Prejavy hnevu u ročného syna

maminka1983
21. sep 2016

Ahojte. Neviem co robit alebo reagovat. Syn je od septembra skolkar a predtym to nerobil. Ked sa nazlosti co je velmi casto zacne buchat najcastejsie do dvery ked nieco ma spravit naprv ho vzdy upozornim a potom dam na v6ber a ked 3x nic a neposlucne ide do izby a tam je s tym ze mu vysvetlim preco je tam. A ked sa ukludni ma prist. A bucha na dvere alebo ponovom uplne ignoruje co ma spravit. Napr. Zo skolky sme prisli domov a nie sa vyzut vyzliec tak ze budes tu sedet pokym sa nevyzleces. Topanky som pomohla mal ne 2 uzliky s tym ze ma ohlasil. A ostatne bolo nokoment,15min som mu dohovara nech sa vyzlecie a da veci na doma. A potom uz prekypel pohar a povedala bude u seba izbe pokym sa neprezlecie. Nikdy nebol takyto az ale dalo sa s nim spolupracovat taraz nie. Ja uz nevladzem len okolo neho robit mam aj vyse rocnu dceru aj ta ma potrebuje co robit. Skusala som vse motyvacie,dohovaranie,vyhrazanie,dobrom aj zlom. Niekedy fakt neviem co si pocnut.

timea7
21. sep 2016

@maminka1983 máš úplne normálne dieťa. Zrejme sa snaží takto na seba upozorniť, lebo aj tvo´j hnev je záujem o neho. Počas dňa je v škôlke, keď príde domov, máš veľa práce s jeho sestričkou a neho málo času, čo je pochopiteľné. Nečuduj sa mu, že takto upútava tvoju pozornosť. Nemá ti kto pomôcť? Manžel, mama, sestra, kamarátka, susedka. Keby ti aspoň dva, tri krát do týždňa malú pokočíkovali, aby si sa mohla venovať jemu, len jemu, bolo by to fajn. Nepochopila som celkom, koľko má rokov, ale predpokladám, že u neho ešte pretrváva obdobie vzdoru. Snaž sa ukľudniť, aj keď viem, že je to veľmi ťažké, ak tvoj syn zistí, že ťa jeho správanie vytáča, bude ho to baviť ešte viac. Nedohováraj mu 15 minút, nevšímaj si ho. On veľmi dobre vie, že sa má vyzliecť, iba mu pripomeň, ak by sa chcel ísť nevyzlečený hrať, že až keď sa vyzlečie. Nech tam sedí aj dve hodiny. Musí zistiť, že ubližuje sebe, nie tebe. Skús ho nalákať na nejakú činnosť, motivovať - mám v kuchyni prekvapenie, ale je len pre prezlečené deti. Možno sa na to nechytí a možno áno. Pozri na montessori aktivity, tie sú pre deti veľmi lákavé. Viem, že sú spočiatku náročné na prípravu, ale neskôr deti pri nich vydržia veľmi dlho a využiješ ich aj pri malej, keď podrastie. Drž sa.

tenerifka
21. sep 2016

@maminka1983 Alebo mas v nadpise preklep, alebo je tvoj rocny syn genius

maminka1983
autor
21. sep 2016

@timea7
Normálny viem že je. Nemám nikoho muž dlho v práci. Nevýhoda vo vchode sme jediný čo mame takéto malé deti. Syn škôlke jppdla rozhovorov normálny. Čo má vytáča je že aj keď som ho nechala oblečeného aj tak sa hral s dcérou skúšala som aj dneska keď sme došli budeme variť puding čo maľuje. Úplne mama hovorila stene. Potom som ho nasilu prezliekla. Vieš on je fikus veľmi dobre vie že keď niečo po ňom chcem uplna ignorancia.
A snažím sa aj jemu venovať ale nemôžem len jemu dcéra sa spúšťa chodiť a musím za ňou keď niečo. A mám preklep má 3r

@tenerifka áno preklep má 3r

katulienkax
21. sep 2016

Poteším ta, moja bude mat 5 a stále ma s tým obliekaním problemy. Už od babatka furt kopala ked sme prezliekli a teraz každý den cirkus kolo obliekania ráno ked ide do skolky a aj ked sa vráti zo školy a trva to už dost dlho. Ráno hlavne vymýšľa ze nechce take ponožky a tie topánky su nedobre a podobne reči a poobede sa zase nechce prezliecť do domáceho. Ja vlasy sme museli ostrihať nakrátko ze sa nechce cesat, naštastie jej to celkom pristane.

maminka1983
autor
21. sep 2016

@katulienkax
No neviem čo ako riešiš ty ale za seba stále to počúvať a upozorňovať a riešiť nie je moc ok hlavne kvôli našej dcere

Ale každý inak reaguje 🙂

mickao
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
timea7
21. sep 2016

@maminka1983 nedovolila by som mu hrať sa s malou,ani náhodou, aj keby som ho tridsaťpäť krát do predsiene alebo kde vrátila. Bez hnevu, kriku, ale trvaj na svojom. Super radu ti dala aj @mickao - ty si ma nepočúval, ani ja ťa teraz nepočúvam, to zaberá veľmi dobre. Nemáš to teraz ľahké, pomoc by sa veľmi zišla, zapoj muža aspoň cez víkend a choď niekde len so synom - ihrisko, plaváreň, ZOO....Zdôrazňuj mu, že ho ta, môžeš zobrať, lebo je už veľký rozumný chlapec, sestrička je ešte malé bábätko, musí byť doma. (Tej je to ešte fuk). Tiež mu to pripomínaj doma, napr. pri ukladaní na spánok, on pôjde trochu neskôr, lebo už nie je bábo. Ak sa rýchlo oblečie do pyžama, budete si ešte chvíľu čítať, pozriete ešte jednu rozprávku a pod. Inak trošku mám pocit, či nemáš na neho vysoké nároky. V jeho veku by som mu ešte s obliekaním trochu pomohla - ja jednu ponožku, ty druhú a pod. Ale chápem, že ti ide najmä o to, že malý nezvláda svoje emócie, keď trieska, kope - to by som odignorovala a o to, že sa malý snaží robiť si všetko po svojom. To je ale pre jeho vek charakteristické. Viem, že táto info je ti na dve veci....no len vydržať - kľud, pevné pravidlá a stále ho ubezpečovať, že ho ľúbiš. Držím palce,

celasapremenim
22. sep 2016

@maminka1983 nemozem si pomoct, ale tvoj pristup k synovi povazujem za necitlivy a neprimerany
inak vobec sa nedoporucuje ako trest vykazat dieta od matky do miestnosti, nech tam rozmysla a podobne, a tri krat a dost....akoze to je daka sadisticka vychova trosku nie? co takto mu pomoct, usmiat sa na neho a trosku sa s nim laskavejsie rozpravat
vychova na slovo a v prikazoch je dost otrasna

okrem toho riesis uplne normalny vzdor, dieta v troch ide do skolky, ty sa staras o dalsie, vlastne akoby si ho vymenila, na piedestale je teraz mladsie dieta
ja by som sa skor cudovala, keby sa to na jeho spravani neprejavilo
okrem toho je vzdy lepsie, ked je v skolke dobre a trenuje v trpezlivosti rodicov, ako keby to bolo naopak
a mala ho riesit ktovie ako zmyslajuca osoba cudzia dietatu

ale vidim, ze si nevyberie, ja ho lutujem

balaskovae
22. sep 2016

@celasapremenim suhlasim s tym ze na kazdom dietati sa to prejavi. To starsie dieta proste ziarli a nejako sa snazi si tu pozornost matky vydobyt. Treba to brat ze je to normalne. Netreba k dietatu pristupovat tak ze by sa neviem ako previnilo, to dieta to robi len preto lebo ma pocit ze je zanedbavane, ze nema dost pozornosti

mickao
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
babatkoo
22. sep 2016

Ročne dieta chodi do skolky, prezlieka sa, vyzuva si topanky?! Fuuu nie je to na take male decko moc vela?? No ja ti nevim bobe. Obdivujem dieta a ozaj nechapem ako toto mama dokazala take male pre mna stale babo naucit. Moj ma 16 mesiacov ale toto teda neovlada

celasapremenim
23. sep 2016

@babatkoo samozrejme je trojrocne, hore to doplnila, ma tam preklep
prejavy deti su presne take, kolko sustredenej pozornosti denne venujete iba im, ZRKADLO a PYTANIE SI TEJTO POZORNOSTI, aj pozornost vyvolana prejavmi, co sa rodicom nepacia, je pozornost pre dieta

kikuleenka
23. sep 2016

@maminka1983 tiez mam pocit, ze sa citi byt "odstrceny", chce uputat Tvoju pozornost a samozrejme sa to miesa so vzdorom. Podla mna by bolo dobre sa snazit venovat mu viac pozornosti, viac ho uistit ze ho velmi lubis. Treba ho chvalit za vsetko dobre, co spravi, zapajat ho do starostlivosti o sestricku, do pomoci pri jej vzdelavani (napr. pri tom vyzliekani - "pozri, ukaz sestricke, aky si sikovny chlapec a ako sa vies vyzliect sam)...asi by som sa tymto smerom vybrala. Mam tiez 3-rocnu a taketo strajky zacali presne pri nastupe do skolky a potom aj teraz v septembri pri zmene skolky, velmi sa na mna upla a nechce nikoho ineho a ak nahodou nemam cas, hned to vyciti a zacne rovnako vzdorovat. Vtedy pomoze len nechat vsetko tak a povenovat sa jej, pomojkat sa a ubezpecit ju, ze ju lubim. Ale chapem, pri dvoch detoch to musi byt velmi narocne.

celasapremenim
23. sep 2016

@kikuleenka na toto som mala super vec, robili sme si damske jazdy :D ked bol tato doma, vzala som ju na prechadzku, vobec nebola dlha, ved som mala doma babatko, ale mala bola ako vymenena :D fakt odporucam, aj cez vikend sa to da a ked je pekne aj vecer, staci si ist za ruku a rozpravat sa
a este som sa s nou kupavala vo vani, iba s nou