4,5-ročný chlapček nevie a nechce vyfarbovať a kresliť

31. jan 2024

Ahojte. Priateľov syn má 4,5 roka a oproti iným deťom v škole je s vyfarbovaním a kreslením fakt pozadu. Napríklad celá omaľovánka je len dočarbaná. Ide o to, že aj doma , keď to skúšame, jemu je až do plaču, že on to nevie, bojí sa. Pričom nikto naňho nekričí, nikto ho nenúti, všetko sa mu ukazuje, že stačí pekne pomaličky, no preňho je to koniec sveta a len protestuje akoby ho mal niekto za to zbiť. Až mám niekedy pocit, že má z toho strach. Kreslenie, to už vôbec, to ani vyskúšať.
Ja svoje deti nemám, za to sa chcem opýtať tu, či je toto v poriadku, priateľa to dosť trápi, že ani jednu malú guličku nie je schopný vyfarbiť. Ani žiadna motivácia veľakrát nepomáha. Myslíte, že sa to časom zlepší aj samé a "kašľať" na to ? Alebo sú aj nejaké podobné aktivity, ktorými by si to vedel precvičovať? Ďakujem za rady🙂

sirka9
31. jan 2024

Sú také zošity kde vie precvičovať kreslenie čiar, krúžkov atď. Alebo mu môžete taky vyrobiť. Pri tom sa naučí techniku a uvidí, že mu to ide a bude pokojnejsi

autor
31. jan 2024

@sirka9 no aj o to ide, že tieto zošity veľakrát tiež odmieta 😓 občas si tam vyberie nejakú aktivitu, ale väčšinou chce nech to robíme my

deedol
31. jan 2024

moj to tiez nemal rad v tom veku, ani kreslit, ani vyfarbovat. bol nervozny z toho, ze mal nejaku predstavu a nedokazal ju naplnit. rad vsak riesil bludiska, kreslil vselijake ciary a pod, cize uchop si trenoval aj tak. pracovne zosity ho bavili, ale nie hocijake, skor tie bludiskove, pripadne kde stacilo nieco pospajat alebo zakruzkovat. ked mal vyfarbit spravnu odpoved, tak na mna kukal, ze naco, ved zakruzkujem a ideme dalej, nie? potom zacal pisat cisla a pismena, teda rovno vety. teraz bude mat 6, uz vie aj vyfarbit (kreslit stale moc nie), ale ze by ho to bavilo... na instagrame je taky profil, ktory sa venuje grafomotorike, skusim pozriet

ibatanecnica
31. jan 2024

Ke´d ho to nebaví čo spravíš? Každý je na niečo iné.

patka06
31. jan 2024

Pre začiatok by som zabudla na akékoľvek zošity, kúpte mu kriedy na chodník, kreslite s ním, aby to považoval za hru.
Doma veľkú tabuľu s kriedami alebo fixkami, môže kresliť "veľké" obrázky, aby zistil, že to vie a je šikovný. Potom postupne prejdete na ceruzku, pastelky a papier

deedol
31. jan 2024

@spec.ped je ten ucet na IG

cookie29
31. jan 2024

A preco? Ja som dospela a kreslenie ma ani nebavi ani nelaka. A tak to bolo vzdy. Moje dieta je rovnake, kreslit nechce. Zato od malicka sportuje, beha, lieta. Lego sklada jedna basen, rozumie planom a pod... ale kreslit nechce. Mozete trenovat jemnu motoriku inak, je vela sposobov. Preco by dieta malo vediet kreslit?

veronikavaneska
31. jan 2024

Skúste rozprávku Matýsek a jaja 🥰. A inak to vôbec nevadí nebaví ho to tak nech to nerobí. Môj jeden syn je tiež taký až teraz keď ma 5,5r tak už ako tak niečo nakresi ale málokedy a to ho musí niekto motivovať ku tomu.

jesenzima
31. jan 2024

Dcéra má 6 a vyfarbovanie ju absolútne nebaví. Vyfarbuje iba v škôlke, a aj to iba preto, lebo "musí", ale na tom prevedení to je aj vidieť.

anjelicek26
31. jan 2024

Syn prvy krat chytil pero ci ceruzku a nakreslil nieco normalneho - ked mal 6 rokov... tvrdohlavy ako palica, lavak a ze jemu to nejde a on nebude... mal aj odklad preto...
@cookie29 bohuzial bez vycvicenej ruky aspon ako-tak je to v prvej triede ked zacnu pisat strasne trapenie...

autor
31. jan 2024

@cookie29 nemyslím, že ho to teraz musí baviť, je jasné že nie každého musí kreslenie baviť 🙂 ale niečo čím by si tú ruku vycvičil, ako píše anjelicek26, aj kvôli budúcemu písaniu

autor
31. jan 2024

@anjelicek26 presne, tiež je ľavák a tvrdohlavý. 😀

gleep1
31. jan 2024

Neznasala som vyfarbovanie, kreslenie ma nebavilo, vždy som hnusne písala a ako doktorka nijako nevybocujem zo stereotypov o doktorskom písme. Podporujte ho v tom v čom je dobrý, v tom co ho baví. V tom co neznáša nikdy dobrý nebude.

majka176
31. jan 2024

Môžem ťa len ukľudniť, že moja dcéra bola aj stále je veľmi živé dieťa, a na takéto aktivity "nemala čas". Jej výkresy v škôlke patrili medzi tie najhoršie 🫣. Aj doma to isté, všetko len dočarbané. Zlom nastal po piatom roku, pred nástupom do školy, zrazu začala krajšie vyfarbovat a kresliť. Teraz má 8 rokov, vyfarbuje krásne, aj obrázky občas nakreslí veľmi pekné, samozrejme ľudskú postavu nevie nakresliť doteraz, proste nemá k tomu až taký vzťah.
Ono to v ňom musí dozrieť, ale zrejme to nie je jeho obľúbená činnosť. Viem, že tu ide aj o rozvíjanie jemnej motoriky, ktorá je potrebná, ale nie všetky deti radi kreslia🙂
Inak moja dcéra je tiež ľaváčka 🙂

dankabetka
31. jan 2024

ahoj, mam chlapcov , jeden bude mat 5 a druhy 8 a nemame doma jediny vymalovany obrazok.... v skolke co to namalovali ( rozumej : nacarbali ) , v skole ked ma starsi vyfarbit 8 guliek a plus 5 guliek tak ich nefarbi ale preciarkne 😀 .... doma mame vsetko : farbicky, fixi, aj kriedy.... moji na toto niesu... mensi neviem ako sa ukaze, ale starsi je najlepsi matikar v triede, recituje o dusu... naspamat sa vie naucit take texty, ze cumim, sklada lego, miluje pokusy a kreslenie si kompenzuje na pc ( bud mu otvorim skicar, alebo dokonca uz som presla na AUTOCAD - program pre projektantov a tam to vali jedna radost ) 😉🙂 nejake farbicky na nerozhadzu 😅

akvi
31. jan 2024

No hlavne na neho netlačit, viem si predstaviť, v akom je strese už len z toho, že od neho očakávate, že také niečo bude robiť. Pritom jeho to evidentne nebaví a nezaujíma. Dajte si chvíľu totálnu pauzu, neponukajte mu túto činnosť, nerozoberajte to pred ním. Je to úplne nepodstatné, že to teraz nechce, o nič nepríde, nič hrozné sa nestane. Ak potrebuješ ukľudniť, moje nadpriemerne inteligentné dieťa nedonieslo zo škôlky prvé dva roky žiaden výkres, proste ho to nebavilo, robil presne to, čo tvoj, každú omaľovánku a výkres len pocmaral. Potom v škole chodil aj na výtvarný krúžok a aj písanie úplne v pohode. Ale nikdy ho to nejako extra nebralo a už vôbec nie, keď ho niekto nútil k tomu.

vreckovka2
31. jan 2024

Netlacit, ani by som mu to neponukala. Mozete rozvijat jemnu motoriku inak. Ak ho to bude bavit. Je xy spobov napr. plastelina, kineticky piesok, cesto, sliz, kupte mu formicky, vykrajovatka, valcek, nejake lyzice k tomu, zvieratka, auta ...mozete mu dat papier na dvere/skrinu a mozete skusit malovat prstovymi farbami. Alebo miesajte farby, robte odtlacky, frkance stetcom, malujte hubkou. Moze prstom kreslit na zarosene zrkadlo, vonku do blata, piesku. Uplne staci, ze jeden z vas to bude robit a ked sa mu zapaci, tak sa prida. Ak sa neprida, tiez je to ok. Ani by som mu nevravela take, ze aha co robim. Ak si vsimne a zaujme ho to, pride. Mozete lepit, strihat. Fakt je toho vela.

taga
31. jan 2024

@patka06 presne tak
Kriedy na chodnik
Prstove farby
Kludne tricko na kreslenie
Tabulu na carbanie

A absolutne neriesit s nim ci pred nim, ze to nevie, ze mu to nejde... nechat ho, pripadne si ist s nim.len kreslit, sadnut k nemu a spravit z toho hru

zuzanaete
31. jan 2024

Najprv mu dajte priestor robit velke veci - nalepeny velky papier na stene, kriedy na zem, kreslenie prstom do muky… Proste nesustredit sa na drobnosti, ale ruka nech ma priestor a nech je to zabavnejsie. Ruka sa potrebuje rozhybat v roznych polohach, nie len klasicky za stolom. Zazije uspech, zabavu a ceruzka prestane byt nepriatel.

katka700
31. jan 2024

Kedysi boli také zošity od bodky k bodke, kde sa spájali očíslované body.,neviem či to ešte vyrábajú. Ak áno a pozná číslovky mohlo by ho to baviť a motoriku si tiež precviči.

aiana24
31. jan 2024

Vobec by som netlacila na to... ked on pociti ze to chce z vlastnej motivacie, vtedy to bude robit. Ze kvoli pisaniu? Ved ma este cas.... na deti sa dnes zbytocne vela tlaci. Skolkarsky vek je obdobie kedy ma dieta skumat to co ho prave zaujima.

siska53
31. jan 2024

Neries. Ani nas nechcel. Nebavilo ho tom. Zistila som, ze este ako-tak kreslil, ked som vybrala vodovky alebo temperky. Inak nie.
A vies co? Akp rastol, tak okolo tusim 9.roku zrazu zacal fakt pekne kreslit! Bola som fakt prekvapena.

simsalabim
31. jan 2024

Moja dcera bola taka, no preto, ze bola perfekcionistka. Vedela, ze carbe 🙈 Robili sme to spolu, raz ona ciaru, raz ja a za dokoncenu ulohu si mohla nalepit nalepku.

diewcatqoo
31. jan 2024

V tomto veku moj syn nekreslil ani nemaloval absolutne nic. Akykolvek prostriedok, ktory kreslil alebo maloval, bol jeho uhlavny nepriatel - ani kriedy na chodnik, ani na tabulu, ani ceruzka, ani farbicky, ani fixy.. jedine, s cim si nieco "pomaloval" aspon 5 minut, boli tie omalovanky, co sa maluje vodou. Ale aj to rychlo prisiel na system, ze ked tam vyleje pohar vody, vyfarbi sa to cele samo bez toho, aby sa on namahal 🙂
Az ked bol predskolak, tak zacal ako tak kreslit. Ale len to, co chcel on. Jeho bavi odmala kreslenie map, plany mesta, plany budov a tak, takze ak kreslil, vzdy len nieco z toho. Ked sme boli na vysetreni skolskej zrelosti, nakreslil taku postavu, ze postavu tam videl asi len on a ta psychologicka. Teraz je prvak a tie zaciatky boli strasne. Natrapili sme sa zo zaciatku s pisanim, aj s vyfarbovanim, kreslenie sme radsej ani neskusali. Ale od zaciatku roka urobil neskutocny pokrok. Musim povedat, ze co sa tyka pisania, tak uz mu to konecne ide a pise asi krajsie ako manzel. Ale vela sme trenovali, bohuzial, obcas aj s placom. A vyfarbovanie je tiez uz konecne krajsie, nielen pocarbane veci. Co sa tyka kreslenia, tam su medzery dost velke, ale oproti postave, ktoru kreslil kedysi, to teraz uz vyzera fakt vymakane. Ale zas, nema mat po kom ziaden talent na kreslenie, pretoze ani ja, ani manzel kreslit nevieme.

autor
31. jan 2024

Ďakujem vám za všetky odpovede, ste super 🥰 ako som písala, svoje deti nemám, ani sme nemali žiadne v rodine, za to som sa obrátila na vás, aby som priateľovi vedela aspoň trochu pomôcť, že čo ďalej 🙂

guudy
31. jan 2024

Autorka, moje prvorodene slo do skoly so slabou jemnou motorikou. Prvy mesiac len kreslili a rozhybavali ruky. Takze vsetko dobehol. Kreslenie ho nikdy nebavilo ani mu neslo. Ma 20 a podpis ma skoro ako prvacik na ZS😂😂😂. Takze klud, to zvladne. Suhlasim s navrhom na velke kreslenie. Dajte mu k dispozicii velku tabulu, prstove farby, fixky, kriedy….

titla
31. jan 2024

To, ze ho nebavi kreslit a nema k tomu vztah je o.k. Ale uplne sa kresleniu nevyhne, je dolezite pre rozvoj grafomotoriky, ale nie je to jedina aktivita. Je potrebne skusat, motivovat ale netlacit na pilu (pevme nervy prajem v tomto procese) a zatial mozno viac trenovat dalsie grafomotoricke zrucnosti ku ktorym ma pozitivnejsi vztah - lego, lepenie, strihanie, dielnicky a pod. Trenovat jemnu motoriku celkovo.

cookie29
31. jan 2024

@anjelicek26 ale ved ruka sa da vycvicit aj inak. Preto pisem o jemnej motorike.

@autorka
Treba najst nieco co ho bavi. Napriklad zobrat pinzetu a triedit nejake drobnosti - su na to speci pinzety. Alebo moze skusat robit ciarky ci vlnovky, ale nie s ceruzkou ale napriklad magnet a gulicka pod sklom. Piesok v skatuli alebo na plazi ci pieskovisku. Treba trenovat aj koordinaciu oko-ruka... Skuste strihat napriklad reklamne letaky. Podla ciary, rovno, vlnovka, zig-zag.... existuje tolko inych aktivit, ano su tazsie ako "kreslenie" najma pre rodica, ale na insta ci pintereste najdes milion prikladov a inspiracii... mozete sa napriklad hrat hry typ uhadni kto je to, ale namiesto mimiky musis nakreslit na velku tabulu....

anjelicek26
31. jan 2024

@cookie29 u nas to nestacilo... vravim vyslovene pisanie a vyfarbovanie je intenzivne drzanie ceruzky v spravnej polohe a nacvicit tie svaly ... moj chudak riadne trpel v predskolskej a dodnes strasne pomaly pise...

renab
31. jan 2024

Moji synovia nemali omalovanky vobec a su tu. Jedneho to nebavilo, druhy je farboslepy. Pero nevedia drzat dodnes spravne v ruke a predsa su uspesni.