Nezrozumiteľná reč trojročného dieťaťa

slavkakap
23. jan 2021

Ahojte mamičky. Mam doma takmer trojročného chlapceka ktorý síce rozprava ale nezrozumiteľné. Problém je ze ako mladší chytal pekne slovíčka, pekné všetko opakoval, vela blabotal ako bábätko. Nic nenasvedčovalo tomu zeby mal zle rozprávať v budúcnosti. No cim je starší jeho reč nie žeby sa zlepšovala ale zhoršuje. Hlta slovicka, rýchlo rozprava, tazko sa mu vyslovujú hlásky ako k,r a ine.
S manželom mu rouzmieme, ale ostatna verejnosť musi veľmi počúvať.
Poraďte mi co s tym? Je na správnom mieste navštíviť logopeda? Mali ste niektora z vas podobnu skúsenosť s dieťatkom a ako mu pomoct. Ďakujem vam za vase skúsenosti. 🙂

karhu
23. jan 2021

synovec robil to iste, chodili k logopedovi, upravilo sa to

pribinak
23. jan 2021

Určite k logopedicke.

lydus2015
23. jan 2021

@slavkakap podľa mňa na logopedicku ešte skoro, nášmu skoro tiež nič nebolo rozumieť, keď nastupoval do škôlky, aj som mala zlý pocit z toho, ako mu budú v škôlke rozumiete, upozornila som na to aj učiteľku, ale škôlka mu veľmi pomohla, teraz už pekne rozpráva, vie krásne všetky písmenká, okrem R, má 4 roky.... Ale na druhej strane, logopediou sa nič pokaziť nedá...

mily7
23. jan 2021

@slavkakap fundovany logoped ti povie, či to dieťa sa rozhovori,či je potrebny len čas, alebo potrebuje pomoc. Určite zbehnúť k logopedovi.

pribinak
23. jan 2021

@lydus2015 určite nie je skoro na logopedicku. Takou návštevou mama nič nepokazí. Aspoň jej povie ako to vidí ona. Či je to len obdobie že hlava mysli a ústa nestíhajú, alebo je to nejaká mensia vada reči a treba s tým niečo robiť
Netreba sa vždy len spoliehať na škôlku. Potom má dieťa 4-5 rokov, zle osvojené vyslovovanie hlások, to sa už potom ťažko oduca, nie vždy sú deti ochotne spolupracovať, vo veľkých mestách sú aj cakacky a potom je z toho nervózna Matka aj dieťa

lydus2015
23. jan 2021

@pribinak veď som aj písala, že logopediou sa určite nič nepokazí, písala som osobnú skúsenosť, že v našom prípade pomohla škôlka, a tiež ďalší fakt z praxe, že logopedicky majú nápor a tak malé deti ani nechcú brať

elizabet173
24. jan 2021

@slavkakap nie je vobec skoro na logopeda, ries to cim skor.

mogaa
24. jan 2021

@slavkakap je veľmi veľký rozdiel či dieťa chodí do škôlky alebo nie....ak ano, začne mať potrebu rozprávať tak aby mu aj ostatné deti rozumeli....pri rodičoch tú potrebu nemá, lebo nech rozpráva akokoľvek - dostane čo chce😉ak je veľa slov ktoré povie pekne zrozumiteľne tak by som to zatiaľ neriešila aj vzhľadom na terajšiu situáciu s koronou.....veľa detí začne hovoriť až okolo toho tretieho roku a hovorí nezrozumiteľne, po pár mesiacoch v škôlke sa to rapídne zlepší....kamarátkin syn začal pekne rozprávať ako 2ročný, pekne čisto , naopak reč sa mu zhoršila po nástupe do škôlky kde väčšina detí nerozpráva uplne zrozumiteľne....pokiaľ sú mu rozumieš jednoduché slová - jedno a dvojslabičné tak to jednoducho nerieš,,,,naša má tiež 3roky , viac začala rozprávať až v škôlke, je vidieť že má slabšiu slovnú zásobu a veľa slov povie že jej nie ej rozumieť čo chce, ale naopak veľa slov hovorí pekne čisto....1,5roka žili v Írsku preto aj tá slabá slovná zásoba....inak nar.to "r"u veľa detí nabieha prirodzene až okolo 4,5-5roku😉 ak mu ale naozaj nie je nič rozumieť, tak k logopedičke sa objednať môžete(treba odporučenie od pediatra), aj tak vám termín dá najskôr za mesiac-dva....

mogaa
24. jan 2021

@lydus2015 presne to si myslím aj ja.....lebo pokiaľ je dieťa doma len s ľuďmi čo mu rozumia aj hatlaninku, jednoducho nemá potrebu rozprávať inak.....naopak v škôlke keď sa deti dorozumievajú, to dieťa "odkuká" tie jednoduché slová čo vlastne aj povedať vie, len ich nehovorí😉 a postupne nabieha na tie zložitejšie kde je jasné že ich zo začiatku nevyslovuje správne😉veľa krát pomôže skôr čas ako logopedička ku ktorej sa ide 1x za mesiac😉

slavkakap
autor
26. jan 2021

Ďakujem vam za váše rady 🙏

jana005
26. jan 2021

@slavkakap ahoj, na tvojom mieste by som vyskúšala aj ušné, pre istotu.
U nás to tiež tak bolo, v troch rokoch sme mu rozumeli len my, k logopedicke som s ním išla až v piatich a ona ma nasmerovala na ušné a tam musela ísť hneď von nosná mandla a potom aj ventilačné trubičky do uší.
Nepočul dobre a som si viac ako istá, že s tým súvisela aj jeho reč.
Teraz má osem a stále to nie je celkom dobré

slavkakap
autor
29. jan 2021

@jana005 ďakujem za vasu skúsenost 🙂

slavkakap
autor
29. jan 2021

@mogaa dakujem 🙂 uvažujem zatiaľ aj nad kúpou elektronického perá od albi, a aj nad možnosťou návštevy u logopedicky. Do škôlky verím ze pôjdeme v septembri 🙂

slavkakap
autor
29. jan 2021

@pribinak
@mily7 ďakujem 🙂

lydus2015
29. jan 2021

@slavkakap u nás tiež malo úspech Lucinka Pusinka 😉

dnes_rozpravam
16. feb 2021

Dobrý deň, som študentkou logopédie a mám za sebou všetky predmety týkajúce sa raného vývinu reči, narušení raného vývinu rečí a porúch súvisiacich s rečou, ktoré sa objavujú už v predškolskom či školskom veku. V momentálnej situácii ponúkam online hodiny (cez teams/skype/zoom/messenger) s deťmi. Či už máte logopéda a iba by ste chceli zintenzívniť terapie, ste na čakacej listine k logopédovi, alebo máte pocit, že s rečou vášho dieťaťa nie je všetko v poriadku, môžeme sa dohodnúť na spolupráci. Mám skúsenosti s prácou s deťmi predškolského i školského veku a verím, že aj v online priestore budeme vedieť zapracovať a zlepšiť komunikačné schopnosti vášho dieťaťa. Ak by ste mali záujem, kľudne sa mi ozvite a poskytnem vám bližšie informácie 🙂

mirka3169
18. máj 2023

@dnes_rozpravam dobrý deň, vedeli by ste sa pozrieť aj na trojročného?

orchidea67
11. apr 2024

@dnes_rozpravam prosim kontakt