Tá istá rozprávka pred spaním

korenbaba
5. jún 2012

Ahojte, nie je to nijak závažná téma, skor len taká moja nechápavost či zvedavost. Moja 2,5 ročná dcéra vyžaduje pred spaním stále tie isté dve rozprávky. O pampušikovi a O zlatom vajíčku. Sú to pomerne krátke rozprávky, obe sa zmestia na stranu a pol. Moja dcéra chce vždy len tie. Núkala som všelijaké alternatívy, čo poradili iné mami, ale ona len tieto dve. Prečo je to tak? Nemyslím že je to niečo zlé, alebo tak...len som zvedáva či s tým máte tiež skusenost a čo to podla vás znamená. je to sučast rituálu pred spánkom?

meloa
5. jún 2012

aj moja mala také obdobie....asi je to jej súčasť rituálu, my momentálne fičíme na rozprávke - cd - AKo ide vajce na vandrovku 🙂

slavinka9
5. jún 2012

@korenbaba ahoj...no u nas je to podobne.......o kocurikovi Murkovi...precitana za 5 minut a o sipovej Ruzenke...tam sa dostanem vzdy len na tretiu stranu, mala chyti knihu, agresivne ju zatvori 😀 a povie....konec, spim 😀 😀 😀 😀 😀 otoci sa a zatvori oci. zachvilku zaspi. inak cez den nieje problem precitat vsetky knizky co mame doma 😉 toto mi robi vlastne len pred obednym spankom a vecer. kazdopadne je to sranda 😀

sampo
5. jún 2012

ved to je dobre 🙂 ma zaspavaci ritual. moja citane rozpravky nema rada, vobec ma nepocuva ☹ zaujima ju len ako vyzera kniha, ci su tam obrazky (o tych este mozeme diskutovat) a inak nic (nechapem to..). ma zase iny ritual - bambulku na youtube 😀

korenbaba
autor
5. jún 2012

@meloa a kedy tak pominulo? 🙂 Ja si vraví bože tolko krásny kníh doma, nových a aj ešte po mne, ja by som si tak dačo počítala...ale o pampušikovi sa mi hádam aj sniva .-D

korenbaba
autor
5. jún 2012

@sampo hmm..tak asi má každá niečo .-)

sampo
5. jún 2012

@korenbaba ja by som jej radsej citala 😉 ale nezaajem..tak co uz. kniziek kopu, basniciek a pesniciek vie vela, rozpravky ju nechytili.. iba ak dvd-ckove 😀

masinka
5. jún 2012

Deti maju rady ritualy - dodava im to istotu, ked vedia, co bude nasledovat 🙂
mali sme obdobie ked chceli baby kazdy vecer cervenu ciapocku, teraz by zase stale chceli dookola citat Snehulienku - a to ma starsia vyse 5 rokov. Nastastie uz sa vacsinou nakoniec daju presvedcit na nieco ine, takze pri citani Snehulienky trpim len cca raz do tyzdna 😉 Dianka ju uz vie naspamat, tak ju obcas "cita" nasej sedemmesacnej Julke 😀
Ja som v detstve chcela stale dokola Zakliatu horu 🙂

terina25
5. jún 2012

@korenbaba no, moja dcéra chce zase odo mňa tiež 2 rozprávky(ale ja nečítam,len z hlavy hovorím) - popoluška a moju vymyslenú o Sofinke a Sebinkovi (tak sa volá dcérka a syn) .tiež to chce odo mňa každý večer,stále dookola.alebo potom jej musím spievať.niekedy sa cítim ako cd.ale v poslednej dobe sme si to vymenili.ja jej poviem,že nech ona spieva mne 🙂 a funguje to.ona mi zaspieva a ja sa tvárim že spím 😀 😀 prečo chce len tie 2 rozprávky netuším.ale asi preto,že tie sa jej páčia najviac.a čím viac to počúva,tým viac sa to učí naspamäť.aspoň pri pesničkách som si všimla.že čím viac to spievam,tým viacej si zapamätala.takže podľa mňa asi preto.

meloa
5. jún 2012

No ťažko povedať, O neposlušnej Zlatke, červenej čiapočke a troch prasiatkach nás držalo asi pol roka...a ak som náhodou vynechala slovo, hneď ma opravila 🙂 aspoň moja si to po určitom čase vymení - my to striedame s čítaním, a počúvaním rozprávok z cd 🙂 Inak malé deti majú radi tie isté rituály...asi v tom majú akúsi istoru, a neboj, v 4-5 ju budú zaujímať aj iné knižky 🙂

kate001
5. jún 2012

tak my mame ten isty problem 😀 . mam 3-rocnu dcerku a pred kazdym spanim, ci uz poobede alebo vecer jej musim precitat 2 rozpravky: par tyzdnov Moj macik a Cervena ciapocka, podotykam, ze knizku Moj macik uz vie naspamat a aj ja, potom zase na nejaku dlhsiu dobu Sipova ruzenka a O hlupom mysatku. Nechapem ako ju moze zaujimat neustale dookola pocuvat to iste....... 😒

elzu
5. jún 2012

Dítě hledá jistotu ve stereotypech, líbí se mu, když něco zná, když ví, co přijde, když si to může v hlavičce odříkávat a když se v pohádce pokaždé stane to, co čeká...děti v tomto věku nemají rády změny a nejjistější jsou, když se všichni chovají podle zajetých a jim známých vzorců... 🙂 neboj se, to správné terno teprve přijde, až se bude v TV koukat pořád dokola na stejnou scénu z jediného filmu a bude si to umět na ovladači přetočit pořád na stejné místo :D to pak člověku teprve hrabe :D

korenbaba
autor
6. jún 2012

@meloa
@kate001
je zvláštne že su často dve rozprávky 🙂 to je asi kapacitný limit

elise
6. jún 2012

@korenbaba dieťa potrebuje pred spanimistotu v presných zvykoch ukladania k spánku dcerke sa dobre zaspáva pri tých dvoch rozprávkach tak jej ich čitaj 🙂 ked dobre zaspinka spokojne spinká dobre sa ráno zobudi.my máme to iste čitame stále tu istu knižku a malý už má 5,5 roka

mummy01
6. jún 2012

@korenbaba male deti miluju stereotypy 😉 Dcera ked mala 2 roky tak sme vyse roka citali tu istu rozpravku stale dookola.a syn je teraz v tom istom veku a to iste....dokonca si oblubil tu istu rozpravku ako mala dcera 😀 uz to poznam naspamät....

meloa
6. jún 2012

@elzu - to poznám , shrek I, II.III. vieme aj odzadu 🙂)))tak isto McQQueen, Peppa pig, Alvina a Chipmunkovia vie už presne aj dialógy .))) a teraz fičíme na šmolkoch - každý deň :((( a minule mesiac v kuse cd-rozprávka o troch prasiatkach - keď kreslí, tak rada počúva rozprávky 🙂

mirka
6. jún 2012

naša malá takto fičala dlho na popoluške, denno-denne a dookola, už ju poznala naspamäť, ale teraz keď je staršia už vymýšľa každý deň niečo iné, ale čítame stále

katren
6. jún 2012

@korenbaba my mame to iste...ako vecernicek Krtko 😀

micka21
6. jún 2012

@korenbaba deti majú radi veci, ktoré sa opakujú, možno si si všimla aj to, že deti radi pozerajú reklamy... Takže je to len obdobie veku, aj my sme tým prešli knižky Macka Pooh by som vedela porozpravať asi aj od konca 😀

sakura77
6. jún 2012

@korenbaba neboj,aj my sem si to zazili so synatorom,asi dva mesiace vkuse ta ista rozpravka 😀 potom sme zmenili a zas ta dalsia do nemoty....deti to mjau rady,ked vedia co bude a este ma aj opravoval ked som nahodou inak nieco povedala 😀

rebecca2006
6. jún 2012

@korenbaba je to úúúplne bežné, podĽa mňa by bolo nenormáne, keby nechcela tú isztú rozprávku 🙂 U nás detto, také alé deti a vyžívajú v rituáloch

gretocka
6. jún 2012

aj ja to poznam, dlhy cas sme zaspavali na pribehu o psikovi, co sa rozdelil o roztek... a ked na youtube pozerame rozpravky, tak chce stale tie iste diely Pat a Mat, Krtka alebo vlacika Wilsona 🙂 pre deti je to urcita istota a robi mu velku radost, ked vie doplnit, co sa stane...

zuzukukulka
16. mar 2013

U nas to je tak ze moja dcerka pozera pepa. Pig 🙂 a aj pred spanim jej citam knizku o pepe a este do konca u pani doktorky v ambulanciji su obrazky pepi takze aj ked jej robila pani doktorka robila viter z ritky sa nebala potom trosku zamravcala a to bolo vsedko 😉