Odkedy by si malo dieťa vedieť samo umývať zúbky?

lukihomamina
20. nov 2012

Ahojte maminy,
chcem sa opýtať, odkedy si začali Vaše detičky umývať samé zúbky? Môj malý má 15 mesiacov a síce si každý deň spolu "umývame" zúbky, ale on zatiaľ len žmolí kefku a vycuciava pastu . Stále mu neviem vysvetliť, že by si mal aj zúbky "pošúchať" a potom penu vypluť. Je to skoro alebo je len lenivý?

xenicka13
20. nov 2012

je maly, ani 3 rocne deti v skolke si neumyvaju zuby, az ked maju 4 roky... a detom treba zuby docistit aj do 6 rokov

abbie
20. nov 2012

toto nemyslis vazne??? 😕

anniicka
20. nov 2012

ja mam 14mesacneho drobca a tiez neviem co a ako 🙂 ja som mu skusala dat kefku,ale okusal mi tak akurat opacny koniec a bolo po cisteni 😅

bamb27
20. nov 2012

straaasne skoroooo,, ale naozaj strasne strasne skoro,, ved ma 15mesiacov!! dobre citam? ...ja planujem umyvat mu zubky kym bude mat mliecne, nejde o suchanie ale zvladnutie spravnej techniky, ktoru sa treba postupne naucit, myslim ze to nezvladne poriadne ani 5rocne dieta,, ako v ramci hry, nech skusa sam, nech vie ako sa naraba s kefkou, ale urcite vzdy doumyvat, docistit vsetky plosky,,,

katy1979
20. nov 2012

@lukihomamina ja umyvam obom detom zuby. lebo to ich such such je k nicomu. Mensi bude mat 2,5 a samostatne umyvanie absolutne nezvlada. Umyva si kadeco v tych ustach len tie zuby nie.
Podla mna je to velmi individualne kedy sa to deti naucia a nemusime zrovna hovorit o lenivost. pri umyvani zubov uz musi ovladat ako tak jemnu motoriku.
Uplne staci ked ho k tomu vedies. Snazi sa ich umyt sam, ty mu ich umyjes poriadne. Aby videl zmysel v pravidelnosti a vsetko raz pride.
A napr. mladsiemu s pastou zuby neumyvam. Kym to nevie vyplut tak nie. Dolezite je mat zuby ciste zubna pastu k tomu nepotrebuje.

tenty
20. nov 2012

to je naozaj velmi skoro 😉 moj nazor je taky, ze ani mnohi dospeli si zuby nevedia poriadne vycistit, nie to este take babo 😉

matozazzo
20. nov 2012

@lukihomamina To je v pohode, s kefkou sa len zoznamuje, my nedavame zatial pastu, ma len 4 zubky, ale pocuca, pokuse a potom spolu s jej ruckou cistime, aby videla, ako sa spravne cistia, posadim si ju na kolena (sedim na vani) a pozerame do zrkadla, aby to videla... Same deticky si vedia umyvat zubky, ak su k tomu vedene odmala mozno niekedy v 4- 5 rokoch, ale je dobre im v tom pomahat, docistit. Ja by som urcite volila jasle a skolku, kde si zubky cistia aj na obed a pani ucitelky docistuju. Ak ho budes postupne ucit, v 3 rokoch bude mat "navyk", v 4 uz bude samostatnejsi a potom sa nemusis obavat 🙂 A skus bez pasty, alebo len trosicku, aby ju nejedol. Mozno preto nechce cistit, ale len cucat...

lukihomamina
autor
20. nov 2012

ďakujem Vám za Vaše názory

angua27
20. nov 2012

môj syn má 5 rokov, umývame pravidelne od cca. 14-16 mesiacov. najprv som mu umývala iba ja, postupne sme prešli k tomu, že skúšal sám, vždy som dočistila. teraz si už väčšinou čistí zúbky sám, pod dozorom. techniku má zvládnutú celkom dobre, skôr je to o lenivosti. niekedy sa mu nechce, tak vtedy umyjem ja. 😉

nili
21. nov 2012

@lukihomamina Dcera si umyva zubky sama od cca 15 mes. Vie ako to treba, ked vidim, ze je lenivsia, precistim ich aj ja. Zuby si umyvame odkedy vysiel prvy zubok a to s tym, ze pri jedle sa tam dostanu maly trpaslici, ktory jej znicia zubky a budu boliet. Zo zaciatku ked sme zacali umyvat, vzdy som radostou zakrikla pocas umyvania, ze aha, uz utekaju! Ma obrovsku fantaziu. Teraz uz sama povie, ze uz utiekli. Mala si rada umyva zuby, niekedy si aj cez den vypita kefku. Vela stastia!

bubelko
21. nov 2012

@lukihomamina moj starsi ma 5 rokov, cez den si umyva sam, ale vecer docistujem stale ja - napriek tomu, ze ma zvladnutu jemnu motoriku, je to lepsie. aj zubarka odporucila do tych 7-8 rokov docistovat. mladsi ma 3 roky a robi to iste, co tvoj. 15 mesiacov je velmi skoro na to, aby si umyval sam zubky. ale je to super trening, takze s kludom pokracuj aby si vypestoval zvyk, ze zubky sa umyvaju. ty potom len poriadne docisti 😉