Učíme sa s detičkami

zuniq
12. júl 2012

zaujímali by ma vaše rady,tipy a skúsenosti ako učiť detičky základným každodenným činnostiam,t.j. umývanie, papanie,obliekanie, hranie, sa a pod.
a aké využívate k hre a rozvíjaniu schopností dieťatka pomôcky- napr. omalovávanky, pracovné zošity pre najmenších s nálepkami,vystrihovačkami
knihy, rozprávky, rôzne didaktické ,výukové hračky -ak ano poradte,co sa vám osvedčilo 🙂
dakujem za rady

nice202
12. júl 2012

ahoj. ak mas nejake tipy, tak ich tu pridaj aj ty....

xlucia
12. júl 2012

@zuniq no teda neviem co sa vlastne pytas. hrat sa dieta nikto neuci. deti sa hraju same uz so svojimi rukami a nohami, este ked su plne malicke a objavia ze ich maju. no a kazdodenne cinnosti ich neucim omalovankami ale tym ze ich robime spolocne kazdy den.
a nenapisla si ake stare mas dieta

bonaquaba
12. júl 2012

😀 @zuniq rozne materialy sa daju najst na nete je toho velmi vela, len sa treba pohrabat v tom a potom si vybrat to co je vhodne pre vas
ja s detmi vela vyuzivam montessori ked som nevedela co s nimi robit,ak som kupila baloniky a podla montessori sme si robili vznik zeme, bavilo ich to az na ten prask,ked balon praskol, tak dcera sa bala a odvtedy baloniky ani vidiet,nasi maju velmi radi puzzle, takze aj na tom ficime,ale najstarsi syn potrebuje uz nieco viac, takze s nim encyklopediujeme a este perfektna hra na naucenie sa statov je kupit loptu zemegulu a my si ju hadzeme a vravime si a ukazujeme,kde cestujeme a aspon takto trosku spoznavaju ine krajiny a ja vzdy aj poviem hlavne mesto tych statov,ktore viem a deti sa s tym postupne zoznamuju,
a su tu aj na motoriku a ine veci stranky, ked nieco najdem tak pridam,
a co sa tyka jedenia a takych veci, tak to nie je moja silna stranka, kedze to som nikdy nemala a vlastne ani nemam rada, sediet pri dietatku a krmit ho, a moje deti sa akosi same naucili jest aj obliekat, jest preto,ze som ich posadila a dala lyzicku a tanier na stol a odbehla som nieco zobrat a oni sa uz same krmili,aj ked vsetko bolo vsade, ale teraz s tym uz nie je problem a hlavne v nedelu sa snazim prestriet stolovanie, Nelka mi pomaha a je stastna,ked moze prestierat velmi sa jej to paci a takto by chcela jedavat kazdy den a v klude sa vsetci najeme,aby sme sa aspon raz za tyzden najedli spolu a poviem ti,ze vtedy deti jedia pomaly a vsetko pojedia a su stastne, ze sme pohromade
co sa tyka obliekania, od dvoch rokov sa same obliekaju vzzdy vecer som im do obyvacky pripravila veci a rano,ked sme vstali ja som sa umyvala a oni sa same obliekali, jasne, ked bolo sniecim pomoct, tak som prisla,ale vcelku sa osamostatnili aj v tomto rychlo,ale je to hlavne tym,ze rano som chodila do roboty o pol 8 a nemala som tak vela casu,aby som ich ja obliekala,takze sa to preto naucili
a umyvanie zubky a tak najmladsia si stale pyta kefku,lebo jej chuti pasta 🙂 🙂 , tak si aj stokrat do dna umyva a starsi dvaja si umyvaju vecer a niekedy,ked sa pomylia tak aj rano 😀 😀 a ked vidim, ze syn si umyva zuby cez den, tak viem, ze ho bolia a potom ho to drzi tak tyzden, ze si umyva aj rano aj vecer, inac sa mu nexe
a njalepsie hry pre deti su ine deti, takze ak mate susedov alebo treba chodit s nimi von, aby si zvykali na ostatne deti a hlavne si najdu kamaratov a je to pre nich skvele a pre teba tiez, lebo potom je menej roboty s nimi a su stastne a vysmiate, ked maju kamosov

siska07
12. júl 2012

@bonaquaba pri troch detickoch a taka obsiahla instruktaz 🙂 😉 ci uz spia? :D

bonaquaba
12. júl 2012

@siska07 jasne uz si tu odfukuju 😀 😀 a ja konecne mam chvilku cas pre seba

zitaje
15. júl 2012

@zuniq staci normalne zit, robit bezne veci a dieta sa vsetko postupne nauci.
Moje mladsie dieta sa vela veci naucilo tak, ze som si len zrazu uvedomila, ze si vie zapnut zips na bunde, ze si trafi topanky (nedava si ich naopak), ze vie poskladat sachove figurky na sachovnicu, ze si vie sama vyliat nocnik (a nerozliat ho), ze vie, kto ma kde ake oblecenie, kedze ho casto ona odklada, ked zbierame pradlo zo susiaka atd, ja som ju to nijak specialne neucila, ale kedze su to kazdodenne cinnosti, tak sa to proste naucila tym, ze videla, ako sa to robi a zacala to iste robit aj ona.
Co sa tyka rozpravania, tu asi moc neporadim, kedze mam jazykovo nadane deti a v dvoch rokoch obe rozpravali v suvetiach, ale kazdopadne rozpravat sa treba stale, aj citat, spievat, basnicky hovorit, to sa detom vacsinou aj paci.
Neviem, tak nejak ako to pride, myslim ze netreba z toho robit vedu. Nakreslit sem-tam nieco, co sa dietatu paci, ked chce, nech si to vyfarbi, alebo nech si carbe, treba mat dostatocne velky papier a dobre farbicky. Myslim si, ze vela volnosti rozvija v detoch fantaziu, takze len sa postarat, aby sa citili v bezpeci a v pohode, nech maju k dispozicii vhodne pomocky, cize hracky (myslim take elementarne, ako piesok + formicky, voda + formicky, kocky, papier + pastelky, lopta, stipce, nadoby, kamienky, babika atd.) a inak nech sa hraju ako chcu, to da podla mna najviac. A casom ked zbadas, ze v niecom dieta zaostava - ci uz fyzicky, alebo psychicky, skusit sa rozvijat to viac.
Skus dat viac info, ake stare mas dieta a ako si to myslela. 😉