Skoro 2,5 ročné dieťa ešte nerozpráva

milli3377
16. apr 2013

Ahojte!
Chcela by som poradit ohladom dcerky. Ma 2r a 5m. a vyse pol roka sa zaujima o abecedu. Tak sme jej kreslili a ucili ju pismenka a ona ich cita. Ideme vonku zastavi sa pri vyklade a cita pismenka. Vie takmer celu abecedu. Ale zatial nerozprava. Hovori len mama, tata; baba, ano, nie, dodo, psi - psik, dodo - maco.... A nedavno ju moja mamka naucila prvu vetu, ze: Dido ma ato.- Dedo ma auto. :D
Rozvijat dalej tu abecedu a zacat ju ucit citat? Hraje sa aj s babikami, velmi s knizkami od roka a sama za mnou pride s tabulou nech jej pisem pismenka, najnovsie aj diktuje ktore jej mam pisat. :D

anjelicek26
16. apr 2013

@milli3377 - ona necita, ale naucila sa par znakov - obrazkov- co su pre nas pismenka... prosim nemyl si to. Citanie je spajanie a chapanie vyznamu slov, iny level. To, ze ju to zaujima je fajn, ale skutocne teraz treba rozvijat hlavne drobnu motoriku a verbalny prejav, na toto ostatne mate casu... ona sa bude zaujimat o vsetko, s cim sa jej budes s dostatocnym zaujmom venovat.

milli3377
autor
16. apr 2013

@anjelicek26 ZLe som sa vyjadrila...opakuje zvukovo to co vidi ale niekedy to precita rychlejsie napriklad mama a vyzera to akoby to precitala...ale o to mi nejde, viem ze to robi preto lebo tak sme jej to ukazali, ze nerozumie preco...ale vacsina deti v jej veku sa hraje a abecedu riesia v pripravke...

anjelicek26
16. apr 2013

@milli3377 - väcsinu rodicov v tomto veku totiz abecedu ucit ani nenapadne, pritom deti by to zvladli odpapagajovat... otoc to opacne a skus iny uhol pohladu 🙂 Preco ju ucis nieco, co sa skutocne bude ucit v tej pripravke - a bude sa tam nudit - a neucis ju nieco, co bude potrebovat onedlho v skolke - napriklad popisovat zvieratka v knizke, veci v miestnosti ci zakladne farby 🙂

Kazdopadne, v reci este nejako vyrazne nezaostava za rovesnikmi, urcite sa rozbehne... ale zacala by som skusat ucit sa s nou pesnicky, basnicky, tie veci cvicia jej pamät a tiez si rozsiruju slovnu zasobu. Ver mi, ze vas to bude tiez bavit ;)

irriss
16. apr 2013

@anjelicek26
ale
@milli3377 netvrdi, ze se ji nevenuje jinak..Verim tomu, ze si s ni povida, hraje, uci veci, ktere jsou v souvislosti s jejim vekem...
JEN tvrdi, ze malou zaujala abeceda...a ZDA rozvijet jeji zajem o pismenka... 😉
Ja bych ji v tom podporila...moje sestrenice zacala plynule cist ve 4ech letech a neznamena to, ze by prisla o neco jineho..cteni bylo naco,co vzniklo nahodou a navic..jeji detstvi a zaliby neutrpely..jen byla bohatsi..pokud ma dite zajem a netlaci se ..PROC ji nepodporit??

anjelicek26
16. apr 2013

@irriss - len si preskocila jej primarny problem - jej dieta nerozprava - to je asi to, co ju trapi najviac... to ALE, ze mimo toho pozna pismenka je bokovka a s recou ma pramalo spolocneho... Ja nehovorim, ze ma s nou okamzite prestat citat, ale ma skusit viacere formy rozvoju reci... lebo to bude potrebovat uz coskoro pri nastupe do skolky... aby sa dohovorila s detmi... tam s pismenkami velke halo neurobi.. .

irriss
16. apr 2013

@anjelicek26 moje deti take zacaly mluvit pozde...a urcite to nebylo tim, ze bych s nima neco zanedbala..Dite slovni zasobu ma, kdyz rozumi, neni treba spechat..zacne mluvit "pres noc"..Dulezite je, NETLACIT a ZAJEM podporit..
Neexistuje NIC, co by bylo nutne a ted hned..ani rec a ani nocnik..KLID je dulezity..a nechat tomu volny proces.. 😎

anjelicek26
16. apr 2013

@irriss - ved ja s tebou suhlasim. Ale ked maminka zalozi temu, ze jej dieta nerozprava, tak to uz pocituje sama ako nejaky ten deficit. Ked tento deficit vyrovna alebo sa bude nudit na vsetkych urovniach, ma zmysel zacat aj s niecim "pokrokovejsim" ako je citanie... ja deti nadpriemerne inteligentne poznam (moje k nim nepatria nastastie), ktore predbiehaju vo vsetkom a treba ich zamestnavatt nad priemer...aj napriklad tym citanim v skorsom veku...ale tu zatial ide o zakladnu socialnu schopnost - komunikovat. A ta by mala mat prednost. Lebo tuto schopnost potrebuje denne - ci uz na ihrisku, ci uz z rodicmi, ci neskor v tej skolke...

Plus teda tvoje deti zacali hovorit neskoro urcite aj kvoli dvojjazycnosti... moja tiez az v 2,5 roku a len par slov...

irriss
16. apr 2013

@anjelicek26
Myslim si, ze v reci neni ukryto "dorozumivani se"...Kazdy mame svuj cas a zpusob dorozumivani se......ja jsem ZA nechat volny prubeh...prostor a ZALIBY uprednostnit..
Maminka a autorka temy se nerozepsala, PROC nemluvi..je mozne, ze k tomu ma sve duvody... 😉Podle meho chtela vyjadreni ZDA UCIT CIST ci NE..v tomto veku.. 😉

Pokud je cteni momentalnim MOSTEM mezi maminkou a ditetem, je mozne, ze prave tento most umozni rozhybat jazycek ..vzdyt pri cteni budou ukazovat obrazky, tudiz se spoji s vnimanim pojmu..urcite nebudou cist Babicku od Bozeny Nemcove..
ale s obrazkama spoji kapacitu a zalibu ve cteni.. 🙂 stavba slovni, citelna a stavba popisu obrazku

milli3377
autor
16. apr 2013

@anjelicek26 Zijeme v zahranici a hovori sa tu samozrejme cudzim jazykom. Tak sa na nu snazim po slovensky i s tym druhym obcas. Mozno preto nam to tak trva. Doskolky nastupi ani nie ako 3 rocna o 5 mesiacov. Ale tu je iny system nebude hned chodit na cely den...

anjelicek26
16. apr 2013

@milli3377 - my sme s tou komunikaciou u malej mali potom problemy, do skolky sla az ako 3 roky 3 mesacna kvoli tomu, ze nezapadla, zacala byt agresivna, lebo nevedela komunikovat (konflikty riesila bitkou o hracky), nehovorim, ze to bude tak aj u vas, ale radsej dat dietatu co najjednoduchsi start, uz to odlucenie od maminy je tazke, nie este fakt, ze ti nikto nerozumie... my sme museli zvolit opatrovatelku na tu dobu, kym to dobehla - teda medzi 2,5 rokom - 3 roky 3 mesiace... a venovali sa jej tam a aj doma maximalne, co sa tyka reci, ostatne veci sli do uzadia...

irriss
16. apr 2013

@milli3377
@anjelicek26
agresivita neni znakem neschopnosti se dorozumet...ale netrpelivosti dospelych.. 😉
Miminka take nemluvi a nejsou agresivni a pritom pozname , co po nas chteji..
...kdyz ne hned, tak po chvilce ano... 😉

Moje deti mely "zamcene 3 jazyky" uvnitr..a nakonec se rozmluvily "pres noc"..slovni zasoba se uklada uvnitr..slovni zasoba neni denni kapacita slov, kterou dite pouziva...ale kterou strada uvnitr...aspon tak mi to vysvetlila zdejsi lekarka..

lvka
16. apr 2013

@milli3377 ja mam o mesiac mladsieho syna... pozna celkom vela slov, zlozi vetu "mama pod, tato daj" atd, ale nehovori vety... pred 2ma mesiacmi nas pediatricka poslala kvoli tomu ze nesklada vety k neurologicke... bola som z toho velmi prekvapena a doteraz som tam nebola... na velke tlacenie som ale zasla k logopedicke... neviem ci sme mali iba stastie, ale ta nam povedala ze do troch rokov ma dieta cas, napr jej vlastna dcera zacala takmer zo dna na den ked mala presne 2,5 roka....
mame kamaratku, ktora je od nasho alana starsia o mesiac - takze vo veku tvojej dcerky... pismenka rozoznava uplne aktivne "najdi 'A" akooooo... Alanko" a ona ho najde.. myslim si ze je to naozaj skor z dovodu lebo vizualne abecedu pozna (takto vie prejst naozaj celu abecedu) - maju totiz tie gumene podlozky s pismenkami takze to v izbicke ma cely cas na ociach....
neviem ci by som primarne riesila ci ju v tom podporovat alebo nie... keby za mnou prisla ze sa chce hrat, mozno by som sa s nou na "pismenka" hrala, ale premyslela som si ako to "ozivit" a podporit rec.. mozno ten sposob "ano to je A, ako AUTO" nie je uplne na zahodenie.... ale to je len napad

anjelicek26
16. apr 2013

@irriss - hovorime tu o 2,5 rocnych detoch a nie miminkach... co ma s netrpezlivostou dospelych, ked dve deti tahajuce sa o hracku - jedno to druhe v tom momente pohryzie do ruky. Ked pri lezeni na preliezku aby bola prva to druhe dieta sotila miesto toho, aby ho poprosila uvolnit miesto... nevedala ako to tomu dietatu ma inak povedat, aby uspela... ja tomu hovorim deficity v komunikacii, hovorila tomu tak aj detska lekarka, hovorila tomu tak aj ucitelka v skolke, videla som to aj ja a riesili sme to do aleluja... Akonahle sa rozkecala, taketo incidenty utali vlastne zo dna na den, bola ako vymenena.

Ale toto je mimo temu, len zakladatelke radim, poriesit to rozpravanie, ak ma moznost, podporit ju, ako sa len da, pokial sa chysta do kolektivu, kde ona prijde aj ako cudzojazycne dieta, nebude to lahke. Lebo aj to malo, co pozna, je v inej reci a to je na depku - aspon tu pociatocnu - pre take drobce.

irriss
16. apr 2013

@anjelicek26
Nerozumim!!!!!!!!!!!..to, ze dite pohryze ruku druhemu diteti jen proto,, protoze nedostalo hracku.???... To je povoleno,omluveno kdyz neumi mluvit?
To, ze nekoho schodi , protoze ji predbehnul?? Opet je omluveno, protoze neumi mluvit???

To je chovani nevychovaneho ditete..ne nemluviciho .....k "dobremu chovani" k tomu netreba slov.... 🤐

Komunikace neni jen slovni...!!! Toto neni agrese z nedostatku slov, ale agrese z necitlivosti....z netrpelivosti...

Dam Ti priklad, proc to nelze omlouvat icidentem v komunikaci, ale je treba hledat duvod ve vychove:
Kdyz se setkaji v detskem parku male deti pri dovolene v cizine, ktere si nerozumi, protoze neznaji svou rec,... to se zacnou kousat a schazovat??

ps.. miminka - batolata..jsem pouzila jako priklad "nemluvnat"..nemluvi a take jim rozumime..t.j..neni duvod agrese ani z jedne strany

anjelicek26
16. apr 2013

@irriss - praveze to neni "omluveno". To spravanie nebolo tolerovatelne ani akceptovatelne. Mimo slovenj prednasky, okamziteho opustenia ihriska ci herne, kde sme boli sme spravili zasadny krok - zobrali ju do skolky a dali k opatrovatelke, kde bola 1 k 1 opatrovanie, aby neublizovala inym detom. Spravili sme vsetko preto, aby sa to neopakovalo a ziadne ine dieta uz netrpelo, kym ona doplnila svoje verbalne schopnosti a zmenila spravanie. A aj napriek tomu, ze nas tento sposob opatrovania dietata stal dvojnasobok penazi.

Tomu ja hovorim byt ako rodic dosledny. Viem, preco takto reagovala - ale neospraveldnujem ju v ziadnom pripade.Preto sme pri druhom dietati sli na komunikaciu uplne inak, pred nastupom do skolky velmi intenzivne venovanie sa, aby sa to nezopakovalo - a nas maly sa v skolke a aj u opatrovatelky sprava od zaciatku ukazkovo.

milli3377
autor
16. apr 2013

@anjelicek26 Nasa ide do skolky, ale to neznamena ze neni v detskom kolektive...Je to nieco podobne ako skolka ale deticky tam nie su na cely den... ZAcala tam chodit ako 2r a 2,5 mesacna. A chodila tam postupne. Teraz je to na 2-3 krat do tyzdna na doobedie to je na 3h. Socializovana je a s nikym sa tam netrepe. 🙂 Zo zaciatku boli i slzy, ale teraz pohoda. Za ucitelkami pride urobi mmmmm to je akoze chce ist na zachod. Len raz sa im popisala ked nestihli ju dat. 😠 Odvtedy nic. Obcas povie nieco v cudzom jazyku. 🙂 Sa jej podari. 🙂

irriss
16. apr 2013

@anjelicek26
na Tebou popsanou situaci ohledne hryzani a pod. mam svuj nazor...trvam na tom, ze neslo o verbalni deficit...ale o charakter. znak.. 😉
Z nemluviciho ditete se nestava "automaticky" agresivni dite...nemluvici (temer 3 lete dite) vetsinou zna sve nedostatky a "tise trpi" v koutku..a ceka..az na neho prijde misto... 😉
Zna zakladni body slusneho chovani a umi z nich vychazet a jednat...Vi, co se muze a co ne..Co boli a co ne..
Kdyz napr. dite hryze, vi, ...a moc dobre vi, ze ublizi, ze to boli...

anjelicek26
16. apr 2013

@milli3377 - pozri sme tu uz s irriss asi mimo temy, len vravim, ze je to pre dietatko velka zmena byt v skolke cely den miesto par hodin a povedat to cikat, jest, pit, zima, teplo, ten a ten mi to a to spravil je strasne dolezite. Lebo niektore z tych potrieb si tri hodiny odoprie... ale nie cely den. Drzim palce, nech sa rozrozprava, byt tebou sa sustredim napriek vsetkemu na rec a jej rozvoj, ako na to skusat ucit 2,5 rocne dieta citat, no ale kazda sme ina a priority mame ine, podla mna to tvoje dieta TERAZ k zivotu tak nepotrebuje, ako tu rec, ale to si musime zvazit kazda sama...

anjelicek26
16. apr 2013

@irriss - tak zvlastne, ze charakter sa jej odrazu zmenil na presne pol roka a zasa vratil do normalu 😀 Nie nestava sa z nehovoriaceho dietata automaticky agresivne, ale frustrovane... a kazde to riesi inak... a u 2,5 rocneho dietata ocakavat, ze bude dodrziavat cely socialny kodex je asi nemozne... ale toto fakt s tebou riesit nemienim, nie je to ziaden nas aktualny problem, u nas to bola faza trvajuca pol roka, nepekna, ktoru sme riesili do aleluja, kym sa nam to podarilo vysvetlit, zakorenit a prekonat.

Asi zabudas, ako "daleko" chapanim a socialnym spravanim take 2,5 rocne dieta vobec dokaze byt...

irriss
16. apr 2013

@milli3377
Ja doporucuju pomoci cetby (zaliby) rozsirovat slovni obzor..a slovnicek...
Je to urcita forma "ucit se mluvit"..a pokud je to i jeji zaliba..bude to rychlejsi..
V obrazkovych knizkach jsou i popisy zviratek, veci a cinnosti...mozna zaliba ve cteni urychli verbalnimu vyjadrovani.. 😉
I ja preju hodne stesti a hlavne trpelivost...
Ja mam vsechny deti bilingualni .dokonce museli absorbovat 3 jazyky najednou ..a VSECHNY umi plynule cist i mluvit..
Ja bych rekla, ze je to neco jako nocnik...kazdy se nauci chodit bez plenek... 😉

irriss
16. apr 2013

@anjelicek26 Pouzila jsi slovo "frustrovane dite ..., prirovnani ktere by u takoveho ditete nemelo existovat 😉
PODLE MNE 😉
Stres, agrese= frustrace..se sice vyskytuje i u deti a je obtizneji zvladnutelne u deti..ale je to zaroven znamka toho, ze se DITE CITI SAMO..proto se stava agresivnim...
dochazi k averzi..a to je pak opravdovy problem.. 😉
Dokonce se doporucuje, aby "frustrovane dite" nebylo samo, protoze neumi reagovat..jen pomoci agrese...a jeho vyvoj se zkvalitni a frustrace odezni, pokud je jeho OKOLI aktivni a spolupracuje..a nenechava ho samo..🙂 jednat..

jadodka
16. apr 2013

A čo tak netlačiť na ňu s ničím, ani učiť abecedu ani učiť čítať... veď má nato ešte mooore času, je pekné že chce písať písmenká, a aj ich vie hláskovať.... ale ako sama vravíš nevie rozprávať, tak treba zapracovať na tom,ale ja by som si z toho ťažkú hlavu nerobila, ku nám do škôlky nastúpil chlapček, ktorý mal 4 rôčky a vedel povedať len mama, tato, a daj, po dvoch týždňoch v školke sa mu jazýček tak rozviazal že nemal absolútne žiadny problém v čistej komunikácii, všetko krásne vyslovoval, radosť ho bola počúvať, iné deti šušlali, mumlali tie svoje hatlaninky 😀 , a on ako profesor medzi nimi. Vieš všetko má svoj čas, tak ako príde čas že dieťa zaspáva samé, že sa samé odstaví od prsníka, že zistí že treba cikať a kakať do nočníka a nie do plienky, tak samé príde nato že ak niečo chce musí sa naučiť to povedať... možno jej priveľmi vychádzaš v ústrety a nenecháš ju trošku potrápiť sa aby bola nútená povedať čo chce alebo práve potrebuje,ja osobne by so naozaj radšej riešila reč ako abecedu alebo čítanie, ktoré teraz naozaj vôbec nepotrebuje,prajem veľa úspechov

anjelicek26
16. apr 2013

@irriss - veru frustrovane dieta by nemalo existovat... ale to je to, ako sa to moje skvrna pred 4 rokmi dalo definovat... videla som to na nej, ze sa snazi a ze jej to nejde... a aj ako sa sklame, ak nemecke deti nepochopia ani tych par malo slovicok, co pozna, pretoze boli slovenske... a ano asi sa citila v kolektive kvoli tomu ako outsider... a koncilo to v tych potyckach... vdaka bohu je dnes slnieckom kolektivu a ma kopu priatelov... tych par mesiacov mimo kolektiv, kym sa naucila rozpravat poriadne nemecky bolo tou najlepsou investiciou. Neodniesla si ziadnu nalepku zle ci agresivne dieta... tuto fazu - ja tomu hovorim pripravenost na kolektiv - sme jej predlzili, lebo to potrebovala. Len cele toto by nebolo treba, keby som sa jej vtedy venovala - komunikacii - aj v reci, v ktorej hovorili jej kamarati...

abbie
16. apr 2013

no hlavne sa ti mala neuci citat, len sa zacala zaujimat o pismenka, to robi aj moj a nema este 2,5 r. ... to je to iste, ak ked sa chlapci zacinaju zaujimat o dopravne znacky atd. Existuju rozne hracky na rozvoj reci(mam ich aj v albume), tak s nou rozvyjaj rec formou hry a nadalej jej opisuj abecedu, ak ma o nu zaujem 😉

lvka
16. apr 2013

@irriss no, u nas sa tiez tak logopedicka vyjadrila, ze maly moze byt "nervozny" z toho ze sa nevie vyjadrit a v podstate rozmysla "viac" ako dokaze slovne povedat.... tym padom si nemyslim ze to co pise @anjelicek26 by vychadzalo cisto iba z otazky vychovy ako je tu naznacene... 🙂

irriss
16. apr 2013

@anjelicek26 Mluvis o obdobi pred 4ma lety..Sasence bylo 6 let.. Sasenka mluvila jen slovensky? Moje deti zacaly mluvit podle taty a mista bydliste...kolektivu - t.j. italslky 😉
To znamena, ze Saska nemela a neznala kolektiv v miste sveho bydliste (!?) 😒 a jen Tvuj slovensky jazyk.. 😔 a tatka na ni nemluvil? 😕 Pohadky..pisnicky v jazyce tatky..?? 😉 A kdyz jsi mluvila ty s manzelem?? Nechapu, jak pochytila jen slovensky jazyk.. ☹

irriss
16. apr 2013

@lvka ..podle mne..a moji vychovy 😉
ze situace stejne, jako je zde uvedena v Tematu......tudiz bilingualni atd..
MOJE 2,5-3 lete deti vedely, kde jsou hranice...proste KOUSAT? shazovat deti? No to neexistuje! 😉
a mohly by byt nervozni, jak by chtely..k tomu by se ani mezi sebou neopovazily.. 😉 A nebylo jich malo (4)

jumama
16. apr 2013

Na rozvoj reci odporucam pre maminku precitat knizku http://www.martinus.sk/?uItem=39508 . Tu je sice uz vypredana, ale niekde sa da mozno este zohnat alebo jej ceska verzia. Pripadne kuk sem, tu ma mamina elefantino take zhrnutie: http://www.elefantino.sk/kniha-o-detskej-reci/

jumama
16. apr 2013

A ak by sa spominana kizka nedala zohnat, namatkove dve strategie rozvoja:
Kladenie ALEBO otázok. (Dieťaťu dávate na výber - Je to havo alebo auto? Je nútené vybrať si z ponúknutých slov. Je to lepšie ako oázka Čo je to?, kde si dieťa odpoveď musí vymyslieť samo. Na začiatku môžete za dieťa odpovedať, ale ono si rýchlo privykne na tento model otázok a začne používať slová.)
Používanie jednoduchých viet, o slovo dlhších, ako používa dieťa.

abbie
16. apr 2013

ja zasa odporucam tuto knihu na rozvoj reci, je fakt perfektna a pekne ilustrovana http://www.martinus.sk/?uItem=30106