Odkedy ste nechali dieťatko skúšať papať samé?

isabella_fly
15. aug 2011

myslim, ze viac ani netreba dodavat, chcela by som vediet odkedy ste nechali svoje babatka skusat papat same z tanierika, alebo sa viac menej hrat s jedlom. dakujem za odpovede, este som to neskusala, no zatial mi to pride skoro, no chcela by som vediet odkedy by to bolo fajn 🙂

elise
15. aug 2011

hned ako dokázalo chytiť lyžičku🙂 (mal cca rok a pol) aj ked bolo skôr jedlo na zemi a všade okolo ako v jeho brušku. malý mal tanierik s trošku jedla a druhou lyžičkou som ho krmila ale to bol u nás dosť zaujímavý proces.🙂

benne
15. aug 2011

Odkedy o to začal javiť záujem. Mne napríklad nevadí, ked si berie kúsky jedla z taniera a tak sa krmi (čo môj otec oči prevracia keď to vidí 😅 ) a myslím, že najväčší záujem mal, keď konečne sedel v stoličke na krmenie a videl čo všetko môže mať 😉

tu má 9,5m, nerobí mu problém samému zjesť banán: https://www.modrykonik.sk/fotoblog/benne/album/...

beruska.zuzanka
15. aug 2011

no, podľa toho čo... banán, jabĺčko, keksík, chrumku, rožtek a podobne hádam aj od tých 7 mesiacov(chrumky), banánik od tých 9-10 si vedela chytiť sama, poom nasledoval chlebík s maslom, tvrdý syr, to zvládala super ešte pred rokom a od roka sme kŕmili tak,že ona lyžičku v ruke a ja tiež a ako sa jej podarilo, ja som dokrmovala a od cca 16m papáva úplne sama, s vidličkou, lyžicou, darí sa jej to už dosť isto, hlavne, ak je veľmi hladná, tak sa vie najesť krásne a bez toho, aby bolo našpinené okolo, ak až tak veľmi hladná nie je, je jedlo všade, kŕmi psa a podobne a vtedy jej tanier beriem... 🙂

nanulik
15. aug 2011

ja zatial malého krmim ale nechávam ho aby sa s jedlom "zoznámil" t.z. že mi pchá ručičky do misky a hrabe sa v tom. mám sice nervy na pokraji zrútenia ale ovládam sa. lebo ved tými špinavými rukami si treba vlasy prehrabnúť, všetko okolo pochytať a najlepšie jedlo chytiť a čo najdalej zahodiť. a toto je 4x denne, večer má mlieko 😝 😀
ale inak chlebík rožok alebo keksík mu dávam do ruky. vtedy žužle a je chvílu pokoj 😀 no a ten banán tiež tak vyskúšam

katy1979
15. aug 2011

odkedy prejavil zaujem. obcas je to na slaktrafenie ale obcas mu to aj ide. hlavne v pripadoch ked chce sam jest polievku ci jogurt a najlepsie rukami. to ma samozrejme zakazane

bubelko
15. aug 2011

ked zacali prejavovat zaujem a zalezalo od toho co. banan, zemlicku ci chlebik nakrajany na kocky jedli skor - nieco pred rokom, cestoviny, maso a zemiaky - s vidlickou nieco po roku. mladsi skusa jogurt a celkovo lyzickou jest asi od 15/16 mesiacov, aj ked vysledok je taky, ze jedlo je vsade, len nie v bruchu. 😀 u starsieho si nepamatam, kedy zacal jest lyzickou 😉

cmulinko
15. aug 2011

ja budem asi jedina co napise uplny opak.nenechavala som deti hrabat sa v jedle ci skusat ci sa trafi do ust a ked sa netrafi vsak nevadi...poupratujem okolo neho ochotne aj 100 krat za den...no zial nie.mam rada cistotu a mam rada ak krmenie mam pod kontrolou.nikdy som detom nedala do ruk nic,kym som si nebola ista,ze to naozaj podje do ust a ze naozaj vedia na co je tanier pod tym jedlom.

wewe22
15. aug 2011

ked zacne mat zaujem ja som dala jednu lyzicku malej a druhou som ju krmila alebo taku pevnejsiu stravu ako cestoviny papala rukami je s toho bordel ale inak to nejde

aspinka
15. aug 2011

ja som zacala davat tiez az take jedla ako jednohubky ked sme narobili a papala pekne sama.
Ale mala som kamaratku ktora hned nechavala malu rukami sa v jedle macat ale to ja eee si pamatam ze sa mi dobre zaludok tocil ked malej dala polievku pod nu igelitu obliekla ju do starych handier dva podbradniky a mala si mocila ruky v polievke natierala sa s tym bol to hnus ona to volala oboznamovanie jedlo ja zbytocnost trvalo to hodiny kym akoze obedovali lebo potom ju rovno sprchovala podlahu umyvala...a ked bola u kamosiek na navsteve ti ju pozyvali hocikedy len nie v case obeda 😀
ja si myslim ze samostatne papat obedik ked uvidis ze tie pohyby su koordinovanejsie na zaciatku pomahat a nabadat aby skusalo najlepsie zacinat s chlebikom na kococky my to volame "vojacikov" popripade ked su vacsi ovocie. 😀 mala isla do skolky ked mala 2r a uz vedela pekne jest sama a aj sa najedla 😅

sakura77
15. aug 2011

moja o lyzicku moja "prejavila" zaujem v cca 18mesiacoch,dovtedy som krmila sama-priznam z pohodlnosti,ze to bolo rychlo a cisto 😀 ,ale skuslla raz sama a odvtedy len sama papa,ked je bordel,tak je bordel,no co uz,pri detoch je to v pohode🙂tak ale samozrejme take ze piskotku,roztek,pokrajane ovocie,kukurocne chrumky uz ovela skor,odkedy vedel achytit a mohla to aj jest ze ano... 🙂

usiko
15. aug 2011

ked mala í mesiacov, tak uhorku alebo grahamovz royok do ruckz...uhorku y chladnickz, robi jej dobre na yubkz a royok" niekedz yje stvrtku niekedz len tak ohlodava......

gubcikova
15. aug 2011

sama chcela jesť lyžičkou v roku

mamkaivka
15. aug 2011

záviselo to od vyspelosti dieťatka a jeho snahe, každé je iné.

heni79
24. aug 2011

To bolo rôzne. Dlho papala sama iba také jedlaá, ktoré vedela uchopiť. Napr. banán, chlieb, piškótu, jablko. (cca od 8-9.mesiaca) Ostatným som ju kŕmila ja. Mala asi 14,5 mesiaca, keď sa zaťala a od vtedy do nej nič nedostanem ja. Zje iba to, čím sa nakŕmi sama. Takže lyžička (kávová), alebo vidlička (dezertná) do ruky, jedlo zásadne na veľký tanier ( z iného nechce, resp. nechce z iného, ako jeme my s manželom) a kópec trpezlivosti k tomu. Občas si myslím, že by sa u nás uživila sliepka - pekne by sa nazobala otrusiniek po obede malej, ktoré sú v okruhu 1,5metra. 😀 A ja by som mala menej práce. 😅 Ale občas mi blahosklonne dovolí jej aspoň na tú lyžičku, alebo vidličku nabrať jedlo.
A polievku jej nedávam jesť lyžičkou. Jednoducho ju pije z pohárika, resp. zo šálky. Bez akéhokoľvek sosáčika. To je tiež adrenalín. 😀

titkovamiriam
24. aug 2011

ked chcelo same 🙂 8-10m 😀

saxana123
24. aug 2011

Tak môj krpec má 20 mesiacov a vôbec sa na samostatné jedenie neberie 😕 Aj som skúšala že jogurt nech si sám dá ale on ho iba pomiešal a vrátil mi lyžičku že ja mám kŕmiť 🙂 Tak kŕmim. Ale rád má také že nakrájané ovocie si napichuje na vidličku a pekne trafí do pusy a samozrejme také že rožtek piškoty a somarinky spapá sám. A ešte jablko, rajčinu, papriku, banán, broskyňu to si pekne odkusuje a papá. Neviem kedy prejaví záujem o samostatné jedenie 🙄

tatiana1985
24. aug 2011

my sme v tejto faze: Papanie sama, teraz 🙂 🙂
ale tato faza sa deli este na dve "podfazy" 😀 😀
1,ked ozaj dava do ust a 2,ked sa s jedlom hra... a kedze ta druha "podfaza" vyhrava, jedlo jej do ruk davam len vonku, kedze v opacnom pripade som mala vysavac zapnuty aj 5x denne 🙄 🙄 😉 😉

lujza123
25. aug 2011

rozok, piskotu, ovocie od kedy to udrzala..od .cca 7 mesiacov...normalnym jedlom som ju krmila dokial sa dalo, proste sa mi nechcelo 3 x denne zakazdym umyvat stol, zem, malu, seba ..do cca 19 mesiacov kedy si zmyslela ze sa neda krmit, asi este mesiac sa mi darilo jej drzat ruku v ktorej ona mala lyzicku ale potom uz nechcela ani to tak som ju nechala jest samu...ale lyzickou do ust trafi a len trochu nakvape do podbradnika alebo naokolo. ...jasne ze ako kazde deco sa sem tam hra, robi blbiny, vypluva ale ziadny extra bordel takze pohoda

halienka
25. aug 2011

No u nás toto bolo veľmi zaujímavé, v čase keď som sa rozhodla, že malej začnem miesto mixovania dávať popučené, lebo už vyšli prvé zúbky, tak mi malá proste začala odmietať jesť, zjedla stále len to pomixované. Ja som bola z toho na nervy, už som si nadával, že som jej mala od začiatku dávať popučené, že je to tak ako to tu niektoré baby písali, že potom deti chcú len mixované, no ale nech som robila čo som robila, skúšala nové jedlá, lákavé spievala, robila lietadielko a neviem č, tak malá si šla hlavu dokrútiť ako nechcela a pusu neotvorila ani za nič. Koľkorazy som ju aj hladnú nechala, čo som myslela, že jednoducho nie je hladná alebo čo, dá si neskôr, ale nie. No trvalo to dobré dva mesiace, kým som na to prišla o čo ide. Raz som sa nestihla najesť kým spala tak som jedla pri nej, kuraciu polievku, a zrazu malá sa načahuje, že chce. Tak som jej podala kúsok mrkvičky, no oproti tomu popučenému to bol riadny kus, ale veď bola do mäkkúčka uvarená, som si povedala, že uvidíme čo urobí. A ona zjedla! A zjedla aj petržlen aj kúsky mäska, zeler, proste všetkého čo tam plávalo, normálne sa najedla 😅 Tak som to potom skúsila aj s ostatným jedlom a došlo mi, že ona si proste lyžičku spojila s kašovytým jedlom, to ostatné lyžičkou jesť nechcela, to už chcela sama rúčkami, jedine tak sa mi najedla. Takže sme vlastne skočili s mixovaného rovno na kúsky 😀 😀 No a vidličku som jej začala dávať tak pred pol rokom, skúša niekedy dačo nabrať, niekedy sa zadarí, niekedy nie, keď je hladná tak ju švihne nabok a papá rukami 😝 😀 Ako tiež je potom niekedy zrelá do sprchy a okolo nej sajgon, ale ja som hlavne rada že sa naje, lebo ona ani teraz neje nejaké veľké porcie, ale už aspoň vidím, že jej to chutí a baví ju to. Jogurt, kašu, presnidávku jej stále dávam ja lyžičkou, zje v pohode, už som pár krát skúsila ju nechať nech to ona skúsi, ale to jej stále z tej lyžičky kyclo kým to doniesla do pusy, takže ešte počkáme 🙂