3,5-ročný syn mi nadáva

24. jan 2024

Ty hlúpe mamisko. Stalo sa tak už po 3 večere keď bol unavený. No normálne som z toho smutná a nahnevaná zároveň. Je normálne toto?

pribinak
24. jan 2024

No skúša čo si môže dovoliť a koľko mu budeš tolerovať
Musíš mu dať jasne najavo, že toto NIE

foreveralone
24. jan 2024

Podla mna to musel niekde pocut/vidiet, mozno aj v TV..

viestta
24. jan 2024

On si ani neuvedomuje, ze ti tym ublizuje, je unaveny, nie je mu po voli tak prejavuje negativnu emociu, Netreba byt z toho smutna ale vysvetlit mu, ze takto sa mamke, ktora ho lubi a ktoru lubi on, nehovori.

cookie29
24. jan 2024

No toto nevymyslel. Niekde to počul. Určite to nemyslí a neuvedomuje si ale ma to odkiaľ ? V každom prípade mi dať hranice

biglovemom
24. jan 2024

Neber si to osobne on si to neuvedomuje 😅! Mozno ani nevie co to znamena hlupy.
Musis vysvetlovat ze to neni pekne,ze ho lubis ,ale boli ta to ako rozprava.
Alebo ignorovat.

Mne raz mensia tak prisla asi v 4r mama ja ta nenavidim ! Oci my vybehli z jamok.
Vravim zlato vies co to znamena ?
Nie mama 🤣🤣
Tak som vysvetlila a odvtedy to nepovedala.

andreatytler
24. jan 2024

V tomto veku nesmies brat vyjadrovanie doslova. Nevie spajat slovne vyrazy s adekvatnou emociou a postojom.
On iba vie ze je to zle pomenovanie.
Mne syn v hneve povie ze sa so mnou nehra. Normalny clovek by sa nad tym iba zasmial, ale ja viem ze to je niekde na tej istej urovni ako ked ti rodic povie ze ta vydedi.
Nepripustaj si ziadne emocie. Musis mu dovolit ten hnev vyjadrit ale vysvetli ze to nie je vhodna reakcia na hnev. Ze vhodnejsie by bolo povedat: Velmi sa na teba hnevam, nechcem sa s tebou rozpravat... alebo nieco podobne. Ja neviem co je pre teba vhodny sposob vyjadrovania ak je na teba niekto nahnevany. Musi to byt nieco jednoduche.

autor
24. jan 2024

Neviem z kadiaľ to má. Tvrdil, že z rozprávky o medveďovi od Jaroša. No nič také tam nie je. Celkovo je agresívnejší a odmieta sa pomojkať. Ja už netuším kde robím chybu.

majlo1234
24. jan 2024

Niektore deti potrebuju v hneve prave priestor(nie mojkanie) aby mohli spracovat emocie. Aj moj syn je taky, tulenie ho vytoci este viac. Neber si to osobne, a dookola vysvetluj, ze ti to ublizuje a ako by mohol vhodnejsie vyjadrit frustraciu

autor
25. jan 2024

@majlo1234 prosím ťa si psychológ, alebo sa venuješ deťom profesne? Môj je presne podľa tvojho opisu. Keď je nahnevaný, odmieta ma.

majlo1234
25. jan 2024

Nie, ale mam takeho syna tiez. Odmieta ma, obcas udrie, je velmi uplakany, vie sa rychlo vytocit. Snazim ss to regulovat od seba. Najprv seba ukludnit, predychat a opakovat si, ze je to male dieta, ktore sa este musi naucit regulovat. Dalej sa ho pytam, ci potrebuje objat alebo chce priestor. A nakoniec pocuvam a respektujem jeho rozhodnitie. Ked emocie vyprsia, vysvetlujem, podla toho, co sa stalo.

autor
25. jan 2024

@majlo1234 ja sa naopak snažím jasne nastaviť hranice a povedať, že toto sa ani v hneve nesmie. Nedávam mu toľko rešpektu v týchto situáciách.

majlo1234
25. jan 2024

Rozumiem ti, len sa to musia naucit, su malicki. Ja sama obcas stratim nervy a nakricim na neho, pricom nu hovorim, ze v hneve sa kricat nesmie😏 chapes, proste aj pre dospelych je ti tazke, preto sa ho anazim pochopit. Ale tiez si drzim hranice, napriklad mu zachytim ruku, ustupim mu z dosahu, ked vidim, ze ide skusat udriet. A tiez mi to lezie na nervy extremne, proste sa vo mne bije starogeneracna vychova a mije pokusy o respektujucu vychovu

cookie29
25. jan 2024

@autorka v hneve sa nesmie? To nedokazu ani dospeli, nieto este male dieta. To dieta je proste utopene pod emociami a nezvlada ich. To neznamena, ze mas znasat vsetko, len proste kazdy robi chyby, kazdemu obcas prasknu nervy, povie nieco co lutuje... a to sme dospeli ludia. Nech dieta nema pocit, ze ho nemas rada ked "je zle" a nech sa nedepta samo tym pocitom... mne psy napriklad vysvetlila, ze agresivita je normalna. Ale ak sa pred dietatom tvarime ze toto sa nesmie, hento sa nesmie a pod, tak ked citi agresivitu (bez toho aby ju vedelo pomenovat) tak ma pocit, ze nieco s nim nie je v poriadku, ze nie je normalne. Agresivita je normalna, normalne nie je nechat sa ovladnut respektive nemoderovat prejavy.

autor
25. jan 2024

@majlo1234
@cookie29 súhlasím, agresia je súčasťou človeka, musíme sa ju učiť zvládať v detstve. Ked už sa to opakuje tri noci za sebou už to je moc na mňa. U mňa sa bije aj prísna výchova, lebo rozhodne všetko mojim deťom neprejde len preto že sú deti. Sú iste veci, ktoré vidím že už chápu a tam už nepovolim.

bubuzu
25. jan 2024

Mne keď príde syn s niečím takýmto, tak to ignorujem. Väčšinou má nejaké drsné hlášky, keď mu nie je dobre, je unavený, nechce sa mu do škôlky a pod. Nereagujem na tie slová, lebo si to zapamätá a nabudúce, keď by ma chcel nahnevať, by ich použil znova. Čiže sa snažím reagovať na príčinu a slovám nedávať váhu. Niekedy to obrátim na žart.

autor
25. jan 2024

@bubuzu aj to je cesta ktorú skúšam kým to nezačne opakovať. Potom ale jasne poviemb že sa to nesmie a keď sa to už opakuje vyvodim dôsledky.

bubuzu
25. jan 2024

A čo znamená, že vyvodzuje s dôsledky? Aké?

majlo1234
25. jan 2024

Vies co, u nas to prislo cca v dvoch rokoch a skoro kazdy vecer sa u nas opakuje cirkus-problem prezliect sa do pyzama, vycurat sa a umyt zuby. KAZDY BOZI den🤯 byvame chvalabohu v dome, tsk ho mozem nechat vyvrieskat. Ale tiez ma to vycerpava a serie, neviem to zmenit. Najviac mi vsak pomaha ostat v klude a spravit si, co potrebujem, aj nasilu. Ale v klude, ziaden krik. ja uz si zacinam mysliet, ze moj syn je nejaky specificky precitliveny alebo co, proste ro nechapem😀 kludne si mozme vymenit nejake rady, ktore by mi pomohli. Ale u nas tvrda vychova nepomaha urcite. Dosledna a kludna, to ano

andreatytler
25. jan 2024

Autorka, Tvoj syn je na teba nahnevany a potrebuje ti to dat vediet. Tebe nevyhovuje to ze ta skaredo nazve. Aka forma by ti vyhovovala? Lebo kym mu nepovies ako ti ma tu emociu povedat tak ho tymi dosledkami iba ucis ze tu emociu nema povedat vobec. Ucis ho ten hnev v sebe tutlat.
Naucit 4.5 rocneho spravne vyjadrit hnev trva mesiace pravidelneho treningu a u niektorych detoch aj roky. Tvoje 3 dni je skutocne iba zaciatok.
Tvoja prisna vychova co si dostala ta pravdepodobne naucila hnev vobec neregulovat, potlacat ho a ked je to uz nie unosne reagovat v skrate.
Skutocne porozmyslaj co by bola vhodna reakcia od neho ked sa na teba nahneva. Ake slova by mal povedat aby ta to neranilo a nenahnevalo?

majusik1304
25. jan 2024

Je to podľa mňa normálne. Naša trojročná tiež hovorí ty hlúpa mama ....keď je nahnevaná. Psychologička mi poradila učiť deti hovoriť, takto: mamka hnevám sa na teba pre to a to...číze keď mi takto povie moja mama ja jej poviem áno viem hneváš sa na mňa ale nehovor ty hlúpa mama, ale povedz hnevám sa na teba ....a takto sa to dieťa naučí pomenovať svoje pocity, emócie...a fakt to funguje. Hoci sem tam mi ešte povie ty hlúpa mama, ale už viac krát na mňa kričí, že sa hnevá na mňa 🤩. Neber si to k srdcu. Deti si mnohé veci ešte neuvedomujú. Proste majú v sebe nejaké emócie a nevedia ako ich inak vyjadriť. Musia sa to naučiť. Určite ťa tvoj syn veľmi veľmi ľúbi......

andreatytler
25. jan 2024

@majlo1234 Ty mas tusim 2 rocne dieta, ze. Prepac nedokazem tie informacie drzat v hlave. My sme mali presne taketo denodenne boje a krik a plac. Na vela inych veciach sme sa vedeli krasne dohodnut ale tato priprava na vecerny spanok bola hroza. Skusala som direktivne, skusala som benevolentne ze to necham uplne na nom (ostal hore do 1:00 v noci). Bolo to preto, lebo bol jednoducho pretazeny z celeho dna a nemal ani stipku energie na spolupracu a bol uplne zaseknuty v tom ze musi odporovat. Tiez spanok je z jedna veci kde deti maju navrch, lebo ak sa rozhodnu ze spat nebudu, tak ty im ten spanok do hlavy nenatlacis.
Nam pomohlo ine zlo. Video pred spanim. O 7:30 zapinam video a ak nie je umyty a nie je v pizame, nemoze pozerat. Odvtedy nikdy nebol problem ho dostat do postele. Viem ze video je zla vec pred spankom, ale tie nervy a stresy co sme obaja mali boli ovela horsie. Skus najst nejaku aktovitu co ma velmi rad co budete robit iba pred spanim a podmien to tym ze bude pripraveny na spanok. Vela mamam funguje citanie knihy. Moj muz sa s nim potom este v posteli hra specificke hry a to tiez miluje a bezi do postele. Treba z tej pripravy na spanok urobit zabavu. Je to pre rodica vela prace a narocne, lebo aj on je uz unaveny, ale stoji to za to.

andreatytler
25. jan 2024

@majusik1304 Presne to je klucove. Treba deti ucit HOVORIT.👍
Vela rodicov uci deti NEHOVORIT ked su nahnevane. Iba trvaju na tom ze dieta nesmie povedat nadavku, alebo nesmie capnut, ale neucia dieta spravnej reakcii. Tymto si pomozu sebe, lebo dieta s tym prestane, ale nepomozu dietatu, lebo ho naucia hnev v sebe dusit.

akvi
25. jan 2024

suhlasim s @andreatytler , dieta ti takto dava vediet, ze sa hneva, tvoja uloha je naucit ho, ze hnevat sa je v uplnom poriadku, je to normalna ludska emocia, akurat nie je v poriadku si svoj hnev vvrsovat na druhom, tvoj to robi slovne, dalsi aj fyzicky, ze udrie rodica. Ty si dospela a ty svoje pocity uz ovladat vies - resp. mala by si vediet, ale bohuzial, aj my dospeli s tym mame casto problem a nie sme dobrym vzorom pre deti/ , Dieta sa to uci a ty mu s tym musis pomoct. Pre zaciatok by som ja uplne ignorovala slova, ktore vravi, je to vlastne volanie o pomoc, takto vie, ze si urcite ziska tvoju pozornost, pretoze su to silne slova.. /casom mozu prist aj silnejsie, ak ho prestanes vnimat, ak ho odignorujes, alebo budes popierat to, ako sa citi/.. A teda zameraj sa na emociu, nie na slova,ktore on v hneve vypustil... pomoz mu pomenovat, co citi, on to este nevie povedat, daj to do slov ty - vidim, ze si teraz nahnevany, lebo som ti nedovolila XY.. Chapem, ze sa hnevas, je to v poridku.. Bud pri nom, sleduj reakcie, male deti vacinou po odzneni tej emocie to objatie predsalen budu potrebovat.. A uvidis casom, ako sa to vyvinie, mozno uz nebude potrebovat hovorit silne slova a ked ano, tak by som sa o tom s nim porozpravala vtedy, ked je ok, nie v tom hneve, to ta nebude vnimat..

andreatytler
25. jan 2024

@akvi Och, Ty mozes o tom napisat knihu. Vies to tak skvele vyjadrit. Nielenze to ovladas ale mas aj skusenosti a vies to podat. Skutocne. Alebo nejake kurzy robit. Vela ludom by to pomohlo. Rodicom aj detom.

autor
25. jan 2024

@bubuzu dostal už aj po zadku veru, nie som na to hrdá samozrejme. Väčšinou je to o dohovore, alebo mu poviem že nestíhame iné- vysvetlení dôsledkov.

Dievčatá, učím ho povedať hnevám sa, udrieť do vankúša keď je nahnevaný, keď ti berie braček autíčko z ruky ponúkni mu druhé….
Ďakujem za vaše podnety k riešeniam. Pomáhate mi to spracovať 🙂.

akvi
25. jan 2024

@andreatytler no ja ma ten pocit z teba 🙂 si velmi vnimava a vacsinou s tebou suhlasim, lebo to mavam podobne.. A zase, knih a kurzov je habadej, ludia info maju, len ta prax je tazsia.

eva233
25. jan 2024

Nie si v tom sama. My sme mali celú jeseň vetu. Ja ťa zabijem 🤦‍♀️ - 4r, syn, doma to nepočul....trvalo cca 3m kým si tým prešiel. A bol schopný povedať to kdekoľvek, v obchode, na ulici, pred triedou v škôlke.... Presne som mu stále opakovala. Nechceš ma zabiť. Viem, si nahnevaný. Ako ti môžem pomôcť?... Čo sa stalo, že sa hneváš?.... A potom vždy som mu ponúkla chceš objať? Ak povedal nie, len som to prijala. A keď bol pokoj tak vtedy sme sa rozprávali čo by sa stalo keď niekoho zabijeme, že jednak na to nemáme právo, že by nám ten človek chýbal, lebo už by som ho neobjala, nepomohla mu, nedala pusu, nehrala sa s ním....
Tým chcem len povedať, že v tom nie si sama a treba v tom vysvetľovaní vydržať👍💪😉

akvi
25. jan 2024

Autorka - robis najlepsie, ako vies, podla mna si na dobrej ceste, naucit sa zvladat emocie je na dlho, dieta tie regulacne mechanizmy do cca 8 rokov veku nema, tak je naivne ocakvat, ze to zmizne, proste je to tu preto, aby si mala prilezitost ho ucit. Ber to v tom dobrom.. Kazda emocne vypata chvilka je prilezitost sa posunut. Ja ked som zmenila na to pohlad, tak som sa zacala doslova az tesit, kedy pride situacia, kde mozem znova nieco vyskusat. A ze teda u nas nebola nudza o tie situacie 😅 Brala som kazdu ako vyzvu a ako moznost naucit nieco dieta a aj seba. Lebo uprimne, kolkokrat nam rupnu nervy a spravime nieco, co potom lutujeme.. Tak co potom ocakavame od dietata? Takze v prvom rade praca na sebe, az potom na nejakej "regulacii" dietata.. Pretoze ak ja vybuchnem 8x z 10, tak o com to svedci?

autor
25. jan 2024

@eva233 mne syn povedal von v lete keď sme sa boli bicyklovať že ma zabije. Oproti nám šli ľudia - bolo to raz a asi posledný raz zatiaľ a dodnes mám z toho slušnú traumu. Tieto detské skraty veľmi zle spracovávam. U nás prameni veľa zo zlého vzťahu s mužom, ktorý sa snažíme obaja ukočírovať ale deti tie občasné napätia cítia.

andreatytler
25. jan 2024

Toto je zaujimave. Ako to myslis ze mas traumu? Ze ta to ranilo a bojis sa ze ta syn nelubi alebo ze to bola hanba pred cudzimi? Strach ze syn zrkadli vase vzajomne city s muzom... ze muz ta chce zabit, alebo ty jeho?