28 deti v predškolskej triede

petruska78
2. sep 2014

Ahojte, nase dieta je v skolke spolu s dalsimi 27 detmi v triede, z coho vychadza rovnica 28 deti na dve ucitelky, aj to su obe len 8-14h, rano od 6 a po 14.30 taha uz len jedna, jedna starsia je uz vyhorena mam pocit ze caka na zasluzily dochodok, ta druha pani ucitelka - myslim ze je v pohode. starostim sa, ako si tieto dve pani poradia so svorkou 5-6 rocnych deti, kde len podla mojej vedomosti su 3 chlapci co strhnu pozornost na seba ci chcu alebo nie. no a grafomotoricka priprava buducich prvacikov, a podobne akcie, neviem. dufam ze maju na to nejaky system, pretoze nas prvy syn siel do skoly absolutne nepripraveny, nevedel (ani stale nevie) drzat ceruzku, zaviazat snurky, vsetko mozne aj nemozne co zvacsa prvaci vedia mu chybalo a bol to horor. samozrejem ze necakam ze skolka urobi vsetku pracu za nas rodicov, urcite ze nie, ale predsa len je to pedagogicko/vychovne zariadenie a nie 'iba' odkladaren deti. este chcem spomenut, ze vlani ich bolo okolo 20 v triede a bolo to fajn, mali pekny program pripraveny, naucili sa kopu basniciek pesniciek atd, to sme boli radi ze idu vpred. zaujimal by ma vas nazor, pripadne ak je tu aj mamicka ucitelka - skolka alebo zs ci sa da zvladnut taka kopa deti este pri zachovani zdravia deti rocivo a uciteliek,a co s tou predskolskou vychovou, pripadne mate niekto tolko deti v triede je to v pohode? (ide o statnu skolku)

jaduska
2. sep 2014

Je to priveľa. V školskom zákone je toto:

(9) Najvyšší počet detí v triede materskej školy je
a) 20 v triede pre troj- až štvorročné deti,
b) 21 v triede pre štvor- až päťročné deti,
c) 22 v triede pre päť- až šesťročné deti,
d) 21 v triede pre troj- až šesťročné deti.

Aj keď pravda je, že škôlky mohli požiadať o výnimku a navýšiť počet detí v triede, ale neviem, či to ešte platí. Tuším na to bolo nejaké prechodné obdobie. Neviem si predstaviť zvládnuť v dnešnej dobe 28 detí v škôlkarskej triede.

stascha
2. sep 2014

Nasa Miska ma v triede 25 spoluziakov, tiez ma to prekvapilo ked som to rano videla.

piacere
2. sep 2014

norma, koľko detí môže byť v triede je jasne daná zákonom, ako píše vyššie @jaduska . Ale keďže sú dnes zriaďovateľmi škôl mestá/obce alebo vystupujú škôlky ako právne subjektivity, tak neviem, či si môžu určiť výnimku alebo jednoducho a sucho porušujú zákon....
Klobúk dole pred tými učiteľkami, mne sa zdá už 21 detí na jednu ženu veľa....

maznacik007
2. sep 2014

@petruska78 je to vela ale aj moja dcera mala tolko spoluziakov ... je tam nejaka vynimka co ziada zriadovatel ...

kuka221
2. sep 2014

U nás je tiež v predškolskej triede 27 detí na 2 učiteľky, minulý rok mali v triede 25 detí. ☹

sorciera24
2. sep 2014

u nas tiez 28 predskolakov.....v nizsich triedach....24-25 ...je to vela, vraj je strasne vela deti.... 😒

marthuska
2. sep 2014

Presne ako poznamenala pisatelka, je to vpodstate odkladaren deti ale kolki ak nie vsetci su radi, ze skolku maju, kedze vacsinou obaja rodicia musia pracovat. Cize bud si clovek priplati alebo potom sa o to viac musi podvecer venovat deturencom doma a cez vikend. Kedze v skolke je to vacsinou: zober si omalovanku a kresli moja. Pohraj sa a nejako vydrzime do obeda/poobedia. Cest vynimkam-aj v statnych skolkach su stale ucky, ktore miluju deticky a dokazu svojou sikovnostou zariadit, aby aj cca 28 detureniec sa naucilo viac, ako len to, co treba

lunnita
2. sep 2014

je to vela, u nas je tiez 25 deti a rata sa este s piatimi. na druhej strane nikdy tam nebudu vsetky deti. min. rok ked mala chodila ich bolo 15 a bezne tam byvalo 10. takze ja si myslim ze tam bude bezne okolo 20deti...

hradnapani
2. sep 2014

to, co kaze zakon sa dodrziava mozno v nejakych okrajovych skolkach,kde je malo deti. V praxi je (alebo bolo, neviem), umoznene skolkam deti navysit. V nasej skolke moze byt prvakov maximalne 23, predskolakov tusim 25. Riaditelka sa dusovala, ze viac nemoze zobrat, lebo keby sa nahodou nieco stalo, bude to mat na hlave.

Zrejme ideme, alebo uz davno sme, opat v obdobi, kedy budu preplnene materske skoly a nasledne aj tie zakladne. Husakove deti sa cinia 😉 Tiez si pamatam, ze nas v materskej skole bolo vela, podla fotky viac ako 25, na ZS takmer 40. Nejako to tie ucitelky s nami zvladli, hoci v tom case neboli mozno take velke naroky ako su dnes. Preto tie dnesne ucitelky v podstate lutujem. Ale recept na zvladnutie nemam. Mozno len dosledne protesty ci natlak na kompetentne miesta v spolupraci s rodicmi? ci?

maca_p
2. sep 2014

to musi byt masakeeer 😝

maznacik007
2. sep 2014

@hradnapani co sa tyka ucenia a narok na skolakov tak kedysi boli o dost vyssie ako teraz ... ja teda viem porovnat napr. matematiku ... to co sa kedysi ucilo v osmicke na zakladnej dnes ucia na gymnaziu ...

petruska78
autor
2. sep 2014

baby dakujem za odpovede, vidim ze zial nie sme sami, ach joj, no nenavyberame si.

hradnapani
2. sep 2014

@maznacik007 zakladne skoly som teraz nemyslela, to neviem teraz osobne vobec porovnat. Ale co trochu pocuvam od kolegov skolopovinnych deti, tak ti celkom nadavaju, ze dnesne deti su pretazenejsie. Neviem, ale zrejme mas pravdu aj ty, ked mas konkretne priklady.
Ale co sa tyka skolky, tak som myslela to, ze my sme ako predskolaci museli vediet rozpoznat par zakladnych farieb, rocne obdobia a naratat do 5. (velmi dobre si to zivo pamatam, ako nas v skolke z toho skusali, sediac v satni 😀 To dnesne deti su daleko inde, aj dobou je to, roznymi vplyvmi.

alex31
2. sep 2014

@petruska78 ...ahoj neviem ake su normy ale pre mna straaaaaaasne vela !!! ja si to ani vlastne neviem predstavit ... my sme v sukromnej a tam je podstatne mensi pocet deti takze mozno to je len moj pocit ... drzim ale palce nech to zvladnete po kazdej stranke ... hlavne teda tvoje dieta .. ale mozno ze maju super ucitelky ktore to v pohode zvladnu ...

alex31
2. sep 2014

@hradnapani ... jaj to boli casy ked sme my boli skolkari ... my sice na skolu mame este 2 rok cas ale od znamych viem ze u nas v meste je jedna statna skola kde deti uz pri zapise musia poznat zakladne farby, ratat do 20 a zaroven poznat tieto cisielka aj na papiery ked ich im niekto ukaze , poznat pismenka z celej abecedy, napisat svoje meno tlacenym pismom, zaspievat pesnicku, zarecitovat basnicku, vediet celu adresu svojho bydliska ... a to vsetko "testuju" pri zapise ... podotykam ide o obycajnu statnu skolu ziadne sukromne zariadenia ... mna pri tom napadla len jedna myslienka ... co ich potom ucia v prvom rocniku ????!!!!

h2
2. sep 2014

@petruska78 Ahoj, nó, je to iste veľmi veľa, ale čo sa dá robiť? Podľa zákona je síce počet detí obmedzený, ale zároveň zákon aj prikazuje prijať každé dieťa prednostne do škôlky, ak ide o predškoláka. Takže ak vlani bolo v triede 20 detí a tohto roku je ich 28, tak preto, že tých 8 minulý rok neprijali. ☹

hradnapani
2. sep 2014

@alex31 fuha, tak to teda ziram... 😕

cherries
2. sep 2014

vytiahli ste len ani nie polovicny zakon ano mozu pocet deti sa odvija od kapacity skolky a triedy a poctu umyvadiel a zachodov na deti na 1 zachod a umyvadlo 5 deti. A nikedy nas bolo v skolke viac ako je teraz deti v skolkach nikedy bolo v skolkach 180 deti a teraz 80 tak kedy sa mali ucitelky a deti horsie ? Co to tu vlastne riesite ked na straosti ich maju pedagogovia a nie vy a oni su s tym uzrozumeni ale chapem ze tu uz rodicia maju doma problem s 1 dietatom len kam by ho strcit 🙂 Tuto temu treba zamknut bezpredmetna a riesite to o com nemate ani zakladne udaje a zakony treba vediet aj citat a interpretovat nie len vytiahnut co mi je akurat vhod.
+ predskolska vychova nie je povinna u nas aj rodic moze dieta pripravovat doma do skoly kde mate ze je povinna ? je odporucana a to je rozdiel .

cherries
2. sep 2014

@maznacik007 to si s kade nabrala ty si sa ucila na dedine ? Lebo ja som chodila na gympel ale matika bola ako VS technicka , zakladka v pohode a moja mama co ma 47 len oci otvarala uz na zs co mame za tazku matiku a to ma techniku skoncenu ty kde zijes prosim ta fuu sila toto napisat dnes a este verejne.

rebeka7501
2. sep 2014

a predtým nechodili do škôlky ?
To iba na margo toho, že škôlka nenaučila tvoje dieťa držať ceruzku a škôlka nenaučila tvoje dieťa zaväzovať si šnúrky.
Trošku divné konštatovanie, ale chyba bude asi niekde inde a nie v počte detí. Veď to nie sú 3-4 ročné deti, ktoré potrebujú viac pedagógov. A presne ako spomenuli mamičky, detí je strašne veľa a škôlok (štátnych) málo.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zajkka
2. sep 2014

strášne vela...to si neviem ani predstavit.....ludia,to musí byt frmol 😒

horana
2. sep 2014

@alex31 Mame prvacku a tie veci co testuju na zapise ktore spominas boli u nas velmi podobne az zhodne, az na to ze pismenka celej abecedy vediet nemuseli. Svoje meno napisat tlacenymi mali len prve meno nie priezvisko a ucitelky ich za to cepovali uz si tak davno v skolke sami si podpisovali prace-kresby takze kazdy siel na testovanie s tym ze to vedel....Zato naviac napr. urcovat co je kolke v rade (napr. urcite piaty predmet zlava), potom na posluch urcovat prvu, prostrednu a poslednu slabiku v slove co im zadali, prekraslovat dost zlozite tvary (napr. jedna z toho co si pamatam bola zidovska hviezda mali nakreslenu a mali pod to nakreslit sami ci chapu vnorenost trojuholnikov na kresbe), potom sa daval dost doraz na vyspelost kresby postav - celej svojej rodiny co mali nakreslit, tam si vsimali detaily a este aj nakreslit dom/byt kde byvaju. Urcovat co nepatri do skupin predmetov. Dni v tyzdni vymenovat. A prepisat kus pisaneho textu, par slov, nemuseli tomu rozumiet, slo o to ako to dokazu graficky napodobnit nemusi to byt presne ale uz zo sposobu tahov napodobnovania oni vedia urcit vyspelost...Tak len aby si mala do mozaiky co sa "skusa" inde...

maznacik007
2. sep 2014

@cherries neviem kde zijes ty ja pri BA ... chodila som po ZS na gympel /vsetko v okresnom meste/ a potom som studovala na prvej VS matematiku /preto som sa vyjadrila k matematike 😉 / 😉 a druhu VS som si robila informatiku /to uz na FEI STU / tam sa tazko vyjadrit ... ja som stihla este dobu T602 ky 😀 ale my sme pred revolúciou na ZS nemali informatiku 😉

mam dceru na druhom stupni ZS a viem cca porovnat rovnako ako moj manzel ktory ma tiez vystudovanu FEI ku a aj tam ma urobeny doktorat ...

ale teda neviem co je zle na dedinskych skolach / ako osobne skusenost ako ziak na dedinskej skole nemam/ ale teraz mi dcera chodi do dedinskej skoly je ich 14 v triede a uroven je velmi dobra ...

ale ano ... v minulosti boli v matematike omnoho vyssie naroky uz na ZS mozem dolozit stare zbierky uloh z matematiky ... a porovnat s novými ... detto slovne ulohy a pod...
nie som slovencinarka ale spominam si ze my sme sa omnoho viac ucili recitovat basne ... cele state z klasikov...

petruska78
autor
3. sep 2014

@fidka79 ja necakam od skolky individualny pristup, urcite ze nie, proste ma zaskocil stav 28 deti v jednej triede a to je asi tak vsetko. takisto neupieram inym detom pravo na skolku, ani nic podobne. detom sa doma venujeme ako najlepsie vieme. mala vie pocitat (nie vymenovat cisla) v obore do 100, precita a napise kratke slova velkym tlacenym atd, a viem ze potrebuje podnety na rozvoj, takisto sa potrebuje vybehat a pohrat s detmi, do skolky chodi rada a ma tam dobru kamaratku. ja som si len skusala predstavit ako to cele asi zvladnu tie pani ucitelky, to je vsetko. urcite nie som tip rodica ktory za euro caka full service, to sa citim teraz dotknuta, a myslim ze to uz nebudem ani viac komentovat.
dakujem vam vsetkym za prispevky 🙂

andrejka1974
3. sep 2014

u nas je 26 deti, vzdy ich bolo tolko, neboj sa ucitelky to naozaj zvladnu jedna je od 7.00 do 12.30 druha od 12.30-17.00 🙂 🙂 🙂 🙂 vsak si spomenme kolko nas bolo v triedach vsak nas bolo na zakladnej 34 a na strednej 33 a ucitelia to tiez zvladli a v skolke nas pod 25 nebolo ja si pamatam, ze ked chodil moj najstarsi syn do skolky teraz ma 21 rokov tak ich bolo v skolke 29 , v kazdej triede a zvladli to rovnako ako teraz 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a minule som pozerala muzovu fotku zo skoly a napocitala som ich tam 40 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

libka1
3. sep 2014

My sme tolko deti v triede v zivote nemali a to sme skolka sice v malom meste ale taka o ktoru je velky zaujem. Podla mna tu nejde o ziadny individualny pristup co by chceli mamicky pre svoje deti, ale zas aj ta ucitelka musi mat vytvorene nejake pracovne podmienky. Dcera chodila od uplneho malicka domov co tyzden to pesnicka alebo basnicka a to mala 2 roky a 4 mesiace ked nastupila, kedze mame v skolke aj jednu triedu pre deti od 2-3 rokov. V triede ich bolo 12 ked zacinali, potom este tusim 4 deticky pristupili. Teraz koncila predskolacku a tam ich bolo max. 24, asi menej, ale to fakt neviem, neratala som ich presne. Ucitelky s nimi naozaj vela pracovali, to bolo vidiet aj na vystupeniach a programoch pre rodicov.

tinytina
3. sep 2014

no pokial viem tak maximalny pocet deti v triede je 25 pre predskolakov (tych 22 co tu bolo spominanych plus maximalne 3 dalsie). V Petrzalke prave nadavali ze stavebne by sa zmestilo viac, ale pred 2 rokmi sa zrusila vynimka a uz sa viac prijimat nemoze (http://bratislava.sme.sk/c/6771073/petrzalka-mo...). Odvtedy sa urcite veci nemenili.

rutie
4. sep 2014

@alex31
Mne to vobec nepride nic strasne. Ved predsa normalne doma s detmi spievas, hovoris si basnicky, nie? Aby 6-rocne dieta poznalo svoju adresu je predsa otazka bezpecnosti. Napocitat do 20 podobne - rodicia aj ucitelky bezne pocitaju detom aby im urcili casovy ramec, dokedy sa maju obliect, upratat. Cisla vidia napriklad na vytahoch, ovladaci na televizor 🙂. Velkymi tlacenymi napisat svoje meno - deti si predsa bezne podpisuju na vykresy. Jedine, co sa mi zda mozno trochu vela su tie pismenka, ale aj tie podla mna dnes velka vacsina deti v predskolskej uz pozna, vo Velkej Britanii sa ich napr. zacinaju ucit deti v styroch rokoch. To co si napisala, je podla mna standard pre zdravo zvedave dieta, ktoremu rodicia a skolka prirodzene 6 rokov predstavovali okolity svet. Nevyzaduje to ziadne ucenie ani trapenie. U nas to podobne zistuju na zapise do beznej dedinskej skoly, do cirkevnej vyberovej ziadali viac.

simca06022011
4. sep 2014

No ja len čakam, kedy všetky tie slečinky čo študovali pedagogiku, vychovávateľstvo a podľa ich rečí nie len preto, ayb "niekde študovali a dostali titul", naštartujú a pootvárajú aj súkrmoné školy/škôlky... záujem o to totiž je a škôlky nikde.. hamba sveta... kludne by mohli polku pedagogických škôl zrušiť. A kludne nech to berie niekto ako urážku,a le keď čítam, že je málo škôlok, vidím koľkým drmožráčom doslova paltíme roky štúdií, tak mi je na grc... Lebo potom vznikajú takéto problémy. Ja som dcéru dala teraz prvý krát do štátnej a je mi do revu keď to tam vidím a ráno mám ja traumu tam ísť... hamba sveta. Dcéra vchádza so zapchatými ušami, musí prejsť cez triedu plnu malých detičiek (prisahám vačku nemá tam nikto viac ako 2,5roka... a hlavne že väčšie deti nemajú miesto), do sovjej triedy, ucitelku som videla 5 minút, malej nepovedala hádam ešte ani slovo, nevie ako sa volajú deti v triede a nic.. koľko je tam detí ani netuším... správa sa mi 3 dni ako kojenec, upišťaná, urevaná, nehce sa obliecť doma, najesť... toto sú veci, čo som nezažívala počas návštevy súkromných jaslí... Ak nájdem súklromnú škôolku, odchádzame... radšej si doplatím za učiteľku čo sa bude deťom venovať..a nie taká čo nemá čas ani len sa pozdraviť každému dieťaťu keď ráno príde.... a áno, aj ja zdielam názor že deti sa majú v škôlke učiť, aj držať ceruzky, aj malovať, aj básničky a kludne ich môžu aj v šnurovaní trénovať...