Začiatok rozprávania u deti

aneta09
13. dec 2022

Ahojte mamičky, chcela by som vás opýtať kedy začali vaše detičky rozprávať. Mám 2,5 ročného synčeka, zatiaľ u nás funguje len pár slov ako mama,tata,nie,daj…keď s ním komunikujeme všetkému rozumie, len jazýček sa mu nejako nechce rozmotať. Keď niečo chce stále si ukáže alebo zoberie nás za ruku a ukazuje sám kde chce ísť, čo chce…Myslite si že je nutná návšteva logopéda alebo je to normálne? Mám napríklad kamošku ktorá ma tiež 2,5 ročne dieťatko a jej dcérka hovorí už všetko, normálne sa s ňou dá komunikovať. Na budúci rok by som ho rada dala do škôlky, mam strach že do vtedy nebude vedieť rozprávať a niesom si istá či to mam považovať za problém :-/ koľko mali vaše detičky keď už začali s vami riadne komunikovať? Ďakujem za každú odpoved

kiki234
13. dec 2022

Moja ma sice 2 roky ale je to tiez bieda. Velmi dolezite je aby rozumela a to rozumie ale ze vsetko. Svokra mi hovorila ze moj muz povedal prvy krat mama ked mat 3 roky do vtedy len hmkal a dnes je to inteligentny clovek. Urcite by som este pockala. Ziadne porovnavaniey urcute su veci v ktorych je aj vasa ratolest neporovnatelna s inymi detmi. Moja zacala chodit az 16m jej brat v 11m. On ma teraz rok a ma len 6 zubov, ona v jeho veku mala 12 zubov. Ona vravela mama uz v 8 m, on este len nedavno zacal. Ona prespala prvu celu noc uz v 3m a on az v 6m. Ona mala 3 spanky cez den do jedneho roka, on ma 1 spanok denny od 8m. Takze kazde je ine a jedinecne. Ano mozno ine hovoria ale neporovnavat, pride ten cas

greta2017
13. dec 2022

Mam takmer 2rocnu a je to to iste. Ja si laicky myslim ze nie su nutene rozpravat lebo ich "zvukom" rozumieme. Ked nastupia do skolky a nikto im bez slov nevude rozumiet tak sa naucia raz dva hovorit. Mam kamosku ktorej syn mal prisaham svoj vlastny jazyk. On mal menej ako 3r a povedal "ga lu na cucu" a ona rozumela ze chce chlebik so sunkou🤣🤣 a ked nastupil do skolky prisaham ze za mesiac rozpraval uuuuplne normalne. 😉 takze ja som zatial kludna a ostava nam len cakat

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
letfenixa
13. dec 2022

@aneta09 normalne je, ak dieťa začne rozprávať v 3.roku života.

konikkon
13. dec 2022

@aneta09 mám ročnú dcéru a jej slovnu zásobu tvorí zhruba 20 slov. Viacerým rozumie. V tomto smere je veľmi šikovná, ale zase vôbec nechodí a ani zatiaľ o chôdzu neprejavuje záujem. Je to veľmi individuálne, každé dieťa má svoje tempo a každému ( tak ako u dospelého) ide lepšie niečo iné. . Dieťa má čas do 3 rokov začať hovoriť.

kacena4
13. dec 2022

ak rozprava je to ok, deti sa okolo 3r rozrozpravaju najma ak nastupia do skolky, ak by sa to po cca 1 roku nezlepsilo (stagnovalo) potom ries logopeda