Preč s cumlíkom

alicazet
17. jan 2016

Ahojte. Čo robiť ak vaše ratolesti nechcú zaspávať bez cumlíka?? 😒 Dcérka má 18 mesiacov..

maslenka47
17. jan 2016

@alicazet coby, dam jej na noc cumlik a skusim to znovu o rok...

pribinak
17. jan 2016

18 mes nie je az tak strasne vela, na spinkanie by som ho kludne nechala, inak nie, kvoli zubkom a rozvoju reci

reni1512
17. jan 2016

My sme nie ze spat nechceli my sme ho poslednu dobu vsade nosili a uz som mala sive vlasy z toho. Prvy krat sme jej ho zobrali asi na rok a pol a za dva dni sa ukludnila, ale potom jej isli zuby a bola priserna, potrebovala sa ukludnit tak sme jej dali novy. No a teraz jej spadol do wcka 😀 ked si splachovala...cize jej vlasnou vinou skoncil viete kde 😀 Spomina ho, aj si troska poplace...ale bolo to neunosne, cize som za drasticku metodu, zobrat a hotovo...Cize je to na tebe, ty ju poznas, mozno ho chce fakt iba na spanie, vtedy jej ho mozes este dat aspon do 2r. ale ak ti to uz prerasta cez hlavu tak radsej odnaucit teraz ako potom ked bude velka a bude chodit s dudlom.

alicazet
autor
17. jan 2016

@pribinak .. Áno, viem že asi ešte má čas ale vôbec jej ho netreba čo si všímam. Cez deň keď sa hrá a bevidí ho tak naň ani nepomyslí. Ako náhle chce spať tak plač. Zaspí a hneď jej ho vyberiem aspí ďalej. Nemala by som ju už úplne odnaučiť??

janinah
17. jan 2016

Kvôli zubkom treba cumeľ "zlikvidovať" vo veku cca 12 mes.,najlepšie je "zabudnúť" ho na návšetve u bakby alebo nedopratrením ho "zjedol pes"...a potom tu jednu noc plaču vydržať...ale nedať späť už nikdy

kailinka2
17. jan 2016

@alicazet ahoj my sme to riesili zrovna tento tyzden, mala ma 2roky a tiez bola naviazana na cumlik hlavne v noci a v poslednej dobe zacala aj cez den. Boli sme na navsteve kde maju babatko a tam som jej vysvetlila ze cumliky maju babatka a nechali sme ho tam pri babatku 🙂 potom si to trosku uvedomila a zacala pomrnkavat ale vzdy jej poviem ze ho ma babo a sa ukludni, aj pri spani si pomrnka a ju pohladkam a trosku utisim.. uz je to tyzden co je bez a stale si vie sem tam spomenut ale myslim ze sme to zvladli. A lepsie aj spinkava odvtedy lebo ten cumlik nehlada po postielke. Dlhsie by som jej cumlik nenechavala lebo potom by bolo tazsie oducit.

timea7
17. jan 2016

@alicazet čím je mladšia, tým skôr ju odnaučíš. Niekedy síce deti dospejú do bodu, že ho samé odložia, ale je to skôr výnimkou, čím dlhšie ho má, tým silnejší je návyk. V 18 mesiacoch je myslím hraničný čas, keď ju ešte môžeš odučiť systémom - spadol do rieky, iný nemáme. Staršie ťa už pošle do obchodu pre ďalší 😎.

pribinak
17. jan 2016

@alicazet no to je na tebe, Ja tvoju dcerku nepoznam, mozno by som to skusila, vymenit dudel za hracku na spinkanie

mirkava
17. jan 2016

@alicazet neber jej cumlik tak skoro... Este budez rada ze ho ma ked pojdu stolicky 😉. Nic netreba unahlovat.....

katulienkax
17. jan 2016

Podla mna to je hlúposť ze kvôli zubom moja mala do 3 rokov na noc a nemá krivé ani pokazené ale zato poznám dievčatko s predkusom ktore si dudalo palec.
A ďalšia vec vec neviem si predstavit akoby som svojej dcere ked mala 18 mesiacov vysvetľovala ze jej ho zjedol pes a podobne veci ked este takým výrazom vobec nechápala ( zacala neskôr rozprávať ) ked mala 3 roky tak sme jej ho proste vzali lebo nieco vyviedla a z sme nedali naštastie pochopila ale este chvíľu zuzlievala hracky co mala na spanie

timea7
17. jan 2016

@katulienkax to, že nevie rozprávať, neznamená, že nerozumie. A to, že tvoje dieťa nemalo krivé zuby neznamená, že to tak bude u všetkých.

libka1
17. jan 2016

ja by som jej ho na zaspavanie nechala. s tymi zubami som sa tiez napocuvala od mojej mamy, ze ich bude mat krive a podobne, nastastie nema a cumlik hodila do kosa sama ked mala 2 roky. povedala ze ona je uz velka slecna, pojde za chvilu do skolky, svacla ho tam a viac nan nepomyslela... pokial ti ho nezuzle cez den vobec, tak by som jej dala este cas.

evittam
17. jan 2016

No, tak ženy-každý normálny zubár vám povie, že cumel a dudlanie prsta nemá nič spoločné s krivými zubami.....Dokonca som čítala štúdiu, že do 4 rokov to nie je žiadny problém kvôli zubom - potom už áno. Takže nešírte paniku s predkusom a krivými zubami kvôli cumlom a dudlajúcim prstom - to by tie deti, ktoré to majú mali tak či tak. 😉

janinah
17. jan 2016

@evittam čeľustný ortopéd ma riadne skrstil,ked som šla 12r. dcére strojček na zuby riešiť,že prečo sme sa tak dlho cumlíkovali...vedieť čo ma ten strojček bude stáť,tak dcéra cumeľ by nikdy nepoznala 😉

evittam
17. jan 2016

@janinah Hm, a to tvoja dcéra dudlala cumel ešte aj ako vyše 6 ročná a viac?!!! Nakoľko už vtedy vypadávajú mliečne zuby a rastú trvalé....Skús si o tom niečo naštudovať a nielen veriť jednému zubnému ortopédovi......Mne všetci zubári - dokonca aj veľmi uznávaný zubný lekár a chirurg povedal, to čo som napísala....

janinah
17. jan 2016

@evittam nie som zubár a predpokladám,že ani ty...ale logicky sa môže stať-za mliečnymi nasledujú v lôžku zuba trvalé,ak je základ krivý,aj zub môže rásť krivo resp. posunuto...píšem,čo mne lekár povedal,v našom meste vychýrený....cumel mala do 2,5r. cca

sense
17. jan 2016

my sme skusali ci da sama ...trvalo to trosku ale vianoce boli idealne dala dudku jeziskovi ale to mala uz dva a pol...zubky ma v poriadku

siska53
17. jan 2016

@janinah ja aj sestra sme mali cumel velmi kratko. Napriek tomu sme sa strojceku nevyhli.. Takze nemusi to zavisiet od cumlika.
@alicazet ja by som jej asi este dovolila s nim zaspat,ale nasledne po zaspinkani von z pusy. Ine neviem,kedze moji nedudlovali vobec. Zato mala zaspavala na prse do 21.m.

evittam
17. jan 2016

@janinah Veď ok - ty veríš svojmu zubárovi, ja verím tým svojim a aj tomu vychýrenému a ešte aj tá štúdia čo som čítala bola dosť dobrá a veľmi logická. Čo sa týka zubov, ich rastu, kazivosti a všetko ostatné - tak tam je veľa na genetike.....a potom na správnom umývaní. A to že trvalé zuby nasledujú mliečne - no neviem - nakoľko to teraz vidím na vlastnom synovi a má úplne iné trvalé zuby ako mal mliečne......Ale jasné, že tvoj názor ti neberiem - ja som len napísala svoj a svoju skúsenosť a poznatky - a určite cumlanie cumla a palca nemá nič spoločné s rastom zubov a vyhnutiu či nevyhnutiu sa strojčeku. To je len taká pekne dlho trvajúca - ako to nazvať - povera? 🙂

timea7
17. jan 2016

@evittam nie som o tom presvedčená, že by to nemalo vplyv, do 2,5 - 3 rokov možno, neskôr to už vplyv má. Cumeľ dieťa do štyroch rokov nepotrebuje ani náhodou.

evittam
17. jan 2016

@timea7 Ja netvrdím, že ho potrebuje....Tak som to čítala, že ak by aj dieťa malo cumeľ do cca 4 rokov tak to nemá vplyv na vývoj a rast zubov - o tom či ho potrebuje som nepísala nič a aj môj názor je jednoznačný - max do 2 -2,5 roka. Našťastie moje deti taký problém nemajú - starší syn mal cumeľ do 4.mesiacov, dcérka do 8. mesiacov-akurát si ešte cucká palček ale len keď ide spinkať-chvíľu, alebo keď je nervózna, ale už sa jej to snažím "zakazovať." 🙂

janinah
17. jan 2016

@evittam na rtg snímku detskeho chrupu by si videla,že sú mliečne zuby a hned za nimi sú čakajúce zuby trvalé,vyrastajú predsa z toho istého zubného lôžka...

evittam
17. jan 2016

@janinah Ja sa nehádam, ale rastú napríklad oveľa väčšie ako tie mliečne.....Jasné, že rastú z toho istého lôžka- a odkiaľ asi?! A to nemusím vidieť ani snímku RTG aby mi to bolo jasné. 😉

emilia25
17. jan 2016

Raz som bola u krčnej vtedy mal syn asi 2 roky pozerala na jeho zuby vy dávate cumel lebo sa mu robi pred kus tak ako sme prišli domov vyhodila cumel z balkóna a hsvo ho spspsl pár krát som mu to zopakovala ze dudu hsvo spspsl a bolo po cumli.to isté som urobila pri 2 synovy a 3 ten ho sám od seba nechcel.

timea7
17. jan 2016

@evittam bohužiaľ vplyv to má, aj na mliečny, aj na trvalý chrup. To, že sa to neprejaví o každého dieťaťa, nie je zárukou, že práve to moje bude maž zuby v poriadku.

xfenix
17. jan 2016

Cumel je blbost. Nikdy sme ho nedavali nasim detom.

libka1
17. jan 2016

@xfenix zle nacasovanie, zakladatelkyne dieta ma 18 mesiacov, takze toto je rada nad zlato 😀 😀

katulienkax
17. jan 2016

@timea7 no a ja som cumlik nemala ako dieta a mam krivé zuby 🙂 moja mama ma dolné zuby pokrivene rovnakým spôsobom ako ja takze genetika hra asi podstatnú rolu

timea7
17. jan 2016

@katulienkax ja som netvrdila, že genetika nemá vplyv, ani som netvrdila, že sa to musí prejaviť u všetkých detí. Iba nechápem, na čo je vyše dvojročnému cumeľ. To je všetko.

timea7
17. jan 2016

ešte som chcela dodať, že v škôlke cumeľ dvojročné deti nemajú, často ho majú v skrinke 😉 , ale celý deň fungujú bez neho, bez problémov zaspia bez cumľa, je to len zlozvyk.