Ahojte, syn bude mať v decembri 3roky a ovlada len minimálne 60 slov
aj to len zaklad a nevie skloňovať.
Namiesto maminka povie mamiky
Matko= jako
ocko =oko
, spinkať =jajať,
Kakat =kaka
Cikať =cika
Býva=bymba
Von =hom
Zmrzlina=mnam
Papat=papa
Na vecsinu slov odpovedá hem =áno
A to je zlomok z toho ako sa vyjadruje. Proste on vie na 1p viet pouzit 4 slová aj to nie celé
Ešte nespája vety
Chodime ku logopedicke ale myslim ze ma nic nové neučí a ani môjho syna
Prosím poraďte co mam robiť ci len čakať alebo co,
lebo niekedy sme s manželom uz na nervy z toho.
@anjelicek26 no,
pediatricka nas sama poslala ku logopedke a na neurologiu vzhladom na to ze vo všetkom je sikovny tak rozprávanie hned nazvala za daku chybu. Naneurologii povedali ze je normálne dieťa, na logopédiii dr povedala ze ma oneskorený vývoj reči. Cize som to zobrala vazne keď už to boko od odborníka potvrdene. Na sluch sa ma spýtala ze ked ni3co po tichšie sa ho opýtam a on vie zareagovať tak je ôk, ja som skor vysvetlila ze zasustim sackom v skrinke kde mame,, sladkosti,, a on hneď vie koľká bije takže počuje dobre.
Mne logopédka povedla ze mame mu vravieť jednoduché vety rozprávať sa s nim na jeho urovni oči a neodpovedat zaňho. To všetko som vedela aj predtým len nevraviet zanhi by u nas znamenalo ticho.
Niekedy sa to nedá neodpovedat zaňho my sa dokážeme so synom s pomocov par slov dorozuniet úplne.
Vela ľudí vraví ze kwd pôjde do skolky tak sa rozvravy. Ale vela ľudí mi odlahcuje situáciu ze je to normálne, vela deti je takých, ze nechcú nevedia rozprávať. No on skor aj by chcel ale mam pocit ze skor nevie ten jazyk ovládať
@miskafilipkovab to nebude za rok. U nas pomahaju denne rutiny. Rano hodina citania, vecer tiez. A hadame sa cely den.. ked chce sladkost, tvarim sa ze neviem najst, potom naschval otvorim inu skrinku, vytiahnem inu sladkost... Niekedy aj 30min mi musi vysvetlovat co chce... 😂 Anonstop na dieta rozpravat. Nie ze varim obed a ticho.. dokola pomenuvam.. umyjeme zeninu, toto je mrkva, nakrajame .. dieta sa to tak nauci, ze ked naklada do pracky, alebo vyklada uz pomenuva coje co. Ked vyklada umyvacku vie presne pomenovat vsetok riad aj kto z neho jedava. 🥺 No ta zrozumitelnost je zla
Rozumie vsetkemu? Co sq od neho vyzaduje? Ak ano tak je to fajn. Mam hned niekolko znamych, 3 rocne dieta nevedelo ani ceknut,ked slo do skolky, tak sa rozhovoril,ze mi sanka spadla ked som ho po pol roku videla. Rodinna znama, na 7 rocnu slecnu, doma snimi komunikuje normalne, vsetko vie hovorit, ale ozaj iba snimi. S inymi ani za svet.
zazila som si rovnake..ba dokonca sa mi zda ze moj bol na tom horsie. presli sme cez psychologicku, usne vysetrenie, logopedicku vsetko.diagnozy v priebehu casu boli oneskor. vyvin reci, oslabena sluch pozornost, narusena kom. schopnost.logopediu sme robili roky, ale nemyslim si ze mala nejaky extra vyznam.casom napredoval, posun vpred urobila aj skolka-zacal chodit v 3, 5r.zial aj vo veku 8r je tam citit drobne zaostavanie orpoti rovesnikom-musim mu zopakovat otazku, ktoru v rychlosti nezachyti, nedokonala vyslovnost R, akoby strnule usta pri vyslovovani.v skole bez nastastie bez obmedzeni, dokonca slovencina vyzera byt OK. hovorili mi ze pri tychto detoch je velke riziko dysgrafii a ostatnych dys-dyslexia...nastastie to sa u nas nepotvrdilo, takze netreba to tak brat vazne. moj nazor-deti z toho vyrastu.velke plus je ak je dieta spolocenske, co moj je, ak vyhladava kolektiv kamaratov, jednoducho je nuteny rozpravat, ked chce zapadnut.
@miskafilipkovab moj do 3r len hmkala a ukazovala.nedokazala max povedala.mama baba tata nic viac....
A to.od 2.5r zacala.do škôlky chodiť po 3r ako tak.zacala.rozpravat slova (po mne nikdy neopakovala uci sa sama všetko cez tv minule som bola zaskocena ze cisla ovlada niektoré uz ma.4.5r) na 3.5r resp pred.rokom zacala.spajat vety.....a teraz.ma take hlasky ze koniec ma peknu slovnu zasobu len vyslovnost nie a to nas lekarka nechcela poslat a logopediu ze ma cas....az ked som spomenula.ci mi da vymenny listok ze skolka uz tlaci tak mi dala...ale.cakame.na termin
Moja kamoska ma rovnaky problem, chodia k logopedicke od 3 rokov, mlady napreduje, ona s nim vela pracuje, uci ho sklonovat, akoze klobuk dolu pred nou... napr. ked krici KAŠÚÚÚ, tak mu nema nic dat, kym nepovie "prosim kasu, daj kasu" alebo take. Je to boj... ale je to zaroven najviac, co vies pre neho spravit
@miskafilipkovab Podla mna urcite necakaj. Sama vravis, ze synovi jeho terajsia schopnost komunikacie nestaci a potrebuje viac a tak dobre robis ze to riesis. Deti zazivaju vela frustracie ked sa nedokazu vyjadrit. Logopedicka vam dala velmi dobre rady. Dve z nich boli moje najvacsie chyby... necakala som na synovu odpoved a odpovedala som za neho a nepouzivala som jednoduche vety. Na tu odpoved treba cakat fakt velmi dlho, kludne aj 15 sekund a tie jednoduche vety musia byt na urovni jeho reci, cize aj ked je 3 rocny a rozumie ako 3 rocny, musis na neho rozpravat akoby bol 1.5 rocny, lebo jeho vyjadrovanie je na tej urovni.
Ja som si uvedomila ake chyby robim, az ked som videla ako na mojho syna rozprava odbornicka na rozvoj reci. Syn okamzite na nu reagoval. Ked som zacala rozpravat na syna tak isto ako ona nastala obrovska zmena a syn sa rozospraval.
Velakrat som videla ako nas syn chcel zopakovat nieco co som povedala ale nebol si isty. Ja som to slovo pred nim artikulovane slabikovala a on mi pozeral na usta a uz uz to chcelo z neho vypadnut ale nemal odvahu. Proste som to brala ako nejaku skolu vyslovnosti a sustredila sa prilis vela na tu rec. Ked na neho rozpravala ta odbornicka zamerala sa na hru a slova boli len popritom. Doraz celej pozornosti bol na hre a nebol tam ziadny tlak na to aby slova vyslovil alebo nie.
Ked ste boli u tej logopedicky, ako na nu reagoval? Mali nejaku konverzaciu? Dokazala ona od neho dostat viac slov ako vy? Ak nebadas posun, skus inu logopedicku ak sa da.
Tu je par rad co som dostala od tej odbornicky:
1. Zameraj sa na jedno slovo a nie cele vety. Ked ho obuvas, ukaz mu topanku a vyslov pomaly a artikulovane TOPANKA 2-4 za sebou. Ked zacne hovorit topanka, pridaj dalsie slova "topanka IDE NA NOHU”
2. Vyslovuj tieto slova nadsene, s mierne prehnanou intonaciou.
3. Priloz si vec tak trochu k ustam, alebo k tvari ked o tej veci hovoris. Napriklad tu topaku priloz k svojej tvari a vyslov slovo TOPANKA... aby ta vzdialenost mezdi ustami (slovom) a vecou boli co najmenej aby to dieta hned pochopilo.
4. Prisposob rec jeho veku. Namiesto Prosis si este trochu vody? sa len opytaj CHCES VODU?
5. Cakaj na jeho odpoved. Ked sa nieco opytas, pockaj kludne aj 10-15 sekund. Tak malym detom trva veeeelmi dlho kym si utriedia myslienky a odhodlaju sa nieco vyslovit.
6. Rob hry ktore nabadaju k reci. Mas 4 male krabicky s vrchnakmi a v kazdej mala hracka. Otvor pomaly prvu krabicku a povedz slovo OTVOR a vyber hracku, ukaz, daj naspat a zavri krabicku so slovom ZAVRI. Potom to iste s dalsimi 2 krabickami. Pri poslednej krabicke, ju iba otvor a pockaj (zase kludne aj 10 sekund) na to ci on povie slovo OTVOR. Nehovor nic ine, len OTVOR a ZAVRI aby si ho nezahltila.
Vyfukni bubliny bublifukom a povedz BUBLINY. Zase vyfukni a zase Bubliny a tak niekolko krat a nakoniec vyfukni a pockaj ci on povie bubliny.
7. Pochval kazdu snahu o rec. Na zaciatok je dolezita kvantita a nie kvalita. Aj keby sa jeho slova ani zdaleka nepodobali spravnej forme, tak to pochval a ocenuj. Neskor sa kvalita zlepsi casom.
8. Pouzivaj pesnicky a riekanky. Alebo citaj kratke vety v knizkach. Opakuj niekoko dni a potom vynechaj posledne slovicko v riadku a cakaj ci ho doplni. Toto je jeden z najucinejsich sposobov ako ucit deti rozpravat.
Osievame (a pockaj ci doplni "mucku")
V slamenom (a pockaj ci doplni "klobucku")...
9. Pouzivaj gesta alebo obrazky... to pomaha detom vidiet slova. Povedz slovo HORE a vzdy pri tom natiahni ruku hore. Potom mozes niekedy len natiahnut ruku hore a cakat ci on doplni slovom. Ale zase by to malo byt v kontexte. Napriklad ak nieco chce co je hore alebo v knihe citate o niecom co je hore alebo vidite lietadlo...
10. Sadni si na zem aby si bola na jej urovni ked na nu rozpravas. Co najviac tvarou v tvar ale to samozrejme nejde vzdy. Napriklad ak rada sedi v lone pri citani knihy, tak ju tak nechaj.
11. Pridaj sa k jej hre so svojou hrackou. Ked sa hra s kockami, prisadni si k nej a pridaj svojho panacika ku kockam. Ak sa hra s autockom, zober si ine autocko a pridaj sa k nej. Sleduj jej zaujem a zameraj sa na veci co ju zaujimaju a tie opisuj a vyslovuj.
11. Knihy citaj tak ako on chce. Nesustred sa na text ale na to co dieta v knihe zaujima. Opisuj, ukazuj, vydavaj zvuky, kludne listuj aj dozadu ak chce.
12. Davaj veciam gramaticky spravne slova. Hodiny su hodiny a nie Tik Tak. Ale mozes sa jej opytat ako robia hodiny a vtedy je odpoved tik tak.
13. Nepytaj sa na veci o ktorych je velmi zrejme ze vies odpoved. Deti vedia ze ich iba skusas a vtedy naschval neodpovedia.
14. Nenut opakovat ak nechce. Take to kasicke: "Povedz MAMA". Niektore deti to nebavi a nemaju radi taketo papagajovanie. Ale napriklad moj syn rad hra na opakovanie a navzajom po sebe opakujeme nove slovo ked sa ho prave uci.
15. Uc nielen podstatne mena ale aj slovesa, pridavne mena, prislovky. Na zaciatok su velmi oblubene protiklady. “TMA-SVETLO a mozes pri tom zhasat a zapalovat svetlo. HORE-DOLE a gestikuluj rukou hore dole. Prve slova su casto aj rodinny prislusnici, jedlo, jeho veci: vlacik, cumel, plienka, tricko.
@miskafilipkovab logopedička ti to povedala jasne - má oneskorený vývoj reči....tam pomôže len čas...trénovanie výslovnosti môže pomôcť ale len čo sa týka výslovnosti , nie rozprávania ako takého - ono to trvá dlho, nestačí pár návštev u logopedičky ktoré sú raz za mesiac....dala ti logopedička čo treba doma cvičiť? spolupracuje dieťa? tá logopedička za 30minut raz za mesiac zázrak s výslovnosťou neurobí....treba trénovať výslovnosť aj doma...a ak je tam aj oneskorený vývoj reči tak to chce hlavne čas....u nás k logo začala chodiť mamička skoro so 4ročným synkom a ten len ukazoval...všetci hovorili rozrozpráva sa v škôlke, no miesto toho sa deti prispôsobii chlapcovi a keď sa s ním "rozprávali" tak tiež len ukazovali🙂 takže logo s ním začala a aj mamičke povedala že ide o oneskorený vývoj reči a treba naň hovoriť jednoducho žiadne súvetia, jednoduché krátke slová a aby odpovedať jednoslabične, že treba začať uplne od základov aj ked rozumie, treba začať ako pri maličkom - slová daj, poď, ham,piť, tu, bum, bác, čau , prípadne jednoduché dvojslabičné mama, papať....ocko je veľmi ťažké hlavne ak má problém s výslovnosťou, možno skúste tata
@miskafilipkovab Na podporu mozgovej činnosti odporúčajú doktori aj výživové doplnky, hlavne omegy (prírodné, nie syntetické), magnézium, taurín - ten je dôležitý na zrenie nervovej sústavy, kyselina listová a vitamíny sk. B. Ja sa venujem produktom jednej švajčiarskej značky, kde sme mali úžasnú prednášku od klinickej logopedičky, ktorá pracuje v Prahe a odporúča ich. Ak máte záujem o bližšie info, napíšte mi, až to tu nevyzerá ako reklama.
Syn mal tri roky pred mesiacom a začal prvé slová hovoriť asi 2 mesiace dozadu, dovtedy vedel 4 slová teraz sa nám to rozbehlo a vie ich tak 20-30. K logopedicke chodíme od júla a spolu s pediatrickou hovoria že on sa rozbehne že sa nemusíme báť, vraj akurát spomalený vývoj reči. No v škôlke robia kvôli tomu problémy chcú správu od logopedicky čiže keby sme nechodili k nej museli by sme si nejakú nájsť inak by nám kvôli tomu mohli malého vylúčiť zo škôlky
Ved pises, ze uz chodite k logopedicke (co je nezvycajne) vzhladom na to, ze nemal ani tri roky...ako si presvedcila pediatricku vas uz poslat? Kazdopadne pokial ste vysetrili sluch a POCTIVO cvicite doma cvicenia od logopedicky KAZDY den, tak to chce len cas. Ono logoped ti len ukaze, co a ako s dietatom trenovat, zvysok prace je na rodicoch... Mne syn do 3,5 roka vedel 5 slov, potom sa naucil odcitat s pier a hovoril plynule...ale my sme mali problem zo sluchom.