Učenie na nočník - problém uvedomenia

lutia
31. júl 2013

Ahojte, mam syna kt ma 2roky a chcela by som ho ucit na nocnik....ale mam problem - maly zatial nevie kedy cika a ani kedy kaka, ked sa ho pytam tak kyve hlavou ze sa mu nechce....aj ked sa stalo ze potom sa pocikal...(mame uz 2roky ale nerozpravame) viem ze by sa deti mali ucit na nocnik ked vedia kedy cikaju alebo kakaju a uvedomuju si to....

a tu je moja otazka: da sa nejakymi krokmi naucit dieta aby si zacalo uvedomovat ze cika a kaka....aby vedelo co chcem od neho? nepotrebujem nahlit aby sa to vsetko rychlo naucil ale zas nechcem aby sme este v 3rokoch pouzivali plienocku a tym padom aby nebol problem s prijmanim do skolky

a aby som nezabudla - uz som skusala odplienkovanie ale malemu nevadilo ze ma ocikane nohavice, spodarky a ani ze je pokakany a nalozene ma v spodarkoch...on sa spokojne hral a pritom nechce aby som mu plienku davala (protestuje a ruku mi odstrkuje)

dakujem

jaannuusskkaa
31. júl 2013

Tak toto by zaujimalo aj mna....ako keby som citala presne nas problem do posledneho pismenka 🙂

lutia
autor
31. júl 2013

@jaannuusskkaa to je pekne 🙂))) a skusala si aj tie trenovacie nohavicky ..uz som aj nad tym premyslala lebo tieto davaju detom pocit mokreho ked sa pocikaju a mozno by aj si pomaly uvedomil ze mu to vadi a ze bude radsej cikat do serblika....

hajajanka
31. júl 2013

@lutia Vsetko, co si napisala, potvrdzuje len to, ze este nie je pripraveny. Skus vyckat este par tyzdnov a uvidis, ze pokrok bude viditeny.
Ja som zacala syna oducat v 2 a stvrt roku a to tak, ze mal sice plienku, ale kazdu hodinu som ho davala na zachod (nocnik). Vzdy som si strazila hodiny, aby som nepresvihla cas, lebo som vedela, ze sa pocika. Pocas oducania nosil plienku, ale vzdy ju mal suchu. Pre mna bolo znakom pripravenosti, ked mal po poobednajsom spanku (ten trval vzdy minimalne tri hodiny) suchu plienku. To bolo pre mna znamenie, ze uz vie zadrzat moc a mozeme zacas s odplienkovanim. Za par dni sme boli uplne bez plienky.

pakin
31. júl 2013

Mi sme na tom podobne, síce máme len 19 mesiacov ale aj tak. Keď má slipky a pije, vždy sa ho spýtam, či mu nechce a vždy hovorí, že NIE a o sekundu už ciká a hrá sa ďalej ☹ Ani jemu nevadí, že je pokakaný a z plienky už vyzlečie. Tak podľa 7 dňového odplienkovania by už mal byť pripravený na odplienkovanie. Ale nevzdáme to 🙂 Aj ja beriem všetky nápady, ktoré tu budú napísané od iných mamičiek 🙂 😉

anjelicek26
31. júl 2013

@lutia - kakanie si uvedomuje urcite. Cikanie - u nas pomohlo to vidiet - teda behat doslova bez gati, kde videl, ze cika. Mokre mu tiez nevadilo, ale ked videl cikanie, uz letel k nocniku. Dala som mu podkolienky a prve dni behal tak, po tyzdni sme boli bez plienky.

mounty
31. júl 2013

Caute maminky. Z mojej skusenosti s dvoma najstarsimi detmi vam poradim nestresovat sa ale snazit sa tak rozumne podsuvat nocnik. dat odmenu ked sa podari, chvalit do nekonecna ked aspon dieta prejavi naznak spoluprace......trapila som sa aj ja ale obe deticky az v dva a pol rokoch zacali chapat a aj si uvedomovat potrebu...........

A moja tretia ratolest mi uz v roku a pol chodila na wc aj nocnik..........je to velmi individualne a niektore deticky si uvedomia az v troch rokoch aj ked to pre maminku co potrebuje dat do skolky nie je potesujuce....drzim paste a vela vela trpezlivosti............

jaannuusskkaa
31. júl 2013

@lutia ano skusala som vsetko aj tie tréningové aj obycajne gatky vsetko vobec ho netrapi ze ma mokro uz fakt neviem tiez ma trapi ze nerozprava a ze sa nenaucime kym pojde do skolky bez plienky

lutia
autor
31. júl 2013

@anjelicek26 ani kakanie si niekedy neuvedomuje pretoze na nom ani nezabadam ze kaka, on ma "rychlu" stolicu...vcera bol pokakany a pocikany a hral sa dalej aj ked mal mokre oblecenie az po ponozky a v spodarkoch mal nalozene....a ked niekedy co je 10% jeho kakania vidim ze tlaci to sa zastavi na sekundu ani nestihnem sa postavit a uz je po vsetkom....

lutia
autor
31. júl 2013

@hajajanka co sa tyka davania na nocnik davala som ho kazdu pol hodky a aj tak sa ani raz nevycikal do serblika....vzdy to odnieslo oblecenie...a co sa tyka suchej plienky pocas obednajsieho spanku tak to mavame aj my niekedy suche plienky ale to beriem ze je viac menej z dovodu ze malo pije vody - tak nema z coho mat plienku pocikanu

hajajanka
31. júl 2013

@lutia Tak este s tym odnaucenim cakaj. Uvidis, ze par tyzdnov naviac pomoze a budete z toho menej stresovani obaja.

anjelicek26
31. júl 2013

@lutia - oblecenie je pre neho, ze ma nieco na sebe, tym padom mysli, ze plienka a pusti a nezamysla sa nad tym. Je krasne, nechaj ho s holym zadkom. Ano nautieras sa dost za tych par dni, ale efekt sa dostavi.

lutia
autor
31. júl 2013

@hajajanka ja by som aj pockala pretoze viem ze ak to nevie tak je zbytocne stresovat ale aj viac ma stresuje to stale dookola poucanie a pocuvanie ze on ma este plienky a rychlo sa vzdavas...atd....

ale zas by som malemu chcela nejak dopomoct...ale ak zistim ze sa to neda tak to necham na neho sameho 🙂)

lutia
autor
31. júl 2013

@anjelicek26 viem ze holy zadockom pobehovat ale vonku sa to neda...ma piesok a rad tam je cely den a zas sa bojim nejakych chorob nakolko mame aj psa alebo zapalov....

nastasja25
31. júl 2013

@lutia sme presne ten istý typ 🙂

anjelicek26
31. júl 2013

@lutia - hm neviem, my sme to zvladli v januari a vy nezvladnete v lete? Ved je vonku strasne teplo... ale tak je to na tebe, bol to len tip ;)

hajajanka
31. júl 2013

@lutia Pocuvaj radsej svoje dieta ako reci okolo teba 😉

lutia
autor
31. júl 2013

@anjelicek26 viem ze to bol len tip a tak som napisala ze nemame dvor stavany pre dieta, stale sa nieco robi a nechcem aby sme mali este k tomu zapali ked bude pobehovat holy....

euka210
31. júl 2013

no moj je uz cez den bez plienok a spolahlivo hlasi...ale trvalo 2t kym zacal ako-tak kakat do nocnika a 4t kym zacal hlasit curanie. Takze to chce cas, svagrina ma rovnako stareho, ale on to este nepochopil.
Dovtedy to bolo utieranie za hodinu aj 3x a tiez mi hovoril ze netreba a o 5 min. sa scural. Pomohlo curanie do travicky, co sa mu pacilo a po dvore chodil na holo alebo len slipy. Motivacne boli autickove, ktore sa mu pacili a nesmel pocurat 🙂 Postupne si to akosi uvedomil...najskor nezajem, potom hlasil ked sa pocural (aj do plienky), potom trochu do slipov a zvysok uz von a nakoniec uz hlasil dopredu.

lauricka
31. júl 2013

@lutia podla mna tvoj syn este nie je na odplienkovanie pripraveny. Skusa to znovu trochu neskor.
A este jeden clanok k teme:
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/macocha/clan...

euka210
31. júl 2013

@lutia podla mna ked je piesok teply a nie su to studene kamene, tak sa nemusis bat. Daj mu slipy...ale moj mal aj tak piesok vsaaade 🙂

aliza
31. júl 2013

@lutia ja by som na tvojom mieste este par tyzdnov, mozno mesiacov pockala a potom zacala s odplienkovanim za 7 dni, ktore spociva v tom, ze proste plienku nedas vobec a prezliekas. Je to na zaciatku narocne, vela prania a cistenia, ale mozem ti garantovat, ze ak to budes robit spravne, maximalne do 2 tyzdnov budete bez plienok. Ty sa musis rozhodnut, ze plienkam je koniec a byt dosledna. Moj maly mal 2 a pol, ked som ho oducila, dovtedy som ho netrapila nocnikmi. Proste som mu jedneho dna, ked som bola ja na to pripravena, zobrala plienku a hotovo. prezliekali sme a po tyzdni sa uz pytal sam. Teraz uz nema ani na noc.

abbie
31. júl 2013

ano da, jedine tak, ze ho nechas pocikavat sa ... musi byt v mokrom, potom dostane signal do mozgu 😉 doma cez den vobec nedavaj plienku. Kolko dni si skusala odplienkovanie?

kikina84
31. júl 2013

@lutia ja som mala tento isty problem,,uz od cca jedneho roka som ju ucila zvykat si na nocnik..no ona nechcela ani bohovy..skusali sme to priebezne cca kazde tri mesiace,ci vydrzi bez plienky ,ci sa dotoho sama nedostane ale,stale stale nic..a naucila sa az ked mala 2,5 roka..prve dni boli strasne,ale mi sme rovno preskocili nocnik a isli hned na zachod..kupili sme redukciu a zacalo sa jej to pacit ze moze sama chodit a vyliezat na zachod a zacala opakovat a uz to islo same..tie deti netreba vobec nutit,cim viac sa nutia,tym vacsi odpor k tomu maju,,ten spravny cas pride,niekomu skor,niekomu neskor..kazdopadne teraz cez leto je super cas to skusat,cez tu zimu to bude horsie..a ked mu to aj tak nepojde,tak este pockajte par mesiacov..hovorim mi sme skusali kazde 3 mesiace a nic..a naraz šup a bolo to..naučila sa za par dni a uz 4 mesiac nenosi vobec plienku,ani v noci. 🙂
Odporucam skusit rozne pekne farebne redukcie,so znamymi postavickami z rozpravok napr.,deti to zaujme a same sa pytaju na zachod..aj toto je ,,liek,,ktory mozete skusit..my sme zacali napriklad pouzivat nohavicky s princeznami,u nas oblubene a ucili sme ju zo zaciatku ze nesmie popišať princezné,lebo potom ani ona nebude princezná,že princezné sa nepopišávajú a podobne a išlo to..a hned sa toho chytila..to su mozno take male tahaky,ktore mozu,ale aj nemusia zabrat 🙂 ..prajem vsetko dobre

zuzanockamt
31. júl 2013

@lutia ak mozem poradit, tak len cakat, kym si to uvedomi ... len musis mat trpezlivost ... natrenovat sa to da, ak ta bavi behat s nocnikom, utierat mlacky, v kuse prezliekat a prat - a z takehoto sposobu bude mat dieta len stres, lebo, ked si neuvedomuje cikanie a kakanie, tak ono nechape o co ti ide ... chce to cas a ono to pride ... mne sa syn odplienkoval sam (ma plienku len na noc a kaka do plienky, kedze to robi vyhradne postojacky) ... odplienkoval sa, ked mal 2 roky a 8 mesiacov ... a mimochodom do skolky nastupoval, ked mal rok a 11 mesiacov aj s plienkou - vtedy nemal ani paru o tom, kedy cika a kaka

deny3
31. júl 2013

@lutia ja som lenivá mamička, teda nejaké pokusy, akože nechať malého bez plienky a snáď mu dôjde, že v mokrom sedieť nebude, to boli, ale keď aj na tretí krát všetko prepišal, gate, tepláky, koberec, gauč, tak som sa na to ..... 😀 😔 počkala som si na leto, to už mal viac než 2,5 roka, išli sme na kúpalisko, kde som mu povedala, že chlapci s plienkami do bazéna nemôžu ísť, pišá sa na trávičku / ja viem, na kupku by sa to nemalo / a stal sa zázrak, malý veľmi rýchlo pochopil a odvtedy sme mali plienku len na spanie, čo trvalo ešte asi pol roka, zase moja lenivosť vyhrala, ale dovŕšil tri roky a zrazu malému začala vadiť aj nočná plienka. Takže odplienkovanie bez akýchkoľvek stresov, či pre dieťa, alebo mňa, alebo pre muža, možno to trvalo o pár mesiacov dlhšie, ako mamičkám, čo každú hodinu striehnu na dieťa a dávajú na nočník, ale ten kľud okolo plienok stál zato. A čo mi povedala aj naša skvelá pediatrička, chlapci sú lenivejší ako dievčatká, takže u nich trvá všetko o niečo dlhšie, aj chodenie, aj plienky, aj rozprávanie, tak len kľud a využiť leto, tráviť veľa času vonku a vhodne motivovať malého. 🙂 😉

maja314
1. mar 2014

Ahojte, mam syna kt ma 2,4roky a chcela by som ho ucit na nocnik....ale mam problem - maly zatial nevie kedy cika a ani kedy kaka, ked sa ho pytam tak kyve hlavou ze sa mu nechce....aj ked sa stalo ze potom sa pocikal...(mame uz 2roky ale nerozpravame) viem ze by sa deti mali ucit na nocnik ked vedia kedy cikaju alebo kakaju a uvedomuju si to....

a tu je moja otazka: da sa nejakymi krokmi naucit dieta aby si zacalo uvedomovat ze cika a kaka....aby vedelo co chcem od neho? nepotrebujem nahlit aby sa to vsetko rychlo naucil ale zas nechcem aby sme este v 3rokoch pouzivali plienocku a tym padom aby nebol problem s prijmanim do skolky

a aby som nezabudla - uz som skusala odplienkovanie ale malemu nevadilo ze ma ocikane nohavice, spodarky a ani ze je pokakany a nalozene ma v spodarkoch...on sa spokojne hral a pritom nechce aby som mu plienku davala (protestuje a ruku mi odstrkuje)

dakujem

lutia
autor
15. mar 2014

@maja314 Ahoj ako ste na tom? ani maly si to neuvedomoval a tiez vela nehovori...ale podarilo sa nam ho odnaucit cez den aj ked na spanok ma plienku a neviem z akeho dovodu kaka len do plienky (ked ide spat tak sa vykaka do plienky a ked ju nema tak - podla mojho zadrzuje - sa nevykaka....

a aj ked maly nevedel kedy kaka alebo cika aj tak som mu plienku zobrala a nechala som ho pobehovat bez nej a na vonok ju tiez nechcel, trvalo niekolko dni do kym som si ja vsimla kedy asik tak cikava (vacsinou ked sa napil bol schopny sa do pol hodky vycikat) a tak to zacalo akonahle som zachytila prve cikanie rano, davala som ho na serblik pravidelne a to kazdu pol hodky...takze nastalo stadium cikania do serblika ale len na moje posadzanie a po par dnoch som zabudla ho posadit a sam sa mi vypytal a vycikal sam 🙂)) a odvtedy sa pyta aj ked niekedy sa nehoda stane hlavne ked chce aj kakat....

netrvalo to tyzden ale cca 2tyzdne a mozno aj viac....treba si ho hlavne odsledovat kedy a po com cika cca pravidelne a od toho sa odrazit a davat pravidelne na nocnik (ale ja som ho tam nedrzala viac ako na 2minutky lebo ak tam sedaval dlhsie tak zacal aj protestovat)

Drzim palce

mylove321
17. mar 2014

neviem ci to je normalne ze 2 rocny clovek nerozprava