Ročné dieťa nevie chodiť a nerozpráva

vikinka10
4. jún 2014

Chcela by som vediet ci moje dieta ako rocne nevie chodit a ani nerozprava ziadne slova len ma, ma, ta, ta, ba, ba ☹ a nic ine strasne ma to mrzi a neviem ako ju o mam naucit mohli by ste mi poradit lebo fakt neviem a ani mi nechodi tak neviem ako mam čo robit prosim vas o radu

medovka14
4. jún 2014

úplne normálne, nestresuj, moja mladšia začala v 15tich mesiacoch chodiť 🙂 dlho stvornoskovala 🙂 tvoje malé lozi?

edvelyn
4. jún 2014

Mamicka nestresujte sa.rocne dieta nemusi vediet chodit.a cakate ze co bude v roku hovorit? Ved je to normalne rocne dieta.znamej syn ma 15 mesiacov a hovori len eee eeee..

kikuleenka
4. jún 2014

@vikinka10 v prvom rade uber zo svojich narokov na svoje dieta 🙂 to, ze v roku nechodi ani nerozprava je uplne adekvatne k veku. Chodit deti bezne zacinaju az okolo 14. mesiaca, dokonca do 18. mesiaca staci, aby zacali. S rozpravanim je to uplne individualne. Nasa Hanka ma teraz 14 mesiacov, chodi necele 2 mesiace a rozprava asi tak, ako tvoja 🙂 Takze mas normalne rocne dietatko a nesnaz sa nic urychlovat, vsetko pride ked bude dieta na to zrele. Ak sa Ti nieco vyslovene nepozdava, konzultuj s pediatrom. Ten Tvoje dieta pozna lepsie ako my a bude vediet, ci je dovod na nejake specialne riesenia.

lucinocka
4. jún 2014

@vikinka10 ja mam skoro dvojrocne dieta a len brble somariy, nic inteligentne nerozprava, vacsinou vsetko ukazuje a zvukmi napodobnuje...🙂

tajka1986
4. jún 2014

@vikinka10 ja mám tiež ročné dieťa a veľa toho nenakecá, mama , tata, brm brm, hav, ham ale zato rozumie čo od nej chcem, podaj, utri si, hore rúčky pri vyzliekaní trička, proste chápe čo má urobiť 😉 každé dieťa má iné tempo, myslím že nijak nezaostáva za inými, je tu kopec diskusií ohladne tém čo deti a v akom veku robia-nerobia, tuším som niekde čítala že ,nechodenie, sa rieši až po dovŕšení 18.mes. života. Netráp sa, ono sa rozkecá aj rozchodí, ešte budeš chcieť aby sedelo pekne na zadočku a vyškieralo sa nad hračkami potichúčky 😀 😀 😀

cerez
4. jún 2014

Tak musím ti oznámiť, že máš doma normálne zdravé dieťa. Hovorí ma, ba, da ...... super. Nechodí? V roku je to normálne. Normálne je to až do 18 mesiaca. A ako naučiť hovoriť? Len na svoje dietko stále hovor a keď si aj myslíš, že ťa nepočuje, počuje veľmi dobre. Nasáva, nasáva, nasáva a jedného dňa sa všetky slovíčka budú z pusinky len tak sypať. 🙂

sense
4. jún 2014

no mas doma uplne normalne zdrave dieta, deti kt. chodia v roku su skor sikovnejsie a trosku popredu...a moja ma 13mesiacov chodit sice chodi, ale co sa reci tyka, len mama, mnam mnam, nie, a inak len ukazuje prstom a robi hmmmm heee, dadaa, jajaja a babab atake veci, ako pisu baby hore ak nezacne do roka a pol chodit potom by som sa len tak by the way spytala lekarky....ale nejaky stres si z toho nerobm....

kali23
4. jún 2014

... Poznas znakovanie? Budete spolu komunikovat skor znakmi nez slovami. Je to super, aj sa zabavite aj naucite 😉

Vsetki chce svoj cas. Kazde dieta je jedinecne a ide svojim tempom, ked chces byt stastna, tak neporovnavaj s inymi detmi. Oslobodi ta to a budes si materstvo viac uzivat 😉

magic08
4. jún 2014

ze nerozprava, je normalne... raz urcite zacne... este ma mooooore casu.... ze nechodi, tiez ma este cas, este sa nachodiii a ty za nim nabehaaaaas... kazdopadne, ak sa mas obavy, prekonzultuj to na poradni s dr., no stavim sa, ze ti povie to iste... 🙂

lulu369
4. jún 2014

@vikinka10 Ahoj, hlavne sa nestresuj a nedávaj si to za vinu...Do 18 mesiacov má čas s chodením času dosť (moje krsniatko začalo chodiť ako 15 mesačné) 😉 čo sa týka reči, tak to sa naozaj nemusím vôbec stresovať, lebo väčšina ročných detičiek toho veľa nepovie...moja dcérka do 2,5 roka použila len pár slov a mohla som s ňou sedieť od rána do večera a robiť aj nemožné len aby začala rozprávať. Po 2,5 roku sa jej jazýček tak rozviazal, že niekedy by som bola rada keby bola tíško aspoň 5 minút. Synček má 22 mesiacov a tiež používa len pár slov...
Ak máš obavy tak to prekonzultuj s doktorom ako píše magic08, no určite ti povie len to čo ti píšu aj ostatné baby a to, že máš doma normálne zdravé dieťatko 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
borkavan
4. jún 2014

@vikinka10 tak ja dieťa nemám. ale segrin začal chodiť presne ked mal rok aj dva mesiace alebo tak nejak. a teraz má 2,6 roka a vôbec nevie rozprávať. síce hovorí niečo, opakuje, ale nevie poriadne vyslovovať, vymýšla si slová a ide si svoje a dokonca ani na nočník nechce. Ale pritom vie, čo sa tam robí.

Kamoškina malá do cca do 2,5 roka tiež hovorila iba "eeee" a potom sa sa zrazu rozhovorila čistou slovenčinou akokeby chodila k samotnému Śtúrovi. Dokonca dávala aj veľmi ťažké slová a kamoška čumela.

My sme sa v škole učili na vývinovej psychologii, že dieťa do 3 rokov je ako taká špongia. Nasáva, nasáva, nasáva a potom to dáva zrazu všetko zo seba. takže sa neboj, ale pekne vyslovuj a rozprávaj sa s ním/ňou a rob aj ostatné veci a uvidíš, že zrazu čo všetko bude vedieť. Hlavne aby si bola dobrým príkladom. 🙂

siska53
4. jún 2014

@vikinka10 moje deti v tom,veku boli s rozpravanim ako tvoje. Syn zacal rozpravat az v 2,5roku. Dcerka ma 26m. a jej slovna zasoba je minimalna,stale ide len,o opakovanie slabik,stale cakam,kedy sa rozkecka,myslela som,ze ona,zacne rozpravat ovela skor. Ale nestresujem sa kvoli tomu.
maly sice zacal,chodit uz v 11.m.,zato dcerka az tyzden po 18.m.
a chodi bezpecnejsie a od zaciatku lepsie ako chodil on. Lebo on viac padal oproti nej.

takze tvoje dieta je uplne v poriadku, zachovaj pokoj.
na,to rozpravanie-vela s nou rozpravaj,ale kratke vety,aby sa v tom,nestratila. Tak mi povedala logopedicka,ku ktorej chodim so,synom a ktorej som sa pytala i na malu.
dolezite je,ze ti rozumie.

asimama
4. jún 2014

kazde dieta je individualne..uzivaj si,ze ti nevie chodit..potom nebudes za nim stihat ;)

naolina
4. jún 2014

moj syncek zacal chodit v 14mes, kamoskina dcerka v 16mes

cobhan
4. jún 2014

este ma na take cas. Neviem, kto ta stresuje, ci nejake supermatky z okolia alebo starsia generacia, ale tie informacie su velakrat hodne skreslene. Oni si uz poriadne nepamataju, kedy ich deti zacali robit to alebo ono a maju tendenciu posuvat hranicu coraz nizsie a nizsie 🙂. To, vies deti sa pred dovrsenim jedneho roka pytali na zachod, chodili, utekali, hovorili, skakali a pritom do roka ich vozili v hlbokych kocikoch a balili do zavinovaciek..tak si vyber, ktora info je spravna 🙂
Nasa zacala viac opakovat az teraz a to ma 2 roky...chodi cca od 13 mesiacov.

kliara
4. jún 2014

Je to v poriadku. Nestresuj sa. Vyvíja sa svojím tempom. Nemusí vedieť ako ročné chodiť a už vôbec nie rozprávať. Nič sa neboj, všetko sa naučí, keď príde čas.

kitty88
4. jún 2014

Vsetko ma svoj cas, nemas preco stresovat... ze nechodi? to je ok, obavy mozes mat, ked bude mat 18 mesiacov a stale nebude vediet chodit... a ze nerozprava? co cakas, ze rocne dieta bude recitovat hviezdoslava? je uplne normalne, ze dieta hovori v roku len slabiky alebo svojou hatlaninou, moja v roku "rozpravala" rovnako, max. tak mama, tata a mnam. neskor (asi od 15 mes) zacala napodobnovat zvieratka a zvuky, par slovicok sa naucila az po 18 mes a az teraz posledne tyzdne sa jej zacal rozvazovat jazycek, no vety este netvori (bude mat coskoro 21 mes).

ozi
4. jún 2014

@vikinka10 , ja by som v tom nevidela žiaden problém, každé dieťatko je iné, to nič neznamená, mne jeden začal chodiť ročný, druhý 14 mesačný, dcérka 10 mesačná, ako boli pripravení, a kým najstarší a najmladšia začali postupne s opatrnými krôčikmi,kroky mladšieho , čo začal najneskôr, boli najistejšie, akoby nožičky boli najviac pripravené, bol narodený o týždeň skorej ako kamarátkin syn , ten začal chodiť 10 mesačný, ale keď začal chodiť synček, tak chodil lepšie ako kamarátkin, nemal problémy s nerovnosťami, na rozdiel od neho, takže z tohto si fakt nerob nič, to príde, to isté aj s rečou, hovoriť začal až ako dvojročný, krásne rozpráva a nič nezmeškal, dcéra začala už ročná, no nezastavia sa jej ústa 😖 😉

sarinka123
4. jún 2014

Moja ma 15 mesiacov a tvoja rok a vie toho viac ako nasa 🙂 a chodit ? Ved to vsetko postupne, kam tam mamicka nahlit ? Nechaj jej cas, nech sa vyvíja svojim tempom, nie ako chces ty 🙂)))

ivetoy
5. jún 2014

este skoro!!!! neprehanaj ,nestresuj...horsie keby malo 3 roky

emmilly
5. jún 2014

och boze, preco si kazda matka musi mysliet ze jej dieta musi rozpravat na 1 rok, chodit na 1 rok, dobreze nie jest same na 1 rok. okupat sa same na 1 rok..ja to uz nechapem, boze ved kazde dieta je ine. vsetko by ste od nich chceli hned. kazde dieta ma svoje tempo, svoj cas. neznasam porovnavacky. rocne dieta je male, este len zacina vnimat co od nemho chcet, konecnce zacina chapat. neboj vsetko pride. nestresuj uzivaj si ho prave teraz je to najkrajsie obodobie. konecne po vsetkych tazkych zaciatkoch, zvykaniach si jeden na druheho atd. prichadza obodobie kedy je to dieta mudrejsie a dava ti znamenia co chce, co dokaze tak mu daj cas. a ak mi niekto napise ze som bola n azaciatku pisania zla, atd. tak ano mozno, ale ja mam uz plne zuby toho ako matky porovnacvaju svoje deti, ten robi to, a ten to este nerobi atd. ten vazi tolko a ten nie, ten je taky maly a ten je vyssi a preco? ja to nepochopim.

emmilly
5. jún 2014

@sarinka123 presne tak, nie ako chce amtka, ale ako chce dieta. super nazor

siska53
5. jún 2014

@emmilly jaaj,no,tak to asi jedine,nechodit na,mk,kazdu chvilu je tu daka,otazka tykajuca sa tychto zalezitosti..dakedy zbytocne stresuju mamicky,ktore sa tym prehnane chvalia,ak,ich dieta vie nieco viac,obcas aj pediatricky,ktore sa striktne drzia tabuliek..tak sa necudujem,ze, su tu potom take,otazky...
ja si tiez sukromne porovnavam svoje deti,ale viem,ze,kazde ma prosto svoje tempo,kazdemu islo ci ide nieco lepsie,nieco,horsie,nieco sa naucili skor,nieco neskor,jedno dieta tabulkove,druhe na ich dolnej hranici..a co? Nic,mladsia vsetko dobehla,naucila sa,co mala,ostatne sa nauci neskor..ano,su pripady,kedy je lepsie ist za odbornikom,my sme sli a vieme,preco bola vzdy so vsetkym,pozadu. (to ma,po mne,len,mi to v onych davnych casoch nikto neriesil).
a zas..dakedy je aj na skodu veci citat ten,internet,clovek sa dakedy zbytocne stresuje.. Ja som nastastie ten,typ,co taketo veci riesi s pediatrom a tu skor pisem svoje skusenosti,no pri daktorych mam pocit,ze sa pediatra boja alebo ho nemaju.

terezka1947
5. jún 2014

@vikinka10 moj to v roku tiez nerobil a teraaaaazz...jedna radost...zacal asi v 13chodit a ani nestvornozkoval...teraz lieta tak,ze ho clovek nezastavi a lozi hore dole...s rozpravanim to bolo tazsie...asi tak v cca 2,5roku sa mu zacal jazycek poriadne rozviazovat...ale rozumiet krasne rozumel aj predtym

masinka
5. jún 2014

nasa najstarsia zacala chodit ako 13 mesacná, v roku a pol hovorila cca 10 slov (mama, tata, baba, havo, lopta, auto, ham, pa-pa ...)... teraz ma 7 rokov, pusa sa jej nezastavi cely den, uci sa na same jednotky, beha, skace, lozi ako opica .....

jabadaba
5. jún 2014

@vikinka10 ma este uplne v pohode cas. aj na rec aj na chodenie. Su deti, ktore sa rozbehnu az okolo 13. mesiaca a viac. Hovorit deti zacinaju az okolo roka a pol a neskor. Cize nic tvoje dieta nezmeskalo a zbytocne si znechutena.

mrva
6. jún 2014

dcéra začala chodiť až v 16. mesiacoch a rozprávať okrem ma ta ba de až v dvoch rokoch. Rozhodne to dobehla a teraz spomíname, ako bolo super, keď len sedela a čušala :D :D Hlavne neporovnávaj s inými deťmi

veriiii
6. jún 2014

ludia,co chcete od rocnych deti?aby hovorili 3 svetovymi jazykmi a riesili sudoku a krizovky v anglictine😉 😅 a behali maraton, ci baletili?? dieta by malo zacat chodit do 18 mesiacov a rozpravat zmysluplne vety, jednoduche do 3 rokov..takze casu dost!upln k chodeniu--niektore deti chodia skor,lebo maju na to predispozicie, ineaj preto, lebo boli uz 5 mesacne v choditku😉 .

emma_932
12. jún 2014

@veriiii k tomu uz neni co dodat. perfektne si to napisala! 😉

@mrva sedela a cusala 😀 😀 😀 😀 inak na toto obdobie si tiez rada spominam 😉 😀