Výchova ročného dieťatka

lubuska22
11. okt 2011

ahojte mamicky ako ste na tom s vychovou deti? mam pocit ze si robi maly zo mna srandu ked mu poviem nenene hodi usmev a pokracuje dalej 😠 😀 😀 😀 😀 ako vychovavate vase deti?

vejinka
11. okt 2011

sto ludi sto nazorov... proste ako pokazena platna mu treba hovorit co moze co nemoze ono sa to do tej malickej hlavy dostane 😉 ...

anjelicek26
11. okt 2011

Rocne dieta sa nevychovava - ale usmernuje a pripadne zachranuje. Dietatko si stale neuvedomuje pricina-nasledok a z vela veci ma este srandu. Treba urcit zakladne hranice, co skutocne nie, v inych pripadoch byt trosku benevolentnejsi a povolit napr. vyhadzat cely sacok vaty, lebo je to take uzasne a srandovne ;)

U nas je par veci zakazanych - sporak, zachodova kefa, okna, liezt na stol a to dobre vie, staci zle kuknut a vie kolka bije. Ostatne - napr. liezt do chladnicky mu poviem nie - niekedy pocuvne, inokedy nie a tak je to s vela vecmi. Ja to beriem ako to je - je este malinky, deticky zacinaju posluchat ked si plnne uvedomuju vyznam slov - co zacina byt v 2-2,5 roku, dovtedy je to vsetko aj tak o tone reci.

aliza
11. okt 2011

@lubuska22 no, ak ma tvoj maly len rok, tak je to normalne, moj maly to robi tiez. ked poviem 'no no', tak sa rehoce od ucha k uchu a just robi to, co mu zakazujem. Ono deti zrejme reaguju na nas hlas, mimiku a to im pride zabavne, obsahu este nerozumeju. Takze by som v tom pokracovala trpezlivo dalej, kym to nezacne nechapat. Rocne dieta budes asi tazko vychovavat 😒, daj tomu par mesiacov.

aliza
11. okt 2011

opravujem sa: 'kym to nezacne chapat...' 😉

lubuska22
autor
11. okt 2011

no dakujem baby:o) aj u nas to je stale sporak, telka, DVD prehravac, zachodova kefa 😠 ale aj tak to je moje zlaticko 🙂 vzdy ked volaco vyvedie nahodi ten jeho krasny usmev ..... vie ako na mna:o))))

dari
11. okt 2011

@anjelicek26 to s tou wc kefou urcite 😀 aby to nedopadlo takto....

aliza
11. okt 2011

@dari perfektne 😀, no nie su tie deturence zlate?
Aj u nas je zachod cislo 1, staci, ze niekto zabudne zavriet dvere a uz je mlady tam, naposledy lopatkou spliechal vodu von 😎 a taaaaky bol stastny

katrinka8
11. okt 2011

Baby, ste ma potesili, lebo aj u nas to funguje tak, ze "nesmies" a "nie" su asi skor nieco ako pozvanka na vykonavanie danej cinnosti a s takymto obrovskym usmevom: 😀 A ton mozem mat aky chcem, prisne sa tvarime a nepomaha a nepomaha. Uz som zacinala byt obcas nestastna, ze niekde robime chybu, ked len s vaznym vyrazom tvare donekonecna opakujeme, ze toto sa nesmie... No ale co, ked trieskat mobilom do obrazovky televizora je take zabavne, neustale zapinat a vypinat DVD je sranda, najma to vysuvanie a zasuvanie CD-ka, vyhadzovat pecivo na dlazku ani nevravim 😀

fialkaa
11. okt 2011

my sme sa doma dohodli, ze budeme setrit so zakazmi a prikazmi, ale ked uz ich pouzijeme, budeme trvat na splneni. zakazujem viac-menej len to, co moze ohrozit maleho bezpecnost, alebo co moze sposobit velke skody 🙂 inak je rozdiel medzi rocnym a 1,5rocnym dietatkom. rocne este mnohemu nerozumie, tam by som este vychovu nejako extremne neriesila. dolezite je, aby bol rodic konzekventny. ked uz raz nieco zakazem, budem na tom zakaze trvat. a ked zakazujem, nesmejem sa, ked to dieta zopakuje (aj ked to casto moze byt smiesne alebo mile). ked nieco prikazem (u nas je to napriklad prines si serblik z kuplene), cakam, kym to urobi a ked sa k tomu nema, idem s nim do kupelne a akoze mu pomaham. tiez som zistila, ze nema zmysle prikazovat, ked sa dieta venuje inej cinnosti (napriklad sleduje reklamu, co je prenho najzaujimavejsi program). respektuje, ze ho to zaujima, pockam, kym reklama skonci, potom vychovavam.
ked je prikazov a zakazov vela a casto sa netrva na ich dodrzani (splneni) dietatko ma chaos v tom, co sa mysli vazne a co nie.

katrinka8
11. okt 2011

@fialkaa - ja sa tesim, ked to u nas bude takto fungovat 😀 Nasa dcerka ma sice 16 mesiacov, vlastne zakazy su - ako vravis - len na nebezpecne veci a veci, ked hrozi sposobenie velkej skody. V podstate je to dokopy mozno len tak zo 5 veci, co naozaj nemoze a ktore robi vari kazdy den niekolkokrat. Ale, bohuzial, nepada to na urodnu podu - mam pocit, ze dcerka velmi dobre vie, ze to nesmie, ale napriek tomu to robi a dokonca s usmevom na tvari. A dodrziavame vsetky zakladne pravidla - cize trvame na tom, nesmejeme sa, ked to opakuje (a opakuje to aj 5x za sebou), ked to zakazuje jeden, nepovoluje druhy (proste zakaz plati pri vsetkych osobach).. a nic, nefunguje. Uz sa spolieham len na to, ze z toho proste vyrastie. Nastastie aspon tie prikazy u nas celkom funguju, vacsinou splni, co od nej chceme, dokonca aj viac veci naraz zvlada ta nasa sikulka 😉

fialkaa
11. okt 2011

@katrinka8

presne, ako si napisala, vyrastie z toho. podla mna niektore veci deti napriek zakazu zopakuju nie preto, ze nechcu posluchnut alebo su zle, ale preto, lebo si to chcu znovu vyskusat, je to pre nich zaujimave.

katrinka8
11. okt 2011

@fialkaa - aj mne to uz napadlo, ked vidim, ze proste nepomaha ziadne zakazovanie, dokonca ani odnesenie od daneho predmetu ci snaha zabavit ju niecim inym. Proste je to najzaujimavejsia cinnost a basta a rodicia nech si hovoria, co chcu 😉 😀 Inak, vraj taketo male deti maju aj tzv. kratku pamat, ze oni si niektore veci pamataju strasne kratko a ked im napr. nieco zakazeme, oni si napr. ani o hodinu uz nemusia pamatat, ze to nesmu. Cize niektore z tych veci, ktore nerobi kazdy den, si mozno ani nepamata, ze sa to nesmie. Ale o inych som presvedcena, ze tomu velmi dobre rozumie 😀

rolak
11. okt 2011

@katrinka8 moja 15mesačná dcéra,keď robí niečo,čo nesmie a ja ju zbadám,tak mi sama oznámi "No,no,no!", akože ona vie,že sa to nesmie,.... ale moc ju to netrápi... podľa mňa si proste teraz veľmi intenzívne začínajú uvedomovať vlastnú vôľu a aj to,že sa nezhoduje s vôľou rodičov..... preto naša tak straaaaaašne reve,ke´d dačo nemôže urobiť,lebo je hrozne frustrovaná z poznania,že nemá prostriedky nato,aby svoju vôľu presadila,nechápe,ako je to možné,že sa musí podrobiť rodičovskej vôli..... a tak samozrejme,ak je akákoľvek možnosť,tak sa nepodrobí... 😀 moja dcéra sa síce dosť bojí,keď jej dačo ostrým hlasom zakážem,vidím na nej,že ten prísny tón má na ňu účinok,ale zároveň vidím,že už zistila,že až také strašné následky tá zloba mať nebude,a tak dosť často neposlúchne a urobí po svojom..... teraz začala robiť zle psovi,hrozne ho štípe, ale ona teraz štípe a kuše všetko,lebo ju veľmi trápia stoličky...

annaopialova
13. okt 2011

ahoj jednoducho je flegmatik dakedy sa cloveku neoplati rozculovat lebo cim sa clovek viac rozculuje tak tym menej to zabera

majus246
17. okt 2011

ja mám teraz prvé dieťatko milujem ho najviac na svete ako každá mamička to svoje no je pravda že s tou jeho neposlušnosťou ma vie niekedy dostať až do zúfalstva ani u nás slovo nie nič neznamená najradšej mám keď sme u švagrinej na dvore a on zakaždým lezie do drevárne kde majú sekery a podobné veci nevýhoda je že nemajú na nej dvere takže môj synček má voľnú cestu.pred vchod zaparkujem kočík aby tam nechodil 10x poviem že nesmie a myslíte že ma poslúchne?jasne že nie kočík prelezie alebo podlezie no musí tam stoj čo stoj ísť.Pár krát som mu už pre to capla aj po zadku no nič ak naň zakričím že nesmie tak sa buď rozplače alebo sa len pozrie usmeje a ide sa ďalej.Poslednú dobu som už bola fakt z toho zúfala je strašne živý a človek už proste niekedy nevládze a pozabudne na to že je to len malé dieťa čo objavuje svet.a tak som na radu mojej mamini zvolila inú taktiku zatiaľ funguje no uvidíme čo bude ďalej.Moja mama my povedala že všetko musím riešiť s kľudom bez kriku pomyslela som si :jej sa to ľahko povie je to človek ktorého som nikdy nevidela ani zdvihnúť hlas nie to ešte kričať.Vždy som jej túto povahovú črtu závidela bo ja ju po nej určite nemá som skôr prudká a výbušná.takže ak malí práve lezie na stôl aby odtiaľ zmetal všetko čo na ňom je alebo ho chytí srd a hádze sa po zemi a reve jak tur už hlas nezvyšujem hoci mám chuť prísť a riadne mu naložiť a poviem Vám stojí ma to nemálo úsilia len ho chytím otočím k sebe a kľudne mu poviem že to nesmie naznačím prstom že to spravil zle a na podiv funguje.myslím že niektoré ženy sú mamami od narodenia a niektoré na tom musíme tvrdo pracovať ja som ten druhý prípad musím sa riadne ovládať aby som toho môjho drobca nevykričala či mu nebodaj necapla po riti bo ako poslednú dobu vidím ide to aj bez kriku len je to o mnoho ťahšie takže držte my palce nech to moje čudo dobre vychovám bo ako my raz moja múdra kamarátka povedala každý sa len učíme na svojich deťoch robíme to čo i myslíme že je pre ne najlepšie a s najlepším úmyslom a až po rokoch sa ukáže či to bolo správne

lubuska22
autor
20. nov 2011

super vidim, ze neni som sama:o))) maly skusa staaaaaaaaaaaaaaaale a stale ci povolime alebo nie a vzdy s usmevom 😎

marcelka932
6. sep 2013

@anjelicek26. ahoj paci sa mi tvoj prispevok tiez sa akurat ucim akp zaobchadzat s dietatkom mam rocnu dcerku neviem ako jej spravne "vysvetlit" ze nemoze npr. tahat zaluzie alebo podobne veci co soi pisala ty je spravne capnut po ruke? ked no.no. nepomaha? co myslis?? dakujem

saska2208
11. sep 2013

My mame asi ine dieta ako vy 😀 nasa ma 13 mesiacov a ked jej povieme nono, nesmies tak zacne mrnkat ale necha to tak. A to ani neskricime len povieme Loli nono a uz je zle ale aspon vec necha tak a venuje sa inej cinnosti. Vy pisete ze vase deticky po napomenuti ss usmeju a pokracuju dalej nasa je asi ina 😀 urazliva