Syn preplače v jasliach celý deň

mersy1
16. okt 2016

Ahoj mam 16 mesačneho syna ktorý už v auguste nastupil do jaslí no po 2 týždnoch ktoré preplakal prišli zubky teplota a po tom dovolenka a tak tam 6 týždne nebol. Dufala som že to po tom čase prejde bude vyspelejší a zvladne to lepšie no žial vobec sa to nezlepšilo nič tam neje,nepije, spí vraj len po dlhom plači a preplače cely deň plače už ked ho tam rano davam a ked dojdem plače. V noci sa budí no ked dojde domov je v pohode hra sa smeje. tak malemu dietatu je tažko vysvetlit že mamina príde v jeho veku ho ani deti ešte veľmi nezauímaju a ja už neviem ako ďalej.

libka1
16. okt 2016

kolko tam vlastne dokopy chodi? chodil 2 tyzdne predtym a teraz chodi kolko? 16 mesacne je este take babenko malinke pre mna, neviem si to predstavit tie celodenne place, asi by som hladala ine riesenie ako jasle

pribinak
16. okt 2016

A musi chodit do jasli? Zrejme este nie je pripravený na vacsi kolektiv a viac by mu vyhovovala napr opatrovateľka

katarinapekna
16. okt 2016

Ostať doma s dieťaťom, dnes sa už vlasť nebuduje.

janinah
16. okt 2016

@katarinapekna vlasť nie,len kariéra 😉
nech je tvoj dôvod jasličkovania akýkoľvek,tak vidíš,že stresuješ dieťa aj seba a nemá to význam,opatruj si ho doma,buď ty alebo opatrovateľka

vintage_lady
16. okt 2016

Načo ti je dieťa, keď ho supnes v 16 mesiacoch do jaslí.

mija22
16. okt 2016

Este nie je na to asi pripraveny. Nasa zacala v 19 mesiacoch, neplakala ani chvilocku, s detmi sa prehra, maju vela aktivit, papa,spinka, naobed mliecko ako doma. Keďže som minuky rok este studovala posledny rok vysku, tak bola odo mna bezne odlucena na viac ako pol dna u babky jednej alebo druhej, nie je teda na mna taka naviazana..mozem ist pokojne si nakupit a ostane s tatinom, s bratom sa prehra. Celkovo je samostatná. Od 18 mesiacov nenosi plienocky ani.
Skus pockat este s jaslickami. Lahko sa hovori, neverím ze ho tam mas pre karieru,ako pisu niektore vyssie...niekedy si skratka nenavyberame ze ano

leily1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gita17
16. okt 2016

@leily1 @vintage_lady sak ma pravdu. Naco jej je decko, ked ho placuce supne do jasly a neha ho tam revat cele dni? Myslis, ze to nebude mat ziadny vplyv na jeho psychicke zdravie v dospelosti?? Preco je podla teba v dnesnej dobe tolko nevyrovnanych a uzkostlivych ludi? Neviem aky ma autorka dovod na to ze da take malinke babetko do jasly, ale stavym sa ze to bude neaka pseudoblbost. V dnesnej dobe nikdo v nasich koncinach neumiera od hlady a zimy, preto odtrhnut decko od matky a nehat ho cele dni revat nemoze byt ospravedlnene pracovnymi povinnostami.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cuculiatko88
16. okt 2016

@miriam11 ale ako matke by mi srdce puklo pri predstave ze mi dieta place cele dni v jasliach ...

amadea3
16. okt 2016

pochybujem, ze mamina ho dava do jasli kvoli "kariere"... vacsina mam dava deti do jasli lebo musi- nie aby robili karieru, ale aby vyzili, nie kazdy muz ma taku vyplatu aby utiahol chod domacnosti, hypoteku a ostatne naklady po cele tri roky. A komentare "naco ti bolo dieta" su uplne od veci, zjavne si dotycne potrebuju pomastit ego na nestastnej mamine. Aj trojrocne v skolkach placu, a podaktore dlho, tiez sa budete pytat naco boli mamam deti ked ich trojrocne (a placuce) lupnu do skolky?! Nemam slov na taketo komenty, skoda vobec reci. Ale k veci- ja som dala do jasli dcerku ked mala rok. Musela som, neslo o "robenie kariery", ale o bezne prezitie. Plakala tam cca mesiac, a vina pada na moju hlavu, pretoze som ju doma na jasle nepripravila- tzn do nastupu bola len so mnou, nezvyknuta na ine deti, zvyknuta zaspavat na prse, jasne ze potom v jaslach hulakala. Priprava dietatka na jaslicky uz v domacom prostredi urobi strasne vela. na zakladatelkinom mieste by som skusila zacat odznova, pomalou adaptaciou- na dve hodinky, ked zvladne tak na doobedie, potom spinkanie cez obed, az nakoniec na cely den. To by mohlo pomoct. Drzim palce, nech si zvykne co najskor 🙂

rebeka7501
16. okt 2016

Ja som tiež z krkavčích matiek, ktorá dala dieťa do jaslí v 7 mesiacoch. Dôvod bol pracovný (miesto mi držali iba pol roka) a samozrejme i finančný. V roku 2002 som zarábala cca 12.000,- Sk oproti 3.800,- Sk almužny od štátu. Dcéra bude mať 15 rokov, máme krásny kamarátsky vzťah , jasle znášala bravúrne (od malička mala rada spoločnosť).
A potom vznikajú témy : "Nabehol už rodičák ?"

meluela
16. okt 2016

@rebeka7501 plakala tam dcera cely den? neplakala. tak o com je potom tvoj prispevok?
@mersy1 ak sa to len trochu da, ostan s nim doma. alebo opatrovatelka ci mamina co ma doma svoje babo a zobere k sebe este tvoje .. individualna starostlivost mu mozno padne lepsie. ja som tiez musela synceka z jasli zobrat, a to uz mal vyse 2,5 ked sme zacali. on to vsak aj somatizoval a isli sme z choroby do choroby 😔 na kolektiv bol v skutocnosti pripraveny ako-tak az po 5r, kazde dietatko je ine a treba brat do uvahy aj ich potreby

dadushe
16. okt 2016

@amadea3 Mám tu kamarádku, která dala syna do jeslí v 8 měsících, druhého teď v 10 měsících a opravdu o peníze nouze není. V jesličkách má malého cca do 14.00 a důvod je ten, že chce žít normální život a neotročit dítěti, že období, kdy děti začnou chodit je únavné, že v jesličkách je to fajn, protože děti "potřebují" kolektiv a taky rodiče by rádi měli víc peněz na dostavění věcí kolem domu a vybudování zahrady (rodičovská je malá). Já s tím nesouhlasím, ale její rozhodnutí respektuju. Párkrát jsme na tohle téma vedli debatu, ale strašně bychom se pohádali, takže každý jak mu to vyhovuje🙂

rebeka7501
16. okt 2016

@meluela písala som na margo toho, že nie všetky ženy si môžu dovoliť ostať doma 3 a viac rokov. Jasličky sú v tomto prípade jediné riešenie, nie každá má po ruke babku, susedu.......
A pokiaľ viem, je to fórum a každý môže pridať príspevok. Či ?

meluela
16. okt 2016

@rebeka7501 jasne ze mozes, ale pises ze tie co nejdu cim skor do prace len vyplakavaju kedy pride rodicak ... ja pisem ze je rozdiel dat do jasli dieta, ktore si to takmer ani nevsimne ze neni s mamou a dieta, ktore si poobede vyzdvihnem s krvou podbehnutymi skrvnami od placu pod ocami ...

rebeka7501
16. okt 2016

@meluela a nie je to i tým, že dieťa visí na matke 24 hodín non stop, nikdy nespí napr. u starých rodičov, nechodia na spoločné dovolenky, víkendy s priateľmi aby sa dieťa "otrkalo". A koľko 3,4,5 ročných detí reve celý deň v škôlke lebo ho mama dala do škôlky ?

mimolimit
16. okt 2016

@rebeka7501 Moze ale aj nemusi, vyrazne to zavisi od povahy dietata. Prvorodene dieta si tazko zvykalo bezomna, odchadzala som z bytu potajomky, zatial co sa ho niekto iny snazil zabavit. Druhorodene mi este zamava s usmevom vo dverach, ked odchadzam.

Nie sme urcite jedini, ktori by radi dali deti na noc starym rodicom, ale nie je vsak akym.

amadea3
16. okt 2016

@dadushe ano aj take mamy su.. do nasich jasli chodili chlapci-dvojicky od 1,5roka, na 3dni z tyzdna, aby si ich mama doma mohla oddychnut. Ale rozdiel je v tom, ze takato mamina, ktora da dieta do jasli bez toho aby to bolo vyslovene nutne, nezalozi na koniku nestastnu temu o tom ako jej dieta v jaslach place. Btw. moja mala si svoje odplakala v roku, teraz ako cerstvo trojrocna sla do skolky, nevypustila ani slzu, prisla a aj odisla s usmevom. Ale vela jej spoluziakov, ktori boli s maminami tri roky doma, plakalo. A plakalo strasne, povedala by som ze ten plac co vedia vyrobit trojrocne, je ovela horsi ako ten u rocnych. Odlucenie je vzdy tazke, ked je to prvykrat, bez ohladu na vek. Len u toho rocneho, ktore nerozprava, casto este ani nechodi, je to cloveku viac luto ;)

maaaaaaaria7
16. okt 2016

@amadea3 úplne súhlasím s celým príspevkom.. to, že niekto nemá dosť peňazí - nemá mať dieťatko??? aaaach... apropos - radšej milujúcu matku v práci ako blbú doma. niektoré by som tu blokla aj bez vysvetlenia.

maaaaaaaria7
16. okt 2016

ja som tiež dala dcérku do jasličiek ako skoro 2-ročnú.. pár dní plakala, ale zvykla si - samozrejme, výčitky za to mám doteraz.. ale naozaj to finančne inak nešlo... keby však vkuse plakala, iste by sme hladali iné riešenie... moja si našťastie zvykla, ja som našťastie robila na pol úväzok.. ak teda dieťa naozaj veľmi zle jasle znáša, treba sa pokúsiť o iné riešenie, skrátiť uväzok, alebo postupný návyk na jasle,... neviem.. ja mám traumu aj zo školky - nenávidela som chodiť do školky, takže veľmi sa vžívam a ľutujem detičky ked plačú...

meluela
16. okt 2016

@rebeka7501 vsak preto som velmi vdacna ze nielen extremneho placu v jasliach, ale aj v skolke som mohla moje dietatko nakoniec usetrit. bezne ranne place ma z miery nevyvedu, ale celodenny plac je nieco co by ziaden psycholog neodporucil dlhodobo skusat na dietati. a o tom zvyknuti - ja mam ako dieta za sebou aj jasle od 11m, opatrovatelku, skolku .. a prestala som plakat presne v 5 rokoch, rovnako ako moje dieta ktore si toho nastastie "uzilo" trosku menej. a on rovnako ani ja sme nemali nikdy problem byt u starych rodicov ci ist s nimi na dovolenku ... len pobyt s uplne cudzimi chladnymi tetami a vela detmi asi nie je pre kazdu naturu ...doteraz si pamatam ako som sa citila v skolke a take stresy ake tam boli kazdy den som neskor v skole mavala snad len pred pisomkou ☹

mija22
16. okt 2016

Moj prvorodeny so mnou bol doma 3 roky a vysledok toho? Naviazany na mna velmi a ked isiel minuly rok ako trojrocny do skolky,tak skoro tri mesiace rano vzdy prereval,ze tam nejdeme...mohla som polavit,bola som doma s rocnou dcerou,ale nepolavila,musel si zvyknut,aj si pekne zvykol a plac prestal. Mladsia je od 19 mesiacov v sukromnej skolke s jaslami a neplace vobec ako som pisala vyssie. Vsetko je to u deti moc individualne,alr hovorim,ona bola na to pripravena ovela viac a menej upnuta. Od 11 mesiacov sme ju davali spavat samu do izby do svojej postele....teraz sa opici po bratovi,ktory chce zaspavat na nasej posteli,tak musi aj ona... ale stale zasnem,ako mozete niekoho nazvat karieristkou,len preto,ze necuci doma roky a roky. Ja chodím do roboty vypnut a oddychovat po tych 4 rokoch doma

ivkaaa25
16. okt 2016

Nasa mala mala teraz 16 mesiacov. Od zaciatku septembra som ju zacala davat do jasli. Najprv na hodku plakala pri prichode a samozrejme aj pocas celej hodky . za par dni na dve pol plakala pri prichode ale uz sa zacala otukavat. po cca tyzdni a pol na 3-4 hodiny uz plakala len pri prichode. Po cca mesiaci si tam zvykla neplace, dokonca tam spava cez obed co doma je strasny problem zaspat. Vsetko spapa samozrejme doma sa s tym len hra a rozhadzuje. Takze moja tada znie.. vydrzat vydrzat vydrzat!!! Maly musi citit istotu aj z teba. Budes ty silna pojde to lahsie. A ak si maleho dala do jasliciek asi ani nemas na vyber. Ja to viem pochopit :(
Drzim palce aby si maly rychlo zvykol 🙂

patkobo
16. okt 2016

skus sa vcitit do jeho koze, pozri mu do oci .. tam najdes odpoved

mersy1
autor
16. okt 2016

Ďakujem vam za super rady všetkym. Naozaj mi to pomohlo a viem ako dalej! Je dobre hovorit ked štat platí 3 roky matersku. Ja žijem ale v nemecku materska je tu len 1 rok tj. 4 mesiace som bez jedineho eura a z manželovho platu sa neda utiahnut všetky naklady. Pre syna som chcela to najlepšie a tak som mu vybavila Tagesmutter tj.manželsky par ktorý sa stara o 5 detí. Kedže tu nemam babku ktorej by som šupla dieta a tvarila sa ako naj mama na svete. Myslela som že ked bude v uzkom kolektíve stale s rovnakými dospelými nebude to mat take tažke.Išla som na odporučanie znamej a aj sama som bola pozriet aky maju pristup k detom režim ale hlavne ako ich beru ostatne deti.Klasicke jasle sa mi tiež zdali krute pre male dieta. Napriek všetkemu maly plače a tak som dufala že mi tu niekto poradí, ale pochopila som som najhoršia matka na svete, karieristka

meluela
16. okt 2016

@patkobo moj este nevedel hovorit ked tam chodil. ked uz vedel a isli sme po dlhom case okolo jasli tak mi sam od seba porozpraval ako sa citil ... ze mu bolo za mnou velmi smutno a ze tety neboli dobre, jedna ze bola a ostatne nie. a ze nech tam urcite nedavame jeho sestricku. ze skolka je uz dobra, jaslicky neboli dobre.

zuzana76
16. okt 2016

@mersy1 vobec nie si najhorsia mama, skus rozmyslat, ako by si mohla byt s dietatom a aj zarobit, nemoses si zobrat aj ty nejake dietatko domov, ktorého mama ti bude platit?

libka1
16. okt 2016

@mesy1 kasli na rypave prispevky. Tu si kopec ludi chodi len honit ego a kebyze ich vidis v reale take nevies ci sa na nich smiat alebo nad nimi plakat. Nemas pobliz nejaku mamicku na materskej s podobne starym dietatkom? Mne varovala takato mamina a bolo to fajn pre nu aj pre mna

mersy1
autor
16. okt 2016

@zuzana76 urcite nie vsetci co to robia musia vyt registrovany mat vzdelanie alebo kurz. ja vlastne ani neplatim tym ludom ale mestu a to potom vyplaca opatrovatelov. pochybujem ze by mi niekto zveril dieta len tak . tu to funguje trocha inak ako na Slovensku tam by to bolo vsetko lahsie aj v tom ze by maly nebol len na mna tak naviazany kedze sam nebol s inymi ani na 2 hodiny jednoducho ja som ho tu nemala kde nechat predtym ani ked som potrebovala k zubarovi