Je synova povaha moja vina?

17. máj 2024

Ahojte...mam syna ktorý má 13 mesiacov a je to jedno neznesitelne zurive dieťa...od malička je to náročné ale co vyvádza po roku to je extrém...vidno ze proste je to jeho povaha...neviem si predstaviť aký bude keď bude mať naozajstné obdobia vzdoru...každý deň je len vrieskanie a rev, hádzanie sa o zem, kopanie za vsetko co nie je po jeho, pri všetkom, stale som pri nom kazdu sekundu dna lebo by mal uz 100x hlavu rozbitu...ja aj manžel sme kludnej povahy, aj moji rodicia aj brat,moja mama povedala ze toto pri nás v zivote nezazila co on robí...neviem ako to dám ďalšie roky...nezvládnem to ani psychicky ani fyzicky lebo už teraz keď ho mam na rukach napr.v obchode a zúri tak ma kope a sa odtlaca ze ho ledva udržim...
Urobila som niečo zle v tehotenstve? Alebo len proste sa spojili nejaké blbé gény? Alebo sa tak prejavuje PAS už takto skoro? Nie je to určite normálne správanie, verim ze každé dieta ma také chvíle...ale my máme taký každý deň, cely deň...

kacena4
17. máj 2024

a nemoze to byt nevhodnou vychovou? ale tie, aj povahou ktoru vsak musis usmernit, nastavit hranice. napr. na co si pri nom kazdu sekundu? ako sa ma naucit ze ked soadne udrie sa a davat si pozor? dieta sa vacsinou uci na svojich chybach. parkrat by si udrel hlavu a nauci sa davat si pozor drzim palceky

viestta
17. máj 2024

U dietata cosi malo nad jeden rok zvalovat problemy na vychovu je dost divne.
Nechaj ho aby sa obcas udrel, kym neuciti bolest nebude vediet, ze si ma davat pozor. Nedeje sa vsetko tak ako on chce, tak zuri a place, lebo inac nevie dat na javo, ze sa mu to nepaci. Bude si musiet aj na toto zvyknut. Staci trvat na svojom.

thirstymonk
17. máj 2024

No nechcem mudrovať, ale my sme deti nechali aj trošku porevať, aby sa naučili. Otlčene chodili a fialove take, že som sa bal, či na mňa doktorka pri povinnom očkovani rovno nezavola fizlov, že tyrame deti. Pritom sme ich len nechali sa poobijať, keď nepočuvali a nedali si vysvetliť. Dieťa si proste musí skúsiť na svojej koži aj bolesť. Čo chceš do smrti pri ňom furt stať?

Napr. teraz dcera ma dva roky a neprimerane žgreči. Neda sa to proste vytrimať. Tak sme ju minule zavreli do pivnice (to je vlastne akoby nevyuživana izba u nas v dome - aby si dakto nepredstavoval nejakú podzemnú kobku, kde pavúky visia zo stropu) s tým, že keď sa vyžgrečí, tak nech príde späť k nám a nech dovtedy žgrečí tam.

Tak sa aj stalo, 15 minút cez dvere žgrečala, nadierala sa a zrazu ticho. Otvorili sa dvere a celá šťastná vošla dnu a bola normálna :D

petamich
17. máj 2024

@kacena4 ma 13 mesiacov o nevhodnej vychove sa asi da tazko hovorit 🤷‍♀️

petamich
17. máj 2024

tvoja vina to urcite nebude 🥴 ano ciastocne to moze byt ovplyvnene tym, ze ak si ty nervozna, tak dieta sa moze spravat este horsie, dost casto nas zrkadlia ale urcite to nebude len tym, moze to byt obdobie a caka cas nejaky vacsi vyvojovy milnik, moze to byt aj nieco ine, to uvidite casom, skus sa pripadne poradit s pediatrickou ak mas akekolvek podozrenie, ze toto ani zdaleka nie je standardne spravanie alebo "len prejav zlosti a vzdoru"

kazdopadne hovorit o tvojej vine lebo si nieco urobila/neurobila v tehotenstve alebo ze ide o zlu vychovu, tak to urcite nie, v sebe chybu nehladaj

liliana8
17. máj 2024

Brala si nejake lieky/inekcie v tehotenstve?

anjelicek26
17. máj 2024

On sa ten hnev s tvojou pomocou naučí časom kontrolovať. A treba akceptovať,ze niektoré deti sú nekontaktne a miesto objatia im skôr prospeje odstup a nechať ich vychladnúť a vyzurit.

sisika
17. máj 2024

Môže byť,že ho niečo trápi,čo možno nevidieť na prvý pohľad. Možno je to niečo s trávením.
Alebo je preťažený,vníma mnoho podnetov z okolia a jeho nervová sústava ich ťažšie spracováva-čo sa prejavuje takto.
Veľa nadpriemerne inteligentných detí vďaka tomu,že vnímajú oveľa viac detailov okolo seba -zvuky,vône,svetlo -má takéto prejavy v rannom detstve,potom sa to naučia lepšie spracovávať a upokoja sa.

lenocka8894
17. máj 2024

Nechcem aby to vyznelo nejak zle ale som "rada" ze v tom niesom sama....mam take uz 2rocne dieta a presne taketo zachvaty mavame..sice nie uplne kazdy den ale viac je tych horsich dni ako dobrych...momentalne chytil obdobie vzdoru a silnu separacku zaroven...akurat uz musim riesit nieco na ukludnenie (samozrejme len pre seba) lebo to uz nedavam...od okolia pocuvam len: och to takto som ani nezazila nieco takr 🤦‍♀️ stale si vravim preco prave ja musim mat take dieta ale na druhu stranu si vzdy spomeniem na postihnute deticky a ich rodicov ze co by dali oni za moje dieta...moje dieta z toho vyrastie ale ich nie..posielam vela sil a neboj zvladneme to 💪❤️

ivangeline
17. máj 2024

@thirstymonk … pekne, že počúvla. Moja just dôjde s5.. ;D

ailiba
17. máj 2024

Dieta nie je nepopisana tabula. Kazdy ma svoju povahu, temperament. Najviac sa prejavuje v rannom detstve. Vekom bude postupne kludnejsi, rozumnejsi. Sucitim s tebou, mas to narocne. Ale nic si nevycitaj. Niekedy pomoze dieta zobrat na chvilku na ruky, nieco mu ukazovat, vysvetlit a upokoji sa. Inokedy treba pritvrdit, napr. dat ho do postielky, nech sa trochu vyzuri, aj dudlik pomaha (to vsetko na nervy). Skusaj a uvidis co zabera. Vychva je narocna... A su rozne deti. S niekym je to lahsie, s niekym veeelmi narocne. Urcite to zvladnete👍👍👍

deti95060810
17. máj 2024

tak PAS sa dá rozoznať už v 6 mesiacoch , ale to by muselo mať dieťa aj iné problémy nie len že je zúrivé...
To bude len obdobie ktoré isto pominie.

vreckovka2
17. máj 2024

Za co konkretne sa tak rozzuri? Preco ta v obchode kope a odtlaca? Co ho tak rozzuri?

letfenixa
17. máj 2024

@thirstymonk čo je 'žgrečala' a ' nadierala'?

danielahamar
17. máj 2024

Môj tretí to mal tiež, prešlo to, teda 90% urcite

elisebah91
17. máj 2024

@thirstymonk moje deti to nechápu že majú niekde ostať aby sa ukludnili,vyrevali...

deti95060810
17. máj 2024

@letfenixa žgrečala - revala, plakala

autor
17. máj 2024

@kacena4 on si už toľko krát udrel hlavu ako sa učí chodiť peru si rozrazil a pod, a to aj keď som stále pri ňom, ale bojim sa aby nespadol nejako nešťastne lebo on nemá vobec akokeby pud sebazáchovy...
@liliana8 nebrala som žiadne lieky len som mala dosť stresu v praci aj keď som sa snažila byť v kľude ale no aj tak...
@lenocka8894 chápem ja tiež som "rada" ze v tom nie som sama...ja takisto proste si vážim ze je zdravý a bodaj by to bola len ta povaha, milujem ho najviac ale proste už fakt to neskutočne celodenné vrieskanie nedávam...zle spí, nechce jest, furt hučí, nič sa nechce hrať len to robiť čo nemôže a keď nedovolím tak koniec..

@vreckovka2 lebo napr mu nechcem dat mobil, alebo chce ťahať zvieratko co mame za uši, alebo niečo vyhadzovať co nesmie, alebo xhce ísť stále von keď prší, ale vonku behať nevie chce len sadat do blata, v obchode nechce byť ani v kociari ani vo vozíku ani na rukách, beriem ho tam len výnimočne ale niekedy proste treba...
@anjelicek26 ja ho nechám aj vyrevat keď u neviem co s nim, dám ho do ohradky kde je v bezpečí a ja sa zatiaľ ukludnim ale no to je taky rev ze zachripne až z toho..
@ailiba presne ja sa snažím aj odviesť v kľude pozornosť, dám do ohradky, cumlik, skúšam co zaberie, niekedy sa na rukách ukludni niekedy nechce byť....ja fakt dúfam ze niekedy sa ukludni aj keď neviem ako to dovtedy prežijem...ale snáď áno, nič iné mi neostáva..

nika23t
17. máj 2024

Úplne Ti verím, ze si z toho na nervy, vyčerpaná a bez síl, energie. Ale ci už nám veríš alebo nie, toto obdobie prejde. A obdobie vzdoru asi ani nepostrehnes, keďže máš dieťa, ktoré Ti dáva zabrať denne. Skus, ako Ti radia vyssie, chvíľu si ho nevšímaj. A postupne takých chvíľ pridávaj viac. U nás to funguje, postupne slabnu tieto zurive stavy, niekedy tak kopala do zeme, až mala modriny. Už chápe, ze práve z toho ju to boli, tak to obmedzila len na také trenie. A ak nemusíš, neber ho na nákup, ani nikde, kým je taky malý. On zatiaľ nerozumie tomu, co spôsobuje toto jeho správanie. Drzim palce, prajem veľa síl a verím, ze o par mesiacov si vydychnes a uvidíš, ze Ti dieťa pomaly začne rozumieť ❤️

hortenziaj
17. máj 2024

@thirstymonk no zrovna zatvárať dieťa dvojročné do pivnice tiež nie je zrovna ok, za to ze place, ved sú to jej emócie, a ty jej ich máš pomôcť spracovať a nie ju za ne trestať

hortenziaj
17. máj 2024

Skua objatie, pochopenie emócií. U nás pomáha. Držať a objímať, upokojovat, už sa potom aj sami pýtali neskôr. A kde to bolo pr emna náročné s detskými emóciami, tam sme s deťmi na čas prestali chodiť, vysvetlili ze prečo tam nejdeme teraz spolu, že je to pre oboch náročné a skúsili sme o mesiac dva znova s vysvetlením dopredu

akvi
17. máj 2024

Môže to byť tým, že je hypersenzitivny. Malé deti sa všeobecne veľmi rýchlo preťažia a hypersenzitivne ani nevravím. To, že je "zlý", to bude tým náporom emócií. Môj syn keď sa pretazil, bol ako tornádo, úplne hyperaktivny, zúrivý, nevedel, čo chce. Vtedy pomohlo jediné, ísť do kľudu, zatemnit miestnosť, vypnúť všetky zvuky, sadnúť si s ním a dať sa do kľudu, kým sa aj on neukludnil alebo rovno nezaspal. U nás nehrozilo ísť do obchodu, nikde, kde je veľa ľudí, hluk, silné svetlá, veľa stimulov, v momente bol preťažený. Zlepšilo sa to úplne až v cca 16-tich. Ale môj je AS, takže to bolo aj tým. Skús ukľudniť celú domácnosť, vypni rádio, telku, proste všetko, odstráň z dohľadu veci, ktoré veľmi chce ale ty mu ich nechceš dať ( mobil, ovládač a pod ). Zredukuj hračky, všelijaké tie somariny, ako kolotoče nad postieľkou , plyšáky všade, tapety s obrázkami, proste všetko, čo môže pútať pozornosť. A hlavne nekrič na neho, buď tam pre neho, objimaj veľa, ak to znesie, nebuď nervózna už dopredu, že čo zase bude, ono to raz prejde, neboj sa.

lubkovaandrejka
17. máj 2024

@thirstymonk ten opis situacie ma riadne pobavil😆😆.

mareka49
17. máj 2024

Sladkosti?
Ako často ste vonku?

ilana
17. máj 2024

No, ja nechcem mudrovat, ale myslim si, ze chyba je v tom, ze mu nechces dovolit robit to, co POTREBUJE robit. Znie to divne, ja viem. Ale- potrebuje chytat, skusat, aj do blata sa namocit a ked vidi ze mate mobil vy, chce ho aj on. Take dieta sa chce naucit to co v zivote potrebuje vediet robit- teraz bežné veci, co vidi ze robite vy, chce robit aj on. Plus- napr.blato, ty vies ze je spinave a mokre, on nie, on to chce spoznat a skusit, a ty mu nechces dovolit- preto zuri, ale to znamena ze je normalny, branis mu spoznávať svet. To my dospelí sa nevieme pozerat na svet z pohladu dietata. Nas vidia rezat, strihat, chodit po schodoch, na rebrik, pouzivat mobil...chcu to opakovat, lebo len tak sa tomozu naucit, a rodicia im nic nedovolia, bodaj by nezurili....ano, napr. noz je nebezpecny, ale da sa to aj inak, aj dieta bude spokojne. Aj rodic.Ak chces pochopit uplne preco tvoj syn tak zúri, chod na prednášku p.Starkovej- prakticky zivot, najdi si kde a kedy bude mat pri vas najblizsie (www.alfamilia.sk) pochopis uplne aj to, ako to vyriesit aby syn nezuril, skus, mne sa veeeela veci vyjasnilo.

vreckovka2
17. máj 2024

Mne fungovalo nahradit cinnost, ktoru nesmel podobnou cinnostou, resp. prisposobit podmienky. Dali sme mu stare telefony a moj mobil som vytahovala len prilezitostne pred nim. Dat mu nieco, co moze vyhadzovat. Bude este xy senzitivnych obdobi a jeho tie cinnosti aj tak budu lakat. Napr. vyhadzovanie suflikov - vyhradili sme v kazdej izbe 1, ktory mohol vyhadzat. Veci som tam nahadzala naspat za 20 sekund. Chcel hadzat z poschodia - mohol plastove gulicky, spinave pradlo, a prazdne rolky z toaletaka. Plus vzdy vysvetlenie preco. Ked chce ist von v dazdi a sadat do blata. Obliect mu nepremokavy komplet a ide sa. Preco nemoze byt v blate? Bud to bude pre neho sranda velika, mate super aktivitu. Alebo sa mu to nebude pacit a viac to nespravi. A nauci sa casom, ze do blata moze ist, ale teraz nema speci oblecenie, tak pojde neskor, ked sa vratite z obchodu napriklad. Lebo ono deti su zvedave, chcu skumat, ucit sa. A pokial sa nauci, ze mu veci dovolis, tak bude chapat aj to, ze zrovna teraz to neide. Ale najskor potrebuje skusenost, ze moze. A ty potrebujes podmienky, ktore vyhovuju aj tebe, aby ti nehodil tvoj mobil do zachoda. Obchod je narocny, vela svetiel, farieb, ludi, hluku. Nas v tomto obdobi chcel vsetko vyberat z regala. Pokial som dovolila take, co neznici. Dal do kosika nejake veci, vratili sme to naspat a bol spoko vacsinou potom. Ale nakupovanie trvalo dlho. Do obchodu ho braval manzel, lebo on rad nakupuje a je mu jedno ako dlho. Bude sa to zlepsovat vekom. Ale ma narok na to, aby kvical. A este nejake tie roky kvicat a revat bude. Rozpravanim sa to zlepsi, ale stale bude mat na to narok. Je to narocne, velmi. My hysaky riesime pritomnostou a narucou ak chce. Postupne sa skratili.

ilana
17. máj 2024

Zle som napisala, ta prednáška sa vola Aktivity kazdodenneho zivota. A vidim ze vreckovka2 ti pise podobne ako ja zrejme tiez pozna montessori pedagogiku 🙂

mariet24
17. máj 2024

Ta zlosť a časté úrazy hlavy mi pripomína nášho....
my sme ale keď mal 2 roky zistili že potrebuje silné dioptrie.... On chudáčik slabo videl, preto tak neodhadol vzdialenosti a tak... A aj teraz keď zakryjeme silnejšie očko a trénuje to slabšie je nervózny, podráždený, aj v škôlke mi to vraveli...

diaszoky
17. máj 2024

Inac moja babka stale vravii, ze nebud nervozna v tehltenstve lbo dieta bude nervak

deedol
17. máj 2024

okrem toho, co podla mna super poradili
@vreckovka2
@ilana
@akvi
by som este patrala, ci tam nie je nejake nepohodlie typu bolest brucha, alergia a pod. ale nemusi byt, to mi len napadlo okrem vsetkeho spomenuteho.