Vnímanie okolia u mesačného dieťaťa

tehulka1987
14. apr 2014

ahojte zienky! moj chlapcek mal v sobotu mesiac... zaujimalo by ma kedy ma dieta zacat vnimat okolie... ide hlavne o jeho zrak, teda pohlad... on este stale nevie zamerat pohlad ani na mna ani na ziaden objekt... 😒 ☹ ☹
vnima ak sa vecer zasvieti v miestnosti, hned zazmuri ocka a tiez ked sa s nim vecer prechadzam tak sa mi zda akoby sa otacal za svetlom ale tym si nie som ista... 😖
na mna sa len semtam pozrie, aj to ale vyzera akoby to bolo nahodne... 😢
nemal by ma uz pekne vnimat a pozerat priamo na mna???
a inak narodil sa predcasne v 35tt a bol 2 tyzdne v inkubatore.. viem ze v nemocnici mu rozkvapkavali oci a pozerali sietnicu a mal ju ok..
bojim sa ze nevidi... 😢 😢 😢 😢 prosim poradte mi...

katrinka8
14. apr 2014

@tehulka1987 - ahoj, neboj sa, je urcite v poriadku a nie je slepy 😉 babatko v prvom mesiaci vidi na vzdialenost cca do 40 cm, aj to opacne (dole hlavou) - zaujimave, ze? Az postupom casu sa mozog uci otacat veci a predmety, ktore babo vidi. Nedokaze este aktivne sledovat objekt, ktory ho zaujme. Dalej som sa docitala, ze schopnost videnia je ziskana funkcia, cize je dolezita jeho stimulacia 😉 Musi sa babatko proste naucit fixovat predmety zrakom a pocuvat zvuky. Presnejsie zameriavat pohlad a sledovat predmet ocami na kratku vzdialenost sa uci postupne az v 2. mesiaci 😉 Je na to vsetko take "cvicenie" - Otacanie hlavicky za hrackou. Ukazes mu hracku a pohybujes nou nad nim, vzdialenost od oci je asi 40 cm. Davas pozor na to, aby dietatko otacalo hlavicku zo strednej polohy raz nalavo a potom napravo 🙂
Inak, nas malicky ma takmer od narodenia rad tuto hracku, velmi pekne na nu reaguje - ma zaujimavy zvuk prenho a aj farby (teraz ma 5 mesiacov a stale ju ma rad): http://www.rajhraciek.sk/lamaze-lev-risko-p89750