Odúčanie dvojročného syna od plienok

adkalc
4. nov 2015

Ahoj prosim poradte mi kde robim chybu a ako to mam robit dobre...syncek mal teraz dva roky, v lete sme zacali s oducanim od plienok a cikanim do nocnika(skor sa ho bal) kym behal po byte holy vycikal sa bez problemov niekedy dokonca vykakal, akonahle sa ochladilo a dali sme teplacikynepytal sa povedal kaka az ked bol pocilany aj 10krat denne, skusali sme davatbodmeny a chvilu to fungovalo, no potom si sadal len kvoli odmene na nocnik a nie vzdy cikal, par krat dostal aj po zadku ze sa pocikal (samozrejme nie velmi len aby vedel ze to je zel)ale docitali sme sa ze to sa tak nesmie robit prave to v nom mohlo zanechat zle pocity z nocnika, neviem co dalej mame staleplienku menim malokedy aby mu ta pocikana hrca zavadzala a pochopil ze je to jednoduchsie dat do nocnika, pytam sa ho ale stale hovori nie nechce aby som ho vyzliela zacina mu asi obdobie vzdoru lebo celkovo je nervoznejsi.rozmyslali sme ze mu dame nejaky cas aby uplne zabudol na nocnik a tak a potom ho naucime rovno na zachod, ocko ho to zacina trosku ucit ukaze mu to ale postojacky velmi nechce zatial cikat, este samu nepdarilo a ked ocko ukazal, poradte mi prosim co dalej aby sme boli uspesny
Vopred dakujem za kazdu radu zelam krasny den

jaja1979
4. nov 2015

@adkalc U nas zabralo jedine to, ze som chalanom kupila slipy s postavou ublubenej postavicky (vtedy to bol Bob Stavitel) a povedala som, ze ked ho ocikaju, bude smutny. A po par dnoch pomohlo. Ale je mozne, ze tvoj maly este nie je dost zrely, vsetko ma svoj cas. U nas sa vsetky tri deti oducali cez leto, vtedy mali cca 2 a stvrt roka, ale najviac pomohlo spodne pradlo s obrazkami. Drzim palce, vsetko to chce len vela trpezlivosti.

sabina1975
4. nov 2015

@adkalc kym sam nepochopi ty ho nenaucis musi dozriet a potom to pojde moja dcera nema plienky od 21 mesiacov syn mal18 mesiacov a druhy syn mal 27 mesiacov

monika2712
4. nov 2015

jednak ze na to musi dozriet, a neskusali ste redukciu na wcko? lebo moj napr nocnik odignoroval, nechcel do neho vobec, ani si len sadnut, hned vstal a pistal, s redukciou sa naucil pekne cikat, a po 2 mesiacoch aj kakat.

marcela1702
4. nov 2015

Úplne ako môj malý. Beťár vie, že cikať a kakať sa má do nočníka, ale sadnúť na nočník si nechce. Povie jednoducho nie a ja ho tam neviem a ani nechcem dať nasilu. Kaká do plienky a stane sa, že mi to ani nenaznačí, že kakal. Cez leto bol bez plienky a keď sme boli vonku tak sa pekne pýtal, vlastne ukázal, že mu treba cikať. Ale sme sa sťahovali atď. a vtedy som mu dávala plienku a vrátili sme sa späť. Viem, že to bola moja chyba, ale čo už. Teraz začínam nanovo. Aj keď je potom ocikané kadečo 🙂)))).

mimimami3
4. nov 2015

V prvom rade sa treba snazit, aby dieta vnimalo cikanie do nocnika ci WC (napr. s detskym podsedakom) pozitivne ("si uz velky chlapcek", ked cikas ako mama a tato a pod.). za uspechy chvalit, za nehody netrestat, ale povzbudzovat, motivovat... Ked raz plienku zoberies, uz ju nedavaj spat. cely den nie, s vynimkou spania (cez obedny spanok tiez mozes dat). k motivacii pomoze - ako vyssie spomenute - kupit slipky s oblubenymi obrazkami (treba ich trosku viac, my sme tusim mali z tej prvej velkosti 10-12 ks).

ak Ti mozem poradit, my sme obidve dievcata odplienkovali podla metody "Odplienkovanie za tyzden" (da sa vygooglit na nete) a do tyzdna boli fakt bez plienok. ale keby to aj trvalo dlhsie, to nevadi, odplienkovanie nie su preteky medzi mamickami, v ktorom mesiaci a za kolko dni to dieta zvladne, je to o tom, ze dieta ucis niecomu novemu a je to vasa spolocna cesta k dalsiemu cielu. mne tato metoda (i ked osobne toto slovo nemam velmi rada) pomohla hlavne v pochopeni ako na to, kedze som nemala nikoho, s kym sa poradit a netusila, ako postupovat. je tam dopodrobna vsetko vysvetlene, od toho ako spoznat, ci je uz dieta pripravene na odplienkovanie, az po postup, co a ako robit v prvy, druhy., treti... den pocas procesu odplienkovania.
ako hovorim, ja som sa nemala s kym poradit, kedze som mala v okoli skor pripady, ze mamky davali deti na nocnik uz od 6-tich mesiacov, co mne osobne pride nezmyselne, lebo pri oducani od plienok nie je podla mna podstatne, aby mamka sledovala hodiny a nezabudla dieta posadit, ale aby dieta same pochopilo a uvedomilo si svoju potrebu. ja som nocnik kupovala, ked mala starsia dcerka presne dva roky, dovtedy sme to vobec neriesili (okolo 18-19ho mesiaca som sice vnimala, ze by uz bola pripravena na odplienkovanie, ale kedze sme cakali druhe babatko ktore sa narodilo, ked mala starsia 20 m., nechcela som riesit prichod surodenca a odplienkovanie naraz, som skor za postupne a pohodove riesenie veci).

janamt
4. nov 2015

Z informácií, ktoré mám ja by sa dieťatko nemalo trestať v žiadnom prípade, ale nemalo by sa ani chváliť, je to proste normálna vec, ktorú robí každý z nás. Problém s tým chválením nastane v situácii, že dieťa očakáva pochvalu, ale vycikať sa mu nepodarí. Ďalšia vec, ktorú som zistila, keď sme odplienkovávali my je, že u každého je to individuálne, musia proste vzniknúť nervové prepojenia a keď vzniknú, dieťa sa nepociká (toto sa týka hlavne nočného pocikávania sa). Ja som proste v dvoch rokoch prestala dávať plienku, prvých pár dní sa dcérka pocikala, často si to ani nevšimla, potom ma informovala o tom, že je pocikaná, za pár dní ma informovala, že ciká a za ďalších pár dní, že jej treba. Celé to trvalo asi mesiac. Ak sa potom stala nejaká nehoda (veľmi zriedkavo) len som neutrálnym hlasom skonštatovala, že sa pocikala a že je lepšie cikať na nočník alebo záchod. Plienku na spanie som prestala dávať, keď bola opakovane niekoľko týždňov suchá po zobudení ( u nás v 2,5 roku). Držím palce...nakoniec sa to naučí každé dieťatko, netreba sa z toho stresovať, lebo ten stres sa prenesie na dieťatko.

sama83
4. nov 2015

ahoj citala som pekny koment od mimimami3 ale..... ona ma dievca. ja mam doma aj dievca aj chlapcou a s chlapcami to islo stradne tazko. boli v tom istom veku ako tvoj. na nocnik som ich nevadala isli hned na zachod. bud cikali po stojacky alebo s podsedakom. je pravda ze ked das dole plienku uz ju nikdy nevracaj, lebo sa nikam nepohnete. a ked na nom vidis,ze to este nechape a len sa zadari cikat. radsej vidrz do jari a potom to pojde lahsie bude starsi a viac si to bude uvedomovat. teraz mu mozes aj uskodit. lebo deti co naschval zadrziavaju moc a hlavne stolicu si pokazia pohyby criev a bude mat problemy s kakanim cele detstvo. kazde dieta je ine a neboj pokial bude mat tri bude bez plienok. hlavne v pohode a bez stresov 😉 moji to dali 2,5r a dtuhy pred 3r. a dcerka od roku je uplne aj ked spi. a to sa dokonca sama odplienkovala 😉 hlavne v klude.

adkalc
autor
4. nov 2015

@monika2712 skusali sme ale ma z toho strach

domak2
4. nov 2015

Ja som vzdy jeden -dva dni skusala a ked to neslo, tak som par tyzdnov pockala, naucila sa nakoniec az ked mala skoro tri roky. Ale bez stresov a bez toho aby som ju nechavala pocuranu, ci ju kvoli tomu dokonca bila. Ved to nie je sutaz. 😅

adkalc
autor
4. nov 2015

Dakujem za vsetky rady, urcite velmi pomohli , dame mu asi trosku pauzu nech trosku zabudne a potom pozvolna dame bprec plienku a nechame ho nech pochopi ze mu nie je dobre v mokrom, len rozmyslam ako to spravim ked pojdeme vonku na nakup kedze bude zima vonku najblizsich par mesiacov

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sama83
4. nov 2015

@adkalc pred odchodom do obchodu vycikst a nesmies byt dlho prec a v kabelke nahradne oblecenie nam sa obcas stala nehoda aj v obchode 😀

adkalc
autor
5. nov 2015

Ved nie jeproblem ked sa pocika aj v meste len sa bojim aby neochorelnked ide zima, asi najlepsie poslat na jar aspon , urcite ho nechcem do toho tlacit aspon chcem mat informacie...dakujem

bocianka123
5. nov 2015

@jaja1979 no môjmu toto nepomohlo 😀 ... ani obľúbená postavička na prádle ani nič.. mal to na saláme... 😝 a až neskôr dozrel, pochopil a plienku odhodil... aj na noc...
@adkalc nerieš, nenúť, netlač nna pílu... veď má IBA 2 roky!!! , lebo sa ti zatne a koniec. ani "malá" ani "veľká" nepôjde von... alebo iba s ťažkosťami... 🤐 a von iba s plienkou, hlavne teraz v zime... budúce leto už to pôjde ... uvidíš...

moni244
5. nov 2015

U nas zabralo pockat, ja sa som nemienila pozerat na hodnky a davat malu kazdu chvilu cikat, pockali sme, az kym bola pripravena a hlavne chapala, oducili sme ju od plienok, ked mala 2,5, vydrzi necikat aj 3-4 hodinky, nepocika sa, nemusim nost nahradne oblecenie, stresovat sa, ze som niekde moc dlho, cize z amna odplienkovavat neskor, ked je dieta pripravene. To len teraz je moda odplienkovavat v 1,5 roku, dieta je sice odplienkovane, ale nechape tomu a hlavne NETRESTAT

tinqua
5. nov 2015

Znama to vyriesila svojsky...kupila slipy s medvedom a malemu povedala, ze ked ho okaka medved ho uhryzne do zadku...a bolo vyriesene, zo dna na den....no v jeho veku prestat davat plienky...uvedomuje si ale je pohodlny, pred nim ich zahod do kosa (teda akoze) a povedz ze velky chlapci nosia slipy. Ked sa docura alebo pokaka pociti rychlo nepohodlie...rovnako aj von, nechodievajte daleko od domu a ked musis tak vezmi nahradne slipky aj gate, prezlecies ho aj v obchode...treba pevne nervy a zas ja si nemyslim, ze k dietatu sa treba spravat az tak ultra jemne, nech vie ze spravil zle, nech sa aj hanbi ked sa pokadi vonku...na nete kopa blabolov o traumach a podobne a potom tu behaju trojrocne deti v plienkach, ved vymenit pamperu je pohodlnejsie ako vyvarat plienky v hrncoch. Do jari by som necakala aj tak je chladno aj do maja kolkokrat, uz je dost velky.

katrin21
5. nov 2015

@adkalc 2rocny nema cikat postojacky, ved to ani nie je realne, zachod je pre neho vysoko....., normalne ho posadte na velky zachod, aspon nebudes mat aj neskor ofrkane zachody 🙂 .... a co sa tyka kakania, to iste... rovno na velky, nech vidi aj vas , ze chodite a ze aj on bude chciet byt velky a chodi na zachod ako dospelak....
na WC mu dajte to detske sedatko...

domak2
5. nov 2015

@tinqua no ja si nepripadam v tychto veciach utlocitna, ale nikdy by som nechcela aby sa moje dieta citilo, ze spravilo nieco ''zle'' ked sa jedna o vylucovanie. Nemam absolutne v plane aby mala problemy so stolicou-ak sa tomu da vyhnut, co tu velakrat citam, ze dieta zadrziava aj tyzden, alebo si uhnala nejaky zapal. Asi sa neumiestnime vysoko na sutazi ktore dieta co skor vie, ale to mi je dost jedno 😀 . Kazde dieta je na nieco ine pripravene v inom case, ani my dospelaci predsa nie sme rovnaki...

lucindamax
11. nov 2015

Tiez mame dva roky a zatial som sa len dopracovala ku kupe treningovych gatur, ci ako sa to vola, ale este sme neskusali, lebo na serblik si sadnut nahy nechce. Tak ja neriesim, casu dost a som vdacna za Vase komenty aspon som sa nieco dozvedela, lebo vse je pre nas poprve a nemame ani nikoho s kym by sme to preberali, vdaka za mk ;)

suri023
11. nov 2015

My sme skusili prvy raz dat prec plienku ked mal krpec asi 2 a pol roka. Nepochopil co chceme, skusali sme to dva dni a potom sme sa vykaslali na to. Potom sme oducali v 3 a pol roku....teda....oducali....pochopil to zo dna na den a mal iba jednu jedinu nehodu. Neviem....nasa lekarka ma 3 deti a vzdy radi riesit vsetko hlavne s kludom a bez stresu.

vierka1211
13. nov 2015

@adkalc ahoj no môj mali ma 21mesiacov a kaka do šerblika od 4 mesiacov cikať sa nepital tak cikal do plienky ale kakať sa vždy pital no samozrejme že ked mal hnačku tak to šlo chudatkovi do plienky a potom bol nespokojny hoci sa hned prebalil a bez plienok je od 16mesiacov ale ešte cez noc mame plienku lebo v noci ešte pije mlieko aj čajik a to by som ho chcela od učiť aby bol celkovo bez plienok aspon cez den nemame a ked niekde ideme tak sa jeduje že mu davam plienku ale to len vtedy ked ideme daleko. učila som ho tak cikad do šerblika že som mu vravela že budeme počuť ako cika alebo som pustila vodu z vodovodu a on cikal ked ju počul tiesť a samozrejme zo začiatku mu sem tam ušlo že sa pocikal ale vadilo mu že bol mokry tak sa snažil vydržať kym sme neprišli nočniku . a znama zasa mali jej nechcel nočnik tak ho učili rovno na zachode skus. musiš sa s nim rozpravať pritom ako si urobý potrebu a zabavať ho

vierka1211
13. nov 2015

a zabudla som daj si ho ked budeš na zachode pred seba na nočniku možno aj to pomôže moj asi zato to tak skoro všetko robi lebo bol stale so mnou všade a deti všetko opakuju

ada274
13. nov 2015

@adkalc u nas zabralo nechat len pancusky a tie ied mala precikala tak citila nepohodlie no a lahsie sa nam navigovalo ju na nocnik. Ja som necakala kym sa jej bude chciet. Na nocnik som ju davala kazdu hodinu aby som to vymakla a mala sa postupne naucila. Trvalo to cca 3 mesiace . Takto sme trenovali cez den a cca po pol roku sme zacali trenovat a noc bez plienky. Cca 3 h Pred spanim sme zredukovali pitie a krasn3 sa nam podarilo odplienkovat uplne.

vierka1211
13. nov 2015

to aj mi tak podobne ked on sa nechce odučiť piť v noci ale ešte dako vydržim tu jednu maximalne dve plienky cez noc. on tak po polnoci začne mrčať že chce piť tak mu idem dať a zas ho neviem či mam budiť cikať asi nie neviem

ada274
13. nov 2015

@vierka1211 tak to musite najprv oducit pit v noci

lublu
13. nov 2015

Podla mna sa ma dietatko davat na nocnik uz od pol roku. Samozrejme, ze nechape, o com to cele je, ale v dvoch rokoch urcite nebude robit ciraty, ze ho sadame na nocnik naheho na nieco, co vidi v zivote prvykrat. Bude v klude, lebo to pozna a postupne mu dojde, ze AHA ved to je vlastne na cikanie a kakanie🙂 Starsi bol bez plienky v dvoch rokoch a mladsi ma 18 mesiacov a uz mu zacina plienka vadit, ked mu ju davam. Tak hadam uz to pojde🙂