Učenie sa s dieťaťom s ADHD

8. jan 2024

Ahojte maminky.
Je tu nejaka mamicka, co ma dietatko s touto diagnozou a prisla na to, ako sa s nim ucit?
Ja som uz zufala. Za 6 minut ma to moje hotovu ulohu z jedneho predmetu, za 6 minut z druheho predmetu a cele so vsetkym to realne trva 1,5 hodiny, odkedy vytiahne knizky z tasky, kym ich tam vrati. Dnes som uz realne merala cas, ako dlho vyplnalo ulohy v zosite a bola som teda prekvapena, kolko casu sa venovalo vsetkemu inemu, len nie uceniu.

pe_mi
8. jan 2024

Ahoj,my máme adhd ,plus porucha pozornosti.no je to na nervy.nie len pri učení,ale aj bežných denných činnostiach.ako všetky maminy píšu,treba vydržať ,nič sa s tym moc robiť nedá.akurat trpezlivosť a možno každý deň magnézium na nervy 🤷😃
Inak môžem povedať,môj je štvrtak a zlepšuje sa to.
Ale nervačim sa stále

autor
8. jan 2024

@pe_mi magnezium. To je napad 😄 idem si ho aj hned dat 😁

dudka121
8. jan 2024

mi tiez mame magnezium, 3 omega, vitamin B, stastne brusko-crevo -mozog

araavdva
8. jan 2024

mojej dávam omega 3 na odporúčanie. Inak sa učíme podobne. Niekedy si ch spraví v pohode a niekedy bojujeme pritom ich má za chvíli hotové ale rieši popri tom všetko iné. Hold, obrnila som sa nervami a s kľudom to ide lepšie a rýchlejšie. A v druhom ročníku som sa dočkala aj toho, že keď má dobrý deň spravý si úlohy aj sama. Ano stalo sa to asi dvakrát ale stalo.

betulinka1
8. jan 2024

Moji nemaju ADHD a robia to iste. Pre matky pomaha vino a pre deti neviem 🤣🤣🤣.

viestta
8. jan 2024

@betulinka1 keby som si zakazdym ked je problem hrkla, tak uz po prvom rocniku je zo mna alkoholik

betulinka1
8. jan 2024

@viestta 🤣🤣🤣🤣

autor
8. jan 2024

@betulinka1 ak tvoje deticky nemaju adhd, tak urcite nerobia to iste.
Preto som oslovila mamicky deti s touto diagnozou, aby som mohla v skratke popisat problem. Ony presne vedia, co znamena ta hodina a stvrt, ked sa dieta neuci a ucit sa ma.

lonely66
8. jan 2024

nerozumiem celkom tvojmu príspevku. to znamená, že za 12 minút si vyriešilo úlohy do školy?

autor
8. jan 2024

@lonely66 Ano. Presne tak.

lonely66
8. jan 2024

autorka, tak to sa teraz fakt sťažuješ? alebo chváliš? veď to je fantastické, nemyslíš?

viestta
8. jan 2024

@lonely66 ked nemas odskusane ucenie (a zivot) s narocnym dietazom, tak toto mozes naozaj povazovat za chvalenie.

autor
8. jan 2024

@lonely66 ?? Ja som si myslela, ze som polozila otazku urcitej skupine ludi a uplne niekto iny mi pise, ze si stazujem? Ja si pytam radu. Maj sa

betulinka1
8. jan 2024

Autorka ale to co si opísala robia aj ine deti bez diagnóz. Len som ta chcela ukludnit, ze to vobec nie je strasne co opisuješ. U nas bol krik, plac, trhanie zošita a mnoho dalsieho. Ulohy tak isto spravené za 5 minut. Ked sme sa konecne po cirkusoch dostali k učeniu, tak nam to trvalo 20 minut aj s preskusanim. Ale ten cirkus okolo toho v tretom ročníku bol narocny na moju psychiku. Teraz su štvrtáci uz je to rozumnejšie. Ale mozno pomohlo aj to, ze som prestala tak tlačiť, lebo som si uvedomila ako som ja nenávidela skolu, nátlakom matky a otca. Ja som dieta s ADHD, disgrafik, dislektik, mama ucitelka matiky a fyziky, vies aky som mala doma teror. V mojich rokoch 1980 neboli diagnozy, bola si proste blba, sprostá a neposlušna. Ani bitkou zo mna nedostala lepsie znamky ako 3 -4 z matiky. Napriek tomu, ze bola profesionál a doucovala študentov z vysokých skol. A jej blbá dcera- Ja - som nebola schopná pochopit matiku. Hanbila sa za mna a ja som to cele vnímala. A vies co, mam vysoku skolu a bez matiky samozrejme 😉. Ale az na vysokej skole som pochopila vyznam učenia a az vtedy ma to realne zacalo bavit aj jed som musela makat viac ako ostatni spolužiaci. Avšak z hlavy som nikdy nedostala aka som neschopná, hlúpa a blbá. Takze ak hladas radu, tak ti iba poradim, dakuj kazdy den, ze tvoje dieta si tie ulohy urobi aj ked svojim tempom doma a nie niekde v nemocnici. Nauč sa dieta zastavit a ukludnit a dychat. Najdes na to cvicenia, to velmi pomaha na sustredenie. Nech je dieta zdrave a netrapi sa, lebo hlava je svina a vela chorob pochádza so psychosomatickych príčin. Cize klud a daj si to vino 😉.

pink_lady
8. jan 2024

dievcata tie co sa tesite ze v stvrtaku sa to zlepsuje, tak si to uzivajte a robte si zasoby vina/magnezia na 6.-7.-8. rocník 😂

betulinka1
8. jan 2024

@pink_lady WTF ako by povedali u nas doma. Uz som si myslela, ze najhorsie mame za sebou. 🙈🙈🙈 asi to uz bude ale na xanax

pink_lady
8. jan 2024

ale vazne je to tazke velmi, ono, jeho vyrusi aj ak mucha preleti a uz je sustredenie tatam...aj pero polozene na stole moze odputat pozornost...kto to nezazil, nepochopi...🙊

viestta
8. jan 2024

@pink_lady
Preco places, nerozumies tomu? Pomozem ti?
Ja rozumiem.
Tak preco places?
Lebo neviem preco placem.
Uz aj take sme mali. Kto nezazil, nepochopi. Ked to prejde uloha spravena za chvilocku.

meginka36
8. jan 2024

Mam takeho syna. ADHD +porucha pozornosti. Ako prvak to bol des. Nic nestihol v skole co sa obzeral. Vsetko sme dorabali doma. Teraz je druhak, a je to omnoho lepsie. U nas je to tak, ze ak nebudu ulohy, nebude telka, ist von, hry…Ulohy a skolske povinnosti sme postavili na prvu priecku, takze nema na vyber. Sam si to uvedomil, ze skratka musi, a nikto to za neho nespravi. Tiez sme zacali davat omega. Vrelo odporucam podavat rakytnikovy olej, ktory je okrem mnozstva vitaminov aj velmi bohaty na vsetky 4 druhy omega. Drzim palce, je to niekedy na maslu, ale vsetko raz prejde, aj tieto decka sa raz upokoja.

meginka36
8. jan 2024

@betulinka1 krasne napisane, a velmi povzbudzujuce aj pre mna🩷🙏

araavdva
8. jan 2024

@meginka36 o Tom oleji rakytnikovom som netušila. Dávam len rybí a už aj tak vidím trošku zlepšenie. Idem hneď pozrieť ten rakytnikovy.
A autorka mne veľmi pomohlo prijať ako to je. Nekricat, a s kľúčom ju podporovať. To čo ostatný čítajú na jeden krát ona prečíta na tri. A vieš čo vôbec mi to nevadí, hlavne že je to s kľudom. Úlohy si píšeme na jedálenským stole ktorý je prázdny. Má na ňom iba to čo teraz potrebuje. Keď je to písania a pero tak všetko ostatné je preč. A stále ju ppvzbudzujem, že teraz toto a ako jej to ide super a že už čochvíľa to bude hotové.
Držím palce aby ste si našli to svoje a šlo vám to ľahšie.

meginka36
8. jan 2024

@araavdva k tomu oleju. Je dolezite vybrat za studena lisovane bobule, nie semena. A musi byt cisty, 100%, bez pridania ineho oleja. My uzivame vsetci doma.

https://bobule.sk/plodiny/rakytnik/

lonely66
9. jan 2024

@viestta ale práveže mám, neboj sa. akurát presne to vystihla aj
@betulinka1 v zmysle, že kedysi sa s každým prdom neletelo k psychológovi. pričom pripúšťam, že spôsob výchovy nebol najšťastnejší a na deti bol vyvíjaný omnoho vyšší tlak, než je dnes. ja to vnímam tak, že behom 40-50 rokov sme na SK, čo sa týka prístupu k deťom vo všeobecnosti, prešli z extrému do extrému.

autor
9. jan 2024

@lonely66 mozem sa teda opytat, aku diagnozu ma tvoje dieta?

autor
9. jan 2024

@meginka36 velmi pekne dakujem za tvoju odpoved, olej kupime aj my 😊

ibatanecnica
9. jan 2024

@betulinka1 u nás to bolo podobne. A tiež nemáme žiadnu dg. Len na to si dcéra spomenula, toto bolo potrebné povedať, potom sa zamyslieť nad niečím atď. Ja som to neriešila, popri tom som si robila svoje. Keď mi začala o niečom rozpráať, tak som vedela že to je zase 10 min. minimálne v čudu, tak som si išla napr. zeleninu načistiť do polievky a pod. Časom som sa to naučila využívať vo svoj prospech.
@pink_lady u náís to bolo podobne. AJ keď dcéra nemá diagnozu. Stačilo že videla žltú farbičku a už sa na ňu 5 min. pozerala a zamýšlala sa nad nesmrteľnosťou chrústa.

autor
9. jan 2024

@betulinka1 dakujem za opacny pohlad. Aj tomuto sa snazim zabranit. Aby dcerka nemala nechut ku skole a nemala pocit, ze ma doma teror. Nechcem kricat a nechcem ani vybuchovat. Chcem to zlepsit aby sa aj jej lepsie sustredilo.

Ziadne cvicenia som nenasla. Jedine, co mi bolo poradene psychologom a neurologom bola trpezlivost. Predpokladam, ze existuju techniky pri uceni, ktore dokazu pomoct presne ako popisala @araavda a ja som si to neuvedomila a ani nikde nenasla, ze je idealne mat na stole len ten 1 zosit a ceruzky, ktore potrebuje. @meginka mi poradila olej, ktory u nich zabera.

Pre mna je tato diskusia o vymienani skusenosti, co detom pomaha. Vies, ze mas dieta, ktore je na tom intelgincne na dobrej urovni a chces zistit, ako k nemu tie informacie do hlavy dostat, aby bola ta inteligencia aj vyuzita. Rovnako ako ked dieta dobre nevidi, kazdy vie, ze ma zajst k ocnemu, dostane okuliare a zrazu bez problemov cita a vie sa naucit. A rovnako tak urcite existuje nieco, co pomaha detickam s adhd, aby sa skrz svoju "pozornost" dokazali dostat k informaciam a prijali ich jednoduchsou cestou.

autor
9. jan 2024

@ibatanecnica ahoj. To, co popisujes, je zvladnutelne. Preto som pisala mamickam s detickami s ADHD. Lebo nase deti sa nezamyslaju 5 minut nad inou farbou, 5 minut nad nesmrtelnostou chrusta. To by bola ta najkrajsia vec, ked by dietatko sedelo a niekolko minut sa zamyslalo nad jednou vecou a pytalo sa iba na to v tak dlhom casovom rozpati. Preto je tato diskusia smerovana na ine matky. Prepac.

autor
9. jan 2024

@vsetci
Velmi pekne dakujem za Vase rady 😊 a drzim nasim detickam palce 😊

pink_lady
9. jan 2024

@ibatanecnica to není tak že sa zamysli nad farbou farbicky ale proste povedzme,este ked bol maly a kreslil kruh...začal kreslit, ale, v 3/4 kruhu ho nieco vyrusilo, pohlad, pozornost uplne inde a ten kruh už nedokončil...ale o dokoncil pohhladom na stene a okne, a aby uproamil pozornost zas na ten papier tak to trvalo tak hodinu...Dobrý bol taky vtip, že ako spieva dieta s adhd: "Prší prší len sa le-Strýko donald farmu Mal, heja he-Ide vlacik sisi si .." proste ta pozornost minimalna, nulova, nedokáže udrzat, lieta z jedneho do druheho....
Mala som ziaka ktorý vedel perfektne odpovedat na vsetky otazky, niekedy jediný z triedy, ale pisomky vždy 4-5 Lebo nedokazal precitat tu vetu (otazk)
suvisle s porozumenjm, alebo sa sustredit na pisanie
Mozog tychto ludi funguje inak