Uvrieskané dieťa - mám nejakú nádej?

karolinkasky
23. júl 2024

Ahojky, však v tom nie som sama? Moja dcérka 3,5r, má ľahšiu formu NKS ale celkom fajn už rozpráva, rozumie tiež skoro všetko ale ona je odmalička neskutočne uvrieskaná. Je síce zlatá, milá, poslušná ale akonáhle sa jej v niečom nevyhovie alebo je inak ako ona chce, a to napr. aj v takých veciach, že dieťa na ihrisku musí už domov a ona nie tak začne revat, vrieskat atď. na pol ulice a nepomáha nič, akože fakt nič, žiadne vysvetľovanie, trest, odchod domov, zvýšený hlas, proste nič. Ona si aj nechá vysvetliť ale prvotná reakcia je vždy plač a krik. Keďže má NKS pochodili sme s ňou už všetky možné vyšetrenia a teda okrem ľahšej formy nks nemá nič iné, takže to zrejme bude povaha. Má niekto podobné dieťa? Dokedy ešte bude taká? Prípadne v čom robím chybu? Fakt sa mi niekedy nechce s ňou nikam ísť lebo strašne opakuje po deťoch a nedajbože dakto vonku začne plakať tak zo solidarity plače aj moja, akoby nestačilo že aj sama je dosť urevaná.

flavia1
23. júl 2024

@karolinkasky ahoj, moja druhá dcéra bola taká a reči typu, že je rozmaznana ma neskutočne vytacali. Nedovolila som a o 10 minút znova. Jednoducho je ťažká povaha a neskutočne náročná na výchovu a nervy. Teraz ma 8 rokov, je to už fajn,ale zmeny nastali až okolo šiesteho,siedmeho roku. Chápem ta a nepochopí to nikto,kto také dieťa nemá.

ivik4
23. júl 2024

Hej moje dieta od mala vrieskalo akoby ho drali , za vsetko . Ked mal 2, bolo to najhorsie , ani spominat nechcem. Od cca 6tich uz bolo o dost lepsie. Teraz ma za par dni 9 rokov a je to fajn dieta, nie problemove ( klop klop) ,nie uvrieskane, v pohodicke , parťak...

simona1306
23. júl 2024

tiez mam taku dceru .... ma dva a pol, mila , zlata, poslusna, vsetci ju chvalia, ako ona vobec neplace , ako vsetkych poslucha ( no jasne, ked ona nahodi svoje psie ocka a vsetci su z nej posraty ) ... ked je somnou sama, alebo je snami aj manzel, je to maly tyran, vydobija si svoje , hadze sa o zem, vresti, robi naprieky, a pri tom sa pozera na mna :D pomaha iba toto jej divadielko ignorovat a odist od nej ... neporadim ti nijak, sama neviem co snou, zvladam to len, ze si vecer ked zaspi nalejem pohar proseca :D ale nie si v tom sama , iba to ti chcem povedat 🙂

flavia1
23. júl 2024

@simona1306 súhlasím, tiež u nás zabera nepolavit a ignorovat

karolinkasky
autor
23. júl 2024

@simona1306 keby som si aspoň to prosecco dala ale ja ani nepijem. Presne ešte vrieska a sama si hovorí, nádych výdych, kľud, nehnevaj sa mamka a reve. Vidím, že sa nevie ovládať, aj ju chápem, že ani nechce ale je to náročné. Bud rada že to robí len doma, u nás práveže doma je zlatá lebo Presne vie, že toto revanie jej absolútne nepomôže doma ale vonku sa to bohužiaľ nedá ignorovať. Keď tak spomeniem aká bola v 2,5 tak už ani neviem či to bolo vtedy lepšie či horšie 😆

karolinkasky
autor
23. júl 2024

@ivik4 ach jaj to má čakajú ešte ťažké roky

simona1306
23. júl 2024

@karolinkasky no ved ale ona to nerobi nikde inde pri cudzich ludoch len pre to, ze vsetci skacu jak si ona piskne :D ale ked som snou iba ja sama, hocikde tak to robi .... lebo jej evidentne nejde do hlavy, ze preco vsetci ostastni robia co ona chce a ja nie , a skusa na mna stale ... no moja ma este len dva a pol, a teda velmi som zvedava, kam to az dotiahne :D

karolinkasky
autor
23. júl 2024

@simona1306 zase keď si tak spomeniem na minule leto taj to bolo tiež strašné lebo zase nechcela byť mimo domu, teda dovolenka, pobyt, chata tak sme si užili 😆 teraz je to naopak, chce všade ísť, všade sa jej páči ale odchody domov a iné lakocinky čo sa jej znepacia sú občas na odstrel 🤣 dookola si hovorím, že z toho vyrastie, že každý sme nejaký ale je to náročné

flavia1
24. júl 2024

@karolinkasky ja by som to videla na posedenie pri kávičke, lebo by som vám mala čo rozprávať o svojej dcére. Kto nemá také dieťa, nevie pochopiť,čo to je. Tvrdohlavosť, presadzovanie si stále svojho, vresk za všetko...má 8 rokov teraz, ale povahu ťažkú stále. Treba len vydržať, nepodporovat egoizmus, stále viesť dieťa k empatii, vďaka a tak. O to snažím stále...no niekedy si už sama hovorím,že se..m na to,že už nevládzem.

tiika
27. júl 2024

Stane sa niečo z coho je nešťastná a toto je jej prejav. Aj nám dospelým najlepšie padne, ak sa nás v tej chvíli niekto snaží pochopiť a vyjadrí spoluúčasť. Snažiť sa vidieť svet jej detskými očami, to že je smutná, pride jej ľúto, že kamarátka z ihriska odchádza,nemôže mat niečo, čo by chcela. Potvrdiť jej pocity, nie ich vyvracať. Ziadne chlacholenie, vysvetľovanie, vyhrážky,trest, zvýšený hlas, prosikanie, odputavanie pozornosť…. len empatia a vcitenie druhej osoby, v tomto prípade mamky.
A pre teba uznanie toho, že tieto jej prejavy môžu byt fakt neprijemne a nervydrásajúce.

domak2
27. júl 2024

Mne sa tak dobre čítajú podobne témy odkedy mam syna 😅 Neporadim, len podla mňa ideš dobre na to, že ju chápeš. Možno sa musí len vyrevat v detstve a potom už bude kludnejsia. Lepšie ako kludne detstvo a divoká puberta 😁 Mňa len vytacaju pohľady ľudí čo sa tvária ze do neho stucham palicou aby reval alebo co

karolinkasky
autor
29. júl 2024

@tiika áno ale ju frustruje aj ked jej poviem aby si umyla ruky, zdvihla niečo zo zeme a tak

karolinkasky
autor
29. júl 2024

@domak2 o ľuďoch sa nevyjadrujem, keby aspoň revala tichšie ale nie, ju musí byť počuť na celé mesto🤣

karolinkasky
autor
29. júl 2024

@flavia1 ach jaj 8r a stále? Mam sa načo tešiť. Aj moja si presadzuje svoje, zmysli si dačo a musí tak byť a jasne ze nebude lebo si vymysli nereálne veci a samu seba frustruje. O nedostatku trpezlivosti radšej ani nepíšem lebo ona to slovo nemá v slovníku, nedočká ani sekundu, buď okamžite abo cirkus

tiika
29. júl 2024

@karolinkasky vieš čo, nezávidím ti, lebo toto musí byt fakt ťažké, ak je prvotná reakcia vždy plac a krik, tak to je na porážku
Pre mna je najlepšie, i najpohodlnejšie, najjednoduchšie zo všetkého počkať, kým ten plac a krik prejde, nesnazit sa ho zastaviť a zatiaľ ukludnovat seba, šetriť energiou, byt tam len s nou s pokojom, sem-tam sa do nej vcítiť, predstaviť si, čo asi prežíva, keby som na jej mieste, nič ostatne v tej chvíli nemá podľa mna význam
Hovoriť, vysvetľovať sa oplatí až s odostupom, neskôr v pokoji.
Skús pozrieť toto video, možno ta inšpiruje

https://www.youtube.com/watch?v=mSyl9CevKAk