Trojročné dieťa má veľký záujem o cudzie jazyky

22. dec 2022

Ahojte kocky, čo si myslite o tomto? Mám synčeka,3r,chodí do sukr škôlky,dobre a milé dieťa,veľmi spoločenské. Od malička veľmi samostatny,s ,,vlastnou hlavou’’.Od asi cca 1roka ma veľký záujem o cudzie jazyky. Hlavne o angličtinu. Vedel v roku narátať do 20 po anglicky,poznal zvieratká a pod,nevymýšľam si. Pozeral rozprávky v cudzom jazyku, videá náučné na YouTube. To trvá doteraz, vie samozrejme aj po slovensky,no vždy si vyberie skôr angličtinu,povedala by som,už aj v škôlke sa nás pýtali či sa s ním doma rozprávame po anglicky,vie naozaj všetko,narátať do cca 300, všetko pomenovať, obkecat,dokonca citat. Kocky prisaham citat. Dnes sa pýtam pri kúpaní na hracky,menoval najprv po anglicky,potom po slovensky, potom som sa opýtala na sprchovy olej že čo to je a on že - Babylove (značka dm). Aj po slovensky vie citat jednoduchšie slova,skoro sme s mužom odpadli-no väčšinou si to preloží do angličtiny - napr Šimon prečíta SAJMON. Často pýta mobil a pozerá len a len náučné videá. Zaujima sa o take veci ako je solar system, rôzne fakty atd a to nám často doma rozpráva. Teraz som ho učila vianočné pesničky, rolnicky rolnicky spieva pekne ale moc sa mu nechce no jingle bells nadšený vyspevuje ešte aj s prízvukom. Posledne ho zaujímajú aj iné jazyky ako angličtina- nedávno penové písmenka vo vani pootacal a čítal ako azbuku. Všetko bezchybne. Muž mu to zakazuje nech nieje domyleny,aj ja som občas trochu zmätená či je to ok. Okolie sa tomu veľmi čuduje,hlavne staršie ročníky,telefón sa snažíme obmedziť no hra a hračky ho rýchlo prestanú baviť. Ja som zato ho podporovať, no ten údiv okolia mi casto vadí a pripadam si ako mimon..

liljana
22. dec 2022

Idealne v piatich rokoch ho dat na matfis, aby sa nenudil.

monillia
22. dec 2022

@liljana to je neskoro podľa mňa už od septembra

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
22. dec 2022

@liljana
@monillia
Baby prestaňte prosím ,keby sa dá doložím videá ako dôkaz 😂😂😂

kleopatra114
22. dec 2022

Sociálne správanie je ok ?

autor
22. dec 2022

@kleopatra114 áno, ma rad veľmi spoločnosť ,so všetkými kamoš, kontaktný,ukecaný..

mila19
22. dec 2022

Ak sa ti vidí, že syn je nadpriemerne inteligentný, rozvíjajte jeho talenty. Len prosím nie cez digitálnu obrazovku. Už to, že ste mu strčili mobil a tablet je zle, toto nehovorím ja ale uznávaný maďarský psychológ. Existujú pojmy ako digitálny autizmus ... Vám sa zdá, aké to je úžasné, ale pravdepodobne si zarábate na mega pro lem do budúcnosti. Deti v tomto veku potrebujú učenie cez skúsenosť (montessori aktivity ) hrať sa s hlinou kvôli motorike nie obrazovku.

zuzinka888
22. dec 2022

Tak navstiv s nim tie centra pre diagnostiku. Oni sa zaoberaju a nadanymi detmi - nie iba s piruchami ucenia. Este ti to v skolke nenavrhli? Dcera mali v predskolskom rocniku takeho genia. Uz tam riesili co s nim. Rodicia chceli aby vynechal prvy rocnik- co vraj nie je mozne- tak preskocil 2. Momentalne je na 8 rocnom gym. Ma 12 a ovlada asi tri jazyky- dokonca doucuje svoku sestru maturantku.🤔 Ona tvrdi, ze by uplne bez problemov zmaturoval aj teraz.

tykat
22. dec 2022

Verím ti, syn sa naučil anglicky sám, odmalička ho fascinovala angličtina, my s mužom sa dohovoríme ale žiadna sláva. Odmala si drmolil anglické slova. V 4-5 rokoch mi švagriná (anglicky hovoriaca) povedala “ty vies o tom ze on tvorí predpritomny cas?” No nevedela som lebo som ani netušila co to je. V škôlke na angličtinu nechodil, v škole do nejakého krúžku… a ked ich v 4tom ročníku isli zaraďovať na angl. tak mi lektorka z jazykovky povedala ze keby jej učiteľky nepovedali ze je Slovák a žije na Slovensku tak si mysli ze je to dieta z angl.hovoriacej krajiny. Prízvuk, gramatika, pravopis, slovná zásoba, vyjadrovanie… proste vsetko uplne 100%. Že ho nemá co učiť. Kde sa ucil neviem resp pozeral a počúval anglické rozpravky, videá, neskôr podcasty. A ako píšeš kde mohol tam preferoval angličtinu. Aj doteraz preferuje, a aj rozmýšľa v angličtine.
Nie je ziadne zázračne dieta. Len ho to proste bavilo tak za tým šiel.

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lindusss2016
22. dec 2022

Pockaj, prosim ta, spomal, mozno je to tou pokrocilou hodinou, ale ako je mozne, ze sa dieta same od seba nauci citat azbuku len tym, ze otoci penové pismenka??? 😂 Toto by uz ozaj chcelo video, lebo z toho mi vychadza, ze tvoj trojrocny syn ma iq vyssie ako dospely clovek 🤔

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
scorpionflower1
22. dec 2022

Ano, moze byt nadpriemerne nadany, ale aj nemusi. V tomto veku sa to otestovat este neda
Najskor v 4 aj to len niekde, v MENSE az od 5. To, ze cita moze byt znamka nadpriemernej inteligencie, ale tymto malym detom sa davaju take "testy" kde maju napr. cosi poskladat z kociek alebo napr maju zo skupiny predmetov vylucit taky, co tam nepatri a rozne obrazkove ulohy zamerane na logiku.
Moja dcera poznala vsetky farby, cisla, pismena, tvary, ked mala 20 mes. Ked mala 3 poskladala 50 kusove puzzle a v tom veku sa naucila cca 30-40 dinosaurov a vie ich rozdelit medzi teropody, sauropody, hadrosaury..... a do roznych inych kategorii. Ci je intelektovo nadana neviem povedat, rada ale riesi ulohy, pyta si to sama.
Mam dvoch inyelektovo nadanych synovcov (dokazane testami) a viem, ze nadane dieta bez testov nevies s istotou rozpoznat. Ale su to tie deti, co im to prirodzene páli, t.j..maju velmi dobre pouzivaju myslienkove operacie - analyza, synteza, analogia...
Kazdopadne by som bola naozaj opatrna s tym mobilom, mate predsa aj knizky, v ktorych sa da vela dozvediet.

lindusss2016
22. dec 2022

@jabadabadu hmm, no ja som rustinu nikdy nrmala a tym padom si mozem otacat, kolko chcem, ale veru by som z toho nevylustila nic 😃 no co uz, dobry joke na vecer, ale treba aj vediet, kedy prestat, autorka uz trosku prestrelila 😁

tykat
22. dec 2022

@jabadabadu keby som to nemala doma tak tiez neverím.

martija
22. dec 2022

@jabadabadu toto mi príde ok. Ja som sa tak už ako dospelá naučila jazyk. Samozrejme nie dokonale, ale plynulo, možno s chybami som rozprávala. Ved každé dieťa sa naučí jazyk najskôr počúvaním... Až neskôr čítaním a učením. Aj naše 5, 6r deti najsjor iba počúvajú, nevedia čítať ani písať a nikto ich gramatiku v tom veku neučí a predsa plynulo rozprávajú

lindusss2016
22. dec 2022

@tykat aj tvoje deti vedeli citat azbuku same od seba? Nikto ich to neucil, len otocili pismenka a uz vedeli, co to znamena v rustine?

autor
22. dec 2022

@lindusss2016
@jabadabadu
Ja som sem nepísala baby aby som Vás musela presviedčať. Nepíšem že vie cudzí jazyk z rozprávok, ani že otáča písmenka a zrazu vie azbuku. Píšem že si cielene vyhľadáva videá a to potom rozpráva a ukazuje. tu ruštinu si tiež pozera videá a potom penové písmena poprehadzoval na ruštinu a čítal azbuku . Len som si neuvedomila že pár videami bude vedieť take niečo. A áno mám aj video. K…y si sem fakt vymýšľať nebudem chodiť ,chcela som skúsenosti s podobnými deťmi

tykat
22. dec 2022

@lindusss2016 to nie ale napr.syn sa neskôr uz na ZS naučil komplet Japonsku abecedu lebo ho to bavilo, ruština ho nejako nechytila …ale ako píšem, nic zázračne to nie je. Dieta nieco baví a ide za tým, kludne stačí ze pozerá Masa a medveď v ruštine. Dnes sa male deti dostanú k zdrojom informácii velmi rýchlo, stačí ak maju prístup na YouTube, tam prekliklaju kdečo ide len o to ci im to nieco da. Su ako špongie, nasavaju vsetko, dobre aj zle.

Ja ked som ako mala chodila na prázdniny k maďarskej babke tak na konci leta som uz rapotala maďarsky, ľudia dookola plus decká co hovorili maďarsky, rýchlo som nabehla. Stačili 2 mesiace.

autor
22. dec 2022

@tykat presne tak som to myslela. Posmešne komentáre od dam mi prídu zbytočne,nikto sa nevychvaluje ani neprestreluje ako je vyššie písané. Chcela som len skúsenosti. Či podporiť,alebo obmedziť. Neviem kde
@lindusss2016 nabrala že náš maly len pootaca písmenka a vie azbuku. Pisala som že ho zaujímajú videá a vyhľadáva ich.

zuzinka888
22. dec 2022

@lindusss2016 vela 3rocnych deti ma vyssie IQ ako dospely clovek. A tu je ich pozehnane. Lebo take t emy ake sa tu niekedy objavuju 🙈. Myslim, ze niekedy je to cislo aj minusove.🤣🤣

lindusss2016
22. dec 2022

No ved za to sa pytam, kedze uz citam cez prizmurene oci, to mi uslo, ze to ma vsetko z videi... Tak to ti potom poviem len jedno, nedovolte mu ich tolko pozerat. Jasne, ze z videa sa na neho nalepi hocico, teraz to bola azbuka, ale staci chvilka nepozornosti a moze to byt nieco celkom ine, co uz nebude posobit tak dobre. Navyse si moze vybudovat zavislost na pozerani. Uz jedno taketo "nadane" dieta poznam, ako sa mamicka rozplyvala, co vsetko sa naucil z videi. Ano, deti sa ucia velmi rychlo a z videa obzvlast, kolkokrat len cumime, co sa na nich nalepi. Ale tento uzasny chlapcek ma teraz 6 rokov a bez tabletu uz nejde ani von 😞 tam sa s detmi nehra, total asocial, nikoho nema rad, ma agresivne sklony a pod... Tym nechcem tvrdit, ze to takto musi dopadnut vzdy, ale moze... Ja by som mu videa zatrhla, teojrocne decko na to nema co pozerat ...

autor
22. dec 2022

@zuzinka888 nikto tu žiadne iq nespomína. Ani že ma iq vyššie ako dospelý človek. Vy máte aké ? 🙂 keď už take múdrosti píšete. Ja som chcela normálnu skúsenosť akú tu aj pár žien napísalo,nie Vaše posmešky,snáď sa Vam dnes bude spinkať lepšie 🙂

lolita555
22. dec 2022

Možno nemáš super nadané dieťa,prepáč ak ťa sklamem,môj mal teraz 4roky fičí na YouTube od mala a teda by si pozerala ako anglický ide .nerobím z neho Einsteina,je to úplne prirodzené ,decká sú špongie nasavaju a učia sa omnoho rýchlejšie.je dobre že má zaujem,podporuj ho v tom ale nič výnimočné to naozaj nie je v tomto danom veku

autor
22. dec 2022

@lolita555 ja netvrdím že je super nadaný,skôr som sa chcela uistiť že je to normalne,v takom duchu aj bol písaný cely príspevok. To ani nechcem,absolútne. Skôr mi to príde len milé,občas srandovne .Tu už ženy zomna robia blázna a začínala som sa tak aj cítiť..vraj vymýšľať si a teraz tu o karkulke😂ďakujem Ti naozaj

scorpionflower1
22. dec 2022

@lindusss2016 zas neprehanajme "trojrocne decko nema co videa pozerat" ja mojej tiez dovolim - bavia ju dinosauri, tak pozerame naucne videa o dinosauroch, s obmedzenym casom. Naucne videa sa pouzivaju aj v skolach. Niektore deti su fest zvedave tvory a nie kazde dieta je ten kludny "montrssori typ", ktory bude s radostou triedit sosovicu a hrasok do teglikov alebo piect kolaciky...
Dcera ale ma velmi rada aj knihy, niektore vie naspamät, ked ma zvedaveho syna, tak by som mu citala knihy.

lolita555
22. dec 2022

Nie je to normálne 👍,môj 8 rocny nevie štvrtku čo mladší ,ale toho to nikdy nebavilo pozerať .tak vždy je to lepšie keď ho baví toto ako Bac,Bac,bum Bac hatapata zumba

zuzinka888
22. dec 2022

Ja som vam uz odpoved na otazku napisala. Pohladajte. Toto som pisala na iny koment / postreh a s vasim syncekom nema nic spolocne. Asi som zabudla oznacit. Tak pardon. Takze vas vybuch bol trozku cez. Ale clovek s priemernym IQ si dokaze priznat chybu aj omyl.🙈

autor
23. dec 2022

@scorpionflower1 áno,knihy stále kupujeme a čítame,tiež ma rad dinosaurov , aj rozprávky, chce nech mu čítame aj počas dňa si sám vytiahne,teraz na Vianoce dostane kúzelne čítanie s viac knihami tak budeme skúšať. Telefón skúsime obmedziť.

ciernysokol
23. dec 2022

Pytas sa na skusenost druhych,ale zbytocne,nikto take dieta nemame.urazky a posmech vyjadruju zavist.raz prideme do doby,ze iq nebude najviac vazenym atributom u cloveka a ludia ai prestanu zavidiet.teda pevne verim.a k veci,nemyslim si,ze mas maleho obmedzovat.talent treba rozvijat.a bohuzial,ak nie si nadseny lingvista a nemas schopnost s nim konverzovat v cudzich jazykoch,tak bez internetu do nepojde.jedine,co mozes,je venovat sa s nim aj inym aktivitam,nielen obrazovke,ale to asi aj robis.myslim,ze skusenost s takym nadanym dietatom to musi byt zaujimava a podnetna,ze s cim este pride.