Problém s odplienkovaním skoro trojročného dieťaťa

milist
20. jún 2016

Mile mamičky, mame skoro 3 ročnu dcerku, pred rokom sme sa snažili v lete odplienkovat, no na dovolenke dostala blok a po 2 uspesnych tyzdnoch sme sa vratili k plienkam s tym, ze nebudem ju do nicoho nutit, ved to pride pekne samo. V july bude mat 3 roky, je prijata od septembra do skolky a mame problem :( az velmi si uvedomuje, ze nesmie piškať ani kakať do plienky, ale stale odmieta ist na wc aj na nočník. Ak si aj sadne, zadržiava. Dokaže byt cely den s gatkami, ale s rizikom, ze zadržiava, cim to pre nu tiez nie je dobre zo zdravotného hladiska. Uz neviem co mame robit, vsetko sme skusali, vsetky mozne metody, rady iných mamiciek a babiek a pod. Krasne si uvedomuje ze sa ma piskat aj kakať do wc alebo nocnika, no neurobi to. Podstatne je aj to, ze este stale v noci spi s plienkou a rano sa budime s dost plnou, taktiez poobede ked spi tiez sa budi s plnou plienkou. Bez plienky si ani nelahne spať, Ak ju nema nepopisiava sa, ale zase boli ju až brusko zo zadrziavania :( Nie je este pripravena alebo v com je problem? Nemate nahodou nejaka mamicka podobnu skusenost s vasim drobcom a ako ste to vyriesili? Dakujem

liz_lemon
20. jún 2016

plienka pocas spanku je v pohode hlavne v noci, to ta nemusi trapit, plienku na noc maju niekedy aj 5 rocne deti

milist
autor
20. jún 2016

@liz_lemon to ano, skor ma trapi to, ze ak ju dame do skolky a pojdu vsetky deticky spat po obede tak im bude cirkusovat ze chce plienku, inak im mozno ani nelahne spať :( a aj zo zdravotneho hladiska ab nemala problem tym ze zadrziava :(

janickacrazy
20. jún 2016

@milist my sme mali podobný problém so synom, v prvom rade na tvojom mieste by som sa išla opýtať do školky, či s plienkou bude nejaký problém, ja som bola za riaditeľkou a dohodli sme sa, že pokiaľ malý bude mať ešte plienku, tak bude chodiť do školky len doobeda a na obed pojde domov, ja som bola na predlženej rodičovskej, takže mne to nejak nevadilo a malý sa časom naučil byť bez plienok, u nás pomohli ako motivácia lentilky, vždy dostal jednu za "výkon" v nočníku, inak tiež sme skúšali všetko možné, už som bola tiež zúfalá, ale nakoniec sa to podarilo 😀

liz_lemon
20. jún 2016

@milist minule som tu citala, ze týmto malým detom v skolke davaju plienku cez obed, neviem, ci je to tak vsade, asi sa treba potom v skolke spytat, ci su ochotni, ale dovtedy mas este dost casu na oducenie, a mozno ked uvidi, ze ine deti nemaju, tak ani ona nebude chciet
ja som oducala syna, ked mal 2 roky 8 mesiacov, ale bolo to prve oducanie, a islo to ako po masle, ziadne nehody, a za niekolko tyzdnov, nechcel plienku ani na noc

milist
autor
20. jún 2016

@janickacrazy dakujem za radu 🙂 noo s tymi lentilkami sme skusali ale nepomohlo :( uz som tiez tak rozmyslala, ze pojdem za riaditelkou skolky...ja budem na materskej, druha dcerka sa ma narodit v auguste tak by sme to mohli aj tak zvladnut 🙂 ale verim ze do septembra este pobojujeme 🙂 dakujem este raz 🙂

timea7
20. jún 2016

@milist urobili ste chybu, že ste sa k plienke vrátili, to už ale nezmeníš. Možno počula nejakú hlúpu narážku na to, že sa pocikala, tak sa toho obáva. Neboj sa, v škôlke ju ani nenapadne pýtať plienku, bude vidieť, že iné deti ju nemajú a spať si ľahne, ona totiž veľmi rýchlo vycíti, že učiteľka neustúpi. Aj keď veľa času nemáte, dala by som jej dva tri týždne oddych - to znamená nepripomínať, neriešiť, nerozprávať pred ňou vôbec nič o chodení na WC (nočník by som už úplne vynechala), potom odstrániť plienky úplne. Najlepšie mimo domov, sme na chate, v hoteli, plienky nemáme, neboj sa nebude zadržiavať najmä cikanie celý deň. Zober podložky pod plachty a najmä neustúp znovu. Pre tvoju dcéru je pohodlnejšie mať plienku, už si to zafixovala, ale inak, ako jej ju zobrať, to nezmeníš. Jedine, že by si ju do škôlky nedala a čakala, kedy sa rozhodne sama ju nemať, no to môže trvať aj vyše roka....Bolo by fajn, keby ste boli na dovolenke s rodinou, ktorá má tiež deti, že by chodila na WC s nimi. Pozerám, že čakáte bábätko, bolo by fajn, keby ste plienku zrušili, kým sa narodí, lebo pri narodení súrodenca sa staršie deti niekedy vracajú k plienkam, aby si vynútili takú pozornosť, akú má bábätko. Aj vtedy treba byť láskavou, ale neustúpiť. Držím palce.

natalym
20. jún 2016

@milist A možno do septembra to ešte prejde. Ja by som ju nechala tak, s plienkou. Vôbec by som to nespomínala, nehovorila o tom a pod.
A čo urobí keď plienky nebudú? Zabudli sme kúpiť.........
Inak naša ešte v júli mala plienky, dohodli sme sa v jasliach, ale to mala dva roky a v septembri nastúpila komplet bez plienky.
Staršia tá chcela pekné nohavičky, farebné, s obrázkami a to ju nalákalo. Kupovali sme spolu nohavičky.

janickacrazy
20. jún 2016

@milist no v ideálnom prípade to budete musieť zvládnuť ešte skor ako sa ti malá narodí, lebo potom to bude asi o dosť ťažšie, kedže staršia može prípadne žiarliť a viac protestovať voči všetkému a tiež asi nebudeš mať toľko času na nu potom, každopádne držím palce 🙂

milist
autor
20. jún 2016

dakujem kocky, no tak ako pisete, aj mamina mi tak radila, ze jednoducho to neriesit , nechat tak na par dni a potom uvidime... v skolke to nejako poriesim s riaditelkou a tiez si myslim ze ak uvidi ine deticky a ako ste pisali, pani ucitelka neustupi 🙂 tak si to aj sama uvedomi... no mam jedno velke ponaucenie a pri druhej dcerke to isto uz bude inak 🙂 dakujem za rady vsetkym

natalym
20. jún 2016

Ja si myslím, že dosť pomáha aj keď deti vidia, že ostatní chodia na záchod. Môj muž to neznáša a vždy nadáva, ale moje decká chodili za mnou až na záchod a myslím, že aj to pomohlo. Proste vedeli, že tam sa to robí a tak je to normálne.

siska53
20. jún 2016

@milist ono sa to este moze zmenit. Nasa sa odplienkovala 2mesiace pred 3.rokom cize aj pred nastupom do skolky (to bola ale sukromna,takze problem by nebol.).
Dakedy sa to zmeni zo dna na den. Nqs zas nie a nie kakat do wc ci nocnika,prosto rev.. Kedze som.nechcela,aby mal blok,tak som mu plenu nakoniec dala..a vzdy o nejaky cas pokus o zmenu. Mal presne 3,5r.,ked som.spravila dalsi pokus a zrazu to slo a uz kakal len do velkeho wc.

janickacrazy
20. jún 2016

@natalym no na nášho to veru neúčinkovalo vobec, mohla som mu aj 20 detí ukázať, ako pekne sedia na nočníku alebo na záchode a 0 bodov 😀 aj v školke videl deti ako chodia a vobec ho to netankovalo, ale viem, že na niektoré deti to zaberá

natalym
20. jún 2016

@siska53 Ja som čítala, že mal presne 35 rokov................ Mi skoro oči vypadli. 😀

siska53
20. jún 2016

@natalym 🙂))
Hned som sa sla kuknut,co som vlastne napisala.

aniko85
20. jún 2016

Mam doma syna ktorý bude mať v juli 3 roky.spravila som obrovskú chybu že som ho od plienok neoducila už minule leto keď bol ešte poddajnejsi.prisiel list o prijatí do skolky od septembra a na druhý deň som mu skúsila úplne zobrať plienku.2 tyzdne sa mi v kuse pocikaval.....denno denne bežala práčka s prestanymi nohavicami a uterakmi.on si na nočník sadol,posedel aj pol hodinu ale nevycikal sa...az o pár minút do nohavíc. Cize aj on bol schopný zadržiavať moč aj 6 hodin.3 týždeň bol prelomový....zrazu si sám začal a pýtal sa na nočník...pred spánkom sa vycika a tak sme celý deň bez plienky

siska53
20. jún 2016

@aniko85
Z toho si nic nerob. Ja som sa svojich pokusala o dost skor (dokocna maleho uz v 13.m.) a malybol schopny sa odplienkovat az v 2,5r. A mala 2m.pred 3.rpkom. Tu som skusala az pred 2.r.-na radu lekarky,ze skor to aj tak nema vyznam (potvrdzujem inak).

milist
autor
20. jún 2016

@aniko85 no mne sa vobec mala nechce popisat, kazdy mi hovoril ze mam pockat, ze ak bude mat mokre veci bude jej to vadit a pod ale moja nic ani pisat ani kakat. A to si uplne bez plienky aj na noc maleho nechavala? lebo to mi radila sestricka od nasho pediatra, ze ak zadrziava tak ked zaspinka, uvolni sa a tym sa aj popiša...no len moja cirkusuje, ked ma si ist lahnut, naposledy bola do pol 12tej noci hore ze nejde spat lebo sme jej nechceli dat plienku :D

timea7
20. jún 2016

@milist robila cirkus preto, lebo vedela, že jej plienku nakoniec dáš, dieťa veľmi dobre vycíti, či rodič neustúpi, alebo, či je slabý na to, aby si stál za svojím a oplatí sa mu robiť ródeo. deti majú oveľa citlivejšie senzory, ako si myslíme. Nie sú hlúpe, sú len malé.

yasminka137
20. jún 2016

@milist ahoj.presne môj prípad.malý bude mať 3r. začiatkom októbra a od septembra je prijatý do škôlky.no bez pleny ani náhodou.chodil holý po dome,kef som mu ju dala preč,cural kade tade,ax sa toho sám lákal a s placom kričal mama mama ked urobil mlacku,ale wc ani nočník ani náhodou... Az z tej mokroty dennodenne prechladol a brali sme tri týždne atb.tak mam na to ešte dva mesiace,dufam,že to cez leto zvladneme.bude aj u babky jednej aj druhej,kedze ja každú chvíľku rodim...tak majú tiež za úlohu riešiť.tak drzim nám palce.

aniko85
20. jún 2016

@milist prvý týždeň som sledovala že v cca ako čase cika,rano po prebudení šup na nočník...posedel aj hodinku keď išli rozprávky na youtube ale výsledok žiadny. Obliekla som ho a max do 20 min už bol full mokrý.nevedela som s nim byť non stop pretože doma už mám druhe 4 mesačné chlapča. Prvy týždeň veeeelmi dlho zadržiaval a cupital okolo nás ale na nočník ani za svet.az raz pustil do ročníka a zapáčilo sa mu to.prve dva týždne boli fakt ťažké pre neho aj pre mňa.az na ten tretí týždeň nastal zlom...daco mu zaplo v tej hlavičke zo dňa na deň.jedno ráno som ho posadila a nechala pozerať rozprávky v telke lebo notbuk som skryla povedala mu že youtube rozprávky sa vrátia keď bude cikat do ročníka a o chvíľu mi on sám doniesol nočník úplne plný,dalsi deň keď som bola v kuchyni prišiel za mnou,pozrel na mňa a ťahal ma k nočníku kedze on ešte nerozprava.posadila som ho a hneď sa vycikal.za odmenu som mu dávala cukríky.pred dvoma dňami si už sám stiahol nohavice a posadil sa...zo dňa na deň ma prekvapoval

aniko85
20. jún 2016

Odplinkovanie ohladom spánku....ja som si už dávnejšie všimla že on vstáva vždy so suchou plienkou tak preto som to riešila úplne bez plienky na ostro....v tvojom prípade by som to neriskovala. Skús cez deň bez plienky a na spánok jej určite daj plienocku.donekonecna zadržať nemôže...ona časom povolí..

aniko85
20. jún 2016

Teraz natrénujeme nočník a dúfam že do septembra zvladneme aj wc aj keď som si istá že škôlka je pre deti obrovska zmena...nový ľudia,priestory,harmonogram,kopec deti navôkol.bez menšej nehody sa to určite nepodarí ale oduci sa od ostatných detí a zvykne si aj na to wc...chcem ho dať na celý deň,kedze doma budem ešte s druhym a chcela by som si trocha oddýchnuť....od februára do septembra budem doma s dvoma a deťmi a možno má dovtedy aj šľak trafi

majdus
20. jún 2016

@milist no my sme mali tiez tento problem...ja som bola dost nervozna aj z pokakancov aj z blizkych,ze sme ho uz davno mali oducat a pod. Druhy syn sa narodil v auguste minuly rok,prvy mal v oktobri dva. Aj preto sme to chceli dako zvladnut oducit cez minule leto,ze budem mat dost inych starosti,ale neslo to. Ja som bola nanho kvoli tomu,ze rozumel,ale stale cikal a aj kakal do plienky,zla,aj ked som nemala byt. A nakoniec to prislo postupne. Dnes ma plienku uz len na noc,ale od jari cez den ani pocas spanku vobec. Dokonca v noci sa mi pyta cikat - prehadzuje sa a ked nereagujem,tak zaknuci. A kaka uz len do wc. Je to sila. Proste mu zacalo vadit cikanie do plienky. Upokojovalo ma,ako kamaratky hovorili,ze to pride same. A naozaj prislo. Pri druhom synovi sme chceli zacat skor,ale uz ma 10mes a stale nic. 🙂 Ale uz pomaly budeme skusat.
Inak,ja som pri adamkovi skusila robit,co moja kamoska,vytialhla kazde rano slipy aj plienku a dala na vyber,ktore chce. 🙂 Ak si neskusila,skus aj toto. 🙂

alenka7777
20. jún 2016

@milist doverne poznam tvoj problem.skusali sme tiez vselico....az sme jednedo dna povedali nekompromisne,ze plienky uz dosli a ani v obchode nemaju uz pre take velke deti.mala bola schopna aj tri dni nekakat,alebo sa pokakala do gati.boli to dva tyzdne plne nasich nervov,jej revov a hadzania sa o zem,ze chce plienku,ale nedali sme a po dvoch tyzdnoch si uz na plienku ani nespomenula.takze treba byt nekompromisny a nepovolit v ziadnom pripade.

milist
autor
20. jún 2016

Kocky vsetkym vam dakujem, dali ste mi aj nadej heh ze mam verit ze to bud pride samo alebo jednoducho neustupit 🙂 dam vediet ked to zvladneme ale každopádne dakujem za kazdu radu 🙂

aniko85
20. jún 2016

@milist úplne sa viem vžiť do tvojej situácie...vsak aj ja som rodila len teraz vo februári.uz sa ti to kráti,je na ceste druhe babo a nikdy nevieš kedy to na teba príde....bude to ťažké,mala ťa určite rozčúli a budeš mať toho dosť ale nevzdávajte to,lebo predstáv si že keď už budeš mať druhe doma nič iné robiť nebudeš len plienky meniť. Mysli na svoj cieľ tak ako ja....aby mohla ísť staršia do skolky.na druhej strane si musíš premyslieť či bude niekto kto ťa nahradí vo vytrvalom nocnikovani kým ty budeš v nemocnici. A po ďaľšie...keď prídete domov z nemocnice možno bude babo také nárocne aj ohľadom dojčenia že nebudeš mať chuť a čas nocnikovat staršiu.je len na tebe ktorú variantu zvolis. Aspoň sa o to pokus....porozmýšľajte čím by si vedela motivovať malú...u nas zákaz rozprávok mal uspech

timea7
21. jún 2016

@alenka7777 presne, dieťa nemá žiadny blok, len je preň pohodlnejšie mať plienku, vo veku 2,5-3 roky už si vie veľmi dobre presadiť svoje, tak to skúša, išli ste na to dobre. Niekto je síce za kľudnejšiu metódu, aj keď je plienka do štyroch rokov, ja naopak za skoršie odplienkovanie (samozrejme za predpokladu, že je dieťa na to zrelé a rozumie, čo sa po ňom chce), aby sa predbehol čas, keď zistí, že mať plienku je pohodlnejšie.

evittam
21. jún 2016

@timea7 No, ja som začala minulý týždeň a zatiaľ skôr bez úspechu, povie za 20 minút aj 3x, že ide cikať, ide na záchod, nočník nechcela, možno trošku cvrkne a nakoniec príde do minútky "mama, ahááá" a je celá dočúraná......Tak neviem či ešte nenastal ten správny čas, či mám vôbec pokračovať alebo ako...... 😒

natalym
21. jún 2016

@evittam Pokračovať, nevzdávať.

evittam
21. jún 2016

@natalym Veď som to nevzdala...... 😉