Sú pre ročné dieťa lepšie jasličky alebo opatrovateľka?

jajka0211
23. nov 2011

Co je podla vas lepsie pre 1 rocne dietatko? Ake su podla vas pre a proti pri oboch moznostiach? Ake mate Vy skusenosti? Neviem sa rozhodnut a budem musiet ist do prace :(

syslica
23. nov 2011

@jajka0211 Vlastnú skúsenosť nemám, skús pozrieť tu: https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/co-je-lepsie-jasle-alebo-opatrovatelka/ alebo ešte vo vyhľadávači... mamy to dosť rozoberali.

jajka0211
autor
23. nov 2011

@syslica dakujem

sisiska
23. nov 2011

moja mala ma 22 mesiacov, do jasli chodi od 19 a najvacsie minus je chorobnost, inak si myslim, ze v kolektive je jej dobre, aj ked si este stale zvyka a zaciatky boli fakt desne...

anjelicek26
23. nov 2011

@jajka0211 - z vlastnej skusenosti - opatrovatelka 😉 Bola u nej 8 mesiacov kym sla potom do skolky.

jajka0211
autor
23. nov 2011

@anjelicek26 napis mi prosim o tom viac.. Aka bola opatrovatelka? Starsia, mladsia, znama, neznama, skusena, nie? A chodila k tebe domov ci brala malu k sebe?

anjelicek26
24. nov 2011

@jajka0211 - mala chodila k nej, bolo to o dve ulice ale dalej od domu, ak by bola mala chora, prisla by ju opatrovat k nam domov, aby bola vo svojom prostredi (Saska ale nebola chora jediny raz). Byvala tam cca. od pol deviatej do piatej. Takze normalne moju pracovnu dobu. Bola starsia cca. 50 rokov, byvala u nej dcera s manzelom a vtedy 3 rocnou dcerkou, len o poschodie nizsie. Na rovnakom dvore byvala moja kamoska s dvoma dcerkami - mladsia rovnaky mesiac narodene ako Saska. Takze vlastne ideal. Kamoska malu vidala kazdy den, keby sa jej jedina vec nezdala, dala by mi vediet. Ja som si opatrovatelku - ako sa sprava k detom - omrkla uz rok dopredu na detskom cviceni, chodila tam s chlapcekom, o ktoreho sa starala. Spravala sa k nemu ako babka, nie prisne, ale dorazne, ale s velkou laskou... taky ideal. O inej som preto pre malu ani neuvazovala.

Ono opatrovatelka je o kompromisoch. Viem, ze ju tam aj rozmaznavali, mali ju za takeho ich milacika 😅 Ziskala svojim sposobom babku a dedka, ktorych ma dodnes, vzdy ked sa stretneme, leti k nim 😉 Oni ju bravali vsade, na plavanie, cvicenie, chodila s nimi na nakupy, jarmok, cirkus... zila ako normalne dieta, nebola zavreta medzi 4 stenami. Treba ale povedat, ze ona mala na opatrovanie len Sasku. Isteze casto davala pozor aj na vnucku - ale aj tak to boli len dve deti a nie vzdy. Mali pre Sasku vlastnu izbicku s postielkou, boli tam hracky, taka herna + teda na dvore bolo vsetko, po com decko tuzi, preliezky, zahradny domcek, hojdacky, kopa vozitiek....

Ona skusena bola, robila v skolke, ale takto jej to vyhovuje, moze sa venovat vnucatam (uz ma tri odvtedy 😉 ) a privyrobi si, spolu s manzelovym platom jej to staci. Maxa planujem ked sa vratime do nemecka tiez dat k nej, idem do prace od septembra, to bude mat 2 roky 3 mesiace.

lilly07
24. nov 2011

@jajka0211 ja môžem tiež odporučiť opatrovateľku. Musela som ísť do práce keď mala Adelka sedem mesiacov a ver, že od pôrodu som to riešila, že čo budem robiť a nejednu noc som preplakala. Vyhliadla som si staršiu pani, je už na dôchodu, ale je veľmi aktívna, na svoj vek je veľmi mladistvá a moderná. Býva spolu so synom, nevestou a dvomi vnúčencami, vnučka chodí ešte do škôlky. Je veľmi zodpovedná, dáva na malú väčší pozor ako ja. Chodí ku nám domov, býva o dva domy ďalej ako my. Ja chodím do práce na šesť hodín a prvý mesiac som chodila len na štyri hodiny. Zvykli si na seba veľmi rýchlo a má ju ako svoju babku. Keďže my máme rodičou veľmi ďaleko tak som veľmi rada, že sme to vyriešili takto. Má takú náhradnú babku. A pani opatrovateľka ju tiež rozmaznáva. Som rada, že nie je v kolektívne hlavne kvôli chorobám, keďže doteraz sme zatiaľ tuším len raz laryngitívdu.
Jediné čo pozorujem na Adelka, že jej chýbajú detičky. Veľmi to vníma hlavne keď ideme niekam kde sú deti, ona je úplne ako zbláznená keď nejaké vidí. Ale ešte každopádne počkáme kým ju dáme do školky, alebo niekam do súkromnej škôlky, ešte chcem chvíľu vydržať. Držím palce pri výbere a určite spoľahlivá pani je k nezaplateniu.

lujza123
25. nov 2011

To sa da tazko povedat zalezi od dietatka a od toho aka opatrovatelka. Moja dcerka sla do jasli od dvoch rokov a vydrzala tam mesiac. Plakala tam od rana do vecera, zacala sa pocikavat..proste katastrofa. Pritom ona nebola ziadne ustrachane dieta, nebala sa cudzich ani nebola na mna nejak extra naviazana. Myslim ze to bolo tym vacsim kolektivom deti, ona je v pohode pokial ma okolo seba 2 - 3 deti ale akonahle je ich viac tak sa boji. No neviem uvidim mozno neskor zvladne skolku lepsie.

kathynka
26. nov 2011

@jajka0211 ja som opatrovatelka a osobne si myslim, ze pre dieta do 2 rokov je lepsia opatrovatelka ako jasle...tak malemu dietatu sa treba neustale venovat a to sa v kolektive tak malickych deticiek neda...a pravda je aj s nizsou, prip. ziadnou chorobnostou...je uz potom len na tebe, ci si vyberies starsiu pani, ktora bude akoby dalsou babkou pre tvoje dieta alebo mladsiu, ktora mu zas svojim sposobom nahradza teba...myslim, ze aj rozmaznavanie opatrovatelkou sa da obmedzit, ak jej dorazne povies, ze si to neprajes...ja som na decka, ktore mam zverene samozrejme mila a beru ma inak ako autoritu mamy, ale viem, co smu robit a co nie a castokrat musim na ne aj prisnejsie a nie iba tutuli-mutuli a vsetko im dovolit...a do kolektivu sa da ist aj s opatrovatelkou...ja s "mojimi" detmi mam absolvovane plavanie, cvicenie babyfit, zajdeme aj do materskeho centra, v lete sme na ihrisku, z konika som si nasla kamaratky-maminky a s nimi chodime spolu von alebo aj k nim, kde sa deti hraju, takze ziadna izolacia medzi 4 stenami urcite nehrozi...

mia258
26. nov 2011

@jajka0211 ja som mala opatrovateľku pre malú, ale po troch mesiacoch mi oznámila, že odchádza, lebo malá je vraj príliš živá 😠 😔
Teraz chodí do súkromných jasličiek, je v kolektíve medzi deťmi. Je ale v súkromných, sú len v maličkých kolektívoch, dieťa do škôlky choré nesmie, alebo je vyčlenené z kolektívu len s učiteľkou aby neochoreli aj iné deti. Som nadmieru spokojný, lebo viem, že tam má všetko čo potrebuje a som stále na telefóne, keby niečo 🙂

amouramour
26. nov 2011

@mia258 aj ja si myslim, ze sukromne jaslicky su fajn riesenie🙂 a hlavne ked mamina na opatrovatelku, ktora je asi tak 3x drahsia nema

mia258
27. nov 2011

@amouramour ja som práveže bola ochotná zaplatiť aj viac, len som mala podmienku aby sa venovala LEN mojej malej a nestrážila v tom čase iné deti. A aj tak si našla výhovorku... 😒
Ale nevadí, hlavne že je teraz moja malá spokojná a ja tiež 😉

kristinka.s
24. júl 2012

Ahoj, my sme zvolili jaslicky. Mne sa myslienka neznamej zeny, ktorej by som zverila svoje dieta nepozdavala. Ale je to naozaj individualne (totiz ja neverim ani svokre 🙂 ). Pri vybere jasli sme si urcili priority a plan a riadili sa podla toho. Tu je nas pribeh, mozno vam pomoze pri rozhodovani: http://www.zariadim.sk/blog/item?id=20

zuzulatko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rainbow0508
1. aug 2012

@jajka0211 Ja tiez nastupujem od septembra do prace a maly bude mat vtedy 8 mesiacov. Zvazovala som, ale tiez asi budem volit moznost opatrovatelka, lebo tak maly drobec potrebuje naruc celu iba pre seba...a to rozhodlo 😉

fatima1972
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
amadora
2. aug 2012

@jajka0211 myslím si veľké mínus jaslí sú choroby. ak máš prácu kde ti netrpia časté OČR tak opatrovateľka je lepšia. na druhej strane si tým dieťatko prejde skôr a v škôlke už to bude lepšie, bude samostatnejšie, bude mať radosť z kolektívu a podobne...

daniella_vivien
2. aug 2012

rozhodne opatrovatelka

111bublinka111
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sisaka
14. mar 2013

v takom veku rozhodne opatrovatelka

monika_tulipanik
24. mar 2013

minikolektív 5 detičiek = málo chorôb..dieťatko sa socializuje a učí, zároveň je o neho v takomto malom kolektíve dobre postarané, je pod kontrolou opatrovateľky 🙂

erika2014
15. mar 2015

CELODENNE OPATROVANIE DIEťAťA
Opatrím dieťa v BA a v okolí (Rovinka, Dun.Lužná, Most pri Bratislave, Alžbetin dvor, Miloslavov, Kvetoslavov, Malinovo,Tomášov atď.)Najlepšie dlhodobo. Skúsenosti s deťmi mám, robila som v škôlke a mám skúsenosti aj s opatrovaním detí v ich domácnosti. V prípade záujmu ma kontaktujte na 0948427110 alebo na nannytocare@gmail.com .Dakujem.