Reč môjho 2-ročného syna

21. jún 2023

Caute, syn ma 2 roky a 2 mesiace.
Velakrat mi este rozprava zvlastne, povedala by som 50% na 50% - teda ked si prosi pit, tak mi povie, - prosis si pit, ides citat, teda pouziva druhu osobu namiesto prvej. Tu sa ho pitam hned, ano? Prosis si pit? Aj ja si prosim, a idem sa napit aj ja.

Samozrejme pouziva aj - ja si prosim, ja som kubo, teda, uvedomuje si kto je "ja" , ale velakrat povie veci takto. Sklonovat tiez vie pekne. Rozprava mi uz aj v 4-5 slovnych vetach.

Este co som si vsimla, ale toho uz pomenej - vedie si dialog - co robis? Upratujem maminka. A hovori to mne.

Dokedy je to prijatelne? Ako ho mozem opravit na spravnu tvorbu viet, aby chapal na 100% prvu osobu? Vidiet, ze ma opakuje o 106 a pouziva tie vety, ktore smerujem k nemu.

Dakujem.

pribinak
21. jún 2023

V jeho veku je to úplne ok

tiika
21. jún 2023

Mám dcérku presne ten istý vek, rovnaký problém, ale neriešim. Verím, že pride na to sama, v čase keď na to bude pripravená, pride to skratka samé, dozreje rovnako ako rozprávanie, skloňovanie, časovanie, … občas ju opravím (1-2 x za deň), ale teším sa, že krásne rozpráva, všetci naokolo ju chvália. 😀

mia_von_prag
21. jún 2023

Tvoj syn je veľmi šikovný na svoj vek. Detska reč sa vyvíja postupne. Gramatika je náročná.
Moj syn bude mať zachviľu 4 a ešte sa mu občas stane, že pomotá rody alebo osoby alebo nejaký tvar množného čísla. Rozpráva inak veľmi pekne, dokonca sa naučil L.

Takže jedine hovor správne tvary a on sa to naučí

kacena4
21. jún 2023

ak to robi len obcas je to ok, ak by mal problem so sklonovanim, casovanim, koncovkami vseobecne treba logopeda, ale toto je este fyziologicke to prejde, odborna literatura hovori, ze do 4r. je to ok

majka176
21. jún 2023

V tomto veku je to úplne normálne, zrejme tu 2. osobu opakuje po tebe, ešte dobre neovláda gramatiku, postupne sa to naučí. Môj syn začal hovoriť vety až v 2,5 roku. Teraz má 3r. a tiež ešte nehovorí všetko správne 😄

mia_von_prag
21. jún 2023

Podľa našej logopedičky sa deti učia gramatiku kľudne aj do 4,5 roka. Takže teraz ešte ozaj nemusíš stresovať.

selest
21. jún 2023

Moj uz 1,5 rozpraval dlhe vety. Teraz ma 2,5 a stale hovoril spodobom "ty". Opravujeme ho aj uz konecne pochopil rozdiel medzi ja a ty a v poslednej dobe uz povie aj spravne v 1 osobe. V tom veku mi to pride este v pohode ked pozorujem ine deti.

denden77
21. jún 2023

moja ma 2r a 9m a mozno par tyzdnov funguje na "ja".. a to teda dlhodobo brble v rozvitych vetach, az nas hlavy bolia.. cize klidek, to pride 😊

majlo1234
21. jún 2023

Je to v poriadku, opakuje to po tebe a tym sa snazi celkovo pochopit, ako sa tvoria vety a ako funguje nas jazyk. Postupne pride na to, ze on je ja a nie ty😄

zuzanka.zuzu
21. jún 2023

mám 2,5r a zamieňa ja/ty... manžel povedal že sa veľmi rýchlo spamätá v škôlke keď na otázku napr.kto spapa cokoladku neodpovie "ja" 😀 a v podstate má pravdu. my mu doma rozumieme ale po prvej krivde mimo domov sa naučí. ako všetci, či dospelí či deti 😉

janetinka27
22. jún 2023

Je sikovny.
A osobu predsa opakuje z tvojich viet 🙂
Na svoj vek rozprava uz velmi dobre.

autor
22. jún 2023

Maminky, dakujem! Tak som rada, ze to je este v poriadku. 🙏🏼 Som velmi vdacna, ze sa mi takto pekne rozrozpraval zo dna na den. Sice nerozumela som vtedy tomu, ale postupne sa vety vykristalizovali. 🙏🏼

siska53
22. jún 2023

Nasi v tom veku este nerozpravali 😅. Tak bud rada, ze ti pekne hovori, aj ked nie uplne spravne a spisovne. Nauci sa casom. Neboj