Vhodné obdobie na presťahovanie dieťatka do detskej izby

janyka
13. sep 2012

Môj 2,5 ročný synček spáva so mnou v spálni a 6,5 ročná dcérka s manželom v detskej izbe. Už som 2x skúšala malého presunúť k sestričke do izby, ale bez úspechu. A včera sa tam sám pýtal spať, chcel si tam presunúť aj periny, aj zábranu na posteľ, ale nakoniec tam spať nechcel. Zaspal veľmi neskoro, skoro ráno už bol hore. Ani na obed tam spať nechcel. Ale nakoniec tam vyčerpaný zaspal. Teraz neviem, či mám zotrvať a nejako vydržať, snáď si zvykne a chce to len trpezlivosť? Alebo si ho mám zobrať naspäť k sebe? Ale bojím sa, že mu ukážem, že plačom si vydobyje to, že ho vezmem naspäť. Dostala som už rôzne rady. Vraj čím skôr, tým lepšie. Inak to bude len horšie a ťažšie. Iný mi zase poradil, aby som si dieťa netýrala a počkala, kým bude pripravené. Doteraz zaspával sám v izbe bez problémov, ale z detskej izby mi stále vybieha a ja ho tam stále vraciam naspäť. Neviem sa rozhodnúť, či mám zotrvať, či sa mám na to vykašlať a nechať to tak, ako to bolo doteraz? Ocením každú skúsenoť a názor 😉

hradnapani
13. sep 2012

@janyka z jednej relacie si pamatam iba tak matne, ze nejaka psychologicka tam radila, ze ak sa to nepodari do jedneho roka, tak potom az po tretich narodeninach. Asi by som pockala este chvilu. Je dobre, ze uz sa pohrava s myslienkou ist do detskej, mozno si na to vsetko len potrebuje zvyknut.

achesa
13. sep 2012

dcérka už asi poobede nespáva 😀 , takže ho tam možno skúšaj radšej večer, keď sú spolu, aby sa nebál a ja by som možno skúsila urobiť niečo, čo ho do tej izby priláka, niečo, čo ho presvedčí, že tam má miesto. Ja neviem, napr. mu vymaľuj stenu obľúbenou farbou, alebo mu tam nalep nejaké obrázky toho, čo má rád, čo ja viem, trebars autá, alebo mickey mausa, niečo čo zbožňuje, aby sa tam cítil dobre a vedel, že tam patrí. A myslím si, že by si mala vytrvať, dva a pol roka, to už je veľký chlapisko 😀 .
My sme to urobili takto: Dcéra mala rok a pol, keď sme jej pripravili detskú izbičku. Vymaľovali, dali hračky (pozri fotolog) a hrávala sa tam. Keď mala rok a osem mesiacov, kúpili sme jej posteľ. Montovali sme ju tak, aby to videla, celý čas bola pri nás. Posteľ bola hotová pred obedňajším spánkom, tak sme jej ju dali do izbičky a ona sama sa pýtala, že tam ide spať. A spí tam odvtedy stále. Prvý týždeň bol ťažší, najmä noci, ale nepovolili sme a o týždeň si zvykla tak, že nám vždy večer kázala zatiahnúť všetky závesy a zavrieť dvere🙂
No ale samozrejme, každé dieťa je iné a tá naša je v týchto veciach skôr unikát 😀 Všeobecne s tým detičky majú problém, takže trpezlivosť a vytrvalosť🙂 držím palce.

janyka
autor
13. sep 2012

@hradnapani 😀 aj ja si pamätám z relácie, keď psychologička vravela, že ak nie od začiatku, tak po 2.roku. Nejako sa im rôznia tie názory 😠 😉
@achesa aj sme sa na to pripravovali, má tam všetko oblúbené, vie že ,,veľký chlapci" už spia sami vo svojej posteli. Tešil sa tam, kázal si tam preniesť svoje veci, ľahol si a aj tak nič. keď sme to skúšali pred pol rokom, tak prvú noc prespal dobre, ale musela som byť pri ňom. Druhú horšie a tretiu noc som tam sním bola celú noc a aj tak spal len 2hodiny!! Štvrtú noc som to nezvládla, obaja nevyspatý, spolu sme si večer zalahli do našej postele v spálni a spali sme až do rána 😀 je na mňa dosť naviazaný, dcéra tak nebola, ako je on. Ale aj napriek tomu spala sama až od 3. roku 😅 som myslela, že keď budú spolu, tak to bude dobré, ale ani on tak nechce spať, ona tiež nie, chce svojho tatinka. Tatinkovi je to jedno ako spíme, len nech sa všetci dobre vyspia. Chcel by už aj on spať v spálni, ale to že sa to malému nepozdáva, tak ani jemu 😒 ....myslím, že jediný kto to chce, som ja 😠 😅

hradnapani
13. sep 2012

@janyka veru, maju v tom bordel 😀 Ale myslim, ze aj tak treba najviac pocuvat dieta, je to pre neho nova situacia, z ktorej moze mat strach a ak sa nebude na neho tlacit, tak to proste pojde az bez stresov. To vychadzam len zo svojej vlastnej skusenosti, lebo si pamatam, ze som si naozaj po tretich narodkach vyhodila perinu z postielky a odpochodovala do bratovej velkej postele, sama, bez nutenia. Akurat, ze mi museli rychlo dokupit postel. Urcite bude chciet aj tvoj syn napodobnit starsiu sestru, nebude vecne v spalni 😉

kaja73
13. sep 2012

@janyka skus si pravdivo odpovedat- preco to chces.
Ake len preto" ze by sa to tak malo",tak sa na to vybodni.
Moj starsi syn spal so mnou do 10 rokov a teraz len s laskou spominam na to obdobie,ked mi funel do ucha,drzal vlasy,pusinkoval ma stale dokola 🙂
Druhy syn ma doslova vyhodil z izby v jeho 15m a odvtedy spi sam a to sme spali v 1 posteli od 6m do tych 15m. Proste sa ma nabazil a chcel byt sam.
Som bola v soku z toho,aj mi to chybalo,ale uz som si zvykla, ze je izbe sam. Teraz ma jeden 14 a druhy bude mat v decembri 3 roky a spolocne spania su daleka minulost.
Ale chyba mi to. 😲 Im vsak uz nie-vychutnaj si to kym sa da-raz ta sami poslu prec.
Ale ked ti to bytostne vadi,tak to zas ries.
Vzdy treba brat do uvahy vsetky faktory ,nielen jeden, ci reci kamaratiek. 😝

mummy01
13. sep 2012

@janyka no tak u nas to bolo tak isto-dcera s mm v spalni a ja so synom v jeho detskej.Bala som sa ako deti presuniem k sebe a ked sme pred tyzdnom boli na dovolenke-syn bol prvy krat a velmi som ho tam chvalila ako pekne spinka vo velkej posteli,bola tam uvolnena atmosfera a tak som polozartom povedala ze ked prideme z dovolenky tak prerobime izbicku a budu spat spolu.Deti sa toho okamzite chytili,velmi sa tesili a stale o tom rozpravali ako o vynimocnej udalosti.Tak ked sme prisli,urobili izbu a deti tam dali spat-vecer sa trochu vyrusovali a zaspali az 2 hodky od ulozenia ale stale sa to zlepsuje a radi spolu spia.Ak to ale chces iba ty tak sa ti to asi nepodari 😉 Mne nevadilo spat oddelene,ani som netlacila na deti ze uz musia spat spolu,nerobila som okolo toho rozruch.Ja by som na tvojom mieste este pockala,nech situacia vychladne.Mozno este mesiac-dva...ked spava moj syn bez maminky a to je najnaviazanejsi maminkyn privesok aky poznam tak to zvladne kazde dieta 😀 len asi treba pockat na ten spravny cas.

katia7
14. sep 2012

no ja by som netlacila na pilu 😀 moje deti spia spolu na manzelskej posteli, ja som ich dala k sebe teda skor ale nebol ziadny problem tak preto myslim ze pockat, len my mame rozdiel necele tri roky a tym ze syn nebol do 5 rokov v skolke maju medzi sebou taky vztah ze si skratka dcerka bez problemov vystacila s tulenim sa k braskovi a brasko neprotestoval 😉 ale ked ich dam kazdeho zvlast na postel do detskej tak sa mi veru este budi, tiez ma 2,5 roka teraz im chceme kupit poschodovu postel kde je dole sirka 140 aby sa skratka mohli oddelit ked budu mat sami chut a aby som sa ja s bruskom dostala do svojej postele konecne lebo my s manzelom sme teraz v obyvacke na gauci aby sme teda mohli aj my byt vedla seba ale za ten nocny klud mi to stalo 😀

rakywanda
14. sep 2012

ja som začala dcérku dávať do svojej izbičky od cca 2,5 roka, ale spávala tam len poobede, večer nechcela za nič na svete. a po cca 3 mesiacoch sa rozhodla, že tam pôjde sama. doteraz zaspí u seba v izbičke, ale okolo tretej nadránom sa presúva k nám do postele.
zopár krát sa stalo, že prespala celú noc. a je fakt pravda, že strašne mi v tej posteli chýba 😝 , ja som nemala žiadny problém, ale malá spávala natlačená, doslova vylezená mužovi na chrbte, takže sa cca 2 roky dobre nevyspal. inak sa stále v noci budím a čakám kedy k nám príde, zakryjem ju, pohladkám...
neriešim, netlačím na ňu, lebo príde čas keď sa z toho stane len krásna spomienka.

lujza123
14. sep 2012

@janyka to asi zalezi od teba a tvojho muza ako velmi chcete mat svoju spalnu a sukromie spat 😀 Mozete ho tam ucit spavat poobede, mozte ho tam v noci v spanku prenasat, mozte vydrzat par dni mrncania a protestov. Alebo mozte jednoducho pockat..je to na vas...pripadne kupit mega velku postel kde budete spat vsetci spolu
U nas je ta najvacsia izba v dome detska ....Su tam na jednej strane skryne na oblecenie, obrovska postel (vznikla spojenim takej malej manzelskej a normalnej postele) a zvysok tvoria malej hracky ..je to v podstate malej izba lebo my tam chodime iba spat. Vedla kuchyne mame taku malicku "nasu izbu" je tam roztahovaci gauc, knihy, hudba, PC..tam sa odohrava vsetko pechtle mechtle, vysedavame tam po veceroch..
Nam to takto vyhovuje a pokial sa mala sama nezacne pytat na cisto vlastnu izbu s jej vlastnou postelou (co podla mna pride asi tak v skolskom veku)kde bude len ona tak to menit nebudeme,.....ja rada zaspavam ked mam vsetky svoje lasky pekne pri sebe 😀

..ja si to uzivam ten cas leti hrozne rychlo, vcera bola babetko, dnes je 3 rocny nufacik a zajtra bude zduta pubertacka ktora pojde radsej spat do garaze ako ku mne do postele

janyka
autor
14. sep 2012

Baby, ja už som to včera chcela vzdať, chcela som ho presunúť naspäť do mojej postele, ale máme v rodine psychológa, tak mi to nedalo a spýtala som sa aj na jeho názor a dostala som radu zotrvať, že už je predsa veľký chlapec. Tak som to ešte skúsila. A čuduj sa svete. Včera spali obaja o deviatej ako polená. Bez plaču, bez protestov, skúšania a dnes na obed sa tam dokonca sám vypýtal. Asi treba fakt len skúsiť. Tiež som si ich oboch užila pri sebe dosť, ale už toho bolo veľa. Už som sa ani nevyspala, v kuse sa tlačil na mňa. Priznávam, že mi už posteľ chýbala aj ako manželská, nie len na spanie 😉 takto nám bude lepšie, len nech nám to vydrží 😀

mamuna55
24. sep 2012

@janyka ahoj my to robíme tak, že spome s malým v jeho izbicke a ked príde cas (uvidíme kedy to bude 🙂 ) tak my odideme do spalne a on síce bude spať sám, ale na starom známom mieste 🙂 ...uvidíme či nam to vyjde

mamuna55
24. sep 2012

@janyka to je super že sa to podarilo 🙂

ducci
25. sep 2012

nam sa to podarilo v 13 mesiacoch a je to super, velmi si to pochvalujem, mala od vtedy ovela lepsie spava 🙂

janyka
autor
26. sep 2012

@mamuna55 také ma ani nenapadlo. Ale keď to dovolujú priestory, tak sa mi to aj zdá jednoduché. Keď vie dieťa zaspať samé v izbe, tak určite to bude lepšie, ako sťahovať ho na nové miesto 🙂

....už je tomu skoro 2 týždne, čo takto spíme. Všetci sme si zvykli 😀 😀 😀

gabika17042010
19. okt 2012

Ahojte, tak my mame jednu dcerku 2,1 rocnu co sa na mna tlaci na manzelskej posteli a je to o to komplikovanejsie, ze sa chce este aspon raz za noc kojit. Pri zaspavani si vkuse cmula palcek a druhou ruckou ma dost neprijemne nechtikmi stipe do ruky - strasny zlozvyk, netusim ako ju to stipanie napadlo, no robi to uz viac ako rok. O to viac by som uz bola radsej keby spala vo svojej postielke a manzel pri mne v spalni (je vyhosteny v pracovni) 😉 Tiez by som potrebovala radu ze ako na to lebo netusim...

strihalka
19. okt 2012

Mala s nama spavala v loznici, ale od 4mesice se prestehovala do sveho pokoje, potom co nam prespi celou nevidim duvod preco by mela byt s nama v spalni..a je spokojna....BABY, necudujte se, ze deti nechteji spat u sebe v pokojikuk, kdyz je jak dlouho ucite spat u ncih..jaky si to udalate take to mate a pak si nemozte stezovat...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katrinka8
20. okt 2012

No my tiez momentalne "riesime" tento problem. Dcerka mala v juni 2 roky. Cca pred mesiacom nam dorazila velka postel, tiez sme ju "Spolu" skladali, tesila sa velmi z nej. Kupili sme jej specialne obliecky, specialnu perinu som vytiahla, dostala novy obraz veliky, trosku sme izbicku vyparadili do milovaneho Macka Pooh a cakali sme, co sa bude diat 😀 T 😀 k poobedny spanok bol okamzite zahajeny v novej postielke - dobrovolne. Ale musim si k nej lahnut, kym nezaspi (to je cca 3 minuty 😀 ), tak to je v pohodicke. No a vecer sa to zacalo tak, ze ide tam spinkat. Tak sme vsetko nachystali, preniesla si cely "ansambl" z postielky (rozumej vankusik a "zverinec"), lahla, polezala asi 2 minuty a zahlasila, ze ide do svojej starej postielky. Tak aj bolo. Dalsi den sa to zopakovalo s tym, ze vydrzala tam 10 minut. Na tretiu noc tam zaspala (ako dlho jej to trvalo, neviem), zobudila sa az nad ranom, asi okolo siestej, a dorazila ku mne do postele (asi ju zobudil mm, ako siel do roboty, neviem) do postele. Inak, to robi aj ked je v postielke, nad ranom sa zobudi, a lahne si ku nam. Zatial nam to nevadi. Ale odvtedy sa na noc do izbicky nepyta, a ked sa my pytame, ci ta ide spinkat, povie, ze este nie. Zatial ticho cakame, kedy pride jej cas. Nechceme to nejako radikalne riesit a nutit ju, aby potom nemala z toho nejaku traumu a nezacala radikalne protestovat.

katrinka8
20. okt 2012

@strihalka - 😀 no osobne si neviem predstavit, ako by som v 4 mesiacoch dala dieta do inej izby - resp. viem si predstavit a ta predstava sa mi nepaci - raz za noc (alebo obcasne 2x) bezim do druhej izby, nakojim dieta a bezim ho dat spat do jeho izbicky - tak to by veru neslo, ina matoha by zo mna bola 😀 Myslim, ze vacsina rodicov riesi spanie v spolocnej izbe nielen z emocneho hladiska, ale aj z praktickeho. Predsa len dieta do urciteho veku nema ustaleny spanok, deticky byvaju nepokojne, ked idu zubky, su chore a pod. Vtedy je ovela praktickejsie spanie v jednej miestnoti. V tomto s Tebou nesuhlasim, kazde dieta je ine, niektore s prestahovanim problem ma, ine nie.
Ja nevidim osobne problem s tym, ze male dieta chce spat spolu s rodicmi - ved preco by taky drobec mal byt v izbe sam? Mne je samej tiez "otupno", ked mm nahodou nie je doma. A my by sme vlastne boli 2 a ten drobec sam? Mozno je to ine, ked uz je starsi surodenec a su v izbicke dvaja, ale to zatial posudit neviem, kedze mame zatial len 1 dietatko. Ja si myslim, ze kazde dieta sa nauci same spavat vo svojej izbe - takze ja sa nestazujem 🙂

strihalka
20. okt 2012

@katrinka8 a na co mi to pises?ja se jen vyjadrila k otazke...to ze se ti nelibi muj pristup..co mam delat?Ja uprednostnuji takyto pristup, nechcem v roce resit ze mala nechce spavat sama...mala mi prospi celou noc, usina kolem 20hodiny a spi do sedme...za noc se nebudi, nekojime od ukonceneho 5mesice a aj predtim jsem dokrmovala UM. Pokud mi prospi celou noc, tak je asi torchu jedno ci je ve svem alebo v loznici, jakmile se probudi, jsem hned u ni, elbo mam chuvicku, mala se budi bez place a vysmata je spokojna a presto si dokaze uzivat maminky blizkost....
Takze o co ti jde?
AAA super, ze dite v 2,5roce jeste kojis...palec hore 😀

katrinka8
20. okt 2012

@strihalka - ide mi o to, ze som vyjadrila svoj nazor na verejnom fore, ktory nie je suhlasny s Tvojim 😀 To iste by som sa mohla ja opytat Teba, o co Ti ide 😀 Len si myslim, ze ziaden navod nie je univerzalny, pretoze kazdy sme iny a kazdy potrebuje iny pristup. Ja nehovorim, ze Tvoj pristup je zly, len to, ze si ho nedokazem predstavit u nas - hlavne asi kvoli mne, kedze mne by sa nechcelo behat v noci z izby do izby 🙂 Ale ako vravim, mne dieta od 20:00 do 7:00 nespavalo, takze to je ine.
Dakujem, ale uz nekojim, prestali sme v lete, dcerka bude mat 2,5 roka az v decembri 😉 Ale vydrzali sme celkom dlho - neplanovane sice, ale tak nam to vyslo 🙂

strihalka
20. okt 2012

@katrinka8 je jasne ze je to jine ,pokud clovk koji a pokud ne., dokud jsme aspon trochu mlicka mala tak byla u nas, ale to bolo nejake samozrejmen, halvne od te doby co spi sama, ji muz rao nebudi tim aj choi do rpae..coz jedna dlasi vyhoda...ano kazdy to ma inak nastaveny, ja nikdy nechtela aby mala spala s nami v posteli, jen z toho duvodu ak citam, ze kazdy ma potom problem naucit malou spavat ve svoji postylke, taky isty nazor mam na to ze pokud spi satle s rodici,tak potom je problem ji premistit do sve vlastni izby....a proto jsem nazoru, se temto vecim vyhnout

katrinka8
20. okt 2012

@strihalka - sranda, ono fakt kazde dieta je ine, nasa spavala s nami v posteli, ale nema problem prejst do postielky - zaspava tam a v podstat az do rana je v nej. Hovori sa tiez, ze kojene deti by nemali mat dudel, lebo sa nebudu chciet kojit - a ja poznam na okoli minimalne 3 dlhodobo bezproblemovo kojene deti s cumlom (vcetne nasej).. je to fakt, kazdy to ma ine. Mne osobne to spolocne spanie nevadi, ja sa tomu velmi tesim, pretoze som presvedcena o tom, ze to uz nebude dlho trvat, myslim, ze absolutna vacsina deti sa sama casom prirodzene "hrabe" od rodicov prec 😀 A tych par kratuckych rockov tak rychlo ubehne, ze sa ani nenazdame a budu prec. Ked budu mat 15, budeme tichucko spominat na tie krasne chvile, ked sa pri nas zobudzali a tulili sa. Ale asi to vravim aj preto, ze mame sirokansku postel a "nelepime sa" na seba tak, ze sa nam neda celu noc spat proste kazdy sa pohodlne vyspi, dieta aj dospeli 😎

strihalka
20. okt 2012

@katrinka8 ano ano kazde je ine🙂 ale nikdy jsem si nedelala iluze ze to nase babo bude tip top...no v techto vecech je 😀 a navic chcem za par mesicu dalsi....tak aj tak to bude jednodussi

katrinka8
20. okt 2012

@strihalka - podla mna su vsetky deti tip - top - je to len vec pohladu 😀

janyka
autor
22. okt 2012

Ako dieťa, tak aj rodič je každí iní. Máme iné nároky, iné predstavy. Ja osobne si tiež nedokážem predstaviť, že by mi malé dieťa spalo čo i len v postieľke vedľa mňa, nieto ešte vedľa v izbe. Ale niekomu to tak vyhovuje a je to len jeho vec. Ja som prišla z pôrodnice a malý rovno spal so mnou v posteli, hoci postieľku som mala nachystanú. Nedokázala som ho mať tak ďaleko od seba. Potrebovala som ho cítiť. Ale už je veľký, už ma kopal v posteli, vytláčal ma z nej, už som nevidela dôvod, prečo by mal spať so mnou. Vie sa v noci sám obslúžiť a napiť sa. Som rada, že sme tú prvú kritickú noc vydržali. Deti odvtedy tak dobre spávajú, odkedy sú spolu. Aj staršia rýchlejšie zaspí a už nevybieha von z izby, že chce cikať, piť, ísť na záchod atď. Som rada, že sme to nakoniec vydržali 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz