Život s ľavákom

sanny2993
20. sep 2023

Ahojte. Možno je táto téma už klišé ale vyzerá to tak že náš synček bude lavačik (podľa predbežných preferencii v škôlke) V rodine žiadneho ľaváka nemáme (aj keď mám podozrenie že ja som preučeny lavak ale to je zas ina téma). A teda chcela by som sa opýtať, aký je život s ľavačikom. Čo vás prekvapilo a čo zarazilo 🙂 či to majú v škole ťažšie čo sa týka výbavy a celkovo v živote, že načo je dobre pripraviť sa už od mala 🙂

maryetta
20. sep 2023

@sanny2993 mam doma syna lavaka. Uz je tretiak absolutne to nevnimam. Ani ja ani on.

zuzidr
20. sep 2023

@sanny2993 som ľaváčka a myslím, že ma to nijak neovplyvňuje ani nič podobne 🙂 dokonca ja šálky vyrábajú pre ľavákov 🙂))))))))))))) srandujem, normálny život aj všetko

guudy
20. sep 2023

Nechapem co riesis. Som lavacka a neviem preco by som mala mat kvoli tomu akymkolvek sposobom komplikovanejsi zivot🙄

januska12323
20. sep 2023

V tejto dobe sa ho to už nijak nedotkne.

svokrinjazykmonika
20. sep 2023

@sanny2993 byť ľavák nie je žiadne postihnutie 😂 akurát zo ZŠ si pamätám, že sa kamarátke s niektorými perami zle písalo, pretože ich rozmazala rukou.

mooonika1975
20. sep 2023

och, ona nemyslela, že je to postihnutie ani nič podobné, skôr chcela poradiť, pri takých normálnych činnosiach.
Napriklad sú ľavácke noznice, čo viem, pribor dávaš predpokladám na opačnú stranu, ako pravákovi a nič iné mi nenapadá, nemám ľaváka.

patus_2
20. sep 2023

@sanny2993 nie, dieťa si to ani nevšimne. Jediné čo ma napadá je sedieť na ľavej strane lavice, aby si s pravorukym spolužiakom nedrgali :D

lucasam
20. sep 2023

Kokos ved to nie je choroba, normalny zivot len je lavak👍jedine co mu bude treba tak noznice pre lavakov, struhatko a je…

saxana000
20. sep 2023

@lucasam aj skrabku na zemiaky 😆

tosomja
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
denisah6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
denisah6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tosomja
20. sep 2023

@denisah6 tak 😃 🙈

lusyyy36
20. sep 2023

Mam lavičku, nožnice ma normálne, "obojrucne", struhadlo som jej kúpila pre ľavákov a nevie s tým struhat, tak sme sa vrátili k normalnemu. V škole tiež neriešia kde by mala sedieť, majú spojené lavice, s príborov je ako sa jej zachce. Proste nemá žiadne obmedzenia a nikto to nevníma, že je lavacka

guudy
20. sep 2023

@saxana000 netreba, existuju obojstranne ;)

pralinka25
20. sep 2023

som lavacka. lavacka narodena za sociku. snazili sa ma prerobit ale otec vtedy razne zaktocil tak ma nikto nepreucal.
nikdy som nemala nic lavacke. naucila som sa robit veci lavou rukou s pravackymi vecami. jediny problem bolo atramentove pero lebo sa rozmazavalo.
z troch deti su dvaja lavaci. nekupujem im nic specialne. funguju normalne. akurat v skole teda dcera dostala pero pre lavakov od ucitelky. (rozdavala vsetkym detom pera)
vobec nas to nijako neobmedzuje.
ja ako dospela som napriklad velmi rada ze som sa vsetko naucila robit s beznymi vecami. aj pocitacovu mys mam normalne pravacku. totiz tie lavacke veci vsade nie su a ked je na ne clovek zvyknuty a potom trebars v kancli musi nieco pouzit je to tazsie ked nie je zvyknuty na bezne veci.

rebrambora
20. sep 2023

Absolutne nic.

alivoda
20. sep 2023

Pri synovi sme jedine pocitili rozdiel pri hre na gitaru- musi mat lavacku, ktorych je mensi vyber a ked niekam pride a chyti gitaru, nemoze na nej vacsinou hrat, kedze vsetky su pravacke, musi si vsade nosit svoju

lavender94
20. sep 2023

Som ľaváčka a okrem debilnych rečí učiteľky na prvom stupni, ktorá ostala zaseknutá v socializme som to nijak nepocítila. To sa dnes už určite nestane, takže jedine čo, vychytať pera ktoré sa nemažú. Ja som sa časom naučila písať tak aby sa to nemazalo, strihám pravou rukou, myš na počítači používam pravou, príbor chytím ako sa mi zachce… jediná nevýhoda, že neustále počúvam že “jeeee ty si ľaváčka?” jak keby to bolo niečo zaujímavé

lenka2710
20. sep 2023

@sanny2993 dcéra je lavacka, v rodine tiež nemame nikoho kto píše ľavou rukou, jedine môj ujo je preučený ľavák, neriešila som to moc aj keď som sa bála, ako to bude v škole! Ale musim povedať, že na to ze je lavacka, pise krásne, v 1.rocniku to trosku robilo problém, lebo prakticky nevidela co a ako píše, ale potom už v pohode! A kupovala som len nožnice pre lavaka, inak nič, zatiaľ! Aj príbor chytí ako jej pasuje! Viazanie snurok bol problém, ale prišla na to sama, zasa spôsobom ako vyhovuje jej! V triede je jediná co píše ľavou rukou a určite by ma nenapadlo ju preucat

nevenka
20. sep 2023

@saxana000 anoooo, skrabka 😅😆. Manzel je lavak, 2 deti pravaci a tretie asi bude lavak alebo obojrucny, este nevieme, ale skor lavak. A stvrte netusime. Vobec to neriesim.

sweetdreams1
20. sep 2023

Vôbec to nerieš. Žiadne špeciálne pomôcky nekupuj, mozno len pozor na atramentové pero ;)

pbra40
20. sep 2023

Je to skor o nastaveni rodica. Ja mam 3 deti, z toho 2 lavaci a popravde, ide ma porazat (v ramci srandy), ked sa snazim ich nieco naucit. Ked pecieme kolac a chytia mixer do inej ruky, minule sa chcela naucit hackovat, cele zle z mojej strany, uplne som z nich pri takychto cinnostiach domotana 😝 ale vo vseobecnosti, ziadny handikep, v skole ako sa pisalo vyssie len sedi na lavej strane vzdy, pomocky su uz dnes v pohode k dostaniu. Len viac museli drvit gramatiku, hned co napisu, skontrolovat, lebo si to vlastne zakryvaju rukou. Takze napisat slovo, skontrolovat. Ale mali skvele ucitelky v prvych rocnikoch, ktore im to prizvukovali a naucili.
Co ma ale velmi prekvapilo a potesilo zaroven, su velmi ziadani v kolektivnuch sportoch. Treneri az achkaju od stastia, ze tam maju lavakov (hadzana a futbal)

almia
20. sep 2023

@sanny2993 aj ja mám ľavačku bože noa ? Akurát kupujem lavacke pomôcky perá ceruzky strúhadla...vraj sú to inteligentnejšie a múdrejšie detičky vraj ...a moja je toho dôkazom to len tak na margo tvojej otázky...🙂 a tiež nemáme v blízkej rodine nikoho ľaváka...

akvi
20. sep 2023

Ja som obojrucna a jediný problém mám s nožnicami a škrabkou, to su dva nástroje, ktoré sú bežne robené na pravú ruku, takže ak mi padnú do ľavej, tak musim prehadzovať. Ale dnes sa už aj tieto dve veci dajú kúpiť aj pre ľavákov, takže nie je problém. Inak fakt nevidím žiadne obmedzenia, dnes sa už chvalabohu ani v škole nepreuca na pravú ruku. Ja som mala v škole väčší problém ako obojrucna, ľaváci boli braní ako niečo normálne. Mňa furt "riešili" v prvej triede, že by bolo fajn sa rozhodnúť, ktorou rukou chcem písať, lebo som písala bez problémov oboma. 😅😂

lubina
20. sep 2023

@sanny2993 muz a aj jedna dcera su lavaci. Uplne v pohode. Akurat v skole som povedala ucitelke, aby ju posadila na spravnu stranu stola, aby sa debuchali s kamoskou, co cpolu sedeli. Teraz uz kupis vela veci pre lavakov - ziakov, nie len noznice, ale aj pravitka, pera, pastelky. NIe je to ziadny problem. A aj veci na bezne pouzivanie su uz robene aj pre lavakov. Nemusis sa vobec bat, to dieta to zvladne uplne v pohode.

vroni
20. sep 2023

Mam lavaka. Ma pero a nožnice pre ľavákov, písanie je dosť o hubu, lebo si napisane hneď zakrýva rukou (keď píše ďalej text), ale zase on ma aj dys diagnózy, takže môže to byť aj tým. Inak žiaden problém.

sanny2993
autor
20. sep 2023

Ďakujem všetkým zlatým zienkam sa rozumne komentáre a tým “múdrym” čo potrebujú aj do 💩 rypnut poviem iba toľko, že nie, nerobím zo syna “postiha” keď už mám byt hovado, len som sa spýtala ako mu uľahčiť život, nakoľko s tým nemám skúsenosť a teda neviem ani z okolia ako takýto ľudia bežne fungujú keďže vieme že svet viac prial kedysi pravákom 🙈 Takže to “riešim”. Mám pocit že uz asi každá otázka tu na koňovi musí byt napadnutá toxickými ľuďmi ….

nikollx
20. sep 2023

@sanny2993 ahoj, aj ja som ľavačka a nikdy som nad tým ani nerozmýšľala, jedine keď sa ma v škole alebo niekde spýtali keď som niečo písala, že či som ľavačka vtedy som to na pár sekúnd vnímala, inak je to taký istý život ako s človekom čo je pravák, nemá to žiadne negatíva, práveže som v škole väčšinou počúvala, že krajšie píšem ako pravák ale tak to záleží už od iných vecí. Vôbec sa na nič nemusíš pripravovať, ani stresovať je to normálna vec.

janinah
20. sep 2023

Máme polovicu v rodine ľavákov.brat ľavou rukou operuje.Dcera potrebovala akurát Pero pre ľavákov a osvetlenie z opačnej strany ako pravaci .