Trojročné dieťa rozpráva len svojou hatlaninkou

majulienk
16. jan 2014

Ahojte maminky, poradte mi prosim, lebo som zufala a nestastna. Moj maly syncek bude mat 2.2 tri rocky a stale pouziva svoju hatlaninku, ktora sa takmer vobec nepodoba na original slova (napr. Auto je jagy, cigy je zlta...). Vobec ma neoslovuje mama ☹ ale ked sa ho spytate kto som, tak pekne povie mama. Vie naozaj len mozno 3 normalne slova. Ked som sa nato pytala skor pediatricky, hovorila mi aby som to neriesila, ze on sa rozrozprava. Vlastne vsetci ma tym utesovali. Boloto naozaj tazke sledovat ako ostatne, ovela mladsie deticky v nasom okoli sa pekne rozrozpravali a nas nic 🤐 S detickami co vedia rozpravat sa stretavame ako sa len da (aj ked od septembra pomenej, lebo uz vsetci nastupili do skolky a uz sa to nestiha tak ako ked boli cely den doma). Moj muz pracuje z domu, takze maly stale pocuje okolo seba rozhovor. S malym si kreslime, spievame, tancujeme...ale on vsetko komentuje stale svojim slovnickom. Knizky mi odmieta so mnou citat. Kupujem kazdu chvilu nejaku novu, ze snad zaujme prave ta. Ale on ma najradsej len auticka a nepotrebuje okolo toho nejaky text v knizke 😒 staci ze si ukazujeme co za auta to je, ake su to casti auta, farby auta a podobne.
Dnes sme boli na prehliadke ako 3rocny, a doktorka bola zaskocena ze este stale ma neoslovuje mama, ze nevie povedat mama daj, mama pod a podobne kratke slovne spojenia. Tak nam vzala krv ci nema celiakiu (vraj moze suvisiet s tymto problemom) a tiez nas poslala psychologovi s nim. Neviem ani ako tam pochodim, kedze uz pri pediatricke chytal hystericke zachvaty. Aj ona mi povedala ze si nevie predstavit ako s nim bude ona komunikovat ked je maly pod stresom. Poradila mi ze tam mam ist radsej sama, aby maly nebol zbytocne pod stresom a mam jej vsetko porozpravat o malom.
Som z toho nestastna. Tak rada by som tomu nejako dopomohla, ale myslim ze sa mu s muzom venujeme naozaj dostatocne a zatial nevidime v tejto oblasti velky vysledok ☹
Viete mi poradit tie, ktore mali rovnaky (podobny problem)? Citala som tu vela diskusii kde maminky povedali ze sa nakoniec rozrozpravali v skolke, ale mne maleho vzali az od dalsieho septembra.... 😒
Dakujem za rady!!!!!

melesmeles
16. jan 2014

hlavu hore, podla mna to nie je take hrozne ako to vyzera... 🙂 prave naopak...kolegyna ma syna ktory bol na tom podobne ako tvoj, ked isiel do skolky mal tiez "svoju rec"...a teraz je z neho velmi ozaj velmi sikovny chlapec 🙂 drzim palceky 🙂

susul
16. jan 2014

Odporucam neurologa a nasledne logopeda, je mozne, ze po nastupe do skolky sa rozhovori. Doma mu rozumiete, tak nie je nuteny rozpravat. So starsim synom riesime logopediu od 3,5roka a mladsi zatial nerozprava a v 2 rokoch by uz mal spajat slova. Logopedicka nam odporucala vyzivove doplnky s rybim olejom.

jana_eyre
16. jan 2014

ahoj, moja kamaratka ma syna, ktory ma skoro 4 a ma poruchu reci.. doteraz rozprava len "ja" a "ne" a posunkuje.. chodia do specialneho centra, kde im potvrdili, ze ide o neurologicku poruchu - cize ma poskodene recove centrum.. malo by sa to ale zlepsovat casom a cvicenim.. inak tak isto neznasa doktorov a strasne krici uz v cakarni, u psychologicky bol vraj ukazkovy - asi aj preto, lebo ona nevyzerala ako doktor - nemala biely plast a vysvietenu bielu ambulanciu.. psycholog najlepsie posudi o co ide a mozno kym sa tam dostanete zacne rozpravat viac 🙂

inak moj syn tiez hystercil ked isiel k doktorke a to je velky kludas.. naposledy ale ani nezaplakal, pretoze sme ho zobrali na poradnu mladsej sestry a stale komentovali, ake je babo v pohode a tak.. dokonca neplakal, ani ked ho ockovali.. 🙂

sisaha
16. jan 2014

@majulienk mas citlivejsie dieta.. K psychologicke chod.., ona ho aspon vysetri a budes pokojnejsia..aj moja dcera zacala az po 3 rokoch..V tomto veku je najdolezitejsia pasivna slovna zasoba.. ak ju ma, je len otazkou casu kedy pride k aktivnej

majulienk
autor
16. jan 2014

@melesmeles ved to. Tiez si myslim ze ta skolka by bola prinosom aj pre nas. Zajtra skusime zavolat este raz riaditelke ci by nahodou malejo nevzala aspon na 4hodiny, nech je v kolektive. On ma deticky velmi rad, jespolocensky tvor 🙂
Tak snaaad sa postasti. Vdaka za povzbudenie. Viem ze su ovela vaznejsie problemy s detmi, ale mna trapi prave tento 😉

careamell
16. jan 2014

Nas bude mať v marci tri a tiež rozpráva máličko,mama,baba,ato ako táto,brm brm a take skratky...ale iank je to hatlaninka. Od minuleho týždňa chodí do škôlky a vidím,ako sa mu pomalaozaj postupne rozvazuje jazycek. Dostaň ho do kolektívu,to pomôže si myslím...aspoň u jas je mierny pokrok vidieť...

pedroma
16. jan 2014

@majulienk aj náš rozprával presne takto, cca do 4-ho roku. Rozumela som mu iba ja, a mala šesťročna neter 😅 . Chodili sme od tretieho roka iba na logopediu, nikde inde. Mal veľmi bohatu slovnú zásobu, no veľmi veľmi nezrozumiteľňu, odb. - dyslalia.

oculik
16. jan 2014

nezúfaj,môj druhý syn a je vlastne tretie dieťa v poradí,začal rozprávať keď mal tri a pol roka,aj to som ho rozumela iba ja.a to som si myslela,že pri dvoch starších bude rozprávať zavčasu.do škôlky chodil od dva a pol roka a jeden celý rok tam nepovedal nič iba cikať a mama.a to som sa pýtala logopedky či nemá nijakú poruchu a ona mi povedala,že ak rozumie čo mu vravíme,tak je to o.k.keď mal tri a pol tak sa cez prázdniny tak rozrozprával,že učiteľky v škôlke neverili koho som doniesla.síce eše stále chodíme na logo a má už sedem rokov a mal kvôli reči odklad,ale teraz už hovorí super.držím palce a neboj určite je to len pohodlnosť!

majulienk
autor
16. jan 2014

@susul a tie vyzivove doplny maju aky vplyv? No ja som sa pyatala na logopediu, ale ona mi povedala ze ona si mysli ze to je psychologickeho charakteru. A co sa tuka neurologickych vysetreni, tak tych sa osobne obavam ze nas tam neskor posle. Len maly tam bude zasa totalne hystercit ☹ keby si videla ako mu brala krv...na 3x. Nedokazali chytit ani kpvapku, lebo bol v tvari az bordovy co tak plakal, ani kvapka netiekla... Katastrofa. Ona sama mi hovorila ze je to dost zle a nevie si predstavit ako ho ja k nej este dostanem.... Tak si vies predatavit...

cawes
16. jan 2014

@majulienk ahoj chcela by som vediet ako prisla pediatricka nato ze by to malo suvisiet z celiakiou'????
ta ma vplyv na rast, priberanie, kosti atd ale urcite nie na rec. Moj maly ma na 90% diagnostikovanu celiakiu este musime ist na komplexne vysetrenie, tiez by som sa nenechala u dr. odbit pretoze u malych deti sa celiakia nemusi potvrdit s krvi a vlastne ani u dospelych. Maleho otec ma celiakiu zistenu od 6 rokov, pravdepodobne ju mal od narodenia ale zistlilo to neskor a ked mu aj dnes dr. zoberie krv nic tam nema ziadne protilatky, na 100% zistenie je len biopsia alebo geneticke testy, nato teraz cakame my a rozhodujeme sa ktore vysetrenie dame spravit. A myslim si ze celiakiu by si zistila aj sama, dieta nerasitie, resp pomaly, vela zje ale kg prirastok je maly, plus velke objemne silno zapachajuce stolice. A dieta je ine, proste nekludne ma bolesti a dava to najavo. Maleho otec rozpraval od 2 rokov aj napriek celiakii.

sendy182
16. jan 2014

@majulienk ahoj.....ja by som šla za logopedičkou a neurológom......viem že sa mu venujete.....neboj...ak si nechce knižky tak mu nečítaj.....možno bude stačiť ak si budeš rozprávky vymýšľať.....rozprávaj s ním pomaly.....máte spievankovo?.....to je super pre malé detičky......neako zábavnou formou.....rád cvičí?............výborné cviky sú pre koordináciu napr. hlava...plecia....kolená palce.....vie pomenovať aké zvuky majú zvieratká.....napr. pes.....hav hav..... 😉 ,,had.....ssssssss

majulienk
autor
16. jan 2014

@jana_eyre no nas maly chodi na poradne pokazde s nasim drobcom (rozdiel 2 roky), ale kym sa to netykalo jeho osobne, tak bol v pohode. Ani nemrkol ked maleho ockovali. Ovsem ked sa mal co by len vyzliect do pol pasa on, tak to uz bola ina kava. Chuda doktorka bola dokopana uz pri pocuvani srdiecka 😎

cawes
16. jan 2014

@majulienk a to tvoja dr. je taka ze mu takto berie krv? boze to je strasne citat. my ked ideme na krv tak dostaneme krem a ked maly spi tak rano ho tym namazem prelepim to a musi to tak mat hodku prideme a neciti nic ze by mu brali

majulienk
autor
16. jan 2014

@sisaha dakujem za povzbudenie. Pasivnou myslis toe hatlaninky?

majulienk
autor
16. jan 2014

@careamell ja si tiez myslim ze kolektiv by mu velmi pomohol. Ale ako pisem-vsetci su v skolke a poobede uz maminky maju ine starosti ako sa s nami stretavat.... 😒 teraz ma hneva ze som mohla skusit v skolku v inej dedine. Ale zapisovalo sa ked mal 2 roky, tak som si myslela ze za ten rok sa urcite rozrozprava....

anula106
16. jan 2014

Moj synator bude mat v maji 3. Ked som citala tvoj prispevok,ako keby som videla toho mojho. Ma svoje slovicka,ktore pouziva a je tazke ho naucit nieco ine.Boli sme na prehliadku u dr.tak tam spustil taky ziapot ako nepricetny,a to sa mal len povazit a odmerat. Snazim sa s nim cvicit slovicka tak,ze mu ich slabikujem...niektore uz povie spravne.ine skomoli. Mozno to chce len cas a rozrozpravaju sa nam tak,ze budeme rady,ked budu na chvilocku ticho... .Tak drzme si prsty

majulienk
autor
16. jan 2014

@pedroma uf, dalsi rok takto?? No hrozna predstava ti poviem. Uz tento posledny rok som kazdym dnom cakala kedy to pride. A ten logoped s nim co robil? Lebo obavam sa ze maly bude ako vymeneny ked vkrocime do ambulancie.... ☹
Inak je naozaj velmi sikovny. Kazdy kto ho vidi zasne aku ma fantaziu, ako vie napodobovat situacie(napr. Ked v spievankove cosi robia, tak on improvizuje) 😀 ale o sa tyka reci, tak zqostavame aj po nasich 1,5rocnych kamoskach

meluela
16. jan 2014

@oculik @pedroma

Ahojte, ak sa mozem spytat, co konkretne s vami robil logoped v takomto pripade ... a myslite si ze to pomohlo alebo ze sa rec dala do normalu casom?
tiez sa chystam na logo (skor z donutenia okolia kedze som voci tejto specializaciii trosku skepticka), tak som zvedava co nas caka a ci to ma vobec nejaky zmysel.

susul
16. jan 2014

@oculik ten odklad ste dostali kvoli vyslovnosti, qlebo bol problem so zachytavanim slov, lebo starsi ma 6, ale bojujeme s uvedomovanim, kde ake pismenko pocuje, nevie mi povedat na ake pismeno slovo zacina, racionalne si uvedomujem, ze je to zalezitost dozrievania mozgu, ale mam obavu z toho ako to bude v skole s citanim a pisanim, ked si to zatial neuvedomuje.
@majulienk starsi berie esprico, to je rybi olej s magnezkom a este s nejakym mineralom, rybi olej je na dozrievanie mozgu a magnezko na fungovanie nervovej sustavy, syn ma problem sa skoncentrovat. Pre mladsieho som kupovala martankou sirup s rybim olejom, ale ten strasne citit, je problem s podavanim. Pokial ide o doktorov tak mladsi este len zbada sestricku a uz uteka domov, doverne poznam tieto horory.

oculik
16. jan 2014

logopéd začal s jednouchými cvikmi ako dýchať.učil nás fúkať do vrtuľky.nádych nosom a výdych ústami,aby sa vrtuľka rozkrútila.taká obyčajná,čo kúpiš na trhoch.to je jedna z eľa vecí čo nám dala robiť.to je to,že oni vedia čím začať.já som rada,že sme išli tak skoro.teraz je to už o.k.

majulienk
autor
16. jan 2014

@oculik no tak toto je nas pripad. Tiez si s muzom myslime ze je to POHODLNOST. Co chce, to nam povie hatlaninkou, ukaze, naznaci. Vsetko mu rozumieme. Ale ked sa snazime ho donutit to aj povedat, tak to je uz ohen na streche. Zacne so sebou od nervov metat, zurit ze sme mu nepochopili...este chvilku vzdorujem a tlacim na neho nech sa to snazi povedat (zopakovat to slovo)...ale ked vidim ze mu ide do placu, pride mi ho strasne luto a dam mu co pyta ☹

hradnapani
16. jan 2014

@majulienk takmer doslovne pises akoby o mojom synovi... nie si sama 😉 a tak trochu egoisticky som aj rada, ze je tu niekto tiez na tom takto...

pribinak
16. jan 2014

Ahoj, určite by bolo dobre, aby si dala synčekovi skontrolovať sluch, môže na niektore uško nedoslychat a to môže spôsobovať to, ze skomoluje slova, on ich totiž nemusí správne počuť
Nam toto odporučila logopedicka a aj neurologicka

meluela
16. jan 2014

@majulienk take vynucovanie myslim nie je dobre .. tiez som par krat skusala, hoci len prehovorit aby to povedal, ale uplne na tom dietatku vidno ako mu to nejde a ako si uvedomuje ze mu nieco nejde a ze ho to trapi ... podla mna sa im proste este nieco nedovyvinulo a chce to cas ... s tymi logopedami mi to prijde trosku ako keby clovek kazde rano tri krat zatukal pri husenici a potom hura po par tyzdnoch by z nej konecne vypestoval motylika (dobre sme tukali!)

mishka11
16. jan 2014

Ahoj, my mame dceru, ktora ma 3,9 r. a presli sme si podobnymi vecami, ako ty. Tiez nerozpravala, u doktorky robila hystericke sceny a proste, hroza. Nikde som s nou nemohla poriadne ist, vsetko bol problem. Lenze, ako rastie, vselico sa meni a ona dozrieva.Uz je proste, ina. Velmi nam pomohla skolka a vitaminy skupiny B. Skus napr. Cebion multi sirup, alebo pikovit. To su tie lacnejsie. My sme skusali aj magne B6. A kdesi som citala. ze na rozrozpravanie je dobry vit. B12. Medzi tie drahsie, ale castokrat ucinne metody patri napr. carnozin (pozri stranku www.carnomed.sk)
Co sa tyka pasivnej slovnej zasoby, to su slova, ktore tvoj maly sice nepouziva, ale im rozumie a vie, co znamenaju. Ak ti rozumie, vie ukazat, na co sa ho pytas, rozumie pokynom, potom ma pasivnu slovnu zasobu dobru, je len nieco, co mu brani rozpravat. Neziarli nahodou na surodenca? Neopakuje po nom? Nesnazi sa byt ako on?
Psychologicku by som vyskusala a na logopediu by som tiez sla. My chodime a dostali sme vela rad, ako s malou komunikovat a pomaha to. Drz sa a neboj sa. Vela veci sa vekom zmeni.

majulienk
autor
16. jan 2014

@cawes no ja neviem ako na to prisla. Ale uz si dnes druha co mi hovorila ako sa celiakia prejavuje a nas maly ani jednym zo syndromov netrpi. Je vysoky na svoj vek (uz na 2rocneho my vsetci hovorili ze vyzera ako skolkar, chuti mu, normalne pribera, nechudne a stolica je tiez normalna. Ziadna hnacka, ziadny nezvycajny zapach.... Ked sa teraz zamyslim, tak sa ma pediatricka na tieto otazky vobec nepytala. Skor so. Z nej mala pocit-urobi e krvny obraz aby sme vylucili celiakiu a potom je to uz len v rukach psychologa... 😖

lvka
16. jan 2014

@majulienk ahoj, s recou poradit neviem, aj ked, nas syn si tiez dal nacas... Ked mal 2 roky dva mes, tak nam tiez pivedala doktorka ze by nal spajat vety, ani ho nenapadlo, ked mal dva a pol, isli sme k logopedicke, povedala ze do 3 rokov mam pockat a asi 3-4 mes pred 3timi narodeninami sa pekne rozrozpraval
Co sa ale tyka tych zachvatov, mal to aj nas, kupila som doktorsky kufrik, a prekvapivo pomohlo.. Hrali sme sa, nejako ho to chytilo tak osetrival celu rodinu.. Na dalsiu navstevu doktorky isiel uz s kufrikom a najprv popocuval on ju, a potom sa teda tiez nechal... ;) skuste, mozno pomoze..
Drzimpalce ;)

majulienk
autor
16. jan 2014

@sendy182 spievankovo mame, pozname a napodobnuje e vsetky tance z neho. Dokonca uz vie o par sekund dopredu, ze treba mu zubnu kefku a pastu, lebo si deticky o chvilku budu u yvat zubky. Myslim ze vsetko je v romto smere ako ma byt, len tie normalne slova nam chybaju... ☹ inak ked je u nas viac deti, tak moj maly je ako maly Saso, vsetci sa na nom bavia ako neuveritelne a s fantaziou vie veci napadobovat. Ostatne deticky len ticho pozeraju spievankovo, pripadne si chcu zatancovat kolo kolo mlynske, ale nas ovlasa cely repertuar 😀

oculik
16. jan 2014

@susul áno kvôli reči sme mali odklad a vôbec nebanujem.ten rok navyše je super,netreba ho nútiť,má väčšie sebavedomie .

majulienk
autor
16. jan 2014

@cawes no brali mu krv prvy krat, takze ani ona nevedela ze ,u bude treba brat krv. Ale aj tak si myslim ze on bol vystresovany uz len z toho, ze som ho musela polahnut a drzat nasili, kym oni sa snazili zobrat krv. Ale poviem ti ze mi ho bolo strasne luto. Zobrat krv za par sekund a hotovo je jedna vec, ale robit mu to na 3x..... Aj pre dospelaka neprijemne. Nie to pre vystresovane dieta 😢