Štvornožkovanie

rory88
6. okt 2013

Ahojte, chcela by som sa opytat ohladom stvornozkovania. Moja 9 mesacna dera sa plazi a casto sa stavia na styri, hupe sa dopredu - dozadu, pusta jednu ruku potom druhu, ale nie a nie zacat stvornozkovat. Takto je to uz 2 mesiace. Najskor som si myslela, ze je nato este slaba a casom zosilnie ale stale sa to nezmenilo, dokonca uz sa snazi postavit tak ze sa po mne "vystvera". Doktorka mi kazala trosku ju postrcit dopredu aby zacala rucicky prekladat, lebo vraj stvornozkovanie je dolezite, avsak vobec to nepomaha. Mam to nechat tak a prinajhorsom lozit nebude? Alebo ako ju mam k tomu motivovat (uz som skusala aj lozenie cez prekazky - bez vysledku)? Vopred dakujem za vase rady a tipy. 🙂

zita19
6. okt 2013

Nasa Mima nestvornozkovala vobec. Aj so sedenim mala problemy. Rovno sa stvala na nohy. Dnes je z nej buduca mama a nechyba jej to. Ani nechybalo. 🙂

zlte_kuriatko
6. okt 2013

@rory88 nič si z toho nerob 🙂 naša tiež vôbec neštvornožkovala, iba sa plazila a neskôr sa stavala na nohy, chodila okolo gauča a ked spadla rovno na riť, vedela aj sedieť 😀 niektoré deti vôbec nechodia po štyroch.

carodejnica
6. okt 2013

@rory88 môj syn začal štvornožkovať pred týždňom, má skoro 14 mesiacov, 😅 , na kolienka sa začal dávať, keď mal 10 mesiacov, takže to trvalo 4 mesiace... (ale tak my sme taký špeci prípad, ja mám také pomalé deti) ... pokiaľ nebudeš vodiť za ručičky a motivovať predčasne na chôdzu, tak by štvornožkovať mala...

gretka2
6. okt 2013

...to, ze niektore deti nestvornozkovali a "tu su" neznamena, ze to nie je dolezite. Cvici sa tym hlavne mozog, dieta sa uci koordinovat lavu a pravu stranu telicka. Tvoja dcerka zrejme "nevie sko na to" 🙂 Skus pred nu ulozit nejaku hracku, alebo nieco zaujimave, cca 1 meter. Ja som pred dcerku dala zapnutu blikacku na bicykel, ked som uz videla, kam to speje, a ona sa pekne za nou pohla 🙂 Skus ju takto niecim motivovat. Hlavne deti motovovat k pohybu, nie im fyzicky pomahat. (chodaky, vodenie za rucky atd.)

lin123
6. okt 2013

@rory88 moj zacal stvornozkovat ked mal desat mesiacov,podla toho ako si opisala dcerku si myslim, ze zacne stvornozkovat uz coskoro 🙂 aj moj bol taky..snazila som sa ho motivovat tak, ze som stvornozkovala pri nom v ramci hry a tak,nech vidi ako sa to ma 🙂 prip som dala hracku pred neho trosku dalej nech si ide po nu, ale toto moc nezaberalo..chce to cas..nestresuj sa.

cerez
6. okt 2013

Buď ti začne čoskoro štvornožkovať alebo ti preskočí fázu a začne sa ťahať skôr na nôžky. Deti, ktoré preskočia niektorú fázu sa potom časom vracajú, keď už vedia chodiť.

rory88
autor
6. okt 2013

@gretka2 ja jej "fyzicky" nepomaham nemam choditko, neopierala som ju len aby sedela, neplanujem ju vodit za ruky, casto som ju davala na brusko aby sa zacala plazit a vtedy som to robila ako ty ukladala som pred nu vsetko mozne az sa za tym pohla. Ked teaz stoji na styroch a dam pred nu nieco nesmierne lakave tak si okamzite lahne a plazi sa za tym. Asi to uz nebudem riesit snad si to slecinka s tym stvornozkovanim rozmysli ved ma este len 9 mesiacov 🙂
V kazdom pripade dakujem vam za povzbudenie 🙂

gooobi
6. okt 2013

velmi dobre na motivaciu su zakazane veci, mobil, kable, okuliare alebo cokolvek co nesmie a veeelmi by to chcela. 😀

gretka2
6. okt 2013

@rory88 Neboj, ona na to pride ze "lava nozka-prava rucka" 🙂 a za par dni uz bude drat gatuse a ty ju uz nezastavis 😉

vvia
6. okt 2013

Nasa toto robila a zacala stvornozkovat 9,5 mesacna, v utorok ma 10mesiacov a uz stvornozkuje ako drah. stavat sa mi zacala este len minulu nedelu.

lucikan
6. okt 2013

@rory88 ona coskoro zacne stvornozkovat, myslim, ze sa nemusis bat, aj moj mladsi teraz 2 mesiace sa daval na 4, pohupoval a tiez som nechapala, preco sa teda uz nevyda na stvornozkovanie, pomedzi to sa zacal strasne skoro stavat a to pre neho bola ovela vacsia motivacia ist vsade kde sa da hore na dve, ale cca po tych dvoch mesiacoch co sa daval na 4, sa potom aj pustil stvornozkovat, uz len trpezlivost, skoro to pride 🙂

zita19
6. okt 2013
rory88
autor
6. okt 2013

Dakujem pekne za rady 🙂 a ten clanok o chybach asi ma nieco do seba lebo ani nasa mala nesedi iba klaci aj to sa kazdu chvilu musi opriet rukou lebo by si narazila cumacik

jumama
6. okt 2013

Ak by si velmi chcela pomahat babu... Ja uz sice mam trojrociacku, no tiez to vyzeralo,ze stvornozkovanie chce preskocit. Kamoska chodila s jej malou na cvidenia s babatkami a stadial mali taky cvik so zagulanou karimatkou (tak dovalceka, ako ked ju chces uskladnit...) Polozis dietatko cez tu karimatku tak, ze ju ma pod bruskom, rucky vpredu pred valcekom, nozky vzadu. Ty si klaknes vzadu za dietatko a striedavo dietatku pritlacas raz jedno raz druhe kolienko k zemi, tak ze ho za lytka drzis. Ono nemusi ruckami vpredu nazem dociahnut, skor iba lezka bruskom na tej karimatke. Nic viac, netlacis ho, aby sa pohlo dopredu alebo dozadu, nic take. Len aby si zacalo uvedomovat kolienka a ich striedanie na podlozke. Ono je mu ta karimatka oporou, trosku ho odlahcuje a ak by sa mu zachcelo hybat smerom vpred, tak ta karimatka sa trosku ootoci a pomoze mu. No treba davat pozor, aby sa nesmyklo dopredu🙂 Ja som vtedy s nasou zo tri dni takto cvicila a potom stvornozkovala do zblaznenia 🙂

andrea561
6. okt 2013

@rory88 aj u nas to tak bolo plazila sa, plazila, a ani neviem ako a zacala sa davat na styri, brusko vo vzduchu, skusala nedarilo sa, a nakoniec sa to podarilo a krasne zacala sama stvornozkovat. zachvilku to urcite pride a nepozeraj na vek 🙂 kazde dietatko je ine 🙂

carodejnica
6. okt 2013

@rory88 veľmi dobrá vec na nácvik stvornozkovania je preliezačky cez rôzne prekážky, napríklad cez vystrete nohy, podľa mňa toto stačí, a netreba to preháňať s cvičením, nechaj ju na svoje tempo, ako pisem syn ma 14 mesiacov a len teraz prešiel z plazenia na stvornozkovanie. 🙂

aninocka4
6. okt 2013

@rory88 ahoj,nas sa tiez dlho plazil a hupal na styroch,ale ani za svet sa pohnut...potom sa zacal stavat a myslela som,ze stvornozkovat nebude...ale boli sme na navsteve,kde mali koberec(doma mame iba plavajucu podlahu) a hned zacal stvornozkovat a odvtedy mu to ide vsade 🙂 a sam si sadol napriklad prvykrat iba vcera a to mi uz veselo pochoduje popri nabytku 😀

red_rose
6. okt 2013

štvornožkovanie je veľmi veľmi dôležité, má dôležitú funkciu a to stimuluje brušné svalstvo a pomáha pri správnom držaní tela a hlavne dýchaní. Deti, ktoré neštvornožkovali mávajú často v neskoršom veku problémy s dýchaním, a môžu byť aj nesprávne diagnostikované, napr. zlé výsledky v spirometrii, ....preto je veľmi dôležité aby dieťa chodilo po štyroch. My chodíme od prvého mesiaca na rehabilitácie práve kvôli tomu, aby dcérka štvornožkovala čo najdlhšie, nakoľko u syna to bolo tak, že štvornožkovanie preskočil a teraz má vyššie spomínané problémy a z týchto dôvodov....

red_rose
6. okt 2013

Cvičenia na fit lopte, koberec s krátkym vlasom, pretože na plávajúcej sa to nenaučí, šmýka sa...a to húpanie, to je signal že to čoskoro začne....no a Vojtova metóda veeeeľmi účinná...tá nás pekne dostala na nožičky a k správnemu držaniu tela 🙂

abbey1
6. okt 2013

Motivovať môžeš, skús, čo sa dá, ale možno si nepomôžeš. My sme neštvornožkovali ani s jedným dieťaťom, ak sa samé postaví a začne chodiť, čo ho šupneš späť na kolienka? teórií budeš počuť mnoho, ale prax je iná a rovnako sa každé dieťa inak vyvíja.

evka555
7. okt 2013

@rory88 ja som s mojou každý deň odkedy sa vedela plaziť trénovala a to takým spôsobom, citujem z netu:
Lezenie v závese
zložíme plienku tak, aby nám vznikol širší pás, ktorý dieťaťu dáme okolo hrudníka a oba konce chytíme pri jeho chrbte. Dieťa položíme na brušku a pomocou pásu nadvidneme jeho hrudník asi o 10 – 15 cm – tým mu uľahčíme pritiahnutie nožičiek pod bruško. Dieťa sa dá na všetky štyri, začne sa odrážať rukami a nohami a posúvať sa dopredu ku hračke, ktorú pre neho postavíme.
A ešte som ju dávala plaziť dole žehliacou doskou nie samozrejme pod velkým uhlom, tuším 45 a do týždňa poctivého trénovania to vedela, no ale samozrejme motivovať motivovať motivovať nejakou hračkou. 🙂

bambulka026
8. okt 2013

Netrap sa, mne syn nestvornozkoval, isiel rovno na nohy, dcera zacala takmet 10mesacna, a az teraz som pochopila ze menej starosti som mala so synom, dcera je ako sip, doplazi a vystverha sa vsade 🙂

kitty88
8. okt 2013

@rory88 moja zacala stvornozkovat, ked mala 9,5 mesiaca, ale najskor vedela stat 😀

lusip
9. okt 2013

My sme sa zacali plazit v 6 mesiacoch,...a a dlho dlho nic,..ani nohy nevedel zohnut v kolenach,..takze ziadne na 4, ziadne klacanie a podobne,...ked mal cca 8,..zacal chodit za dve ruky - samozrejme malicko,...ked mal 9,...sam sa staval, klacal,...a teraz ked ma 10 - zacal stvornozkovat a chodit par krokov sam,...resp. vyborne uz za jednu ruku. Je to velmi individualen,..takze neboj, neplas sa,..ono to pride

vincurka
11. mar 2017

Ahojte ,mna tiez pediatricka furt upozornuje aby stvornoskoval , ale ked dieta nechce ,tak nechce ma 11 mesiacov uz sam stoji aj dlksiu dobu koleckuje okolo parku aj v postielke ale ako nahle na brucho to je katastrofa od nervov sa posuva rukami do zadu potom sa prevrati na chrbat ,sadne a dvyhne sa pokial sa ma za co chitit 😮 tiez som zufala

fimane
16. mar 2017

@rory88 necitala som vsetky prispevky...len si myslím, že ste na dobrej ceste, este vydrž, myslím si, že to príde. Okrem iného...je to aj prevencia porúch učenia v neskoršom veku, lebo sa správne prepoja hemisféry a správne sa vyvíja mozog. Držím palce!

lia23
16. mar 2017

u nas to bolo tak ze najprv sa plazil, potom sa zacal stavat, behat popri nabytku a az potom zacal stvornozkovat a sadat si ..🙂 vsetko ma svoj cas 🙂

aleskandra
9. jan 2019

Baby, náš drobec má 10mesiacov a zatiaľ žiadny náznak štvornožkovania. Máme na zemi hraciu penovú podložku, na tej sa točí z jednej strany na druhú, otáča sa z bruška na chrbát a opačne...len na 4 sa nám nechce :( priateľ chce navštíviť ortopéda, či je s ním všetko ok...napr. akonáhle sa dá na chrbát, začne akokeby cvičiť vo vzduchu nožičkami , strašne pri tom dychčí a za pár minút je mokrý ako myš a to by vydržal robiť vkuse. Stretli ste sa s niečím podobným?

kikuska111
2. okt 2020

Moje 3 deti vobec neštvornožkovali ..
Chosili vsetky po 2 roku .
Syncek samko mal presne 2 roky ked zacal chodit dcerka 1 a pol .. rozpravat syn zacal prve slovo povedal po roku dcerka ako 7 mesacna je to individualne .
Chodili sme kade tade mali spomaleny vyvin a vsetko .. motoricky zaostalejsi .. tretie syncek bude mat 5 meaiacou a absolutne ho nic nezaujima ...ani na brusko ani nic ... ale pride do toho