Ahojte,chcela by som poradiť... náš synček mal v decembri jeden rok a teraz v januári mal záchvaty plaču ktoré sme len ťažko utíšili. Budí sa aj v noci s plačom ale vtedy mu stačí pocucať čajík a spinká ďalej ale cez deň zvykne mať tiež taký záchvat plaču ale až do odpadnutia, nemodrá, len nepravidelne dýcha. Stalo sa to zatiaľ trikrát podarilo sa nám ho utíšiť až po dvadsiatich minútach, buď rozprávkou alebo prestal aj sám od seba a správal sa akoby sa nič nebolo udialo. Idú mu aj zúbky ale pri prvých ked mu vychádzali tak len v noci párkrát poplakal a bolo všetko v pohode. Ďakujem.
mohlo by sa jednať o nočný des...
Nočný des.
Rozhovor s primárom Kliniky detskej psychiatrie Detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch MUDr. Jánom Šubom.
Kedy sa objavujú prvé sny a aký je ich význam?
Základ snov je pravdepodobne prítomný u dieťaťa od narodenia. Štruktúra spánku sa v novorodeneckom a dojčenskom veku mení. V určitom období sa objavuje už spomínaný spánok s charakteristickými pohybmi očí, keď sa dieťaťu sníva. O obsahu snov sa však dozvedáme až vtedy, keď nám o nich deti vedia porozprávať. O spánku rušenom nepríjemnými snami vieme teda od dieťaťa až v období, keď komunikuje s rodičmi, sťažuje sa im, hľadá pomoc. Niekedy je obsah a význam desivého sna jasný a zrozumiteľný dieťaťu aj rodičom. Inokedy je súvislosť medzi obsahom sna a realitou nejasná. Do snov sa nepochybne premietajú zážitky z nedávnej a dávnejšej minulosti, túžby, očakávania, neistota aj strach.
Môžu zlé sny signalizovať závažnejšiu psychickú poruchu?
Môžu, ale najčastejšie o psychickú poruchu v súvislosti so zlými snami nejde. Nočné mory, ako nazývame sny s desivým obsahom, sú časté a vyskytujú sa u mnohých zdravých detí. Často odrážajú nepríjemné zážitky z predchádzajúceho dňa. Viac sa vyskytujú u predškolákov. Desivý sen dieťa zobudí a ono si sen dobre pamätá. Niekedy sa upokojí a zaspáva samo, inokedy pre úzkosť vyhľadá rodičov. Citlivejšie deti mávajú častejšie nočné mory. Ak je dieťa vystavené výraznej záťaži alebo nadmernému stresu, môžu byť nočné mory časté a môžu vyžadovať liečbu. Tieto stavy sú častejšie u detí výraznejšie viazaných na matku alebo detí s hyperkinetickým syndrómom. Nočné mory môžu byť prejavom neurotizácie dieťaťa ako odraz zložitých a nevyhovujúcich pomerov v rodine. Od nočných môr je potrebné odlíšiť nočný des. Dieťa sa v podstate nezobudí, ale zo spánku kričí, prežíva hrôzu. Rodičia ho nevedia zobudiť a na tento stav si ráno nepamätá. Nočný des (pavor nocturnus) obyčajne výraznejšie vydesí rodičov, ktorí vyhľadajú pomoc lekára. Nočný des sa menej často spája so stresom, ktorý prežilo dieťa počas dňa. Vyskytuje sa aj u detí predškolského veku a jeho výskyt postupne vekom klesá. Nočný des je svojou podstatou príbuzný s námesačníctvom - somnambulizmom.
Môže zlé sny vyvolať aj závažná, stresujúca udalosť v živote dieťaťa?
Áno. Dieťa, ktoré zažije závažnú stresujúcu situáciu, ktorá ohrozuje jeho alebo jeho blízkych, často nie je schopné túto skutočnosť psychicky spracovať. Udalosť zostáva pre dieťa trvalo traumatizujúca a opakovane sa objavuje v jeho snoch. Situáciu ohrozenia a jej negatívne dôsledky môže mať „pred očami“ aj cez deň, v noci sa však tieto predstavy vynárajú vypuklejšie. Takto môže na dieťa napríklad zapôsobiť dopravná nehoda, ktorú zažije s rodičmi. Vtedy prežije veľký strach a ohrozenie. Bojí sa nielen o seba, ale aj o svojich blízkych. Je to situácia, ktorá sa pravidelne objavuje v snoch. Často je potrebná pomoc psychológa a psychiatra. Niekedy je zážitok hrôzy značný a jeho prejavy dlhodobo pretrvávajú, takže možno diagnostikovať tzv. posttraumatickú stresovú poruchu.
Čo môžu rodičia urobiť pre dobrý spánok dieťaťa a ako ho môžu chrániť pred nočnou morou?
Základom zdravého spánku je tzv. spánková hygiena, to znamená nevystavovať deti nadmerným vzruchom. Výrazné podnety pred spánkom, aj pozitívne, často rušia zaspávanie a spánok. Zo strany rodičov je potrebné minimalizovať negatívne zážitky, vytvárať pre deti pokojné a priaznivé prostredie. Je dôležité nevystavovať deti priveľkým stresom, nepreťažovať ich a dostatočne ich oceňovať. Spánková porucha môže niekedy signalizovať zvýšenú citlivosť dieťaťa a náchylnosť na niektoré psychické problémy. Na to by mali rodičia myslieť a v prípade potreby včas vyhľadať pomoc odborníkov.
(Krátené)(z www.dieta.sk)
@sonamajko ...ahoj...aj moje deturence ako jednorocne mavali nocne budenie a plac-stacilo pohladkat a dat vodicku...a cez den sa mi tiez sem-tam rozplakali, ale len pri zobudzani...akonahle boli vonku z postielky, bolo uz dobre...zachvaty placu, ako ich popisujes, mali skor ked nedostali, co si zaumienili....alebo sme im nerozumeli...strasne ich to vytacalo (a toho mladsieho este stale vytaca 😝 )...nam pomohlo odputat pozornost, alebo v tom krajnom pripade pokvapkat vodou tvaricku (umyt)...ak by si mala pocit, ze to naozaj nie je v poriadku, tak sa porad s tvojou pediatrickou...mala by to nezaujato posudit...
možno sa niecoho zlakne, alebo ho nieco boli...ale keby je to predzvest choroby, myslim ze by sa uz prejavila... 😉