Záchvaty hnevu

diana20
8. sep 2017

Ahojte. Môj prvý syn bude mať v októbri dva roky. Má trojmesacneho braceka a neviem či je to tým, že by to zle zvládal, alebo čím to môže byť, ale neviem si s ním rady.. celý deň je dobrý, pekne sa hrá, ja sa mu venujem najviac ako môžem.. ale už dvakrát sa mu stalo, že dostal záchvat hnevu ale taký, že som nevedela už čo robiť, asi pol hodinu vkuse reval, zjapal, hádzal sa o zem, všetko hádzal preč čo mu do ruky prišlo.. začalo to len teraz , dvakrát to mal cez deň, niekedy sa tak zobudí v noci, ale to sa rýchlo ukludni, ale toto čo mal.. ja som úplne bezradna v takej situácii.. poradte mi prosím ako sa dá utisit také dieťa keď dostane takýto amok..

juriva
8. sep 2017

Oblej ho vodou...

momof3
8. sep 2017

Su rôzne teórie:
1. Ignorovať a robit si dalej svoje
2. Poslat ho jedovat sa do inej izby (ak ma svoju)
3. Objať ho silne
4. Ak je to moc agresívne, ukľudniť/ zastaviť to jednou "po zadku"
5. Napodobniť-Začať robit to čo on
6. Snažiť sa rychlo upriamiť odpútať jeho pozornosť na nieco ine - pustiť mu nieco obľúbené alebo ponuknut obľúbené jedlo...

To su rôzne teórie. Treba skusit co funguje alebo co tebe vyhovuje. Každé dieta je ine, ale každé je rovnaké v tom ze skúšajú naše hranice. Hlavne nekričať.

diana20
autor
8. sep 2017

@juriva to vážne? Neviem či by som to zvládla, ale rozmýšľala som dnes už nad tým..
@momof3 skúsim nabudúce teda jedno po druhom.. dnes nepomohlo stisnutie, ignorovanie, ani odputanie pozornosti.. nakoniec keď už som nemohla viac, som naňho nakricala.. potom už len mrnčal a zobral si flasku s mliekom..

tahunka01
8. sep 2017

Ja mám dcéru už staršiu .ma 8 rokov ....ale keď mala takých 6 ,7 rokov mala tiež podobne záchvaty hnevu ,hlavne keď nebolo po jej.....kopala do dverí,dupala vrieskas,pohryzla sa
......a čím som viac na ňu kričala nech sa ukľudní a prestane tak to robila ešte viac.....potom som si ju vôbec nevšimala a prestala sama,ukludnila sa a sama prišla sa ospravedlniť.....tak potom som jej vysvetlila že to nemôže......teraz tie záchvaty také nemá, ale papulnata je riadne 😁😁

ada309
8. sep 2017

No podla mna dat jasne najavo,ze je to nevhodne spravanie... inak to budes mat coraz castejsie a intenzivnejsie... necakaj,ze z toho len tak vyrastie..

juriva
8. sep 2017

@diana20 normal pohar vody do tvare...ak ti tu budu pisat, ze to je " co za mores", tak nepocuvaj ...
Ziadne obavy..prejde ho to ako nic!

hettinka
8. sep 2017

je o úplne normálne pre dieťa v takomto veku a môže to trvať rôzne dlho
Nie každé dieťa máva takéto stavy, ja mam dve, prvé sa o zem hádzalo od 1 roka do 6 rokov a druhé prakticky nikdy... je to o povahe, nie o výchove.

súhlasím s @momof3 , skús čo zaberie
univerzálny recept neexistuje ... ak len vrieska, ale inak sa nič nedeje, najlepšie je asi ignorovať
mne sa dcera zachádzala, prestávala dýchať, alebo sa dovracala od plaču, takže tam sa ignorovať nedalo a pomáhalo len byť pri nej a nejako ju z toho dostať, ukludniť. No ak velmi plače, zvyčajne nepomáha žiadne dohováranie, dieťa vtedy nepočúva, nám ani stískanie (to bol vresk ešte väčší) a ani telesné tresty, krik ... najlepšie pomáhalo, ked videla, že to so mnou nič nerobí, že ma to nevytáča a nič tým nedosiahne. A skutočne musela z toho vyrásť ... poslednýkrát sa hodila o zem už ako školáčka, ale to ma už fakt rozosmialo a ona si konečne uvedomila, že to nie je vhodné správanie.

zuzka38
8. sep 2017

@diana20 neoblievať wtf? Ani tebe by sa nepacilo keby si sa hnevala pristal ti pohár vody v tvari...klasicke obdobie vzdoru treba si to naštudovať, a spraviť si svoj názor ako na to reagovať.
U nas pomaha prechádzať situaciam ktorM viem zabrániť prip.davam na výber z dvoch moznosti ak sa aj hneva skusam vyjadriť empatiu, neschvalujm však nevhodne správanie.

medionka
8. sep 2017

tak aj ja mam jeden navrh, ale uplne z ineho sudka, asi ma tu vysmejete, ale to mi nevadi - skusila si vyzivit jeho mozog- myslim tym kvalitnym zivocisnym tukom?
zivocisne maslo, pravy rybi olej (nie tie napodobneniny z lososa)
to, ze rastie telo ludia vidia, ale treba sa sustredit aj na vyvoj mozgu- co sa da dosiahnut len tukom, niektore vit. su rozspustne len v zivocisnom tuku,
ziadne rastlinne oleje an i olivovy
kedysi 25 rokov dozadu, kazali doktorky davat surovy zltok do mliecka detom
Videli ste niektora prikrm s maslom???
neprehanaj to s ovocim - s tou fruktozou, daj mu obcas len samu vyslahanu slahacku,

saurian
8. sep 2017

a vieš čo vyvolá u neho ten hnev? od toho by sa mohlo odvíjať aj to, ako by si mala reagovať.... (dôvodom môže byť odmietnutie niečoho - proste že mu niečo nedáš; že v niečom nie je po jeho; že si viac seba uvedomuje a takto sa viac presadzuje; že je sice "zlatý" ale potom napr. v čase únavy a príliš "emotívneho", veľazážizkového dňa je proste preťažený a potom už aj menší podnet môže vyvolať takéto stavy/nezvládanie emócií...(predsa len aj narodenie súrodenca je dosť veľká zmena v rodine a môže sa to aj takto prejavovať); alebo či je za tým nejaká "fyzická" príčina - únava, preťaženie, nejaká bolesť.... ) - alebo kombinácia viacerých vecí...
píšeš, že sa hádže o zem, ale aj hádže vecami... v každom prípade určite musíš pri takomto afekte v prvom rade zabezpečiť jeho bezpečnosť, tvoju, bábetka..., tiež aby neničil veci....
určite by som nebola extrémne emotívna - čiže ani nie veľmi nahnevaná, nekričať (rázne rozprávať samozrejme hej), ale ani príliš "ľútostivá".... a tiež určite nie tresty (myslím hlavne "fyzické" - po zadku v hneve a pod..)- proste udrž si chladnú hlavu.
tiež je dôležité či si už uvedomuje, že to nie je pekné správanie...
čiže prvé by som asi pátrala po "príčinách" a kedy k tomu dochádza (veľká únava, hlad,...) alebo z tvojho pohľadu "bez príčiny"...
viete si to verbálne primerane veku vysvetliť (ty a drobec)?
ja osobne by som riešenie ako šupnúť pod studenú vodu nezvolila (prieči sa mi takto drasticky) ale možno "oprskať" trošku by mohlo pomôcť - na krátke prerušenie hnevu a skúsiť odkloniť pozornosť (ale zas by som bola opatrná v tom, že keď sa hnevá dávať mu veľmi oblúbené veci, pretože by mohol tento "hnev" využívať na dosiahnutie svojho 😉 ).
a možno pri takomto prístupe ako prišli "hnevy" tak odídu...

majaxy
8. sep 2017

Možno odpútať jeho pozornosť niekde inde...Snažit sa o to a pri tom mu preukázať autoritu ale aj lásku ...

sisa1909
8. sep 2017
jana_eyre
8. sep 2017

Tiez si myslim, ze toto je o povahe, nie o vychove.. Prve dve deti zachvat hnevu mali fakt parkrat a vobec nie taky silny.. Zato rocny syn,co je od narodenia nervacik, sa mi kazdy den pravidelne hadze o zem.. Niekedy ani neviem preco, jednoducho ho nieco nasere.. Ma ale len rok, takze ja proste len cakam kedy ho to prejde a dozorujem aby si neublizil.. Zabavit ho niecim nepomaha,proste vsetko ignoruje, vala sa po zemi, krici, sopli.. Najdlhsie vydrzal zatial hodinu v kuse.. Je to zufale, ale nic ine ako cakat urobit neviem.. Proste je taky a ja dufam, ze ho toraz prejde..

eryykah
8. sep 2017

to iste moja 3 dcerka, samozrejme sa vyspickuje kvoli hlupostiam ako upozornenie ze sa nevytlaca na kefku pol tuby zubnej pasty ale velkost hrasku. Alebo oblecenie ma nachystane vsetko hodi na zem a povie, ze chce nieco ine... Zacne rumazgat a zlostit sa, bije mna /ked upozornim, ze ma to boli, tak udrie aj seba .., najhorsie je ze si ublizuje, bucha si hlavicku, alebo sa facka je to velmi frustrujuce tiez neviem ako reagovat.

daren1
8. sep 2017

@eryykah už som sa bala že len ja mam doma nervacku koli handram...rano o 7,10 to nie je žiadna sranda ked vyhadzuje satník a od nervov hryzie bundu
U nas je to 99 krat zo 100 koli obliekaniu, tiež som riadne na nervy..
Snažím sa hlavne vysvetlovat, do okola opakujem to isté, jej to príde potom luto, ospravedlní sa, poplacka si tak lutostivo, mam pocit že v tomto veku este akoby nevedeli vladat svoje emocie a kontrolovat...
len trpezlivost a lasku, to si opakujem v takýchto situaciach...❤

hettinka
9. sep 2017

u nás to bolo napr. lebo som jej ja otvorila jogurt a chcela si sama ... lenže ona najskor zjedla polku a zrazu si spomenula, nádych a vresk
alebo, ideme z kúpaliska, prídeme domov úplne v pohode, a zrazu že "ja som tam ešte chcela byť", nádych a vresk

u našej dcéry bolo najhoršie to, že nemala nejaké varovné signály, že sa ide spustiť záchvat, nemala som tomu ako predísť. Ona sa rozrevala fakt zo sekundy na sekundu a potom kladne pohodinu-hodinu v kuse.

zuzka38
9. sep 2017

@hettinka prislo mi to ftipne citát 😉 ono ja predchadzam aj takymto veciam napr.ked už vies že sa dokáže vytocit na jogurte (poznam to dôverne) sa teraz väčšinou (ak nezabudnem sak som len človek) pytam otvoris si sám alebo ti pomozem?

Inak to že sa hnevaju je podlamna úplne ok aj keď im to docvakne neskôr..ja mam skôr problém aby tomna vnutornenehnevalo ze sa oni hnevaju a keď ma amok viac deti naraz to je neco 🙂

anickadusicka13
9. sep 2017

... tie prve dva odpovede su fakt originalne, som zvadava ci by sa danym "mamickam" pocilo,keby rovnaka metoda bola pouzita na ne, napr. manzelom.

@diana20 Mne sa osvedcilo obiatie, a porozpravat dietatu, vysvetlit si s nim danu situaciu, dieta v zachvate hnevu je neiste same sebou, potrebuje istotu, ze ho mamka lubi aj ked hneva, ked bude mat tuto istotu zachvaty hnevu sa nebudu opakovat, a tym ze ho fyzicka potrestas urobis pravy opak... som zvadava, co spravia so zurivym pubertakom, ci ho oleje s vodou, alebo mu nareze na zadok aj ked bude mat 14 rokov .... ako zasnem z tych komentov... chudak deti, ale myslim, ze sa im podobnym sposobom deticky odvdacia v obdobi,ked uz ony ako mamicky nebudu mat fyzicku prevahu nad svojimi detami ....

diana20
autor
9. sep 2017

Takže má dôvody prečo sa spustí krik, ale vždy začína úplne len tak mrncanim a sám sa vytoci.. myslím, že každý deň sa nám to bude stavať, lebo keď ide priateľ do roboty, tak to je veľký smútok a to place a kričí a ja sa snažím byť dobrá, ale nič nezaberá..tak ignorujem.. potom keď sa zle zobudí.. prebalovanie.. nie zakaždým ale často.. vždy sa potom so mnou stiska a ja som rada.. takže vodu som neskusala, na zadok tiež nie, kričala som , to na chvíľu zabralo, potom son mu vysvetľovala, yo vôbec nepocuval a znovu sa nasral.. takže asi u mňa bude najlepšie ignorovať a potom flaska mlieka.. inak s každým dotykom ešte väčšie nervy dostal vždy.

diana20
autor
9. sep 2017

@anickadusicka13 inak neviem no.. to s tou vodou sa mi nepáči ani mne, ale dať na zadok mi nepríde až také hrozne.. veď nie 10krát ho zbit alebo čo, že by mal modriny ale capnut raz po zadku mi príde aj normálne, ja som sama z času na čas dostala a veľa vecí mi až vďaka tomu došlo, že to naozaj nie je dobre.. ale bola som už staršia, podľa mňa môjmu dvojročnému nič nedojde takto.. neskôr možno urobím aj tak keď nebudem vedieť inak.. ale iba možno lebo mne bude z toho hrozne smutno a skôr si myslím, že to nezvládnem tak, ako moji rodičia.. 😊 objatie napomáha u mňa vôbec. Až po záchvate ma postiska a nezbije

katkakovac
9. sep 2017

Moj syn sa hneva vtedy, ked mu nerozumieme co chce. Napr chce nam nieco ukazat, a ked njdem, tak jedy 4000. Ma naruseny vyvin reci, tak musim velmi rozmyslat, co mi chce povedat. Pomaha nechat mu moznost ukazat co chce a potom vysvetlim, preco nie. Ak nepomaha nic ine, tak ho odvediem do izby a necham ho tam, pokial sa neukludni. Ked vyjde von, vystiskam ho a pochvalim, ze sa pekne ukludnil. Kazdy sa obcas hneva, deti nie su vynimka. Treba ho naucit vysvetlit, ze nieco chce urcitym sposobom. A ze nemoze prejavovat nesuhlas a frustraciu takym sposobom. Ja sxnq pokazde pochvalim, ked sa mu to podari ako tak zvladnut bez hucania a hadzania veci. Chce to trpezlivost, aj ked aj mne obcas prdnu nervy. Je to normalne, nikto nie je stroj.
Inak mne dost pomaha, ked si moj muz najde cas na syna a v takychto veciach ho vychovava a usmernuje. Ma to ovela vacsi ucinok ako moje nekonecne vysvetlovanie. Skus porozpravat z partnerom.

diana20
autor
9. sep 2017

@katkakovac on je s ním vždy keď môže, ale bohužiaľ kvôli robíte to aj tak nie je často.. a malý to žiadne začína cítiť už, že by s ním b radšej viac..

katkakovac
9. sep 2017

@diana20 ja mam rovnaky problem, ale nemozes mat aj muza doma aj vyplatu😉 Deti ziarlia a musia si prejst tou frustraciou. Ako bude mladsi syncek rast, budu viac partaci a ten hnev prejde. Pokial ako tak rozprava a rozumie, snaz sa mu vela vysvetlovat. Casom sa to zlepsi. Teda do doby, kym nezacne vzdorovat mladsi😆

diana20
autor
9. sep 2017

@katkakovac nerozprava moc ešte.. a áno, peniazky potrebujeme, preto obidvaja pracujeme.. len ja menej..

hettinka
10. sep 2017

@diana20 ne je dobre dieťa zbiť - násilie plodí násilie. Osvojí si to ako vzorec správania, že ak sa mi nepáči niekoho správanie, tak ho capnem.
Samozrejme, ak moje deti dostali občas výchovnú po plienky, ale veľmi ojedinele a za veľmi vážnu vec. Keď mi Napr. dcéra utiekla na cestu a behala tam a nechcela ísť a už išlo auto.

diana20
autor
10. sep 2017

@hettinka presne tak som to myslela.. keď capnut po zadku tak len keď je to vážne a aj to si myslím, že skôr starším deťom ako tým, čo majú ešte plienku.. neviem, ja keď som bola staršia tak som dostala keď bolo treba po toto a myslím si preto, že taká výchovná po zadku niekedy neuskodi.. 😊 v každom prípade pri každom.záchvate hnevu to by bolo skoro každý deň a to teda nie..

anickadusicka13
11. sep 2017

@diana20 capanie po zadku nefunfuje, ponizis a zahambis dieta,co su negativne emocie, zraneny clovek zranuje ... zobrat bokom, najst si chvilku a podebatit, obiat (a ked vravis, ze obiate nefunguje, tak ti mozno neveri, ty sa tiez nechces obimat s niekym kto ti ublizil, alebo komu neveris) a prehodnotit svoje vlastne spravnie, lebo deti su zrkadlom rodicov, mozno len "kopiruje" nieco co vidi, a ludia co vravia, ze aj nas voladedy capali a sme tu, ale si vezmi aki ti ludia su, su stastni? su vyrovnani sami so sebou? vatsinou nie, a len dalej opakuju chyby vlastnych rodicov, dnesne deti su ine, su citlive a vnimave a urcite skovnejsie ako sme boli my v ich veku, tak im nekazme zivot a pomozme im rast a nie ich ubijat 🙂 taka moja uvaha na capanie a fyzicke tresty 🙂 ....

bodka70
11. sep 2017

@hettinka , ja to mu hovorím "samovytáčanie" 😀, mala som takéto dieťa, to prostredné, ona si počkala pekne krásne na tú situáciu ktorú som akože urobila zle (napríklad som stlačila gombík na výťahu a podobne) a potom sa "samovytočila" až jej žila na čele navrela... 😈😝

anickadusicka13
11. sep 2017

Dvojrocne dieta nevie robit "zle" veci naschval, ze idem nahnevat mamu, alebo idem sa "samovytocit" jednoducho spravi co v danej chvili citi a s cim je kofrontovane, a ide o mudrost matky ako to ona "zreziruje" ci bude z toho drama, ktoru si budu pamatat obaja aj vsetci okolo, alebo vie danej situacii "predist", je to vsetko o matke, nie o dietati, zlostna matka - zlostne dieta, spokojna matka - spokojne dieta ....

trdelnik234
11. sep 2017

@juriva
A finguje to aj na dospelych?