Dali ste dieťa do jaslí, keď ste cítili, že vás materská nenapĺňa?

20. jún 2024

Čo si myslite kedy je vhodný vek? Na jednej strane cítim že by som bola v praci šťastnejšia avšak asi by mi trhalo srdce ju dať 1,5 ročnú do jaslí…
Kedy išli vaše deti do jaslí? Ako to zvládali ony? Vy?

barbora0308
20. jún 2024

Ja som sa tak dlho odhodlavala, ze som sa nakoniec rozhodla ostat doma. 🫣 Syn ma teraz 2 roky a nelutujem, teraz je to s nim ovela lepsie, jednoduchsie a konecne si to aj zacinam uzivat 😁.

basulaak
20. jún 2024

Ako 2 rocny to nezvladal. Tak sme dali odklad polroka a to mi povedali aj v jasliach ze ine dieta som im druhy raz priniesla. V hlavicke dozrel. Revat rano nikdy sice neprestal lebo je to temperament ale cez den tam bol stastny aj doma spominal vychovavatela a vychovavatelku. Aj tam spaval. Cize 2,5 roka bolo uz ok. A hej, som radsej v praci ako doma s malym. Nebavi ma to.

doriiis
20. jún 2024

Nás dvojročný to zvládal fajn.

deti95060810
20. jún 2024

už v 13tich mesiacoch som bola v jasliach...
ja som odchádzala denne do školy od syna - mal 3 týždne. musela som, inak to nešlo.

hederamonstera
20. jún 2024

Denne nad tym uvazujem, ze ich oboch supnem do jasli😂 ale teda ja si neviem predstavit, ze sa o nich stara niekto cudzi, proste moja intuicia mi hovori, ze je lepsie, ked som s nimi ja. Od 2r dietata je to ale s nimi lepsie ;)
A hlavne takto mame pokojne rana, ze nikto nikam nemusi sa chystat..to je na nezaplatenie (aj ked ma niektore dni extremne nebavia)

louise
20. jún 2024

Obe deti nastúpili do jaslí v 1 roku a zvládali to dobre. Keby som nemusela, asi by som ostala doma do 2 rokov, ale nedalo sa a neľutujeme toto riešenie s odstupom času.

lentilka46
20. jún 2024

Moji isli obaja do skolky, syn od 2r2m, dcera 2r3m. Pri synovi /starsi od dcery o 15m/ som vnimala,zesa doma uz nudi a ja som mu uz nestacila, vonku sa tahal len za detmi,skolka unho sadla ako rit na serbel. Pri dcere mi bolo doma uz dlho, myslela som,ze to zvladne rovnakoako syn, adaptacia bola dobra, ale s odstupom casu som si uvedomila,ze ona este potrebovala byt so mnou. Teraz ma 6r a stale sa rada tuli a potrebuje nasu pozornost, pyta si ju. Syn to nemal, ten si to akoby naplnil v tom ranom detstve, dcere to zrejme chyba.

asdfka
20. jún 2024

Moja ide od júla, ako 14mesacna. Ide len na pol dna.
Samozrejme cim sme blizsie k datumu, tym mi je horsie. Ale ja sa potrebujem ukludnit a vydychnut si.
Buduci tyzden mame adaptacny tak som velmi zvedava. Ak to nebude zvladat tak urcite ju tam nenecham.

anjelicek26
20. jún 2024

Tak nezvláda to aj dobrá tretina trojrocnych..ale tam to uz vraj trauma nie je,ked cele tyzdne revu🫣.Proste povaha robí veľa.. Výhoda rodicaku je ta,ze keď to dieťaťu vyhovovať nebude,ostaneš doma... nevyskusas nevies. Moji boli všetci v pohode, pekne nabehli do novej rutiny.. začínali na pol dna 4x v tyzdni a postupne sme pridávali, ako rástli...na full tíme som išla až keď išli do školy.

ivangeline
20. jún 2024

Hmm. Ja som nedala ani do škôlky. ;D Podľa mňa je to individuálne. Niektoré deti sú spoločenské a viac sa dokazu tešiť a lepšie zvládať čas tam. Iné naopak. Ďalšie s obdobim vzdoru budú trucovsť každé ráno, len aby chceli ináč ako ty.. ;D

jaass
20. jún 2024

Vhodný vek je 3 roky. Za mna 💪 aby niektoré mamky sa do mňa náhodou nepustili🤣 osobne by som malé dieťa nedala do jaslí nikdy 😊

kacena4
20. jún 2024

nie nedala, ked mi to zacalo prerastat cez hlavu muz ostat na rodicaku a ja som sla do prace

autor
20. jún 2024

@kacena4 som slobodná mama a tuto možnosť zial nemaaaam :(((

autor
20. jún 2024

@kacena4 krásne ste to ale vystihli vetou “prerastať cez hlavu”. Aspoň viem že je v poriadku sa tak cítiť …

autor
20. jún 2024

@asdfka Prosim vás a vy nastupujete do prace? Ako je to potom s poberaním rodičáku? Môže sa poberať či už nie?

autor
20. jún 2024

Keď dieťa dám do jaslí a ja napríklad pôjdem do prace? Musím ho zrušiť či ako to funguje? 🙂)

kacena4
20. jún 2024

ano je to v poriadku a ak si na dieta sama o to viac, urcite by som sa netrapila v tomto prípade ci a kedy dat dieta do jasli, nakolko "zdrava" matka je dobrá matka. takze radsej jasle ako nezvladat rodičovskú. drzim palceky

anjelicek26
20. jún 2024

Autorka rodicak ti ostane do 3 rokov bez ohľadu na to,či pracujes alebo nie. Ale tak jasle sú dosť drahe.

autor
20. jún 2024

@anjelicek26 dakujem, to je super, ja že sa to zruší 🫶 a vaše detičky išli ako stare do jasličiek? Ak sa smiem spýtať

anjelicek26
20. jún 2024

Okolo 1.5 roka plus mínus ako ktorý. Traja boli u opatrovateľky, štvrtá v jasliach. Opatrovatelka (4 deti vždy u nás maju) boli lepšie riešenie. Najmladší pôjde 15 mesačný k opatrovatelke.. ale tak ma ešte rok.. ja musím v apríli full tíme do prace.. v januári už asi 1-2 dní home office...

autor
20. jún 2024

@anjelicek26 jooooj 🫶 ja keď vidím kolko detičiek máte len ma napadá - ako to zvládate? 🫶 a taktiež sa pýtam ako matka - matky - necítili ste sa previnilo keď ste dali deti do jaslí/opatrovateľke? Ja sa veľmi bojim že príde ten pocit. To ma odrádza … predstava že ju vyprevádzam mi už teraz trhá srdce. Neviem naozaj. Musím si to premyslieť.

anjelicek26
20. jún 2024

My žijeme v nemeckú, tu je rodičovská rok, materská o týždňov po porode. Proste tu sa tak chodí do roboty.. navyše som nezacinala nikdy full tíme.. až teraz pri najmladsom.. ale bude ho bravat skôr manžel. Sme si to trochu vymenili. Bude tiež chodiť 4x v tyzdni do jednej ako súrodenci v tom veku..a moje deti sú už veľké, najstaršie dieta ma o týždeň 18 rokov..

salije
24. jún 2024

Myslim, ze tu nejde o pohlavie ani vhodny vek, ale od konkretneho dietata. Moja starsia je presne ako ja, introvert, samotar, vyhovuje jej byt sama. Do skolky isla ako 3,8 rocna a trhalo mi to srdce a ona cele dni presedela za stolom a kreslila si. Mladsia zivel, spolocensky tvor, isla ako 3,5 rocna a u nej by bolo v pohode keby isla aj skor, miluje deti, rozdala by sa, vie sa hrat aj s malymi detmi aj s velkymi. Az pri svojich som zistila ako zohrava povaha velku ulohu v adaptacii. Osobne by som tak male dieta nedala, ale samozrejme opat je to o situacii tam kde nie je ina moznost je uplne samozrejme

konulka20
24. jún 2024

bola som na tom podobne a uz od roka som kazdy den uvazovala nad jaslami,no nakoniec som to musela zamietnut v hlave ,mala je na mna moc naviazana, tie revy mi za to nestali, a zber chorob uz vobec nie🙄 ked je chora je to na maslu, a tym stresom z nastupu do kolektivu bY mala imunitu hned dolu.Ale kazde dieta je ine ,a niektore si zvyknu rychlo a bez vacsich problemov .Tak treba skusit,ak to tak citite a uvidite ako to pojde , este pred chcenym nastupom do praxe. Moja ma 2 roky a vlastne som prisla do stadia,ze som happy,ze sme spolu,lebo uz nikdy tie chcile nevratim😉

gerrwie_girl
24. jún 2024

Ako 1,5 ročný šiel do jaslí a nelutovala som to ani minútu 🙂. Ja som potrebovala ísť naspäť do prace a malý si jasle uplne užíval 🙂. Rozhodne im tam vedia urobiť lepší program ako vystresovana zdeptana mama 😁. Lebo teda mne doma už poriadne začínalo hrabať. Za mňa to bolo dobre rozhodnutie a urobila by som to bez váhania opat.

ivula7
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivula7
24. jún 2024

podstate obe deti nastúpili rôzne jedna v 19 mesiacoch, vnútorné som bola s tým v rozpore a malo to u mňa dohru. Preto sa úprimne sama hlavne rozhodni, aby si bola spokojná s tým aj vnútorne. Ak netlačia financie... tak si zváž. Všetka rodičovská šla do jaslí celý ten príspevok. Druhá vzhľadom na koronu a vzhľadom na to ze som bola z iných dôvodov doma, išla do škôlky až v predškolskom roku. Je introvert, má svoj svet a tak je to doteraz, hoci chodí už do školy. Úprimne kým bola doma, nebola chorá, ako nastúpila do škôlky aj tak pol roka bola možno doma lebo furt bola chorá. S prvou to bolo tak isto, vysoká chorobnosť, tak treba myslieť aj na to, ako často môžeš ostat doma s malou alebo príbuzní... viem, že niektoré deti možno bývajú menej choré, ale v tom kolektíve je väčšia šanca nákazy bohužiaľ. U mna to pri prvej bol obrovský problém, keďže v práci mi to veľmi netolerovali. Avšak chorobnosť bola u oboch rovnaká, takže nástup do kolektívu bol taky, ovšem pri druhej som už o vedela, tak som bola na to pripravená. Každý nech sa rozhodne ako cíti a nie pod tlakom okolia... Je to v prvom rade tvoje rozhodnutie, bud s tým v poriadku sama. Za mňa sa rozhodujem takto: kým tam nie je skutočne ANO tak to je v podstate nie...

rivini
24. jún 2024

Moje slo 2 rocne na pol dna 4x do tyzdna do jasli a ja na par hodin do prace. Zijeme ale v zahranici, system je na tak male deti dobre pripraveny. Financne sme to nepotrebovali, ale mne uz doma zasibavalo a dieta chcelo stale spolocnost deti, program, ja som uz na to nemala nervy, stale niekomu vyvolavat, ci nema cas sa stretnut.

wella47
24. jún 2024

Zamestnávateľ ma zavolal po dvoch rokoch do práce,a tak šla dcéra do jasličiek ako 2 ročná + 2 mesiace.Zle sme to obe prežívali,cítila som,že som mala byť ešte doma.Plus o tých chorobách ani nehovorím.Bola 2 týždne v jasliach a 2 týždne doma. A ja často s ňou.Keď som po roku zostala tehotná so synom,nechala som si dcéru dva roky doma s nami a aspoň takto sme si to nahradili.Potom šla do predškolskej a bez plaču☺️.Úplne v pohode sa adaptovala,aj v škole.Iné dieťa.Ale každá mama to má inak.

paulita
24. jún 2024

Pre dieťa je najlepšie byť s mamou min. do 2 - 3 rokov (počula som to od výbornej učiteľky v MŠ) Dieťa cíti mamino bezpečie, u nikoho nie je tak spokojné ako so svojou mamou (pokiaľ je samozrejme dobrá). Toto spojenie s matkou sa odzrkadlí neskôr na správnom psychickom vývoji dieťaťa. https://mamaaja.sk/clanky/dieta/psychologicka-k...