V akom veku je vhodné vyhľadať logopéda?

2. okt 2022

Dieťa má 4 a pól roka, má problém s výslovnosťou (l, r ) , zamieňa s za š a pod, ponáhľa sa v rozprávaní, zle skloňuje . Skloňovanie a tú zrozumiteľnosť trénujeme doma, s výslovnosťou si sama rady nedám,neviem mu to vysvetliť.

dzulli1980
2. okt 2022

Moja začala chodiť k logopedičke ako 4-ročná, nevedela povedať "r".

petruldo
2. okt 2022

no vzhľadom na poradovníky u logopédov, už mal byť zapísaný dávno

kittykat22
2. okt 2022

@petruldo preco ju strasis? Ved nevies odkial je a urcite sa najde logoped ktory ho zoberie.

kittykat22
2. okt 2022

4 a 1/2 je idealny vek vyhladat logopedicku poradnu. Zavolaj si na logopedie v okoli, ze chces objednat - budes asi potrebovat papier od pediatricky a daju ti termin. Chodi sa 1x za 14 dni. Co mozes spravit je, zalozit si dosky a tam si vkladaj tie papiere ktore ti bude pani logopedicka davat aby ste trenovali doma. Musis doma trenovat - staci 2, 3 minuty denne a ma to vacsi efekt ako napriklad pol hodina 1x do tyzdna. Velmi ti to pomoze. Ja som ich zakladala kade tade a stracala a potom som videla, ze mamicky si robia zlozky a mali to ovela lepsie osefovane ako ja 🙂
Nech sa dari! 🤞🏻

pribinak
2. okt 2022

V 4 rokoch je už čas. Už nečakaj, lebo oducat zlu techniku výslovnosti trvá pomerne dlho. Je to iné ako keď sa dieťa učí vyslovovať ako keď treba opravovať čo je zle osvojené

kittykat22
2. okt 2022

@pribinak nemusi byt. My sme zacali v 3 rokoch ked nerozpraval vobec a aj tak sme tak kvitli do 9 rokov, pretoze mu to fakt neslo. Zistilo sa, ze ma trosku dysfaziu tak sme tam boli 6 sialenych rokov!

pribinak
2. okt 2022

@kittykat22 porovnas 2 úplne rozdielne javy, ale nevadí

zuzikak
2. okt 2022

pokial nevie "L" tak uz sa objednajte lebo ak nebude vediet toto vyslovit, "R" nezvladne. L sa ucia deti ako prve. Co sa tyka dalsich hlasok, tie su tiez dolezite. 4 roky su idealny cas lebo niektore deti chodia od 5 rokov a nacvicenie spravnych hlasok im trva viac ako rok, cize do 1. triedy to velmi nestihaju a potom sa zbytocne trapia. Najdi uz logopeda. Ak to syn zvladne skor - len lepsie.

slavomira236
2. okt 2022

@zuzikak moja má 5,5 keď sme išli ku logopedicke mala 4,5 L sa učí už rok a r sa naučila hneď v ten deň ako ju začala logo učiť...ona L napríklad prečíta aj u logo povie keď ju skúša ale v normálnej reči keď hovorí ho vôbec nepovie

zuzikak
2. okt 2022

@slavomira236 ved tak som to myslela. Je rozdiel ak dieta vobec nevie vyslovit L (v tom pripade ani R nedokaze) alebo ho vie ako tvoja, len ho proste nepouziva v slovach. Ale technicky ho vyslovit vie.Ak ho dokaze povedat, o to lepsie. Je to v tom pripade len vec zvyku. Treba ju na to troska upozornovat v ktorych slovach sa L nachadza. Ale pozitivnym sposobom. Dieta povie "opta". Rodic odpovie "ano to je Lopta, skus". (nie sposobom "hovori sa Lopta, nie Opta).

autor
2. okt 2022

Ďakujem mamičky,zajtra vyhľadám nejakých logopedov a skúsim sa objednať. Skôr som to neriešila lebo od malička rozprával pekne, jediné čo mu nikdy nešlo bolo to l a r. Teraz sa pokazil v rozprávaní, ak niečo hovorí ponáhľa sa, potom šušle a zamieňa písmená, nesústredí sa na to čo chce povedať.

euka210
2. okt 2022

S mojimi od 5r. Tiez l,r, š,č

euka210
2. okt 2022

Pri L musi vediet dvihat jazyk, preto mu to nejde, to sa musi posilnit jazyk...po l pojde aj R
A ze sa zajakava a hovori rychlo je prechodne, moj to mal aj pocas chodenia k logo...vela myslienok, no jazyk nestiha...neopravuj, len poziadaj nech to povie pomalsie.

adkalu
2. okt 2022

Nestresuj sa a netráp. Objednaj sa co najskôr k logopedovi. Budeš tam chodiť cca raz mesačne, dá ti materiály, inštrukcie a budete cvičiť doma, každý deň a ak zvládne, tak aj viackrát denne. Skus to zakomponovať do hry, do bežných činnosti... Platí zásada, ze do školy má ísť dieťa s čistou výslovnosťou, aby nemalo problémy. Keďže majú deti rôzne tempo, tak to rôzne dlho trvá. Máš ešte čas odstrániť zlu výslovnosť a nacvičiť správnu. Držte sa, určite to zvladnete🍀

ankare
2. okt 2022

Objednaj ho k logo čím skôr, nemáš čo stratiť. Držím palce!

petruldo
3. okt 2022

@kittykat22 vôbec ju nestraším, ak chce logo na poisťovňu čaká sa aj rok, ak si logo bude platiť sukromne, každé sedenie môže sa tam dostať skôr

autor
3. okt 2022

@petruldo jeden termín mi ponúkli už budúci utorok, druhý logopéd o necelé tri týždne. U nás s tým zjavne problém nie je

petruldo
3. okt 2022

Tak to máš šťastie tu kde pracujem a bývam je to ako píšem

kittykat22
3. okt 2022

@petruldo nepoznam nikoho kto by cakal rok na termin.

petruldo
3. okt 2022

@kittykat22 o poschodie vyššej v poliklinike mame logopedku s poradovnikom na 3/4 roka a už ani doňho nepribera nových