdy mi povie dobre lebo vidim fotky z dna ako sa hra.

nyphadora
18. jún 2024

Dcera chodi uz dva roky do školky ma 4,5 a najviac sa dozvieme čo robili počas dňa, keď sa doma hraje na škôlku. Ona je učitelka a hovori deťom čo maju robiť 😂. Nikdy mi to zvlašne neprišlo, som bola rada, že viem, čo robili. Som rada keď povie, či spala alebo boli na ihrisku.

autor
18. jún 2024

@mclissa ja som ale nepovedal, ze toto predsa nevie 😀

mimka1402
18. jún 2024

Mám takéto dieťa v triede až rozmýšľam, že či nie ste moji rodičia 🙂 za mňa "nábeh" na autizmus u môjho. U vás neviem, možné je to určite tiež ale musíš ty vedieť aké iné veci tam sú "zvláštne".
Ale u nás mimo naucenych fráz nebýva nič zmysluplne. 🙂

autor
18. jún 2024

@mimka1402 staci povedat mesto

mimka1402
18. jún 2024

Hlavné mesto 😄 Ale ja som sa s rodičmi už snažila komunikovať, že niečo sa mi nezdá, keďže dieťa je také aj v školke.... 🙂-

autor
18. jún 2024

@mimka1402 tak potom nie. On je za zasa velmi rad medzi detmi, pomoze, hra sa s kazdym, vie hry akoze, pomoze mamine pri umyvani ci vareni, rozprava chape co mu hovorime, sam sa oblecie vyzlecie napapa, nema problem so stravou nema ziadne ritualy. Rad sklada lego nema rad ked pozera viac krat po sebe tu istu rozpravku. Povie na to sám že toto som už mal že chcem pozerať inú. A podľa určite vedieť že absolútne normálny a čo sa toto deje v škôlke to nám nikto nepovedal, to sme si Všimli len my doma. Vie bicyklovat.

autor
18. jún 2024

* A podľa učiteliek je vraj absolútne v poriadku len niekedy mu treba povedať dvakrát alebo trikrát a nie hneď na prvýkrát počúvne.

larinka552
18. jún 2024

To je super! Je sikovny 🙂 Niektori su v komuniakacii na podobnom leveli este na strednej skole 🙄😄

mclissa
19. jún 2024

Tak potom kde je problem?

jumama
19. jún 2024

Poznam takeho chlapceka, co mal ako maly echolalie, uprostred rozhvoru vytiahol a zopakoval zlozitu vetu, ktoru niekde pocul. Ci v rozpravke, ci v rozhovore. A ta veta trebars bola k veci v tom rozhovore, ale bolo to smiesne akym sposobom ju pouzil, akoby tak knizne, nepatricne veku. On asi do 3 rokov nerozpraval skoro vobec, a potom uz ako raketa, trebars mu niekto povedal: Kostihoj je taka bylinka, co sa dava na kasel. A on nabuduce, ked sa nieco tykalo kostihoja, nepovedal nazov, ale zopakoval to cele "bola tam luka , kde bola bylinka, co sa dava na kasel" alebo "mohli by aj zvieratka jest bylinku co sa dava na kasel?" pritom vedel aj nazov, ak by mu to v knizke ukazes, ale v reci to pouzival takto. Neviem to lepsie vysvetlit, proste nepamatam si vsetky tie priklady, ale on si takto doslovne zapamatal opis veci a pouzival vo vetach ten opis miesto nazvu.
On mal vsak aj take prehravanie situacii, ked bol pretazeny, tak odbehol do inej miestnosti a tam rozpraval a rozpraval a on vlastne tam prehovaral cele deje rozpravok echolaliami alebo rozhovory s ludmi, co pocul. A teda u neho sa napokon autizmus potvrdil. V podstate je velmi sikovny, psychicky aj fyzicky, jedine co mu aj do vyssieho veku zatial zostalo je toto prehravanie si situacii. Proste sa zavrie v izbe a takto si tam vsetko pororzprava.

autor
19. jún 2024

On nerozprava tak, že by opakoval celé vety co by si odniekadial pamatal. Cize neopisuje danu vec. On si proste keď sa nudi, tak si vytiahne tú krátku vetu co pocul zo skolky. Nie je to ani kazdy den. On vie odpovedať aj na Otázky aj si sám vie povedať čo chce a napr nie sú to tie isté otazky. Su to rozne variacie otazok na rovnaku poziadavku. Ale rozumiem.

cookie29
19. jún 2024

@autorka a odkial to mam uhadnut? Ja Ti len pisem, co sa da a nie. Ak ste to vyskusali a dieta reaguje rovnako, kladla by som si otazku. Ak je to len jeho sposob spracovania, nie je problem. Ano mne dieta v podobnom veku toto robi. Ale inokedy porozprava normalne. Ale toto asi tiez nie je tema dna co?

autor
19. jún 2024

Precitajte si prosim vlakno, ja sa vas nesnazim zhodit ani urazit. Je pomenovany konkretny problem. Ja vravim o situacii zo skolky. Proste rad opakuje tieto veci zo skolky, popripade ked je vonku a niekto nieco povie nejake dieta ci dospely co sa mu paci tak to zopakuje. ale To Uz potom nezopakuje nikdy. NIe je to ze by si to zapamatal a pouzil to znova. To sa deje len pri skolke. On rozprava uplne standardne: vie si vypytat co chce, vie povedat dej rozpravky, vzdy inak, nie su to naucene frazy. Proste problem je len ta skolka :/
Cize i vam to robi? Preco by nebola, presne o to nam ide. Najst niekoho s podobnym problemom 🙂

autor
19. jún 2024