Vývoj 30-mesačného dieťaťa

4. aug 2024

Ahojte mamičky viem že týchto otázok tu je neúrekom no každé dieťa je iné a nie každé dieťa sa vyvíja správne či podľa tabuliek.Ale predsa potrebujem počuť názor mamin ktoré už čo to za sebou majú .Syn mál slabší očný kontakt pred pol rokom no metódou Ota sme to pekne posunuly a zlepšilo sa,reakcia na meno je,zdieľanie pozornosti ako donesie hračky áno ukáže sem tam niečo alebo skôr ukáže aby som mu dala,vonku zdieľa skôr pohľadom,vidí ihrisko pozrie na mňa ,vidí auto alebo deti tiež pozrie na mňa či to vidím,uteká k šmykalke pozrie na mňa či ho vidím,alebo pozerá rozprávku a tam zrazu prasiatko urobí niečo smiešne začne sa smiať pozrie na mňa a potom sa smejeme spolu,neukazoval prstom to sa objavilo keď mal 2 roky odvtedy ukazuje a tak sa proste dorozumievame,neverbálna komunikácia sa rozbehla veľmi pekne.Ukaze prstom na seba a potom na chladničku a tak viem že niečo odtiaľ chce,alebo ukáže na seba potom na mňa a zdvihne ruky tak viem že chce na ruky alebo prinesie deku a ukáže prstom na seba a podlahu tak viem že sa chce hrať na ťahanie a kopu takýchto veci si vieme odkomunikovať.Porozumenie určite nieje na jeho vek ale rozumie keď poviem daj do koša,pod jesť,ideme von, poď kúpať ale chceš piť,daj, čakaj,stoj,nono a vela iných veci a ak vyzualizujem tak pochopí skôr no keď poviem prines si topánky tak nevie čo chcem ale ak poviem obujem ťa tak príde sadne si a nastavy nohu.Svoje okolie si všíma aj ľudí a deti,zatiaľ sa s nimi nehrá ale už mal pár interakcií ale keďže ešte nerozpráva iba blaboce nerozumely jeho gestám.Teraz sme začali s odplienkovanim a krásne pochopil ale zatiaľ sa sám nepýta ale keď sa ho opýtam ha tak príde sadne si a vyvíja sa.Beha ťarbavo a nevie chodiť po schodoch a taktiež jemná Motorola je slabá nevie jesť lyžicou a na pieskovisku naberať lopatkou.Nevavi mu hluk,zmena trasy nemá rutiny ani amoky hnevu,dobre spí aj jesť mu chutí ,občas kyve hlavou akoby nie možno tak 4 až 5 krát denne a občas si pozrie ruky akoby počítal ,bojím sa oňho či to nebude niečo vážne

pribinak
4. aug 2024

Pediatrička má aký názor? Skúšali ste kontaktovať CVI ?

autor
4. aug 2024

@pribinak u nej sme boli keď mal syn 2 roky a vtedy na ňu nereagoval lebo sa hral a ona hneď to môže byť aj autizmus

pribinak
4. aug 2024

Za pol roka sa v živote malého dieťaťa zmení veľmi veľa, objednaj sa na konzultáciu

To CVI tá neoslovilo?

autor
4. aug 2024

@pribinak CVI sme boli na prvej konzultácii pred 2 mesiacmi tam to skôr vidia ako možno narušenú komunikačnú schopnosť a stretnutie u nás doma budeme mať prvý krát o týždeň,neviem čo od nich očakávať a ako vôbec pracuju

pribinak
4. aug 2024

To je super, že prídu k vám domov. Pozru si ho v jeho prirodzenom prostredi, čo je milión krát lepšie ako v nejakej ambulancii

autor
4. aug 2024

@pribinak podľa toho budú vedieť povedať či jeho správanie je ešte v norme ?Či čo vlastne?Máš skúsenosť?

pribinak
4. aug 2024

Tak budú robiť stimuláciu zmyslov čo je výborne a ak majú podozrenie na NKS tak by som hľadala logopedicku aby som počula jej názor

autor
4. aug 2024

@pribinak stimuláciu zmyslov?Vieš mi to opísať lebo neviem si to predstaviť

pribinak
4. aug 2024

Budú s pracovať “hrať sa” tak aby musel počúvať vydavat rôzne zvuky, podporovať jemnu a hrubú motoriku
Motorika totiž veľmi súvisí s rozvojom reči. Píšeš že je ťarbavý, tak treba chodiť veľa na prwliezky, do lesa, veľa behať, skákať

autor
4. aug 2024

@pribinak ďakujem za rady