Vzdor 13 mesačnej dcéry

petricka1984
30. júl 2015

Dobry den,
Potrebujem poradit ohladne spravania nasej dcerky. Asi mesiac uz sama chodi a ked sme von, velakrat sa sama vyberie nejakym smerom, pricom odmieta aby som ju drzala za ruku. Ked pridem za nou a naznacim jej , ze idem inakadial, velmi ju to rozrusi, zacne srdcervuco plakat, klakne si na zem a nechce sa ani pohnut. To sa opakuje pravidelne - ak nechcem ist tam kde ona, nastane trucovity rev, snazim sa jej dohovarat, ze je tam cesta, ze tam chodia auta, ale vobec ma nevnima, ved je este dost malicka, tak asi preto. Doma ked nieco drzi, napriklad ovladac, ja jej ho vezmem , no toje tiez cista katastrofa, reve a reve a neda sa zastavit.
Mate aj vy podobne skusenosti? T.j. Ze deti vam zacali trucovat a vzdorovat uz v takomto nizkom veku? Ako ste to riesili?
Mne sa teda zda na vzdor este dost mala...
Dakujem za rady ;)

silvia167
30. júl 2015

@petricka1984 ahoj. Ja mam doma a von skoro to iste. My mame este niekedy taku fazu, ze si zacne buchat hlavu o zem, ci stenu. Ja ho necham vyrevat sa, vyvrestat a aj tak nepovolim co on chce. Potom ked sa ukludni tak mu to vysvetlim. Je to sice trapne ked sme von, ale tak co urobim. Neviem ci robim spravne. Ked ma niekto ine rady, sem s nimi

bajana
30. júl 2015

Naša (11m) tiež začína prejavovať svoju vôľu a nespokojnosť. Ja som teda dôsledná - zvýšim hlas, vysvetlím a urobím tak, ako chcem ja. Takto to začína a vysledkov dohovárania a ustupovania je na ihriskách dosť 😉

truskowka
30. júl 2015

Ahojte. Ja som to pri detoch riesila vzdy tak, ze napr. pri ranajkach sme si naplanovali kam pojdeme, teda kam chcem ist ja a kam dieta. Viem, ze boli este mali, aby to pochopili, ale tak som ich motivovala, ze najprv pojdeme do obchodu lebo na ihrisku je este rosa, alebo tam nikto este nie je a pod. A ked zacali trucovat pocas prechadzky, tak som im dohovarala, ze aj ja zacnem plakat, ked budes chciet ty napr. uvarit kasicku a pod. Pytala som sa napr. : " Aj tata takto place, ked chce, aby som mu urobila kavu?" " Videla si, ze by babka takto plakala, ked nieco chce? " Zle sa mi to pise, mozno je pre rocne dieta este na taketo cosi skoro, ale ja som to skusala a musim povedat, ze pri dcere mi to pomohlo. Syn je syn a este sme v stadiu, kedy som tuto "hru" len rozbehla. Vzdy som im davala za priklad niekoho oblubeneho z rodiny. Tak skuste, vela pevnych nervov a stastia 🙂

sardinka333
30. júl 2015

@petricka1984 to čo dcerka robí je prirodzené - začína si viac a viac uvedomovať ,,seba,, a presadzovať ,,svoju volu,,. Kedže ešte svoje pocity a to čo chce nevie vyjadriť primeraným sposobom (ešte nemá tolko skusenosti, taku slovnu zasobu a pod. ) tak robí to čo je vlastne najjednoduchšie - plače, kričí a čaká na tvoje reakcie.
Doležitý je klud, trpezlivosť a nenechať a vytočiť lebo niektoré deti to robia niekolk okrát denne a može to ,,nervovať,,. Moja dcera sa tiež pár krát hodila na zem - raz u mäsiara persne v strede predajne, nevšímala som si ju, bola zima mala bundu hrubu čapicu - nemala si ako ubližiť. Niekedy pomaha ked si dieťa ,,nevšimame,, a ked nemá publikum tak prestane - lebo oni su ,,mazané,, tie decká a jedným očkom sleduju či si to mamička všíma. Ked nechceli deti ist za mnou - v obchode, na chodniku...tak som im povedala že ,,ja odchádzam a kto ide so mnou,,...otočila sa a pomaly išla preč ...na staršie deti to celkom zaberá - vždy za mnou utekali. Také maličké chytiť za ručku, nasmerovať aj potiahnuť - rázne, láskavo ale dosledne - ideme tadeto lebo (a možeme vysvetliť prečo) ale nejake ,,hodinové,, vysvetlovanie aj tak nemá vyznam, čím jednoduchší pokyn a vysvetlenie tým lepšie, pripadne som dala deťa do ,,buginy,, - kočika ked som vedela že nebude času na nejaké ,,scény,,.
To iste aj veci - rázne som povedala ,,,nono,,...nesmie sa to chytať, brať...treba to opakovať do ,,aleluja,, a raz to dieťatko pochopí, iste to ešte chytí x krát ale časom pochopí. Ide aj o ten ton, očný kontakt...lebo deti veeelmi dobre vedia kedy to ta mama myslí važne a kedy ,,kecá do luftu,,.

helenanovakova
30. júl 2015

aj moja 16. m. malá narieka, ked jej niečo vezmeme, ale necháme ju tak, nevšímame si to a po chvílke prestane, ked zbadá, že jej ten plač nepomôže. nechceme povoliť, nech si na to nezvykne, že si všetko vyreve. potom nám bude skákať po hlavách

sense
30. júl 2015

ano mas uplen normalne dieta...robila to aj moja a dat ruku cez cestu katastrofa, napriek tom neustupit a ona to coskoro pochopi moja ked nechcela dat cez cestu ruku tak som ju vzala za ruky, alebo isla do kocika a hotovo...teraz po case pred cestou zastavi a da ruku - ma 2roky, aj doma ked berie nieco co nesmie vezmem a vysvetlim preco nesmie a ked zacne revat, jedovat sa tak o.k nech sa pojeduje ked vidi ze si ju nevsimam prestane, ale ma aj nejake veci dovolene a tym sme eliminovali to co nesmie resp .jej vystupy...nekricim na nu, nedavam jej vychovne po zadku nic, len poviem jasne a dorazne - staci aj zmena v hlase ...

teraz uz zacina spekulovat co si oblecie a co nie , tak to zas robim tak vezmem dve tricka a poviem nech si vyberie, takto ma pocit dolezitosti a toho ze sa moze ona sama rozhodnut, v kuchyni ma suplik do kt. moze ist , su tam plastove nadoby a tym padom nechodit do inych...

ked napr. zacala davat piesok do ust tak som napomenula raz druhy krat s varovanim ze este raz a ideme domov, a ked to spravila podotykam narocky tretikrat tak som ju spacifikovala a sli sme domov, sice s krikom ale kracala, a viac to nespravila...

chce to len trpezlivost...a pevne nervy a radsej zniest trochu kriku ako len ustupovat

sense
30. júl 2015

@sardinka333 presne tak to riesime aj my a funguje to dokonale...

lulistek
30. júl 2015

@petricka1984 ano ja tiez poznam dieta co trucuje od nizkeho veku, nechce sa absolutne chytit za ruku a ide hlava-nehlava. mozno to tieto deticky prejde skor, ten vzdor. Moja dcera nastastie taka nie je, ako trucovat trucuje ale pekne chyti za rucku uz od nizkeho veku, i ked 13mesacnemu tazko vysvetlis ze ide auto ale celkovo drzim palce, je to nebezpecne ked sa dieta rozbehne niekam a ludia jazdia jak blazni aj u nas v dedine, ja mam oci na stopkach stale, aj vzadu na hlave. Skuste chodievat kocikom a peso mozno len tam kde je to bezpecne a mozno len teraz ked dostala "kridla" = ze moze sa sama volne pohybovat tak sa nezastavi a neskor ano 🙂

charlie1980
30. júl 2015

Tvoje dieta zacina prejavovat svoj charakter, svoje potreby, zacina sa zaujimat o vsetko, ako Co funguje, na Co to sluzi. Bud rada, ze sa zaujima, inak by musela byt chora. Na vzdor mala nie je. Moj syn s tymto zacal uz ako 12.mesacny.
Preto .... Ak si myslis ze je nieco, Co nepatri do jej ruk, nech to nie je ani v dosahu. Netreba davat dietatu proste podnet na vzdor, pretoze ona to vnima tak, ze si jej zobrala z ruky to nieco, Co ju zaujalo. Alebo ak ten ovladac uz raz v ruke ma, pretoze si ho zabudla vylozit, treba byt pri nej a vyckat, az si ho dopozera, dootaca a pod. a potom ho znova vylozit na nedosiahnitelne miesto. A tak je to so vsetkym. Cim viac podnetov jej budes davat na vzdor, tym to bude horsie. Bud veci odkladaj z dosahu, alebo sed pri nej a venuj sa jej, aby to nepokazila (plati to u elektroniky napr., telefonoch, sklenenych predmetoch)
Napriek tomu, ze ja som som malemu vela veci povolila za mojej pritomnosti, je zvedavec (Co ma tesi), trval vzdor do 19.mesiacov. Zato dnes vie v 20.mesiacoch vypnut a zapnut PC, vie si ho stisit a dat hlas, iphone ovlada pomaly naspamat a listuje ho sam, pije z pohara a z flase si akoze nalieva (vylieva), pije akoze kavicku ako dospelak, donesie mi bundu, ked chce ist von, aj svoje saty, sam si vleze do kocika a strkoce s klucami, ked chce ist von...
Cim viac jej ukazes, povolis, samozrejme za tvojej pritomnosti, o to bude sikovnejsia a skor samostatnejsia. A cim bude samostatnejsia, tym menej bude vzdorovita, lebo si vystaci aj sama. Len ju nechaj experimentovat. Kvoli ovladacu sa svet nezruti. A vzdor...ano, ma svoj Charakter tak ako aj ty...Preco by ho nemohlo mat dieta...?

timea7
30. júl 2015

@petricka1984 nie je na vzdor malá, nedokáže inak prejaviť svoj nesúhlas. Tak, ako ti radia, snaž sa predmety, ktoré jej nepatria do rúk, dať z jej dosahu, vonku ak sa dá, odpútaj pozornosť, ale kvôli bezpečnosti musíš byť nekompromisná. Držať za ruku sa nemusí tam, kde je to bezpečné, inak ju chyť, alebo kočík, plač ignoruj, doma tiež, najlepšie, keď odídeš z miestnosti, ale musíš si byť istá, že si neublíži.

petricka1984
autor
4. aug 2015

Dakujem baby, pomohli ste nam ... Len sa treba obrnit trpezlivostou ;)

kikuleenka
4. aug 2015

@sense uplne rovnako tieto popisane situacie riesim aj ja 🙂