Nevládzem s výchovou syna

20. júl 2024

Mám 40 rokov, 2 dospelé deti dcéry majú 20 a 18 rokov. Výchova úplne bez problémov. Bola som slobodná mamička dlhé roky. 8r sme spolu s manželom máme 4r syna. Vychovávam ho rovnako ako dcéry no jeho výchova mi prerasta pomaly cez hlavu. Keď bol menší bol dobrý poslúchal podal mi ruku nevyvadzal nemal žiadny vzdor. Od minulého roka chodí do škôlky a pomaly začala zmena v jeho správani. Je netrpezlivý nechápavy, všetko chce teraz a hneď, keď to nemá tak plače pokiaľ to nedostane. Vyvádza v obchode ako malý sedel vždy v košíku a pozeral, teraz nechce sa mu chodiť vymýšľa že ho bolia nohy a nechce stať. Keď sme pri pokladni on nedočká prečo tak dlho to trvá, tlačí košík naráža s ním, vykladá nákup na pás hádže to rýchlo. Stále vysvetľujem aby sa choval pekne no nič. Keď ideme niečo kupovať a vyberáme tak on už nedočká a ťahá ma za ruku preč. Nemôžme si nič pozrieť príklad nábytok alebo niečo keď kupujeme do domu. Musí chodiť s nami na nákup. Doma tiež všetko chce hneď keď nedostane plače. Alebo sa rozprávame a on sa hrá kričí na nás že máme byť ticho že sa hrá, nemôžme sa rozprávať lebo mu to vadí. V aute tak isto máme byť ticho a počúvať pesničky. S tým tichom myslím si že to v škôlke učiteľky hovoria deťom aby boli ticho a on to teraz používa doma. A ostatné neviem že by kopíroval správanie po deťoch zo škôlky. Neviem no už nevládzem s jeho výchovou, je to náročné. Pri dcerach som nemala žiadny problém. No syn je tvrdý oriešok. Poraďte ako naňho aby poslúchal. Biť ho nechceme.

viestta
20. júl 2024

A ked reve tak nakoniec dostane co chce? Kolko mu staci revat aby to dostal? Ak ta taha prec tak ides alebo vybavis co treba a az potom odchadzate?
Z toho co pises to vyzera, ze on urcuje pravidla. Je najvyssi cas aby ste mantinely urcili vy, rodicia. Samozrejme bude cirkus, ale casom pochopi, ze nie on je velitel domacnosti

dadka1997
20. júl 2024

Niekedy jedna výchovná by neuškodila 🤷‍♀️ ale 100 ludi 100 nazorov. . Dieta si nesmie dovolit robiť toto s rodičmi, uz mu to parkrat prešlo, zvykol si na to.. nastavit si hranice, ako sa hovorí uhybaj ma mamko pokial som ja Janko, keď už budem Jano, neohneš ma mamo ..

egonsk
20. júl 2024

vychova chlapcov je vzdy kusok narocnejsia ako dievcat, preto aj niekto vravi, ze dcerenka je za odmenu ;)
Chlapcom musis urcit hranice a nepolavit, inak ta zacnu riadit oni...

autor
20. júl 2024

@viestta Podľa situácii kedy ako, niekedy vydrží plakať aj pol hodinu aj viac, niekedy dostane skorej čo chce. Keď sme v obchode a robí takéto scénky a pozerajú sa na nás ľudia tak ideme preč.
@dadka1997 Poznám to porekadlo len naňho nič neplatí. Keď vysvetlím niečo tisíc krát spraví zle aj 1001 krát. Niekedy už mám pocit ako keby to robil naschvál len aby ma/nás nahneval.
@egonsk Lenže ako určiť hranice? To čo fungovalo na dcéry naňho vôbec.

pribinak
20. júl 2024

A muž ho nevie upratať? Ale inak to čo popisuješ nie je žiadny horor. Čakala som že vás bude bit hrýzť plieskal sa o zem ničiť veci
Ja neviem ale však trosku ráznejšie asi musíš na neho

januska12323
20. júl 2024

Tak konečne nevysvetľuj ale nech pocíti následky svojho konania. Hádže veci na pás? Ak ešte raz hodíš neberieme XY čo máš rád. Máme byť ticho? Nemusíš nás počúvať môžeš ísť do svojej izby, dať si slúchadlá a ahoj. On nemôže byť šéfom.

babulkomale
20. júl 2024

Nemozes mu vysvetlovat aby sa správal "pekne". Nevie, co to je.
Treba mu priamo povedat, AKO veci robit.
"Podavaj mi to pomaly prosim."
"Hovor tichsie."
A samozrejme nechat ho vymachat sa v dosledkoch svojho spravania. Mam nieco podobne a inak to nejde.

amelia89
20. júl 2024

Nepaci sa mi to porovnavanie vychovy dcer pred 20-timi rokmi a vsetko bolo ruzove s jednorozcami a teraz je syn strasne narocny.
Podla mna to nebolo o tolko ine ale je nemozne si pamatat vsetko 20 rokov dozadu a hlavne tvoj pohar trpezlivosti je uz teraz diametralne odlisny nez bol vtedy na 100%… Ja mam 4-rocneho syna a netere co maju podobny vek a ako neviem…To ze si nemozes pozriet nabytok v obchode so 4-rocnym je uplne normalne, maloktore dieta ma na toto trpezlivost,ved je to male dieta… to ze vam vravi ze mate byt ticho- tak to skusil aj moj syn, aj neustale skakanie do reči, to je len o neustalom opakovani a vysvetlovani, ale zase - je to velmi bezne… a to s tym chovanim sa pri pokladni,tam ho treba razne zastavit, vysvetlit.. proste to impulzivne chovanie je bezne len treba byt razny a prisny ale zaroven laskavy. Ja mam k tomu 4-rocnemu aj 2-rocneho chlapcaa to je ine rodeo obcas co my mame ale nevidim to ako ze to nezvladame… nevymyka sa to normalnemu priemeru len netreba si nechat skakat po hlave

egonsk
20. júl 2024

riesit veci sa musia hned a nie o 5 minut, resp. neskor, lebo sa to minie ucinku.
Veci, ktore sa ti zdaju zdanlivo nesuvisiace maju velky suvis... napriklad ak ide jest a budes sa ho casto pytat co chce papat, tak tym si mu dala velku moc. To sa prejavi v obchode pri nakladani veci do vozika. Ak doma mu dovolite hodit hracku bez nejakeho nasledku, to sa ti zopakuje v obchode pri hadzani tovaru na pult. Ak mu doma polavite po chvilke pozerat TV ked zacne silno plakat, pri hrani na ihrisku mozes ocakavat rovnake spravanie, ked budes chciet odist, atd ... Chlapci zvycajne velmi rychlo zistia co na ktoreho rodica plati a vedia to nalezite vyuzivat, alebo robit.

reanda
20. júl 2024

a chces len docielit, aby posluchal, alebo ta aj zaujima, preco sa tak chova a co ho trapi?

akvi
20. júl 2024

Tiez som cakala, ze co take strasne robi..A on sa vlastne len sprava ako dieta. Toto deti proste robia. To, ze dcery ti to nerobili no tak si gratuluj, mala si stastie na povahy, temperament a pod.. Toto je presne ukazka pre tie dokonale matky tu na MK, ze naozaj nie je vsetko o vychove a naozaj ta zena, ktorej sa decko prave hodilo v obchode o zem, nie je horsia matka..
K veci - mas silne autonomne dieta, ktore vie, ako si vydobit to, co chce. Ved to je vlastne krasne. Vies sa pri nom naucit milion veci. Skusa tvoju hranicu - si v nej pevna? vies, co vlastne chces, potrebujes? Ako to komunikujes voci inym? (nielen voci dietatu). Vies sa zastat sama seba, alebo citis neistotu, ked mas cokolvek presadit.. Toto su otazky ktore si mas klast. Prestan za problem povazovat dieta, otoc si to, co ti to dieta ukazuje. Dostavas lekciu, ako si drzat hranicu. Zacni pozvolne, priprav sa na situaciu. Premysli si, ako zareagujes, ake slova pouzijes. To premyslenie si je velmi dolezite, aby si nevyblafla na decko nieco, co nevies dodrzat a zase to budu len prazdne slova. Vyjadri pochopenie k jeho potrebe, zaroven komunikuj tu svoju a navrhni kompromis/riesenie, alebo proste komunikuj, ze chces, aby chvilku pockal, kym XY. Bud dosledna, spln to, co povies. Komunikuj v klude a jasne.
A dalsia vec - neocakavaj, ze tak male dieta bude sposobne cakat, kym si ty v obchode s nabytkom vyberies sedacku. Ako sorry, ale tam nema co hladat, zozen si strazenie, nechaj ho s muzom, proste vyries to inak. Je uplne scestne ocakavat, ze dieta vydrzi dlhy nudny nakup.. Ved si predstav seba, ako nesmnierne sa nudis, ked sedis na ihrisku a dieta sa hra. On sa nudi x100 viac v tom obchode..

minesasubu
20. júl 2024

Bitka , krik je podla mňa forma ktoru použivajú rodičia ktory to nezvladajú ja osobne to dosť odsudzujem ale kazdy ma svoje svedomie
my osobne ideme metodou rešpektujuce rodičovstvo - mame situacie ktore su naozaj vyhrotené ale zvladame to celkom ukočirovať a sceny trvajú čoraz menej kedze mame system a nastavene hranice
myslim že teraz mate obdobie kedy skúša hranice kam až može zajsť
odporučam pozieť profil FB/ Ig - elipredeti
su tam vysvetlene situacie a metody ako na dieťa
je to tažke ale treba vydržat a obrniť sa trpezlivosťou
situacia že aby ste boli ticho vysvetliť že v školke je to inak ako doma
vy sa teraz rozpravate a pokial ho to ruši tak sa moze hrat inde alebo pockať kym sa dorozpravate ale ja si myslim že on proste chce mať kontrolu nad Vami takže skuste cvičenie prostrednictvom filialnej terapie
vyčlente si denne pol hodku kedy bude on hovoriť čo mate robiť napriklad
naštuduj si to neviem to presne popisať - dieťa bude spokojne ze jeho potreba kontroly bude naplnená kedze cely zivot mu urcujete co ma robiť a on tiež chce mať občas kontrolu

amelia89
20. júl 2024

@akvi 💯% suhlasim

nikaeli
20. júl 2024

viestta ti dala dobrú otázku, to isté som sa chcela opýtať ja - takže vydrží REVAŤ aj pol hodinu a potom DOSTANE čo chce. A vieš čo urobí zajtra? bude revať aj trištvrť hodinu, aj hodinu - a poviem ti aj prečo - lebo on vie, že ti to pôjde na nervy a ustúpiš. Keby si povedala NIE, otočila sa a šla robiť niečo iné (čím mu dáš najavo, že pre teba táto situácia skončila bez ohľadu na to, že on reve), pochopil by, že tým nič nedosiahne a toto správanie by začalo pomaly vyhasínať. Vieš, bez divákov niet divadla.. ono to nepôjde zo dňa na deň, ba čo horšie, on bude stupňovať a ku kriku pridá niečo nové, len aby si si ho všimla. Dôležité je vydržať a nereagovať, nevysvetľovať a ani neponúkať náhradu. Skúšajte to najprv doma a až potom to prenesieš von, do obchodu, atď.
A k tomu, že máte byť ticho. Nemusí to byť preto, že to má napočúvané od učiteľky v škôlke. Môže byť jednoducho presýtený z hluku v škôlke, kde deti kričia a bojujú o svoj hlas, o svoje miesto. Doma má pohodu, zázemie, potrebuje svoj kľud a možno aj ticho a preto vás 'zahriakne'. Robí to aj môj syn, robila to aj dcéra. Pošlem ho do izbičky, aby si tam oddýchol a mohol sa hrať v tichu, zatiaľ čo my sa s ockom porozprávame.

hylary
20. júl 2024

Mne to pripadá ako ADHD.. mám doma syna rovnakého správania a má to diagnostikované

amelia89
20. júl 2024

@hylary cooooo. akoze v com? na to je potreba asi mnozstvo inych sprievodnych znakov nie?

simona20201309
20. júl 2024

@akvi no nie... toto deti nerobia. Vlastne máš pravdu, dnes kopa nevychovanych deciek maju matky ktoré si presne toto povedia - ved je to len dieta, normálne dieťa.
Ide mi hlava prasknúť z tých detí všade naokolo. Kurník to je už fakt taka rarita mat slušne vychovane dieťa?

Autorka, ty sa hlavne prestaň svojho syna báť. Ty si autorita a jednoducho nebude hádzať potraviny na pás. Chápeš? Nebude. Vieš byt na neho aj prísna? Tu nemá zmysel dohovaranie a vysvetľovanie. Hodí raz, postavím ho tak, že na tie potraviny už nedosiahne a čokoľvek co bolo v tom košíku pre neho (sladkosti, jogurt, chrumky, ... čokoľvek co ma rad...) idú v tej chvíli späť do regalu.
Musíš byť razna a dieťa musí vycítiť že to myslíš vážne. Musí pochopiť, že prekročilo hranicu.
Ja odporúčam predchádzať týmto situáciám- ja som dcére už pred vstupom do obchodu hovorila, čo sa patrí a co nie. Že v obchodíku nekricime, nebehame, ....
V podstate nikdy nemala veľa zákazov. Kritickým situáciám som sa snažila predchádzať (nebol čas ísť na ihrisko? Tak som si radšej dala obchádzku, ako ju zvytocne drazdit)
A pravidlá slušného správania dom do nej vstiepovala priebežne, nie až pri vzniknutej situacii. Ak niečo chcela hneď, a nešlo to, zapojila som ju do diania PRECO to nejde hneď. Ak som napríklad varila, dala som jej varechu nech mieša a keď bude hotové, potom jej vyberiem farby a štetce. . .
Ak ti najbližšie začne revat, výdrž to! Aj keď to bude pravdepodobne stupnovat, len vydržať. Stačí 1x, možno 2x. A budeš mat svätý pokoj. Nedovol mu vyrevat si všetko co chce

victoriab
20. júl 2024

@dadka1997 boze, tato teoria o "vychovnych" je total chora. Potom ked decko dvihne ruku na rodica, tak je zhrozeny, ze odkial to ma. Ako sorry, kto dava rodicon pravo byt mensie a bezbrannejsie dieta iba z pozicie silnejsieho dospeleho? Wow, tlieskam. Potom muz streli zene jednu vychovnu, lebo vsak si zasluzila, ale to sme pohorseni, je to nasilie. Ale na detoch to nasilie nie je? Deti su ludia ako my.

simona20201309
20. júl 2024

A ze mate byť ticho v aute? A vy co? Poslušne stichnete lebo si to mladý pán želá? 🙈🙈🙈🙈
Ešte takú nehrali....
Precitaj si knihu Malý tyran. Určite ti pomôže.

victoriab
20. júl 2024

@reanda spravne. Za kazdym typom spravania je nejaky motiv, dovod. Nieco chce tym konanim docielit a ma na to dovod, je to dieta, nevie to vyjadrit, patranie js vzdy na rodicovi.

victoriab
20. júl 2024

@victoriab boze aka hrubka, biť

akvi
20. júl 2024

@simona20201309 jasne, deti su poslusne plysove babky, ktore robia to, co dospely chce vzdy a za kazdych okolnosti.. By som ti priala mat dieta, na ktore tvoje "postavím ho tak, že nedosiahne a pod." by neplatilo ani nahodou.. Ak si si vsimla, autorka ma dve dcery, s ktorymi ziaden problem nebol. Akoze autorka otocila svoje vychovne metody za par rokov o 180 stupnov a posrala vychovu syna.. Fakt?

vanilka83
20. júl 2024

Ma obdobie vzdoru...proste skúša koľko znesiete,je to normálny vývoj,ja mam 2 chalanov, tiež to bolo veľa krát na mašlu,ale povedz si ze všetko raz skončí a naozaj skončí raz aj toto blbé obdobie musíš len vydržať. A keď vydržíš prinesie to svoje ovocie. Držím palce.

beata_k
20. júl 2024

Autorka, skus si precitat o vychove Logicke dosledky.

majlo1234
20. júl 2024

Akvi to napisala super. Ja len dodam, ze je to o nastaveni sa. Mne pomohlo si povedat, ze nevadi, ze reve. Je mi jedno, co si kto mysli, a nevadi to ani mne. Je to k jeho veku adekvatne prejavenie feustracie a treba to len prestat v klude. A samozrejme, nezlavit zo svojej hranice

tinka_1807
20. júl 2024

Toto je presne príklad toho, že výchova chlapca je naozaj veľakrát ťažšia ako dievčatá. Sama zažívam a vidím rozdiely o kamarátok. Dievčatá sú rozumnejšie, pokojnejšie a spolupracujúcejsiee. Chlapci sú akční, draví, provokatívni ... Tiež mám chlapčeka a áno, je to náročné, ale teda musíme určovať hranice, inak to nejde. Veľakrát nespolupracuje, no snažím sa na neho ísť systémom dohôd, to zvykne fungovať.... Ale áno, chce to more trpezlivosti.... Niekedy mi prasknú nervy a kričím na neho ... Ale tak inak sa nedá. Väčšinou ale začne vnímať že aha, toto som asi prehnala a neskôr sa príde ospravedlniť ... Treba hľadať cesty m nemu a mať hranice. Chlapci sú takí, skúšajú, idú na hranicu tvojich síl ...

sisska96
20. júl 2024

@dadka1997 tak tak. Preto sú viaceré dnešné deti také neovládatelné, lebo nepoznajú rešpekt. Keď vykrikujú, tak nie sú na nich prísne, ale riešia ich dušičku, čo ich trápi. Čo by trápilo 4 ročného decka, nič, iba je rozmaznané a naučený že s plačom všetko dostane

simona20201309
20. júl 2024

@akvi áno fakt. 20r je dosť dlhá doba aby sa autorke posunuli limity. Aj doba je úplne iná.
A stojím si za svojim. Mam otvorene oči a vidím ako rodicia sú absolútne neschopní vychovávať svoje deti, ako sa ich boja, podriaduju sa im, počúvajú ich a nazývajú to respektujuca výchova.
Niekde sa to skrátka posralo.
Milión webinarov o výchove, tisíce múdrych kníh, tisíc vychovnych štýlov a zdravý rozum nikde.
Stačí mi vidieť ako rodič rieši kritické situácie a nemusíš mi tú hovoriť o charaktere a temperamente dietata.
Dnes je to len výhovorka a ospravedlnenie za nezvládnutu výchovu.

annm81
20. júl 2024

Nečítala som diskusiu, ale mne toto nepríde ako žiadne extrémne nezvladnuteľné dieťa. Ak chce ticho pri hraní, nech sa ide hrať do svojej izby a vy sa môžete zhovárať inde. Ak chce v aute počúvať pesničky, stačí mu kúpiť detské slúchadlá. Ak je príliš malý na nakupovanie - v jeho veku bežne deti nevedia vydržať pri tak nudných činnostiach - tak ho na nákup neberte. Ak vydiera plačom, ak nedostane nejakú vec, alebo nie je po jeho, nech plače, kľudne aj pol hodinu. Podľa mňa si popísala úplne bežné správanie dieťaťa jeho veku. Treba konfliktným situáciám predchádzať, ale tak, aby mal stanovené hranice a jasné pravidlá, ktoré sa musia dodržať.

sisska96
Autor odpoveď zmazal
Zobraz