3,5-ročná dcéra je nervózna, neposlúcha a nechce jesť

anavila
2. aug 2011

Ahojte...mam tri deti ale najviac starostí mi robí moja najstaršia dcéra. Neviem možno som neiekde urobila chybu ale neviem kde...ide o to, že v septembri ma nastupit do skolky..no mam velke obavy ako to zvaldne..ona ked nieje nieco podla nej tak zacne vyvadzat, nepomahjau vyhrazky, mile slovo, nič, proste vreští ako najatá. Bezo mna sa nepohne na krok a vkuse kontroluje ci som neodisla, ked sa hrá v izbe a ja som v kuchyni. Ked ju volam jest, uz mi krici : "nechcem" a to je vždy!!! stále ked reve pýta si mliečko, tak jej ho urobím na chvíľu sa ukludni a o 2-3 hodinky sa scenar opakuje. Ja uz neviem co mam robit..nemozem jej stale davat len mlieko a ine mi nechce...ked zje 3 lyzicky polievky tak to je vela. Nevladzem uz.. a okrem toho jej aj vypadavju vlasy, nečudo, ved takmer ziadne vitaminy do nej nemozem dostat...z toho je urcite aj nervozna, lebo je hladna a unavena....mimochodom cez den mi spat nechce. ale v noci spi 12 hodin. No aj to nieje super spanok, kedze stale pricupita k nam do postele a prehadzuje sa....ja uz neviem...dakujem

mirina
2. aug 2011

Nuz skus psychologicku, nic ine mne nepomohlo. Mam 3 deti - 4r, 2r a male babo, tiez mam zle obdobie, tazke, velmi tazke - prave ho prezivam, ale nic ine mi nepomohlo. Na stretnutia s nou sa tesim, usila mi na mieru terapiu hrou, ktoru dcera zboznuje a za rok co ku nej chodim, sa zmenila na nepoznanie - to je fakt! Problem u nas bol v takej - nazvala by som ju nespracovanej traume, ktoru prezila ako 18 mesacna - my sme to nevideli, nevsimli sme si to - a ono sa to potom nabalovalo a prejavovalo prave v odpore, zablokovani, zlosti, hyperaktivite..... atd. Vedela by som o tom pisat dlhe hodiny, co vsetko sme s nou prezili, co nam vyviedla. Nasa doktorka nas nechcela doporucit k psychlogicke dlhu dobu, az som si ju po dlhom proseni vydupala a som naozaj rada, ze som sa nedala odradit. Teraz prave riesim prostredne dieta, ktore je - zase - pre zmenu nezvladnutelne, vsetko je zle, nespi - potom je hrozne, unavene, zle, vecer nejde do polnoci zaspat, place tak, ze budi vsetko okolo, proste hroooooooozne. Ja som z toho na prasky, nervozita sa prenasa na vsetkych okolo a kruh je uzavrety. Parada. Sama si s tym nepomozem, kdesi sa stala chyba a nic ine my neostava, len riesit to s nou. Tusim co v tom bude, tak som zvedava, ci mi to iste povie aj ona.

mamabiba
2. aug 2011

@anavila ja mám síce zatiaľ iba jedno, ale to stojí za to. Od 8 mesiacov problémy s jedením..tak mi dr doporučila prísny jedací režim keď mala 2,5roka. Raňajky, desiata, obed, olovrant, večera, žiadne dokrmovačky medzi tým dačím sladkým, alebo ako ty píšeš, mliečkom. A občas to musím nasadiť aj teraz, pretože je veľmi slabý papkáč. A naozaj mi to pomohlo. Len to chce veeeľa trpezlivosti. Čo sa týka toho plaču...možnože budem teraz trošku krutejšia. Učiteľky si tam s ňou poradia...neboj. Všetky deti to prežili. Deti sa v škôlke správajú úplne ináč ako doma. Možno, keď uvidí iné deti jesť, tak bude aj ona, no toto nezaručujem, pretože u mojej sa to neosvedčilo 😅 . A keď ti začne kryčať, že chce mliečko, tak skús jej ho dávať za odmenu, keď všetko spapá...ale musíš jej naložiť na tanier naozaj málo, aby to zjedla a mala pocit aká je super. A ak 3,5 ročná prichádza do takého obdobia. Ako si písala, vyhrážaš sa jej, predpokladám asi bitkou? a dostala ju už dakedy? Moja áno, takže vie, že takéto vyhrážky sú aj splnitelné. Ak to iba rozprávaš, malá už vie, že si z toho nemusí robiť ťažkú hlavu. Skús jej dať upozornenie a potom to naozaj aj dodržať... pár po zadku jej neublíži. Lebo sa ti môže stať, že to začnú opakovať aj tvoje druhé deti, lebo vidia, že je všetko ok a nič sa nedeje. A potom ako nastúpi do škôlky, tak časom ti učiteľky povedia, čo máš robiť, čo na ňu zaberá, poprípade ťa oni odporučia k psychológovi. Prajem veeeľa pevných nervov a čo najmenej výbuchov 😉

gretkab
2. aug 2011

Tak neviem, ci moja rada bude aj realne uskutocnitelna - ale ja by som jej mlieko kompletne zrusila, tyzden o hlade nevydrzi a ako som niekde citala, "ziadne zdrave dieta este od hladu neumrelo".
Ja som tak "tlacila" jedlo do mojej Ely a v nejakom momente (ked mala necely rok) mi kamoska povedala, ze podla nej to zbytocne silim, takze som presla na model, ze bude jest len ked bude chciet, takze asi mesiac jedla raz denne (o cca 16.00 po poobednom spani a to zjedla krasnu velku porciu polievky) a okrem toho vypila v noci jednu flasu mlieka a nadranom druhu. A po mesiaci (kedy som x-krat riesila, ci to nebola odo mna uplna sprostost) moje dieta akoby pochopilo, ze jedenie nie je za trest a zacala jest normalne a v podstate dost v pohode jedava aj teraz (ona nie je ziaden velky jedak, ale ani nemam nejaky problem).
V kazdom pripade drzim palce!

anjelicek26
2. aug 2011

@anavila - neje ani nasa, prve, co je ked vidi jedlo - fuj to nemam rada (co ja ignorujem a ideme dalej), vrieska tiez sem-tam hysak, ze musi pod ladovu sprchu, inak ju nic neskludni, inak sa od revu povracia a to je inak milunke dievcatko, ale toto keby ste videli, co dokaze 😕 , ma fazy, ze chce vsetko sama, ine, kedy si potrebuje dokazovat, ze ju lubim, vtedy tiez na mne visi a vsetko maminka. Cez den nespi veeeela deti, dcerka od dvoch rokov, nevidim na tom nic zvlastneho. 12 hodin v noci je v tom veku predsa dost. A aj nasa sa budi 3z7 noci...

Neviem, zda sa mi, ze si z celej situacie a troch deti unavena, nevidim problem v starsej dcerke...Taketo fazy u dievcatiek su a budu, je to normalne, zasa sa to zlepsi.

Myslim skor, ze nastup do skolky tu napätu situaciu uvolni - bude vidiet ine deti papat, bude aj ona. Bude "dolezita" ze chodi do takeho uzasneho zariadenia ako skolka - aj jej to tak prezentuj - bude ti rozpravat, co robila, ako sa mali, ty si stihnes doma porobit, upratat.

Doma je najstarsia, teda komanduje aj mladsieho brasku, to sa v skolke velmi zmeni, nauci sa socialnemu spravaniu a to prospeje aj vam doma. Podelit sa, pockat, pocuvat... je to velky prinos. A ucitelky v skolke su zvyknute na deticky, ktore prijdu do skolky a su napr. aj jedinacikovia a vsetko sa to este musia naucit.

A s tym mliekom by som skoncila, v 3.5 rokoch dieta ziadne mlieko nepotrebuje 😖 A vzala by som ju na krv, to vypadavanie vlaskov + nechutentsvo moze mat organicku pricinu.

muriela
2. aug 2011

@anavila Ja mám 2 staršia má 5 a tiež som si vytrpela svoje.Ked mala 3 tak som snou chcela ist psychologičke,ale doktorka povedala ,že je hyperaktívna ,ale nieje to najhoršie .Ja som som sa akosi snažila jej porozumet.Určila som pravidlá napr.pokial nieje chorá nesmie spat snami v posteli,ale kompromis dali sme jej do spálne na kraj postel,a tak sme pokračovali začala papat aspon trošku .Vlásky jej padajú ,lebo nemá dost živín .Skúste jej dávat ovocie v rámci hry,alebo jej robte jednohubky u nás to zabralo a žiadne sladkosti .Už je celkom dobre ovocie aj jogurty ,len ešte musíme popracovat na zeleninke ,ktorú úplne odmieta.Prajem vela šťastia .m

monka_m
6. sep 2012

@anavila Ahojky! My sme riešili s tým mliekom na obed, keď mal niečo po dvoch rokoch. Tiež niečo nechcel jesť na obed, alebo aj keď sa najedol vždy si pýtal flašku mlieka. Potom chcel po spánku, v noci tri krát. Tak cez deň som mu ho nespravila, povedala som mu, že má sa naobedovať a po obede už sa nepije mlieko, to sa pije len pred spaním a ráno keď sa zobudí. Najprv protestoval samozrejme, ale potom ho to prešlo po dvoch dňoch a rozmyslel si, či bude na obed papať. Ale nikdy som ho nenútila, že to musí zjesť. Buď áno, alebo nie.

fatima30
15. feb 2014

kocky s jedenim ma aj moj maly problem akurat som to zase riesila urobila som lekvarove pirohy a zjedol dva,stale donho vsetko stopem,aby mi "chudacik" aspon nieco zjedol...robim chybu ja viem,ale on je chudy a mam pocit ze homusim krmit aby bol aky taky....poradte mam pocit ze je lenivy jest sam,ze jedlo nepotrebuje.... ☹

kikuska131
13. apr 2014

Ahojte kočky. Tak mi patríme tiež medzi vás.... moja malá bude mať 3 roky a okrem mlieka na X spôsobov a hovädzej polievky s rezancami (čo je len max 2 krát do týždňa) a samozrejme hydinových párkov nespapá nič. Už som z nej niekedy zúfala. A keď nedostane mliečko, je protivná, šak jasné keď je hladná je zlostná. Už som skúšala aj vyhladovať ale nezabralo, radšej nejedla. Boli sme aj u lekárky, zobrala krv na vyšetrenie, že či jej náhodou niečo nechýba, ale všetko mala v poriadku, zdravá jak ryba. A pritom váži 18 kg, čo sa mi už niekoľko krát stalo že mi druhé maminy povedali, že tá sa ľúbi napapať, keby oni vedeli že mi frčíme len na mliečku. Neviem fakt, ako ja ju naučím jesť ☹