Škôlka alebo jasle. Čo je lepšie pre 2 ročné dieťa?

mimi21mimi
13. sep 2011

Od budúceho roka idem pracovať a dcérku budem musieť dať do škôlky alebo do jasiel. Ktorá alternatíva sa Vám zdá lepšia?

maggie2
13. sep 2011

@mimi21mimi to záleží aké máš možnosti, či máš k dispozícii oboje a za rovnakých podmienok (vzdialenosť, cena, kvalita zariadenia atď)

koniarova
13. sep 2011

@mimi21mimi U nás v okolí, napríklad berú do škôlky až od 2,5 roka. Ja by som na tvojom mieste volila jasle. Menej detí, viac učiteľov, dieťaťu by sa mali viac venovať. Teda aspoň dúfam. 😒 😒

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mimi21mimi
autor
13. sep 2011

@maggie2
@koniarova
@stvura
U nas su jasle statne len jedny a plati sa v nich vraj do 190 euro, cize do vysky rodicovskeho prispevku... Skolku mame hned pod cinziakom, jasle na druhom konci mesta..... Sukromne jasle nechcem urcite vybrat, tie su u nas az moc drahe...
Len si teda neviem predstavit, ako zvladne 2rocne dieta s 3rocnymi skolku...

anjelicek26
13. sep 2011

My sme zvolili opatrovatelku 🙂 Bolo to urcite to najlepsie rozhodnutie.

mimi21mimi
autor
13. sep 2011

@anjelicek26 Ale opatrovateľka je aj drahšie rozhodnutie, ne? :-/

zara1234
13. sep 2011

@mimi21mimi podla toho co je kvalitnejsie , ci skolka alebo jasle, a kolko financii na to mate...proste kde je celkovo lepsie

wieruss
13. sep 2011

@mimi21mimi dieta patri do skolky od 3 rokov, skor sa tam v drvivej vecsine pripadov jednak len trapi a dalsia vec, ze malokedy sa tam dostane bez "protekcie" .... do 3 rokov jednoznacne jasle ,opatrovatelka, alebo ak je moznost tak k starym rodicom

anjelicek26
13. sep 2011

@mimi21mimi - ano asi ano, my sme platili dost. Ale zasa som mala zenu, co sa starala vylucne o nu, rozmaznavala ju, vychovavala, kde bola clenom rodiny, ktora ju zobrala aj na par dni, ked som bola na sluzobke a drahy ju az vecer vybral, aj ked sme chceli ist von, tak nam spravila babysitterku, bola nieco ako druha babka. A mne, ked uz som sa teda musela trepat do prace (resp. chcela), zalezalo v prvej rade na tom, aby bolo moje dieta 100% spokojne.

svetlankat
13. sep 2011

@mimi21mimi dolezite je, ci sa ti ju podari odplienkovat a naucit trosku samostatnosti, ak ano, volila by som skolku, ak nie, tak potom jednoznacne jasle. Zalezi aj od vyspelosti dietatka, niektore deticky su uz dost samostatne v dvoch rokoch aj co sa reci tyka, ine tie. Tak ja by som sa podla tohoto rozhodovala.

lucia.kl
13. sep 2011

pri momentálnej preplnenosti škôlok ti dieťa mladšie ako tri roky nemusia zobrať...

adunka73
13. sep 2011

@mimi21mimi urcite jesle.Ziju v zahranici a tady je v kazde skolce vyhrazene oddeleni pro deti 1-3 let az potom jdou do "velcaku".Ale setkala jsem se uz s michanym oddelenim,kde maji spojene 1 lete se 4 letyma a neslo mi to na rozum,jak jde program dohromady...aktivity,jidlo,spani,oblekani,hracky 😒 😒 😒 Zrovna zaskolkovavam moji 2 letou dcerku,uz temer 14 dnu s ni vysedavam kazdy den hodinku ve skolce(jeslich),ale hlida me jako oko v hlave a nepusti me z dohledu.Okamzite vycitila,ze tohle nebude zadna sranda... 😨

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sjuzi
13. sep 2011

@mimi21mimi a myslíš, že sa u nás v TT do tých jedných štátnych jasličiek aj dostaneš??? 😕 Viaceré známe v mojom okolí mali problém, je tam tlačenka a poradovník už dávno obsadený a tiež to tam ide najmä po známostiach a ešte, ak si nezapísala dieťa teraz v marci (kedy sa podávajú prihlášky), tak neviem, či máš šancu ho tam ešte umiestniť... A zo štát.škôlkami je to tiež bieda, ja som pri malom podávala prihlášky na 8 škôlok, aby sme sa niekam dostali a dostali sme sa... síce nie hneď pri dome, musím ho voziť, ale som šťastná... ale pod 3 roky v TT neberú nikde do štátnych škôlok, jedine do Medušky, Smilu, Forelu a pod. súkromných... 😒

sjuzi
13. sep 2011

Ešte... ak si na Fcbku, tak si tam daj Jasle AKO U MAMY - neviem síce, aké majú ceny, ale je to niečo nové... pozri si to... 😉 Celkom sa mi to páči...

koniarova
13. sep 2011

@sjuzi Presne ako píšeš. Nakoniec bude rada, ak ju vôbec niekde dostane. A na výber asi moc nebude. 😒

sjuzi
13. sep 2011

Je to tak... bohužiaľ... človek je rád, ak dieťatko niekam umiestni... o tom, že by si ešte mohol aj vyberať, podľa toho, aké sú tam priestory, dvorček, učiteľky, to môžeme len snívať... i keď my sme vo finále so škôlkou veľmi spokojní... akurát teda, že malého tam treba voziť, peši je to ďaleko a pri druhom bábätku teraz, je to také nepraktické... ale čo už, nedá sa svietiť... 😅 a náš starší tam strašne rád chodí, vyhrá sa tam s kamarátmi... potrebuje to... 😉 😵 Ale to som už mimo tému...

Ja by som pre 2-ročné dieťatko zvolila jasličky alebo súkr.škôlku, ak by som si to mohla dovoliť... 😵

mimi21mimi
autor
13. sep 2011

@stvura O novej skolke som veru nepocula vobec.... Ja to prave preto teraz riesim, lebo mame len jedny jasle. Ak chcem, aby mi ju v septembri zobrali, tak to treba zacat riesit uz teraz.
Mala je dost spolocenska, na svoj vek sikovna... skoro chodila, rozpravat zacina si myslim celkom slusne, deti ma rada... ale tak ono je to vzdy ine, ked je dieta bez mamy...

mimi21mimi
autor
13. sep 2011

@sjuzi Tie sukromne jasle sa mi moc nepacia.... dnes je to tak, ze sukromne jasle su volna zivnost a zalozit si ich moze v podstate hocikto. Preto rozmyslam, ze mozno radsej skolku, aj ked je mi jasne, ze bude tazke tammalu dostat... Ak budem riesit skolku, tak az od dalsieho septembra, teraz sice pracujem ako trenerka, ale tak bude musiet chodit so mnou a nejako to snad zvladneme... minuly rok mi ju varovali dvakrat tyzdenne aj babky a dedko, ale tento rok budem robit castejsie.

sorciera24
13. sep 2011

moj ma 2 roky a chodi do sukromnej skolky a som velmi spokojna a on tiez, proste potreboval kolektiv, doma sa uz nudil...u nas su len jedny jasle a tie stoja vyse 200Eur a nerobia tam s nimi nic, myslim, ziadne oducanie od plienky, cumla, nic sa tam neucia...v skolke tieto vsetky cinnosti robia a dokonca su sukr. skoly u ans lacnejsie okolo 65 eur aj so stravou......v triede ich je 13 a vsetko vo veku od 2-3rokov, takze ja som volila tuto alternativu....zalezi ake mas moznosti ty..... 😉

susik77
13. sep 2011

Ahojte, ja som dala Teri od septmbra do sukrom. skolky , presne oslavila 2.narodky. Chodi so svojou 4-rocnou sestrou, su tam 3 dni v tyzdni.Doma bola velmi bystra, sikovna, krasne rozpravala, spievala sama cele pesnicky, pekne tancovala. V 23 mesiacoch sa odplienkovala na den aj na noc bez nehody. Ako prisla do skolky ze vraj vobec nerozprava, len ked sa jej nieco spytaju. parkrat sa pocikala. deti pozoruje a obcas ich zbije al. poskriabe-zacalo jej obdobie vzdoru...inak zaspi tam v poho poobede. akurat som si neni celkom ista ci by sa rychlejsie nerozvyjala doma, mam pocit ze v skolke zatial ide skor dozadu. doma smwe si citali knizky, na vsetko som jej odpovedala-uz sa ma pytala aj co je to, preco, kde je to...vedela s pomocou prerozpravat celu bambulku-vsetky casti a tak...

usonicky
14. sep 2011

Mile mamicky, dovolte, aby som odpovedala a odporucala niekolko rad, nielen ako mamina, ale najma ako odbornik, ktory sa tejto problematike venuje velmi intenzivne. V prvom rade materska skola je pre deti uz od dvoch rokov (zmenila sa legislativa, pred tym bolo od troch rokov) Preto od dvoch rokov, lebo v systeme zdravotnictva sa zrusili statne jasle. Problem je ten, ze verejne (statne)materskej skoly nemaju dostatok miest a preto uprednostnuju starsie deti. Toto im dokonca legislativa prikazuje. Preto v materskych skolach je malo dvoj-trojrocnych deti. Keby som mala ako odbornik porovnat, ci jasle alebo materska skola, tak jednoznacne materska skola a vysvetlim preco. V jasliach pracuju zdravotne sestry a ich cielom je uspokojovanie potrieb dietata- jest, spat, hygiena, a az potom su nejake cinnosti. S tym, ze zdravotne sestry alebo pracovnici jasiel nemaju pedagogicke vzdelanie, neucia si nic o psychologii dietata, neucia sa o hre, neucia sa ziadne metody a ziadne didaktiky. Takze v materskej skole su ucitelky, ktore maju prislusne odborne vzdelanie priamo zamerane na to, aby boli schopne pripravovat vsetky aktivity tak, ze dieta sa uci a nauci rozne veci. To je velky rozdiel a preto by som jednoznacne odporucala materskej skoly. Kedze nie je dostatok miest v statnych, tak asi sukromne materske skoly. Ale treba si zistit, ci tam ucia skutocne ucitelia s prislusnym stredoskolskym pripadne vysokosolskym vzdelanim. Pripadne, kto prevadzkuje sukromnu matersku skolu a ci nieco o detoch vie, ci vie nieco ich vyvine a sposoboch ucenia, teda ci je odbornik v danej profesii. A este rada - mamicka, ktora da dieta vo veku od dvoch rokov do troch rokov aj do sukromnej materskej skoly , ma narok na rodicovsky prispevok vo vyske 230,-Eur. Staci jej potvrdenie z daneho zariadenia, ze dietatu je poskytovana starostlivost a ze rodic zaplatil mesacny poplatok a v akej vyske. Ziada sa na urade socialnych veci a rodiny.
Moj nazor na opatrovatlsky je dost kriticky- moze to robit hocikto - je to v rozsahu volnej zivnosti a ja ako mamicka by som si urcite overovala, ci dotycna opatrovatelka ma nejake pedagogicke vzdelanie. Viete vychova vasho dietatka, to nie je iba jeho opatrovanie, aby bol kludny, mal co jest, a pod., ale je to naozaj subor rozmanitych premyslenych podnetov, aby sa dieta ucilo a rozvijalo. Preto ja by som tento proces nedala " do ruk" neodbornikovi. Posobi na dieta intuitivne a niekedy moze viac pokazit i ked to na prvy pohlad nie je vidno. Tato ujma je casto krat psychicka alebo osobnostna a vy ako rodicia nemusite na to prist. Ved aj liecenie prenechate iba na odbornika a nezavolate len tak niekoho, aby vase dieta liecil. Podla vyvinovej psychologie najdolezitejsi rozvoj a vyvin cloveka sa deje do stvrteho roku zivota dietata a do tohto obdobia, co na dieta posobi, kto a ako, to sa na rozvoji jeho osobnosti vyrazne "podpise".
A este rada ako matky, ked mala moja dcerka dva roky, vtedy do materskej skoly brali iba od troch rokov, ja som musela ist do prace a nechala som dieta v starostlivosti mojej svokry, cize babky dietatka. Bola to osudova chyba i ked babka bola dobra osoba. Babka mojej dcere dovolila vsetko mozne, i to co som ja nedovolila a priam pred tym zakazovala. Za tri mesiace, pocas ktorych sa o dcerku starala v dopoludnajsom case, ju dost " pokazila" - rozmaznala a mala som co robit, aby som ju potom usmernila. Samozrejme, kazdy stary rodic je iny, ale predsa len, je to stary rodic, ktory castokrat svoje vnucatko nesmierne miluje a rozmaznava. takze neviem, ci je to idealne riesenie, asi len krajne nudzove. A potom deti naozaj potrebuju socialny kontakt, aby zacali prekonavat egocentrizmus, aby sa naucili postupne prisposobovat, byt toleratne a sociabilne. A to bez socialnej inetrakcie s rovesnikmi a inymi detmi nejde.
Berte moje nazory ako dobre mienene rady, nikomu ich nevnucujem a je na kazdej z vas, ako a co urobi. Ja som len chcela pomoct mojimi poznatkymi a skusenostami, ktore mam. Vsetkym zelam vela sil pri rozhodovani sa a hladani tej spravnej starostlivosti pre vase dietatko.

susik77
17. sep 2011

@usonicky - chcela by som sa Ta spytat aky mas nazor celkove-na umiestnenie 2 rocneho dietata do sukromnej skolky na jeho vyvoj - ci ho to nemoze traumatizovat pripadne ak mas skusenost s 2-rocnymi detmi v sukromnej skolke ako ovplyvni skolka ich vyvoj...Dakujem 🙂

mirka907
17. sep 2011

mne malu do skolky na 2 roky nechceli...ze je to skoro aj ked je bez plienky a rozprava...tak je nadalej v sukromnych jaslickach.....

mimi21mimi
autor
17. sep 2011

@mirka907 Ale podľa zákona by mali zobrať, resp. môžu... to je na riaditeľke. Ale u nás majú MŠ na stránkach, že sú pre deti od 2 rokov...

mirka907
17. sep 2011

@mimi21mimi hej ja viem, no uprednostnia skor starsie...ms dostanu prispevok za dieta od 3 rokov co viem, kedze do 3 rokov plati stat rodicak a az potom im...ale ved nevadi...pojde presne na 3 roky...len by sa mi tie peniaze zisli 😠 ...a trosku sa bojim, ze sa mala bude v jasliach nudit....uz teraz je tam sefka 😀

mimi21mimi
autor
17. sep 2011

@mirka907 Ja by som potrebovala najneskor o rok dat malu do MŠ alebo jasiel, v auguste bude mať potom dva roky... ale ja by som radšej MŠ volila... aspoň podľa toho, čo tu čítam. Už teraz pracujem z domu alebo poobede a to rozvlákam malú so sebou a nie je to veru bohviečo... aj mi je ľúto, že sa nemôže hrať na ihrisku radšej, ale peniaze treba... :-/ a tie jasle sú drahééé

lelask
18. sep 2011

Pretoze som predskolsky pedagog a intenzivne sa venujem baby vzdelavaniu musim povedat, ze materska skolka nieje to najlepsie riesenie pre deti do 3 rokov. Volila by som detske jasle s personalom, ktori sa zaujima o vyvinove osobitosti deti , ale to bude problem, lebo vacsina aj tak vyucuje podla programu prace pre MS. Deti do troch rokov potrebuju ini typ vzdelavania ako ponukame pre deti v Mš. Takze som ti vlastne nepomohla to vyriesit,lebo take zariadenia este u nas asi neexistuju, ale pracujem na tom 😉

susik77
18. sep 2011

@mirka907 - moja tiez od 23 mes. bez plienok na den aj noc, rozprava skoro ako 3-rocna, spieva, sama sa naje, velmi sikovna. len ta spolocna hra s detmi este nie je ono, skor ich provokuje 😎 ale rada tam cvici a tancuje 🙂

usonicky
18. sep 2011

@susik77 velmi tazke je sa vyjadrit k umiestnovaniu dvojrocnych deti do materskych skol vseobecne, lebo kazde dietatko je ine. Ale ked sa na to pozriem z pohladu socialneho vyvinu dietata, tak medzi druhym a tretim rokom sa orzvija ego a uvedomenie si sameho seba a dieta chce vsetko okolo seba robit same. Same sa obliect, postarat sa. Z toho pohladu, je zaradenie do materskej skoly v poriadku, lebo tam mu to je prirodzene umoznene. Predsa len doma mamicka nemusi mat tolko trpezlivosti (aj ked sa povie, ze maminka svoje dieta najlepsie akceptuje), aby dokazala pockat na zvladnutie cinnosti a castokrat tu cinnost v nejakom strese urobi za dieta (cinnost myslim, tie samoobsluzne cinnosti, ktore dieta dokaze zvladnut same- ako obliect si nohavice a pod). Vela krat staci len dietatku ukazat, ako ma chytit kusy oblecenia a obliect sa. samozrejme dvojrocne, si nevie zaviazat snurky, zapnut gombiky a pod, ale ostatne cinnosti postupne zvlada. V materskej skole je deti viac a teda ucitelka nemoze a ani nechce robit kompletny servis pri obliekani detom. kazdemu viac mnej iba dopomaha v tom, co nezvlada. takze je tu uspokojene, ze dieta to realizuje same. Okrem toho na rozvoj ega a sebaidentity pomaha aj porovnavanim odlisit seba od ostatnych, co mu je ciastocne umoznene doma (ja dieta som ine ako mamina, ocko a surodenec) a umoznene mu to je najma v materskej skole, kde cely proces je v kontakte s inymi detmi a dietatko si uvedomuje, kto som ja, co chcem, co potrebujem, co mam ine od ostatnych. Ma vacsi priestor na porovnavanie osob, lebo je mu umoznene, aby sa s vela osobami (deti v triede je priblizne 20) neustale konfrontoval.
Ked sa vratim k dalsej casti socialneho vyvinu a to je interpersonalne porozumenie (pochopenie druhej osoby) tak, aj v tejto casti socialneho vyvinu je mimoriadne dolezita materska skola, pretoze dieta musi (tak je postaveny program v materskej skole, alebo mal by byt) realizovat neustalu socialnu interakciu a v nej nielen zistuje kto je,ale aj ako sa treba dohodnut s druhymi. Napr -dietatko sa chce hrat s druhymi detmi, tak sa spolu musia dohodnut ako sa budu hrat a kto, co v priebehu hra bude robit. tym dochadza k tomu, ze dieta realizuje socialnu dohodu a kompromis. Samozrejme na zaciatku sa mu to vobec nedari, lebo kazde dieta sa chce presadit a rozhodovat. Cim vsak castejsie realizuje taketo socialne vyjednavania, tam, viac dokaze porozumiet druhemu, respektive sa postupne uci. Takze pobyt je pre neho dolezity a vyznamny pre jeho socialny vyvin. Z tohto dovodu aj odporucam, aby v triedach bol pocet deti okolo 17-20 a aby im boli ponukane cinnosti v malych skupinach napr po 4-5, aby mohol nastat proces socialneho vyvinu.
A teraz k tomu, co najcastejsie beru rodicia do uvahy a to je emocionaln a stranka veci. Vela deti place a poviem "robi rozne scenky" a rodicia, najma mamicky to znasaju velmi tazko, bojite sa, ze deticky su cely den rozrusene a moze to zanechat na dietati nejaku ujmu. Tu najpr poviem, ze ziadnu emocionalnu ujmu taketo nieco nezanecha na dietatku stopu, ALE rodic musi proces vyrovnavania sa podporovat a dietatko si musi byt iste, ze ho mamicka a ocko maju rovnako radi ako pred tym, len chvilu bude bez nich. To je najpodstatnejsia cast prisposobovania sa. Teda dietatko musi pochopit, ze ho nedali prec, ale pridu pren po istom case a maju ho rovnako radi, ako pred tym. Preto treba stale mu zdoraznovat, tieto fakty. ze je normalne, ze niesme cele dni len s osobami, ktore mame radi, ale ze sme aj bez nich. To je dolezity fakt pre jeho dalsi aj partnersky zivot. Velmi je to zavisle aj na citovej upatosti/neupatosti dietatko a mamicky. Vela mamiciek je dost citovo upatych na dietatko. Je samozrejme, ze maminka svoje dietatko nesmierne lubi a tak to ma byt. opak toho, by bol zly a je naozaj dolezite, aby dietatko lasku mamicky a rodicov citilo a prezivalo. Upatost je v tom, ze mamicke sa dietatko tazko opusta a prenasa to aj na svoje dietatko. Potom dietatko ma problem sa odputat
V rovine emocionalnej - citovej je prisposobovanie deticiek roznorode, lebo vek dietatka nic neovplyvni, takze moze sa stat, ze niektore dvojrocne deticky maju este velky problem sa prisposobovat a byt samostatnym bez mamicky. Vyvinovo tento proces osamostatnenia dietatka od matky musi prebehnut, len je individualne kedy. z toho vyplyva, ze pre niektore dvojrocne deticky zaclenenie moze byt vyvinovy problem. Ked taketo dietatko dame do materskej skoly, proces zaclenovania bude o nieco dlhsi, ale potom velmi zavisi od uciteliek v materskej skole, ako k takemuto dietatku pristupuju a ako na neho vplyvaju. Este musim poznamenat, ze deticky maju taku pozornost, ze je mozne ich rychlo zaujat inym podnetom a tym sa stane, ze v priebehu niekolkych minut prestanu plakat a realizuju nieco ine. No a na zaver ja si myslim, ze zaclenovanie dvojrocnych deti do materskej skoly je pre dieta prospesne, ALE TREBA HO REALIZOVAT CITLIVO A UCITELKY MUSIA BYT NA TAKETO DETICKY PRPRAVENE A POSKYTOVAT IM TAKU STAROSTLIVOST, KTORU DETI NA TEJTO VYVINOVEJ UROVNI POTREBUJU. Takze je dolezity aj pristup ucitela.
dufam, ze moja odpoved pomoze sa vam, maminkam, trochu zorientovat a keby trebalo nieco vysvetlit viac, nie je problem, rada odpoviem.