Montessori výchova detičiek

fatima1972
25. júl 2012

Aký máte názor na Monesorri výchovu detičiek? Rada privítam každý názor

lys
25. júl 2012

Myslím, že rešpektovať osobnosť dieťaťa a primerane ju rozvíjať v daných smeroch zachovávajúc jeho integritu, samozrejme v istých medziach, je to najlepšie, čo sa dá vo výchove urobiť. Na druhej strane si prečítaj o "matke tigrici" - Číňanke, ktorá bola skoro fašistka vo výchove, ale jej dcéra koncertovala v Carnegie Hall ako 14ročná, myslím. Ide o dva úplne rozdielne pohľady na výchovu, ale Montessori je mne osobne oveľa bližšie a aj to heslo Pomôž mi, aby som to dokázal sám, mi je veľmi sympatické. Veď je naším cieľom vychovať samostatné osobnosti so zdravým sebavedomím a keď dieťa vidí, že niečo dokáže, tak je to len plus. Bohužiaľ, vidím aj prípady, kedy rodičia deti zaznávajú a nedostatočne rozvíjajú ich schopnosti, nikdy ich nepochvália a deti sú potom utiahnuté a nesamostatné. Možno by stačilo len trocha povzbudenia a mohlo to byť inak ☹ takže hor sa do výchovy 😀 nech naše deti cítia že sa im venujeme a rešpektujeme ich, lebo vtedy cítia, že sú milované 🙂

bonaquaba
25. júl 2012

@lys pekne si to napisala, len ja teraz citam rozne knihy o vychove a nema sa prehanat s chvalenim deti,pretoze potom si na to zvyknu a budu vzdy ocakavat od rodica, ze ich bude chvalit, a tie deti to budu robit iba pre rodicov, aby ich chvalili
MOntessori je pre mna super,ale aj zaroven narocna na pripravu aktivit, respektive materialov a potom aj casvovo to vsetko zvladnut,kedze clovek je niekedy tak unaveny,ze je rad, ze ma na seba chvilku cas,
JA som s detmi robila vznik vesmiru velmi ich to bavilo a aj mna 😀 a potom tie rozne aktivity,ktore tam pisu strihanie, malovanie atd,len niekedy potom roboty bolo vyse hlavy
a teda sa vas opytam,ci vase ratolesti davate ku pocitacu,alebo nie

fatima1972
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
digysa
25. júl 2012

@fatima1972 K tejto tematike by mohla lepsie prispiet moja sestra, ktora robila na tuto skolu velku pracu do skoly.
Porovnavala alternativne skolstvo s beznou skolou. Robila vyskum v usa, rakusku a na slovensku. Tak, co si pamatam z nase debaty:

Povedala mi, ze z jej vyskumov zistila, ze do predskolskeho veku je to celkom zabavny "system" ucenia.
Tato skola disponuje velkym mnozstvom hraciek, materialom pre ucenie, pomockami. Skolky su velmi rozmanite a farebne a vybavenost je na vysokej urovni.
Skolka je vhodna pre deti, ktore zaostavaju v akejkolvek vyvinovej sfere, ci fyzickej, psychickej alebo mentalnej...a to preto, lebo cely system ucenia je o tom, ze tu neexistuje ziadna konkurencia a neprisposobuju sa slabsi tym lepsim ale naopak.
Velka nevyhoda v tejto skolke je,ze tu chyba rytmus, pravidelnost, disciplina.....priprava do zivota je tam minimalna.
Sustredenie vs. prestavky su tam v nepomere....dieta si vyvara svoje prestavky, nesnazi sa utvrdzovat urcita doba sustredenia

Statistiky dokazuju, ze deti z Montessori skolky VEDOMOSTNE velmi zaostavaju za detmi z beznych skol.
Cize je to dobra skolka pre urcity typ deti...niektore vytazia a ziskaju viac a pre niektore to bude iba brzdenie ich intelektualu.
Treba sa spravne rozhodnut

Taka perlicka na zaver:
Existuju aj zakladne aj stredne Montessori skoly. Ale stredna skola vobec nie je uznana v ziadnom state a ziak musi robit maturitu na beznej skole.
Pani Motessori- velka ucenka a zakladatelka tejto skoly mala jedneho syna (ako slobodna matka) ale dala ho svojej mame, aby sa o neho postarala. Nedokazala vychovat ani vlastne dieta 😅 (alebo zeby nechcela???)

fatima1972
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz