Ročný synček nerozpráva

doli11
7. jún 2014

Ahojte, mladší syn bude mať rok a iba sem-tam vysloví nejaké slabiky, skôr vynimočne. Napr. baba, dada, ale väčšinou nič. Rozumie dobre. Starší syn v tomto veku už používal niekoľko zmysluplných slov. Viem, že deti sa nemajú porovnávať, ale ako by sme ho podnietili?

kiwi82
7. jún 2014

ahoj, netreba sa stresovať, každé dieťa je iné, moja sa rozkecala po 2 rokoch a jej kámoška začala rozprávať až ked nastúpila do škôlky. máte kopu času.

bosoriak
7. jún 2014

@doli11 Za normalne sa povazuje, ked dieta zacne rozpravat DO 3 rokov. Nechci od neho nieco, co este nezvladne. Takze podnietis ho jedine tak, ze ho nechas aby isiel svojim tempom. "Viem, že deti sa nemajú porovnávať, ale" vymaz to "ale" a bude to OK 🙂

pribinak
7. jún 2014

Ked vies, ze deti sa nemaju porovnavat, preco to robis?

Mas predsa uz 2 deti, vies, ze rozvoj reci sa podpori tym, ze dietatu citas, ukazujes mu rozne veci, hras sa s nim, tiez urcite vies, ze aj ked su to bratia, kazdy ma vlastnu individualitu a vyvija sa vlastnou cestou a tempom

liz_lemon
7. jún 2014

za chvilu tu bude tema, ze novorodenec pri porode nepovedal ahoj mama 🙂

saska.t
7. jún 2014

@doli11 a este minimalne 1-1,5 roka rozpravat nebude,je tu milion tem s touto tematikou...

sorciera24
7. jún 2014

v roku, aby rozpraval? to uz co chcete od tych deti?...ved im nechajte prirodzeny vyvin, kazde dieta je individualne, moj zacal rozpravat , ked mal 2,5 r. a uz sa mu usta nezastavia.... nechapem, naco tlacit do takychto veci deti, a potom mi az rozum zastava, ze deti su na zapisoch nutene recitovat "Hviezdoslava" (mamickami) .....dajte malemu cas, kazde ma svoje tempo!

doli11
autor
7. jún 2014

Ďakujem za odpovede, máte pravdu, chlapci sú rozdielni aj povahou, niektoré deti v okolí tiež hovoria rýchlo, iné pomalšie, ale snáď sanaučia všetci.

cairka
7. jún 2014

@doli11 , myslíš, že nerozpráva vedome slová, alebo že si ani nežvatlá? lebo to by za konzultáciu stálo, podľa mňa...Pokiaľ reční celý deň, len nie slová, ale si žvatlá piate cez deviate, je to OK, pokiaľ je ticho, tak nie.

bambinkaa
7. jún 2014

este ma cas 😉 nasa tiez iba baba, daj, tata a nic ine. Ona je proste nadana v sportoch. Rozrozpravala sa az pred tretim rokom. Aj to len take svoje slova opakuje, nove sa jej nechce moc ucit. Spieva hatlaniny. Po mne zopakuje, kazdemu novemu slovicku sa tesim 😀 ale aby mala zaujem to neskor pouzit, alebo o verbalne rozvyjanie, tak to vobec. Na otazky odpovie ano nie a ide skejtovat. Ani citat rozpravky ju nebavi, to je nuda, radsej vytiahne kolobezku, bicykel, skace z vysok, oblieka sa obuva sa sama uz od roka a pol, proste pohybovy typ, strasne sikovna. Vsteci v okoli ju porovnavaju, ze ja som rozpravala uz ako rocna tak moja dcera preco nie, ja nechapem preco nevedia pochopit, ze vsetci maju ine nadanie. Ja som napr. lava v sportoch odmalicka a moja mala je stihacka cislo 1 😀 Nikdy mi tieto rozdiely nevadili. Netreba ich porovnavat, nech ma svoje tempo, kazde babo je ine 😉 Niekedy, ked polozis otazku skus ju tak polozit, aby sa nedalo na nu prikyvnut ano ci nie, ale aby to dieta prinutilo rozmyslat nad odpovedou, aj ked to nepovie, zamysli sa nad tym a rozmysla nad slovickom. Ale samotne rozpravanie to pride ked ma prist.

siska53
7. jún 2014

@doli11 tych diskusii na tuto temu je dost...je to ok. Moja ma 26m.a tiez len slabiky mama,tata,papa pouziva. Pytala som,sa len,tak logopedicky,kam,chodime so synom (zacal rozpravat a v 2,5roku 🙂) ). A ta mi povedala,ze staci s dietatom rozpravat jednoducho,jednoduche vety,aby sa v privale slov nestratili. To je vsetko.
nechci od neho nemozne.

majka99999
7. jún 2014

@doli11 moj ma 2, povie mama, baba, tata, ano, nie zavrti hlavou (hoci povedat ne vie), brm-brm je auto, motorka atd, ede/adi je este, nejake zvieratka napodobni plus potom je koza ME, lebo koza nevie povedat, a este par slov. Rozumiet rozumie. Cielene mama zacal pouzivat az v roku a pol. Inac este po cinsky rozprava dost intenzivne. Ukazuje na vsetko a ja mu hovorim, co to je a snazim sa, aby napodobnil. Uz by mal tvorit vety, niektore deticky uz normalne rozpravaju.
Len trpezlivost a venovanie sa. 🙂

xstelinka
7. jún 2014

@doli11 moj maly este ani v 3 rokoch nerozpraval, tak maximalne gool a havo.... a ked hovoril mama, vlasnte ma neoslovoval to si len pospevoval na pesnicku od lady gaga - poker face, ta zacina "ma ma ma ma" 😖 no ale teraz sa mu usta nezastavia 😀

piacere
7. jún 2014

Je to normálne.... Môj starší v roku používal tieto slová: mama, tata, baba, dzná (auto), ctá (sprej a všetko, čo striekalo).... to bolo všetko.... Prvé dvojslovné 😀 vety začal skladať, keď mal 2,5 roka.... Dnes má štyri a ešte stále "ťažko" rozpráva... niekedy musí dlho rozmýšľať, aby si spomenul na slovo, ktoré chce povedať.... ale teda ústa sa mu nezastavia a ja plačem za obdobím, keď vedel len to dzná a ctá 😀
Mladší má 9,5 mesiaca a ešte ani neslabikuje.... neriešim...

cerez
7. jún 2014

Veď je všetko v poriadku. To ti hovorí dosť. Aby som ťa upokojila, tak môj slovník do 3 rokov bol mama, baba, tata, iika - to bola sestra, zaba - žaba, brm-brm, papať. Dnes sa mi ústa nejdu zatvoriť! 😀

smario5
7. jún 2014

synček 4 r. mal 1,5 roka a tvoril vety, 2 ročný vedel farby, teraz komunikuje ako 7 ročný 😀 a naša malá babika 2 r. tvorí vety "kde mama, Mirka papat..... každe dieťatko je ine, určite to príde.... a venovala som sa im uplne rovnako - knižky a atd atd..... 🙂

katarinnak
7. jún 2014

@doli11 najlepšie ho podnietite keď to nebudete riešiť. Čo hráte preteky? Všetko je individuálne. Môj brat začal rozprávať keď mal 3 roky. A je veľmi inteligentný a šikovný. Dajte mu čas.

krystalik
7. jún 2014

Nebojte sa, on sa rozkecá až z toho budete nešťastná 😵 Všetko chce čas 🙂

jumama
7. jún 2014

Uplne dolu na stranke je knizka od logopediciek v PDF verzii volne na stiahnutie... odporucam na ukludnenie ohladom rozpravania/nerozpravania kazdej mamine 🙂 http://detskarec.sk/problemy-s-vyvinom-reci

jabadaba
7. jún 2014

@doli11 netlacis nejako na pilu? 😉

simca06022011
7. jún 2014

@liz_lemon nevychovanec! ( ten novorodenec).

Inak mama, baba nie su zmysuplne slova? Predpokladam, ze do 2 rokov treba vediet rozpravat rozpravky, 3 rokov treba zvladnut citat a 4 aj pisat. Rozvoj reci podporit.. hmk.. okrem rozpravania ma nic ine nenapada.. iba rozpravat;)

bibianka
7. jún 2014

@doli11 musela som sa niekoľko krát uistiť, či je tu vážne reč o ročnom dieťati 😝

bibianka
7. jún 2014

@liz_lemon tvoju reakciu vytesať do skaly 🙂

gromkaver
7. jún 2014

tiez si myslim, ze to netreba riesit, starsi syn zacal rozpravat kratko pred druhymi narodeninami a ked mal 2r a 4mes. tak zacal rozpravat "r", teraz ma 4r a komunikujeme "dospelacky". druhy ma 18m. a hovori par slovicok ako mama, kde je, hav-hav, ksi-ksi (ked ma akoze stekli), mnam, ou-ou, bac - a susle... takze neriesim, hlavne ze mi rozumie, vie mi ukazat ako sa umyvaju rucky,. ked poviem aby sa oprasil ked padne tak to urobi, a to ze nerozprava vobec neriesim 😉 ...

henikav
7. jún 2014

@doli11 ja osobne nepoznam ziadne rocne dieta ktore by rozpravalo, pritom je deti v jasliach kde ich denne vidim dost, to su este len take gagotania, nasa ma 14 mesiacov a nejako ma este nenapadlo to od nej vyzadovat

hanka_april
7. jún 2014

Moja hovori zrozumitelne len mnam a tym mysli vsetko 😀

zuzkala
7. jún 2014

Treba ísť s ním logopédovi . Určite ti poradí . 😀

fopka
7. jún 2014

@doli11 ročný a rozprávať? nejako to síliš, nemyslíš? si neviem predstaviť, že by moj mal o necelý mesiac začat hovoriť 😀 (hoci len pár slov) ... ved je to ešte také malé, že rozprávanie k tomuto veku ani nepasuje.... my nemáme napríklad ešte ani jeden zub, len by sme šušľali 😀

zuzkala
7. jún 2014

Zpamätaj sa - ved porovnávaním detí či svojich alebo v okolí, či už vo fyzickom alebo psychickom vývine - ubližujete len deťom. Každý človek je individuálna a jedinečná bytosť.

sheila72
7. jún 2014

Nestresuj, má ešte dosť času. Niektoré deti sa rozkecajú kľudne aj po dvoch rokoch, ale tým, že počúvajú ostatných ľudí, vedia dobre rozprávať. Treba sa s deťmi veľa rozprávať a pýtať sa. Vysvetľovať, ako sa ktorá vec volá. Ja napr.keď idem niečo robiť, tak o tom vždy malej hovorím. Že teraz idem toto a toto...:D

zdenuska1
7. jún 2014

Aj my máme v rodine skoro ročné dievča a hovorí len mama , tata.. Niektoré deti začnú hovoriť až medzi 2-3 rokmi... Môj starší už ako 1,5 r. hovoril pekne plynulo a mladší až po 2 rokoch.. Každé dieťa je iné