Trojročné dieťa prestalo rozprávať

feodora
21. dec 2016

Hľadám niekoho s podobnou skúsenosťou. Syn v priebehu posledných pár mesiacov prestal rozprávať. Nikdy nebol ukecaný, ale ako 2 ročný opakoval slová, začínal skladať dvojslovné vety. Odvtedy sa to pomaly zhoršuje. Pribudol mu súrodenec, tak sme to pripisovali tomu. V septembri sme ho dali do škôlky, je veľmi živý a doma to bolo trápenie pre všetkých. Veľmi rád tam chodí. Učiteľka si však všimla, že nereaguje primerane veku a upozornila nás, že pravdepodobne zle počuje. Momentálne nás čakajú vyšetrenia u ušného lekára a máme termín aj u logopéda. Potom chcem konzultovať z pediatričkou, ako ďalej. Má niektorá z Vás skúsenosť z niečím podobným. Je veľmi šikovný, vnímavý, preto sme si hneď nevšimli, že pravdepodobne zle počuje. Nevie sa však zaradiť do kolektívu, väčšinou sa hrá sám mimo. Sme z mužom z toho nešťastní, chceme mu pomôcť, aby to nebolo ešte horšie. Ďakujem za rady

evkosca
21. dec 2016

vyskusaj si doma, ci pocuje... ked je zozadu skus zasepkat atd.. resp. z jednej aj z druhej strany, ci ta bude pocut... akekolvek slovo, na ktore reaguje, napr, oblubena rozpravka...cinnost... budes si trochu istejsia, ci to je zo sluchu alebo nie. Inak by som navstivila aj neurologa... drzim palce, nech sa to vyriesi...

hivanik
21. dec 2016

@feodora poslala som ip

feodora
autor
21. dec 2016

@evkosca to sme skusali, vacsinou nepocuje. Aj ucitelky skusali z rovnakym vysledkom. Caka nas usne, ale musia ho uspat, lebo pri prvom vysetrni nespolupracoval😕

evkosca
21. dec 2016

tak drzim palce, nech je to len nieco prechodne,

anjelicek26
21. dec 2016

Ben bol tiez dlho hluchy a aj to dlho dobiehal, ostal hluchy po obojstrannom zapale usi. Rec mal zaseknutu, zabrzdenu, v podstate sa rozhovoril az rok po tom, co pocut zacal zasa... proste zacal zasa uplne od nuly. Dolezite je ist co najskor a riesit to... Otovowen kvapky kupit a poctivo davat a fenistil kvapky a ist na preplach usi pravidelne. Bez toho usneho sa ale nepohnete... najprv musite zistit pricinu... mozno ma len polypy v usiach a to sa riesi na jednodnovej chirurgii a bude pocut okamzite nazad... nas ma zuzene sluchovody a pri soploch alebo po zapale vodu za bubienkom a cele to nepriechodne a pocuje velky prd... ale ber to, ze toto su docasne diagnozy, su aj horsie verzie ako skutocna strata sluchu, kde ide o dni, kedy sa niektore veci este riesit daju a niektore nedaju. Nam tiez kym nam "doslo", ze nepocuje trvalo skoro tri mesiace.. @feodora

feodora
autor
22. dec 2016

@anjelicek26 teraz som zistila, že mu pravdepodobne nerobili audiometriu😠 nikde v správe to nie je uvedené. Ja to nemám ako skontrolovať. Tak som zvedavá, čo mi povedia na kramároch, kde bol ako novorodenec hospitalizovaný. nebola som s ním , až 5. deň a viem, že mu robili UZV.

andrejka1974
26. dec 2016

@feodora dajte si ked tak vysetrit aj assr to je specialne vysetrenie tiez pod narkozou, kde sa zistuju ci idu vzruchy z ucha do mozgu nam to robili aby vylucili hluchotu, tu nam vylucili a potvrdili detsky autizmus a do 2 rokov sme sa vyvyjali normalne aj par slovicok sme hovorili teraz mame 4 a tristvrte a nerozpravame vobec , nicomu nerozumieme zijeme vo svojom svete inac pricina moze byt aj voda v usiach my sme jej mali vela nevieme preco ale pomohol nam sirup aerous ten sa dava alergikom a voda sa nam vstrebala drzim pasticky nech zistite preco mate problem s uskami

feodora
autor
27. dec 2016

@andrejka1974 autizmus mozne zatial vylucit. Autisti neznasaju dotyky a on sa velmi rad mojka. Skor si myslim ze ma zhorseny skuch a oneskoreny vyvoj reci. Teraz sa to trochu zlepsilo, ale nemam plne nadeje, ze sa to zo dna n den zlepsi. Uz riesime aj logopedicku a ak bude treba aj neurologa. Vlastne cokolvek, len aby sme dostali odpovede.

yennn
27. dec 2016

My sme tiez mali problem so sluchom, po niekolkych zapaloch stredneho ucha, akakovwk aj mala nadcha hned vyrazila do ucha. Skoncilo to tym, zemu na 1 rok do ucha voperovali trubicku, tzv. stipulku. Deti s tymto problemom vraj pocuju akoby pod vodou , t.j. len velmi zle. Ale co chcem povedat - tiez sanezapajal do skolkarskych aktivit, radsej sa hral sam, ani telku nepozeral - naco sa zapajat do rozhovorov ked zle pocuje... Takze psychologicky by to tomu zodpovedalo. Drzim palce aby ste co najskor prisli na pricinu

andrejka1974
27. dec 2016

@feodora vsak uvidis, niektori autisti miluju ludi spolocnost a su autisti , zaklad je ci je ked mu nieco povies ci ti rozumie mam kamaratku, ktore dieta aj rozprava sice tazsie, rozumie vela veciam a predsa je autista vsak uvidis

step13
27. dec 2016

ja by som skusila Dialog tam by ti na 100% poradili co to je a ako pomoct je tam dlha doba cakacia ale ak nic nepomoze vyskusaj

andrejka1974
27. dec 2016

@feodora inac toto ti vsetko povie neurolog, orl a samozrejme poradi aj pedopsycholog navedu ta presne tam kde treba

feodora
autor
29. dec 2016

@step13 sme na cakacej listine v 2 takychto centrach. Na rad s adostaneme najskor za pol roka. Takze kontaktovala som inu logopedicku a chcem aby sa mu venovala.

feodora
autor
29. dec 2016

@andrejka1974 ideme postupne lekar po lekarovi. Len su sviatky, tak nikde nikoho☹

maaaria3
29. dec 2016

Ako sa rád hrá? porozumie vašim požiadavkám napríklad? rád počúva príbehy? Aké má záujmy?

maaaria3
29. dec 2016

Autizmus žial nemožno vylúčit, pracujem s autistami celé roky... a každé dieta je iné, len zopár vecí majú spoločných... niektorí sa mojkajú až moc... ale samozrejme, treba pochodit odborníkov... sú tažšie a lahšie formy autizmu... niekedyto nie je jasné ani v prvom ročníku na základnej škole

saurian
29. dec 2016

Ak dieta nenapreduje - najprv sa ide po "fyzickej" pricine - a teda ak nerozrava, na mieste je vysetrenie sluchu - to ste absolvovali. Pises ze kedysi viac pouzival rec, moze byt ze mal nejaky zapal ucha a pod, a teda sa zhorsil sluch a suvisi to s tym. ale aj nemusi to tak byt. Zvycajne sa chodi aj neurologovi (bezny postup - usne, neurologia, ak treba ine vysetrenia - gastroenteorolog, alergolog/imunolog, metabolika... co vam odporuci pediater ci neurolog). Na mieste je samozrejme navsteva logopeda, vhodny je klinicky psycholog.
Spominal sa tu autizmus - pri nom je prave casty regres - dieta straca/prestane pouzivat urcite zrucnosti, ktore malo. Nie je pravda ze autisti sa "nemojkaju" (cim netrvrdim, ze ide o autizmus).
V kazdom pripade ak dieta nenapreduje, treba zistit pricinu a tiez najst si odbornikov (logoped, psycholog ci spec.pedagog...) ktory vam pomozu, budu vas viest ako dieta rozvyjat, pomahat mu napredovat.
Okrem toho ze nerozprava, resp. malo, je dolezite vsimat si aj ine veci - ci dieta rozumie, ci nie je starostlivost on prilis narocna, ci v inych oblastiach je ako bezne deti - napr v hre, sebaobsluhe....

andrejka1974
29. dec 2016

@feodora to poznám všade sa čaká dlho ale treba skúšať a zobrať keď tak aj platený termín vtedy to ide rýchlejšie my sme na ušné čakali 3 mesiace diagnostiku ďalšie mesiace a potom sme 6 mesiacov čakali na umiestnenie do špeciálnej skolky dovtedy nam pomohli z centrumu včasnej intervencie chodili k nam domov ukázali ako s ňou pracovať skús aj tam zavolať radi ti pomôžu

bocianka123
29. dec 2016

všetko vlastne už popísala @saurian .. ja osobne v tom autizmus zatiaľ "nevidím" hoci je tu veľmi málo info o chlapčekovi. ale aj tak sa mi to tak zatiaľ nejaví... avšak vyšetrenie sluchu ako prvé.. ASSR vyšetrenie absovoval aj môj syn pod narkozou.. a robia ho aj bez narkozy, ale musí ležať v kľude aspoň tých 30-45 minút @feodora .. bez narkozy robia naprv. v BA na Antolskej .. kamoškinej dcére ho tam spravili bez uspatia.. cca vo veku necelých 3 rokov a "dala to" vydržala. Hlavne ty bud kľudná, príčina sa zistí príslušnými vyšetreniami , teda aspoň by sa mala zistiť.

feodora
autor
29. dec 2016

Syn je od malička náročné dieťa. Hlavne pretože všade vylieza a veľa špekuluje, chce všetko objavovať. Dodnes sa ničoho nebojí, iba keď pozerá rozprávky a je tam niečo vážne a nepríjemné, tak sa schováva za gauč. Ale to som robila aj ja v jeho veku. Je dosť povahou po mužovi, tvrdohlavý, svojský ale nesmierne šikovný. Odmala sa rád hrával v dielni z dedom, vŕtačky a náradie to je jeho. Je aj dosť motoricky zdatný (dúfam, že som to nazvala správne), dokáže schovávať špáratká cez malú dierku do škatuľky a pod. MOmentálne ho bavia skladačky. Vyžaduje veľa pozornosti, ale len akoby spoločníkov. Dokáže sa už hrať sám. Momentálne je v období vzdoru a niekedy mám z neho dosť. Dokáže sa jedovať, vrieskať, protestovať. Najhoršie je, že mu robí radosť skúšať, čo mu ešte dovolíme. Niekedy neviem, či sa na neho hnevať, alebo nie. Ako napr. teraz. Uložím ho do postieľky a donedávna bezproblémov sám zaspával. Posledný týždeň vylieza z postieľky a hrá sa. Ale dobre vie, že ho počujeme, tak sa hrá potichu, aby sme na neho neprišli. Dnes dokonca pozeral popod dvere, čo robím..... A to je len zlomok vecí, v ktorých nás z mužom skúša "prešťať" Taký malý špekulant.
Teraz mám pocit, že sa mu sluch trochu zlepšil, aj rozprávať začal. Teda občas niečo, ale je toho viac ako napr. pred mesiacom. Ale strašne neposlúcha..... Zvažujeme aj psychológa a určite budeme riešiť neurológa. Ale až po sviatkoch, teraz nikto nedvíha telefón.

feodora
autor
29. dec 2016

hry som popísala vyššie. Rád je vonku, objavuje, má svoje miesta, kam musí ísť. pozrieť psíkov, poskákať po schodoch a podobne. Čo sa týka porozumenia, je to s ním ťažšie. NIekdy nie je problém, inokedy nechápe. Snažíme sa od určitého času dávať mu jednoslovné informácie. Napr zohnem sa k nemu a poviem sprcha. A už uteká. Inokedy pozerá a nevníma, musím mu ukázať kľúče, aby pochopil, že ideme autom preč (do škôlky napr.) Ale zas inokedy je všímavý, všimne si aj náznak, dosť rozumie neverbálnej komunikácii. A aj ju používa. Jedoducho v komunikácii za rok nespravil pokrok, skôr sa to zhoršilo. Tým pádom máme problém s ním fungovať, lebo mu veľa vecí nevieme vysvetliť. Stále nechápe, že nesmie ísť na cestu, lebo ho môže zraziť auto. Akoby sa hrá, smeje sa, uteká smerom k ceste a myslí si, že sa hráme. AJ mňa už viac krát napadol autizmus ale bez komplexnej diagnostiky nechcem robiť závery. Hlavne nech vieme, čo mu je, ako s ním komunikovať a ako vlastne ďalej. @maaaria3

feodora
autor
29. dec 2016

@bocianka123 bez narkózy to nepôjde, nezniesol ten prístroj v uchu. Teraz trénujeme doma z teplomerom do uška, už aj pár sekúnd vydrží a nechá si zmerať teplotu. Čo bude u lekára netuším, možno bude spolupracovať a možno vôbrc. Má za sebou niekoľko hospitalizácií (črevná viróza a laryngitída), chodila som s ním na kardiológiu a teraz sme boli 2x u pediatričky kôli chorbe, čo si priniesol zo škôlky. Dosť sa bojí vyšetrení. Boli sme u súkromníka v BA a nedalo sa vyšetriť ho.

maaaria3
29. dec 2016

myslím, že viete, ako s ním komunikovat a priblížit sa mu... tie jednoslovné vety a vizualizácia /ukázanie predmetu/ - velmi ulahčuje komunikáciu... určite navštívte psychológa, takto nadiaľku je všetko len teória...

feodora
autor
29. dec 2016

@maaaria3 už to riešime. Skôr ma zaujímali skúsenosti ako to nakoniec dopadlo. Lebo najhoršie je to čakanie a bezmocnosť😕

maaaria3
29. dec 2016

autistickédetičky bývajú často motirickyvelmi zdatné, všetko, čo sa dá vidiet, triedit, porovnávat ovládajú... problém je v komunikácii, v porozumení svetu naokolo, nevnímajú nebezpečenstvo, nerozumejú prirovnaniam, abstrakcii, metaforám... viackrokové inštrukcie sú problém - chod do izby a obleč si pyžamko napríklad.... velmi im pomáhajú predmety, vdaka ktorým sa vedia orientovat, čo sa ide práve robit, napr lyžička - ide sa jest, topánočka, ide sa von... sú detičky, ktoré zvládajú s touto diagnózou základné školy, len su špecifické, berú veci príliš vážne... ale, niekedy je prítomný i jednoduchy humor... časté sú motorické rozne prejavy ako trepotanie ručičiek pri radosti, očný kontakt može byt prítomný, aj nemusí...

bocianka123
29. dec 2016

@feodora prosímťa a koľko má tvoj synček rokov? ked v úvode píšeš, že ako 2 ročný začínal skladať vety.. som sa potom akosi stratila v jeho veku.. dakujem.

maaaria3
29. dec 2016

približne v tomto veku rodičia prídu prvýkrát s týmito problémami... preto aj diagnóza sa určí až po tretom roku života.. kamarátkin malý bol extrémne šikovný chlapček, no potom to zrazu všetko šlo do regresu, komunikácia - len jeho vlastné vymyslené slová... vzdor bol extrémny, náročný chlapček celkovo- diagnóza autizmus... ale teda, už končím, lebo nechcem to sem tlačit,len zopár info pre obraz... držte sa

bocianka123
29. dec 2016

@maaaria3 máš informácie a skúsenosti z"prvej ruky". ale zatiaľ to nechajme otvorené, ked pochodia všetky vyšetrenia, budeme všetci múdrejší.. @feodora ...

feodora
autor
29. dec 2016

@bocianka123 2 roky 8 mesiacov.

feodora
autor
29. dec 2016

@maaaria3 smeje sa, rád sa jaší. vie si robiť srandu, pozerá sa na mňa, robí zlobu a smeje sa na tom.