2-ročny jedináčik

7. jún 2024

Mamičky, len tie čo máte len jedno dieťa. Moje má neoslovuje mama... (Keď niečo chce, začne kričať .) Aj keď to mama vie povedať, proste neviem to asi používať 🤷 môžem opakovať, vysvetľovať že netreba kričať, stačí povedať mama.. no aj tak nič. Nehovorí ani tato, oco vôbec nechce. Aj keď niečo chce, nepovie daj aj keď to vie.... Keď kaká nepovie mi že fuj alebo ee učím ho to.... neviem čo robím zle alebo teda možno je to len jeho vekom a tým, že je sám nemá sa od koho učiť. Sú aj vaši podobný? Alebo boli ? A časom začali rozprávať? Lebo nejde len o týchto pár slov on vôbec nechce hovoriť. Len si tak blaboce. A všetky kamarátky keď niekde ideme, už sa so svojimi 2-rocnymi bavia vedia spájať pár slov, povedať čo chcú. Ale majú staršieho súrodenca čiže sa učia od neho. 🤷 Však to bude lepšie ďakujem podeľte sa o vašu skúsenosť

simona20201309
7. jún 2024

To nemá absolútne nič s tým ze je dieťa jedináčik. Oneskorený vývin reči ma ďaleko viac dôvodov. Viem ze jento niekedy ťažké, ale naozaj neporovnavaj svoje dieťa s inými. Tvoj syn ich ešte kľudne môže preskočiť. Na druhej strane, tiež by ma znepokojovalo ze nevie používať to malo slov ktoré pozná. Nehľadaj na internete odpovede ktoré ta ukludnia, hladaj odpovede u odborníkov. Zavolaj obvodnej a uvidíš čo poradí. Prípad e sa sama objednaj do centra včasnej intervencie. 100x radšej budem počuť od odborníkov ze vývin je v poriadku, ako od mamiciek na MK
A moja odpoveď by ta nepotesila 😶
Ale v 2r to už boli normálne debaty, jedináčik, narodila sa v prvej vlne covidu, 2r takmer žiadny sociálny kontakt - respektíve obmedzený

autor
7. jún 2024

@simona20201309 ďakujem pekne. Som rada že viem že u teba to bolo iné a už ste mali normálne debaty presne toto potrebujem počuť. Či to mali aj iný takto.. pôjde za obvodnou hneď v pondelok.

autor
7. jún 2024

Bože už stresujem prečo sa mu teda nechce rozprávať 🤷 čo robím zle.

veronika_sk000
7. jún 2024

moj je tiez jedinacik, ma dva a pol roka a je to take standardne tabulkove dieta, co sa vyvoja tyka, toto naozaj nie je surodencom, priradit slovo mama, tato, daj, toto a ja neviem co vsetko este vedia decka o dost skor, to ze menej rozprava nie je az tak znepokojive, ale to ze tomu nerozumie by ma trosku znepokojovalo, nemoze mat slabsi sluch napriklad? v kazdom pripade by som sa obratila na lekara, ak je problem, tak ho podchytit co najskor, ty nemusis robit nic zle, kazde dieta je ine 🤷 ale lekarky sa na to spytaj urcite

simona20201309
7. jún 2024

V okolí poznám naozaj veľa 2r chlapcekov ktorí rozprávať ešte nechcu. Väčšinou sa to zlomí zo dňa na deň. Hlavne to nevzdávaj a naďalej sa s ním rozprávajú, ukazuj, čítaj... on nahráva a ak bude všetko v poriadku tak ak raz začne, nezastaví sa

autor
7. jún 2024

@simona20201309 áno toto som už počula veľa krát. Že sú pomalší chlapci. Ďakujem pekne 🙏

olimuc
7. jún 2024

Mam jedinacika, ktory zacal plynule rozpravat okolo 3 rokov, neukazoval a Celkovo bol vyhodnoteny ako zaostaly. Ma cerstvych 6 rozprava plynule viacerymi jazykmi a uz Teraz narozpraval na x rokov dopredu. Nie zaostaly ale nadpriemerne inteligentny- od vcera ma na to Papier …

autor
7. jún 2024

🙏 hneď som pokojná keď viem, že aj iný to tak mali.

bara_borka
7. jún 2024

Moj syn zacal rozpravat okolo 23 mesiacov, dovtedy to boli tie zaklady typu mama baba tato toto daj nie dom dym papa, vsetky mozne zvierata a podobne zaklady. Proste slova, ktore pocul 1000 krat. Od tych 23 mes sa mu ako keby zo dna na den rozviazal jazyk a nastal uplny slovny spurt, dnes ma 2 roky a 4 mesiace a rozprava uz mozno aj viac ako 500-1000 slov, no proste rozrozpraval sa. Ale ja som s nim teda intenzivne zacala okolo roka a pol citat, a slovo citat sa stalo prvym aposlednym slovom dna. Knihy od slov logopedicky ako Nina ide spinkat, Ham ham, Supsup, Clup clup, potom Kubko sa uci rozpravat, Minipedie od Svojtky, Pozri kto sa skryva pod okienkom, a podobne leporela, zvukove, okienkove, posuvacie prvky v knihach. Dalej odporucam knihu Kniha o detskej reci, ktora sa da stiahnut z netu, pisali ju logopedicky. Mozno ho to troska nastartuje. A teda pozriet si hlavne prispevky od logopedov aj na instagrame napr, ako citat s detmi knihy. Ich nebavia texty, ich bavia citoslovcia, pomenovavanie obrazkov, hikanie, jajkanie, ukazovanie, zmena hlasu, jednoduche vety atd...

magimi
7. jún 2024

Každé dieťa je iné...mám ich 5 a vôbec to nezávisí od toho, či má alebo nemá súrodenca. Štvrtá v poradí ako 2-rocna plynulo zrozumiteľne rozprávala rozvite vety. Piaty v poradí v 2 rokoch ešte len začínal čo-to hovoriť. 🙂
Niektoré deti najprv len "nacitavaju", ukladajú slová do pamäti a potom zo dňa na deň začnú rozprávať

simona20201309
7. jún 2024

Ak môžem poradiť, nepúšťaj mu pesničky a rozprávky v cudzom jazyku. Výlučne len v slovenčine. Pustanie anglických rozprávok výrazne oneskoruje reč a následne spôsobuje nesprávnu výslovnosť a poruchy reči.
(Je to vedecký dokázané a každá jedna logopedicka vám to potvrdí, takže prosím neoresviedcajte ma aké je to fasa že 3r dieťa vie povedať po anglicky OK a bye a ráta po aj do 10 - je to nezmyselné a nepotrebne pre tento vek)

simca06022011
7. jún 2024

je kopec deti, co nerozpravaju ani v 3r, nemusis panikarit a hladat diagnozy. Ty ho vzdy oslovujes meno, "Misko pod ideme" a tak..? doma sa oslovujete s muzom? ci to nemoze mat taky zvyk odkukany... ale inak je to ok, moja je ukecana, nepamatam sa uz ale ci pokrikovala po mne mama :D ale mala v tom veku od 1,5-3,5r kamosku a ta len hmkala, ukazovala, a sem tam nieco povedala, napriek tomu ze bola s detmi stale, potom v skolke sa uplne rozhovorila. Aj bez reci sa zabavili baby :D A nema to nic s tym, ze je jedinacik 🙂 aj moja je a rozpravala velmi skoro

@simona20201309 s tymto ja suhlasim, aj so skusenosti, deti maju napr. problem so zajakavanim. Ak deti aj maju kontakt s cudzimi jazykmi mali by tam byt urcite pravidla. Ak dieta este neovlada svoj jazyk,ma sa prioritne ucit ten.

beronsche
7. jún 2024

Môj nie je jedináčik a v 2r nerozprával. Ale teda mama, tata a takéto slovíčka používal, ale o nejakej reči nemôžem hovoriť. Dobehol to, ale ani na ZŠ to nie je 100%-tne.. má trošku zhoršené fonematicke uvedomovanie, skríženu lateralitu..

Poznám prípad, kedy dieťa v 2r nerozprávalo nic, začalo okolo 3,5r, teraz chodí do škôlky a odborníci majú podozrenie na vysoko funkčný autizmus.

Každé dieťa je iné, to, že to ideš riešiť s odborníkmi je fajn, oni to posúdia najlepšie. Skús synčeka neporovnavat, ale sama viem, že je to veľmi ťažké.

beronsche
7. jún 2024

Ešte jeden postreh, od jednej psychologicky som počula, že veľa rodičov sa učičíka, že je to úplne ok, že dieťa nerozpráva (a aj neskôr ako v 2r- 3r), lebo vraj xy deti to malo rovnako, nerozprávali a potom sa rozkecali a problém neriešia. A to nie je dobrý prístup, pretože sa dá niečo prehliadnuť..
Píšem to teraz samozrejme všeobecne.
Ale aj moja skúsenosť je presne taká, ze keď som mala obavy o vlastné dieťa, najblizsi často reagovali bagatelizovanim..(že má čas atď. atď.)

luxus10
7. jún 2024

@olimuc ja nerozumiem, naco toto stale dookola vyhodnocuju v tak nizkom veku dietata...ved je na to fura casu...naco maju deti chodit s takymito nalepkami, a pritom su veci inak?

simona20201309
7. jún 2024

@luxus10 pretože dnes sa vie viac o diagnozach ako kedysi a skoré podchytenie je základ. To ze je olimuc nadpriemerne inteligentný je tiež odchýlka. Odchýlka je všetko co sa vymyká normálnu, či už smerom hore alebo smerom dole. To ze je dieťa nadpriemerne inteligentné a ovláda viacero jazykov neznamená, že nemôže mať chlapec diagnózy, napr aspergera. Je to dosť bežné ze tieto deti vynikajú v nejakej oblasti na úkor druhej.
Nevravím ze je to ich prípad, ale psychológ len tak si nedovolí dat papier už v 3r, oravdepodobne sa len vyjadril, že zaostáva v nejakej oblasti

luxus10
7. jún 2024

@simona20201309 to bola taka basnicka otazka, nevyzaduje odpoved... vsade sama diagnoza, nenechaju deti zit...ja som zvedava , ako takymto onalepkovanym detom daju vodicsky preukaz...napr....

luxus10
7. jún 2024

a mozno by sa tymto nehovoriacim detom dalo pomoct tak, ze by na nich mamicky castejsie ucelovo rozpravali od narodenia..., namiesto ustavicneho pozerania pozerania do mobilov...

banalu
7. jún 2024

Moja je jedinacik a ako 2rocna rozpravala viac a lepsie ako 3-rocne. Mame polovicu jej buducej skolkarskej triedy medzi kamosmi a KAZDE DIETA JE INE, pozname aj dvojcata, maju 2,5 a pouzivaju 4 slova max. a to maju starsieho brata, ktory v ich veku aj basnicky vedel...
Vobec by som preto za tym nehladala to, ze je dieta jedinacik.
A prosim ta neuc ho, ze ked kaka je to fuj, ved mu vybudujes odpor ku kakaniu 🤦‍♀️ normalne mu povedz nech ti povie, ze kaka alebo hovienko. Ja mojej stale vravim, ze super, ze si sa vykakala, nebude ta boliet brusko.
Potom sa tu mamicky cuduju, ze deti im zadrziavaju stolicu, ze nechcu kakat do nocnika... no kto by aj chcel vykakat, ked sa nanho po kakani spustii: fuuuuj to co si vykakal, to ako smrdiiii, fuuuuuuj 🤦‍♀️

beronsche
7. jún 2024

@luxus10 skús sa na to pozrieť z druhej strany.. veľa veci sa dá podchytiť, vylepšiť vhodným prístupom..
Ak necháš dieťa s problemom len tak, časom ťa to dobehne.. a doplatí na to práve to dieťa.

A tento bullshit o ucelovom rozprávaní na dieťa, nemám slov..
Vytváras si všeobecné závery, také sú veľmi často úplne, ale úplne scestné, súdis na ich zaklade a nič o tom nevieš.
Pripomínas mi moju babičku, ktorá mi v dobrom radila sa so synom viac rozprávať.. ona mala 80r, takže je to tak trochu pochopiteľne. Tak trochu.
Čo je tvoje ospravedlnenie?

luxus10
7. jún 2024

@beronsche zeby to boli najnovsie rady skusenych psychologov a overene skusenosti inych mamiciek, ktorych deti rozpravaju? ty bulshit...

luxus10
7. jún 2024

@beronsche a ty mi pripominas dieta 1.stupna zs s nerozvinutou logikou...

lenkakravcova
7. jún 2024

Mám tri deti. Rozprávali viac menej rovnako. Syn okolo 3 roku začal spájať vety. Dcéra okolo 2,5 roku. Ten pol rok pripisujem tomu, že komunikovala s trochu starším súrodencom tou ich detskou hatlaninou 🙂 predsa len je to iné keď komunikujú spolu deti a keď rodičia s deťmi. Syn sa naučil rozprávať oveľa lepšie v detskom kolektíve. Úplne behom dvoch mesiacov v škôlke sa rozrozpraval.

beronsche
7. jún 2024

@luxus10 nemôžeš zovšeobecňovať, že matky nehovoriacich deti sa s tými deti účelovo nerozprávajú, lebo cumia do mobilov. Rozumieš? Ta tvoja úvaha je bullshit, nie fakt, že deťom sa má venovať.
Na toto tvoje odsúdenie reagujem..
Keďže to, ze takto sa k deťom správa - ku všetkým (rozprávajucim, nerozprávajucim) , to je hádam každému súdnemu rodičovi jasné.
A aj tie "overené skúsenosti matiek rozprávajucich deti" by som brala s rezervou.
Keby mali dieťa s oneskorenym vyvinom reči, či len jednoducho "netabulkove" dieťa, prip. dieťa s dg., mohli by sa aj na hlavu postaviť a aj 20 hod. denne na to dieťa účelovo rozprávať, ono by ani tak vo vetách v 2r nerozprávalo..

luxus10
7. jún 2024

@beronsche kto chce, pochopi, kto chce sa zmysli, a kto chce toho to obtecie, to je vsetko...

beronsche
7. jún 2024

@luxus10 nápodobne.. 🙂

luccija
7. jún 2024

Mám 3 krstnata chlapcov všetci začali aspoň trocha rozprávať po 3 r.Skus mu ty hovoriť mama ti dá, mama pomôže...môže byť, že to robí naschvál, lebo vie, že to očakávas🙂Ale pre istotu to povedz pediatricke.

annamivo
7. jún 2024

Ja síce nemám jedináčika, ale vidím rozdiel. Syn najstarší bol tiež akoby pomalší v týchto veciach. Dlhšie mu trvalo kým sa niečo naučil, aj keď bol veľmi šikovný. Alebo skôr by som povedala v deckom kolektíve vedel všetko, pri dospelých sa tváril ako bábätko. Najmladšia tu viac naučili súrodenci ako ja - odpozorovala to od nich - aj keď sa jej venujem dostatok. Takže za mňa zo skúseností sa dieťa najviac a najrýchlejšie naučí od dieťaťa.