Štvormesačné dieťa mi chudne

linj
30. júl 2016

Mám 4-mesačného syna a od začiatku bojujeme s kojením (v pôrodnici bolo mlieka dosť, ale neskôr začalo ubúdať). Synček váži 6 kg, za čo mi lekárka občas nadáva, ale doteraz aspoň priberal (hoci len pol kila mesačne). Posledný týždeň však nie že nepribral, ale schudol asi 50 g! Jeduje sa na prsníku, vždy sa trochu napije a potom už je zle. Aj celý deň je nervóznejší, často sa v noci budí. Jeduje sa však niekedy aj keď sa mu spustí mlieko, hoci len na pár sekúnd. Odsávačkou neodsajem nič, ručne trochu ide, ale málo. Čo mám robiť, mám mu dať umelé?
Nechcem, aby hladoval. Potraviny na kojenie, homeopatiká, senovku a pod. som už skúšala, ale nič nezaberá. ☹
Som z toho veľmi nešťastná, nechcem tak skoro prestať kojiť. Bojujem o to už dlho.

moni244
30. júl 2016

@linj ked ti dieta chudne a nic nezabera, tak daj umele, dokedy ho chces nechat hladovat? Dojcila si aspon 4 mesiace, aj to je uspech

lilke
30. júl 2016

porad sa s laktacnou poradkynou.

charity
30. júl 2016

@linj Takze ho trapis hladom, aby si neprestala dojcit?? Nakrm ho!!

sjuzan77
31. júl 2016

Dam ti radu - nevolaj laktacnu. Som zastanca dojcenia, ale laktacna ti pri takychto problemoch poradi to, co na vsetky problemy - nosenie, senovka a najma - stale prikladat, cim vsak docielis akurat tak znicene a bolave bradavky a ty budes balansovat medzi nervozitou a sialenstvom z unavy, nestihania sa ani najest a sadnut si, tym padom nebudes mat mlieko, ono sa tvori totiz najma pri odpocinku a nie sustavnym prikladanim. Mala som toto s prvou dcerkou, po slepom pocuvani laktacnej skoncila ako neprospievajuce dieta, porodnu hmotnost nabrala, az ked som zacala pocuvat pediatricku - v 2,5 mesiacoch. To, co popisujes u synceka, sme mali stale. Zacala som prevazovat pred a po dojceni, tym som zistila, ze mi vypila vzdy cca 10-20 ml, hoci laktacna tvrdila, ze saje. Pediatricka krvnym rozborom navyse zistila chudokrvnost, aj preto nevladala a zaspavala. Cele dojcenie bol velky boj, neustale odstriekavanie, dokrmovanie po cievke, ratanie kazdeho gramu. Az ked som povolila a zacala dokrmovat umelym mliekom, mala zacala priberat, prestala plakat a bola spokojne babo. Kedze nebola konecne hladna, nepytala pit kazdu hodinku, nabehla na rezim a ja som mala konecne cas aj na normalne fungovanie.nakoniec cele dokrmovanie trvalo cca 2 mesiace, potom uz natolko zosilnela, ze zacala sa vylucne dojcit, podarilo sa nam potiahnut az do roka. Preto ti radim - zacni pocuvat pediatricku, neboj sa dokrmit, dieta totiz jest musi. nie vzdy je dojcenie take krasne a jednoduche, ako sa popisuje a pri problemoch sa z mamicky stava doslova "mliecna otrokyna", ved predsa dojcenie je prirodzene a musi to zvladnut aj ona. Ale - nemusi... sama som si tym presla, drzim palce.

priora
31. júl 2016

Ja som prisla o mlieko zo dna na den zrazu som vytiahla len 20 ml co predtym aj 80ml a to s jedneho nebolo ani 5.,, mala mi v noci prespi a ja v noci odsavam tu noc som sa mezobudila.,, kojit som chcela nakolko prveho som nekojila amala sa vedela prisat.,, cez mesiac som dokrmovala cievkou a potom menej a menej.,, a este vecer ju sem tam dokrmim.,, tiez benedikt a senivku a ricinus som pouzivala.,, davas 3x3 denne?

jajka257
31. júl 2016

@linj nic v zlom, ale prosim ta, netrap to dieta a daj sa mu najest. Daj mu UM, ved by mal priberat a nie chudnut. A tymto pristupom nicis aj jeho aj seba. Dojcenie je fajn, ak to ide, ale v tvojom pripade to nejde.

candii
31. júl 2016

Chudacik ved musi byt hladny! ... ja by som kaslala na cele kojenie a dale by UM. A bol by spokojny aj on aj ty. Netrapte sa uz.. nech sa riadne napapa

hettinka
31. júl 2016

nakojiť + dokrmiť s UM ... ja som takto vydržala ešte asi mesiac a potom bol s kojením amen

katkakovac
31. júl 2016

Vaha je v poriadku, horsie je, ze chudne. Syncek mal v 4 mesiacoch 4,5 kg a nikto mi nenadaval. V prvom rade vyhod vsetky tie bylinky a ukludni sa. Zacni pit vela vody, prikladat a ak sa jeduje, vyskusaj zopar inych poloh na kojenie. Ja niekedy kojim postojacky. Malu akoby tlacilo brusko. Potom sa ulkudni a ja si s nou sadnem. A kup si umele mlieko a daj mu najest, ak mas pocit, ze to nejde. Je zbytocne stresovat seba aj dieta. Ja som zastancom kojenia, aj sme sa z krpatou uz obcas potrapili, lebo sa jedovala, ale zatial som vzdy nasla riesenie. Ak by to islo do extremov, tak by som kupila mlieko a dala jej najest. Ale skusala by som aj nadalej kojenie. Hlavne pokoj, klud, to sa upravi😉

jamika27
31. júl 2016

@linj riadne nakŕmiť UM a nech sa aj všetci postavia na hlavu! Nech sa už všetky ženy prestanú riadiť tým čo sa má, ale tým ako to cítia! Myslím, že si spravila už max ... pre kojenie. A nehovoriac keď budeš keď nakŕmiš riadne umelým budete spokojnejší a možno doriešiš aj kojenie. Lebo je to dosť aj vhlave ...

PS: ešte rada, ak máš mlieko odsávačkou musí ísť. Kúp si riadnu elektrickú. Mne sa neprisal, ale som odsávala - najprv nešlo, ale po 10 minútach elektrického satia sa to rozbehlo a išlo, odvtedy som odsvala. Len to tiež strašne dlho trvalo až som mala z toho depky

danii2
31. júl 2016

Tak ako pisu baby, daj mu umele mliecko,aby nebol hladny.Ale neprestan s kojenim popri tom.Ak neprestanes ono sa to upravi (okolo 3-4mesiaca byva taka kriza,len netreba prestat).Ale v rozumnej miere,nie prikladat kazdych 5 minut.Moja ma teraz 4 mesiace papa cca kazde 3 hodiny.Kazde druhe papanie sa mi mlieko nazbiera v takej miere,ze nie je hladna a vydrzi do dalsieho jedenia.Samozrejme pracujeme na tom,aby to bolo castejsie,ale nenecham ju hladovat.A este som si vsimla,ze viac mlieka mam,ked tesne pred kojenim a aj pocas kojenia vypijem 2 pohare vody.
Drzim prsty, hlavne klud a uzivaj si babatko.Jeho usmev ti povie,ze je spravne,ze je spokojne napapane 🙂

mima283
31. júl 2016

To myslis vazne? A tebe nevadi ze tvoje dieta sa cely zivot poriadne nenajedlo?? Nehnevaj sa na mna, ale mna vie toto kojenie za kazdu cenu a len len len kojenie tak neskutocne nasrat. Vsak sama pises ze ani odstriekat ti poriadne nejde vsak to dieta nema co jest ale ty nechces tak skoro prestat kojit....ako nehnevaj sa na mna ale to ti pride normalne nechat ho hladovat a chudnut len aby si si mohla potom tlieskat ze si kojila hej? Ty uz tu hlavne nelamentuj co chces ty a co nrchces, ale daj mu um ono chce jest

pribinak
31. júl 2016

Materstvo nestoji a nepadá na dojčení dietata! Neboj, budes jeho mama aj ked mu das fľašu s UM

Tak ako radia baby, najskor nadojči a potom ho dokrm UM. Je dôležité, aby nehlasoval, moze sa dehydrovat a mozu mu chýbať živiny

janickacrazy
31. júl 2016

@linj pozri sa, ja som bojovala s dojčením od začiatku, mala som mlieka veľmi málo už v porodnici, tiež som bola z toho smutná, veľmi som chcela dojčiť, nuž snažila som sa 4 mesiace, ale popri dojčení som bola nútená aj dokrmovať, lebo fakt to inak nešlo, v dojčení možeš stále pokračovať aj popri UM, ja som tak vydržala 4 mesiace a som rada, že aspon toľko sa podarilo, si zober, že niektoré deti sú na UM od začiatku

mima283
31. júl 2016

A dalsia vec je, ze pokial je dietatko hladne a tebe nejde mliecko tak ti veru na tom prsniku nebude chciet byt. Nemusis mu davat hned flasu skus dokrmovat pomocou cievky na prsniku umelym mliekom. Tym ze bude to babo sat ti bude stimulovat tvorbu mlieka, napapa sa a nemas tam riziko ze ti zacne odmietat prsnik

altair
31. júl 2016

Ja som mala ten istý problém, v štyroch mesiacoch sa zrazu začala jedovat, nechcela sa prisavat, poriadne nepila. Dormovala som cievkou a keď nefungovala už ani cievka, tak striekackou. Kojila som, kým spala a hlavne v noci. Cez deň, keď sa neprisala, som odsavala. Aj keď som odsala malo, odsavala som,aby som udrzala mlieko. Skusala som kŕmiť flasou, ale nechcela tahat ani z flase. Tak striekacka. V noci kojenie ako tak fungovalo. Az sa jedného dna sa nechcela prisat ani v noci. Vtedy som jej vyhodila všetky cumliky a prestala som ju dávať spat do postieľky. Začala spavat s nami v posteli. A zrazu zázrak. Do tyzdna sa začala kojit krásne a kojime doteraz. Ma 15 mesiacov. Takže rada, ak ma cumlik, vyhodiť cumlik, na noc ju nechať pri sebe a kým sa znova nerozbehne kojenie, dokrmovat.

linj
autor
31. júl 2016

@mima283 Nehnevaj sa, ale kde si prisla na to, ze sa dieta cely zivot nenajedlo? Pisem, ze posledny tyzden mame problem. Dovtedy priberal 30 g denne, to snad staci. A bol aj spokojny.

mima283
31. júl 2016

@linj ked niekto napise, ze od zaciatku bojuje s kojenim, v porodnici bolo mlieka dost, no potom zaclo mlieka ubudat tak mi to tak pride...podstatne ale je, ze ti chudne, bohuzial ma malo, nic zi nezabera, tak mu daj hlavne najest

linj
autor
31. júl 2016

@altair Napadlo mi, ci aj cumlik nie je problem. Odkedy ho ma, tak sa zvykne jedovat, inak bolo kojenie v pohode, tahal ako o dusu az vzdy roztahal.

lauricka
31. júl 2016

@linj laktacnu si zavolajte, dobru, ak viete zohnat referencie. V BA napr. Silvia Galatova. Ja by som toto urcite skusila, aj ked by som zaroven riesila mozne problemy aj s pediatrom, ako tu niektore pisu. Ale ak chcete dojcit, tak asi treba skusit, co sa da a ak to nepojde, az potom to teda riesit inak. Predsa dokrmovat UM sa da aj teraz bez toho, ze by ste uplne prestali dojcit, po cievke alebo lyzickou, laktacna vam to ukaze. Cievku mozete mat aj na prsniku, alebo tzv. suplementor. Okolo tretieho mesiaca sa mohol pridat aj dojcensky strajk. Myslim ze stoji za to skusit aspon to, co sa da. Ked sa mi zdalo, ze mala ma malo, dala som jej vecer trochu UM po cievke po prste alebo lyzickou. To boli take zaciatky, preslo to, pohoda. Ano, su pripady zien, co naozaj vraj nemaju mlieko a tak. Ale tak nejak mam pocit, ze to mozno nie je vas pripad. Drzim palce.

linj
autor
31. júl 2016

@lauricka Dakujem, skusim laktacnu, mozno to je len nieco docasne a da sa to riesit. Babo by som urcite nevyhladovala, keby vela plakal, tak mu hned idem kupit UM. Dnes bol ale napriklad spokojnejsi a vaha ukazala plus 70 g od vcera. ???

dominikav123
31. júl 2016

@linj nevaz ho každý den. Zbytočne sa stresujes a tak ti klesá tvorba mlieka. A fakt skús ten cumel dať preč. Naša si tiež vďaka babkam naňho zvykla a fakt menej pila. Pred dvomi týždňami ho zrazu vypľula, uz ho nechce a ja viac kojim a je aj viac mlieka. A ja si napr tiež neodsajem skoro nic, ale mala je len kojená a v 3 mesiacoch váži 6,5 kila. Hlavne kľud.

linj
autor
31. júl 2016

@dominikav123 Ja by som ten cumel rada zrusila, ale neviem, ako by som riesila napriklad cestu v aute. Maly strasne place cely cas, iba duda ho utisi. 😏

luba41
31. júl 2016

@linj http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy...
http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmie...
zvládneš odstrániť štrajk aj sama, ak nie zavolaj laktačnú..bez odstránenia cumlíka moc s dojčením neporiešiš-velmi často býva zdrojom problemov v dojčení..
cestovanie obmedziť na nevyhnutnú dobu, cestovať ked bábo zaspí, príp ak plače počas jazdy-zastaviť a urobiť pauzu, ponúknuť prsník a zase pokračovať..
hlavne sa neuchylovať k ešte k používaniu flaše, nosiť počas dna, spoločne spať a často dojčiť v spánku a polospánku..skontroluj či sa dieťa správne prisáva / aj uzdičky v puse bývajú problem/

dominikav123
31. júl 2016

@linj to ma mrzí. Ale mozno aspoň skúsiť, ci sa neutíši aj bez neho. Mozno nejakú hračku dať?

lyzzy
31. júl 2016

Presne.ako píšu žienky....um a vybavené.Vieš koľko toho zje,čo zje.Tebe sa bude ľahšie dýchať a dieťa bude spokojne.Ani sekundu nerozmyslaj.ďalej

ivanusko
31. júl 2016

@linj ahoj ano davaj um pre dobro synceka ak mu prsnik nestaci urcite davaj ja som tiez mala mliecko,,,ale nevedel sa prisat tak som ho nechcela trapit a davam mu UM odvtedy je spokojny "klop klop" krasne pribera krasne spinka v noci sa budi len raz a to od 21:00 do 4:30,,5:00... ☺☺

petronela1985
31. júl 2016

@linj Týmto problémom si, žiaľ, prešlo mnoho maminiek. Ani mňa to neobišlo. Dcérka mala tri mesiace, dostala som silnú mastitídu, antibiotiká a to bol začiatok konca dojčenia. Mlieko som začala strácať, dcérka sa odťahovala. Zavolala som si laktačnú poradkyňu s výbornými referenciami. Tá mi povedala, že mám mlieka dosť, techniku v poriadku, dcérku som často prikladala, nosila. Dcérka mi schudla za týždeň 100 g, tak som začala stresovať prečo. Veď mlieka mám podľa odborníčky dosť...
Na odporúčanie pediatričky som začala prikrmovať. No to sa ani prikrmovaním nedalo nazvať. Moje dieťa bolo hladné, vypila 90 ml UM ihneď.
Volala som laktačnej, čo mám robiť. Začala som brať postupne všetky tie zázračné bylinky, čo mi mali pomôcť. V tom čase som bola u gynekológa a toho som veru pobavila. Pýtal sa ma, či si naozaj myslím, že mi tie zázraky pomôžu...
Do dcérkinho piateho mesiaca som odsávala koľko sa dalo. V tom prišiel zlom. Videla som v meste dve ženy s bábätkami. Zobudili sa, maminky im dali fľašky a boli spokojné. Aj bábätká, aj maminky. A vtedy som si definitívne priznala moju porážku s dojčením. Prvým príkrmom som dojčenie ukončila.
Netráp sa tým, ak stratíš mlieko. Tvoje dieťa potrebuje spokojnú maminku, až potom bude spokojné ono. Držím palčeky.

lavinis
31. júl 2016

dokrm UM, ja som tiez musela a cuduj sa svete, ma rok a stale kojim....ked zacalpapat prikrmy, UM potreboval menej a zas som sa pekne rozkojila🙂

katrin21
31. júl 2016

tiez som vyskusala vsetko, laktacna mi vobec nepomohla nejako extra, musela som zacat dokrmovať a nakoniec aj prestat kojit uplne / my sme odstriekavali len / . nie je to tragedia, proste stava sa.... Nestoji to za to, aby si mala nepokojne dieta, ktore place od hladu... radsej dokrm, ked mu nestaci.
Moja netahala,max. 10 vytiahla a potom len dudlovala, proste sat sa mi ju nepodarilo dobre naucit, kedze bola 2t v inkubatore a mesiac celkovo a jiske ako predcasniatko... tak som odstriekavala.. po 2 mes. mliecko ubudalo, 2,5 mes mala len moje, potom uz aj UM ... ale aspon krasne prospievala a neplakala od hladu.... ROb ako uznas za vhodne, je to tvoje dieta, ty si ho poznas, laktacne len omielaju naucene rady a niektore su uplne od veci.. MNe nepomohla ani senovka, benedikt, ani homeo, ani vinea, ktoru som pila na litre, akurat som dobre z nej pribrala....
a ako bonus malo z UM tak nebolievalo brusko , ako z MM. Tiez som chcela dlhsie kojit, osud to zariadil takto, ale nema vyznam sa trapit
drzim palce, nech ste obaja spokojní, ty aj babatko 🙂