Reč 21 mesačného dieťaťa

11. okt 2020

Čaute mamičky chcem sa poradiť s vami ako sú natom vaše detičky? Moja ma 21 mesiacov a nevie rozprávať mam pocit že rozumie všetkému ale vie povedať iba mama,baba, daj, ne ne, vie povedať ako sa vola iba tak skratkou, vie povedať kolko ma ročkov, vie napodobniť asi 5 zvieratok.. Ale problém je v tom že mam pocit akoby zabúda napríklad vedela povedať ako robí koza že me, a teraz po čase to nevie a vraví ba, a je viac takých vecí. A na 21 mesiacov mam pocit že toho vie velmi málo povedať. Čo vy nato?

nikoleta1510
11. okt 2020

Moja dcérka má 20 mesiacov a ani ona nevie rozprávať. Každému slovu povie začiatok pár slov vie pekne povedať rozumie všetkému vie ukazovať kde má oči uši ústa atď. Väčšia dcérka už v takom veku vedela viacej hovoriť. Ale každé dieťa je iné. Ono sa to rozide časom neboj sa. Bude až toľko hovoriť ze to už bude aj veľa 😅. Niektorému dieťaťu treba čas. Každé dieťa je šikovnejší v niečom inom. Kamarátkina dcérka napríklad už vie veľmi veľa slov povedať pekne a ona ma iba 17 mesiacov. Podľa mňa netreba sa ešte obávať 😊

malinoismum
11. okt 2020

Moja rovnako a teraz (utorok mala3 rok) sa jej už huba nezavrie 😀😀😀😀 každé dieťa je iné 🙂 a jedinečné ❤️🥰😍

solange7
11. okt 2020

Aaaale, ona sa rozhovori. 😀 Neboj nic.

diewcatqoo
11. okt 2020

Ahoj, moj syn do 2 rokov nepovedal nic. Ale ze fakt nic, len ukazoval a echkal, potom sa zlostil, ze mu nerozumieme. Obcas (mozno raz tyzdenne) povedal baba a havo, to bolo vsetko. Mrzelo ma to a uz som si namyslala rozne diagnozy. Ale rozumel vsetkemu, co sme mu hovorili a vedel ukazat, co chce.. len jazyk nie a nie sa rozviazat.
Par tyzdnov po druhych narodeninach zrazu zacal hovorit vo vetach, pekne, cisto. A ide nonstop. Zachvilu bude mat 4 roky a nevie byt 10 sekund ticho, aj v noci stale hovori zo spanku. S nostalgiou spominam na to obdobie, ked bolo u nas obcas aj ticho...
Ak si si ista, ze vam rozumie, co po nej chcete, neobavaj sa. Este ma cas na to, aby zacala rozpravat. Uzivaj si to, lebo coskoro pride cas, ze si budes v duchu hovorit, aby aspon chvilu bola ticho :D

cookie29
11. okt 2020

Deti sú ako kukurica na pukance. Každé “pukne” keď príde jeho čas. Do tých 5-6 rokov môžu byt rozdiely vo vývoji. Viem že som si v jasličkách viackrát uvedomila, že môj vie pár slov zatiaľ čo tie dvojičky o 3 mesiace mladšie krásne rozprávajú. Ale zase keď sme sa boli prejsť, tak môj behal a lietal a ony ledva nozkami prepletali, proste chôdza neistá, kdezto ten môj skákal bez problémov. A rozprávať začal okolo 2,5-3 roka. Ale nieže pár slov aké celé vety a komplexne súvetia. Normálne som zirala.

e3v3a3
11. okt 2020

Môj malý mal 2 roky tri mesiace a nepovedal skoro nič.par zvieratiek napodobnil aj to nie vždy.inak nepovedal skoro nič.teraz bude mať o pár dní dva a pol roka a opakuje každé slovo.aj keď po svojom, ale niektoré už ozaj viem čo chce 😀

martuska413
11. okt 2020

V 21 mesiacoch toho mladší syn nepovedal viac. Všetko bolo "ďo" alebo "ďoďo". Potom zrazu prišli prázdniny ja som nastúpila do prace a on zatiaľ pendloval medzi starými rodičmi a za 2 mesiace už povedal aj to co by nemusel :D

kacena4
11. okt 2020

v dnesnej elektronickej dobe deti zacinaju rozpravat neskor je to sposobene aj tym ze im zvuky hraciek alebo telka nahradza rec preto nemaju potrebu tolko rozpravat treba to obmedzit a rozpravat sa s nimi jednoduche slova zacat podstatnymi menami postupne pridavat pridavne slovesa t.j. vsetky vetne cleny, teda nezabudat ze aj citoslovcia sa rataju za slovo!!! odporucam tieto knihy https://montessorikids.sk/kubko-sa-uci-rozpravat/ na zaciatok na rozboj reci su uzasne su od logopedicky a su urcene pre rodicov aby vedeli ako komunikovat s detmi (teda aj pre deti) 🙂