Moja 2 ročná dcérka málo rozpráva

jespera
13. nov 2011

Maminy, mam 2rocnu dcerku. Vsetkemu rozumie, ale velmi malo rozprava. Podstate jedine co pekne povie je mama, baba, tam a homba a ni neviem ci aj nieco viac. Ma potom aj par slov - ale nezrozumitelnych. Ja viem ze sa nemozem riadit podla tabuliek, viem ze kazde dieta je ine, a viem ze mi kazdy hovor ze jedneho dna zacne...Ale co ked jedneho dna pride den a budem pocuvat " co ste neprisli skor" . Inac je skor narodena v 32 tt, chodit zacala v 13 mesiacoch, aktivne chodi na nocnik......Co mi poradite - fakt mam este cakat?
Ked nieco chce a mrmci a je nerozna ze jej to nedam hovorim " povedz prosi si to a to alebo .....hocico ine, pomenuvavam jej veci atd...citame rozpravky, mam stale pustenu telku - radio...no neviem.
Inac mozem nastup reci ovplyvnit aj ja? Uz si zacinam aj vycitat ze ked nepocuva, alebo ja nestiham a ona robi napriek - ze na nu pokricim,, ci sa nezasekne...

kamilka22
13. nov 2011

Mam synceka, ten je na tom rovnako ako tvoja dcerka, hovori, este ako robia zvieratka, teraz sa zacal trosku viac snazit, ale nie je to ziadna slava. Tiez vsetko rozumie a myslim, ze to je v tomto uplne podstatne, takto vidis, ze nema poruchu vnimania. Ja by som na tvojom mieste pockala tak cca do 2,5 roka a ak nenastane ziaden posun, tak potom by som sla k logopedicke. Moze to byt kludne spojene aj s predcasnym narodenim. Mam susedku, tej zacal syn rozpravat, ked mal 3 roky, dovtedy prakticky nic. Az na mama. Mojmu synovi /bude mat 2 roky v januari/ staci zatial : mama, tato, ham, zvuky zvierat, aut, pumpa a tam by som skoncila, potom este take jeho vlastne slova, ale tomu rozumiem iba ja a tatino, a teraz je asi tyzden co hovori a odpoveda ano a nie.

miruska15
13. nov 2011

baby nestresujte kežde deco je ine.Moj maly je taky flegmoš že ked čitam čo vedia vaše deti moj nie.nerozprava, neopakuje žiadne zvieratka,nepyta sa ale je vesely a spokojny.Ma čas do 3 rokov neriešim.Aj dcere sa nechcelo a teraz rozprava,chodi na zachod normalne dievča.Proste su deti ktore su šikovne a su deti ktore to maju v paži.Ale nebojte sa naučia sa.Dokonca mojmu malemu ešte mixujem noačo ked mu to tak chuti nech hlavne že sa nahuce a prospieva.Kamoška ma tak isto stareho syna a to je opak mojho to si už pokecame uplne iny ako moj a čo tak je iny každe je vynimočne a svojim sposobom užasne budme na nich pyšne nech su akekolvek.

jespera
autor
13. nov 2011

@kamilka22 ahoj, zvieratka vie aj ona - konik, pes, macka,,,co ja viem ...akurat som nasla online poradnu logopeda - tak som napisala nejakej doktorke, tak dufam ze odpise - ze co ako..

anjelicek26
13. nov 2011

Saska do 2,5 roka vedela pät slov - a ocko medzi nimi ani nebolo 😝 Takze klud, potom za tyzden (!) zacala plynule rozpravat, pekne, cisto a o dva mesiace na to vedela uz aj r. Proste potrebovala kopu casu a potom bum, odrazu vsetko naraz 🙂 Nam lekarka vravela, ze do troch rokov dietata je logoped skor trauma pre dieta ako pomoc, boja sa cudzieho prostredia 🤐 Skor ist tam sam a vypocut si nejake tipy, ale neist tam rovno s dietatom. Pokial rozumie, spolupracuje, je to fajn. Saska bola tiez skoro bez plienociek, aj v noci, motoricky ju vzdy hodnotili o rok dopredu pred rovesnikmi.

Niekde lepsie, inde horsie, ziadne dieta nie je dokonale. Ale neboj sa, nie si v tom sama 🙂 A moja dcerka je dnes viac ako normalna, pusa sa jej nezavrieeeee cely den 🙄

hoogy
13. nov 2011

moj maly ma 2,5 roka a tiez a teraz toho uz nakeca,ale rozumiemu mu zvacsa len my s mm kedze sme s nim najviac. ale okolo 2 rokov toho tiez vela nenarozpraval. a potom sa postupnel pustal niekedy vazne ze zo dna na den povie nejake nove slova aleo novu vetu. je to velmi indoviudualne. on zase zacal chodit ako 7 m a to vsetci pozerali ze to co je. kazde dieta je ine a ma a svoje tempo. moj sa este uci aj nemcinu za pochodu tak aj preto to tak neriesim. neboj robis vsetko spravne len klud ono sa to rozbehni a potom ho uz nezastavis 😀

ajca123
13. nov 2011

@jespera ahoj aj moj druhy syn malo rozprava,ale rozumie vsetkemu co mu poviem
Nas hovori len ( kde je tata,nie je tati,Pati-meno brata,beeee ze chce cikat,cicici,mnam,baba) a to je vsetko ani mama nepovie 🙂 a aj som rada lebo je to maly zavislak na tatkovi a aj tak si ziskal tatinkovo srdieco 🙂
Podla mna to pride same a potom im pusu nezavreme 🙂 ale budeme si musiet kupit stuple do usi 🙂
Aj moj manzel zacal neskoro rozpravat a potom ked zaca,tak take slozie slova 🙂 ze vseci kukali ako blazni...
Asi nas druhy syn bude po tatinkovi 🙂

sisaha
13. nov 2011

@jespera ja som zas z tych matiek, ktore uprednostnuju prevenciu pred liecbou...a preto som so svojou 2 rocnou (ktora tiez toho vela nenahovorila) zasla za logopedkou. Ziaden stres u nej.. Mala sa u nej hrala s hrackami, ona ju chvilu pozorovala, pytala sa, snazila o komunikaciu, hrala sa s nou...Dala mi vyplnit dotaznik o jej recovych znalostiach. A poslala nas k psychologicke na vysetrenie. Tam sa ziadna porucha nepotvrdila, preto logopedka zvolila strategiu cakania a aktivneho citania s dietatom.Dala mi materialy, ukazala ako sa s dietatom bavit, ako klast otazky a tym motivovat na odpoved..nielen na podstatne mena, ale aj slovesa, pretoze bez nich vetu neposklada. Je na tebe ci pojdes k logopedke a pokusis sa zistit ci je v tom nieco, alebo bude ako je tu zopar deti, ze zacnu sami a naraz...lebo dovtedy "nemali o čom" 😉

sisaha
13. nov 2011

@jespera ešte dodam, že logopedka zistila, ze vo svojich 2 rokoch mala 400 slovnu pasivnu slovnu zasobu. aktivnu len mozno do 20. Dnes po 4 mesiacoch sa aktivna rozrastla - vacsinou teda hovori podstatne mena, obcas sa podari už aj sloveso, pripadne dvojslovna veta a samozrejme skomolene slova. Ale ten posun tam je. Tesim sa na ten cas, ked sa bude so mnou dohadovat 😉

oskorusa
13. nov 2011

@jaspera nepíšeš nič o riekankách, básničkách, pesničkách - riekankové obdobie je v tomto veku pre rozvoj reči veľmi dôležité - ak si neskúšala, knižiek je plno aj na internete - a miesto telky, rádia jej spievaj - možno sa pridá 🙂 deti majú radi rytmiku. a nič nedáš za to, keď sa poradíš s logopedičkou. držím palce 🙂

m.i.r.i
13. nov 2011

tiez si myslim, ze nemusis stresovat...nie ste sami, co mate menej rozpravajuceho drobca..ale logopedicka ti urcite poradi aspon aktivity na podporovanie reci..suhlasim aj s @oskorusa, ze radio a telku by som urcite vypla..lepsie su riekanky, basnicky a pesnicky..nas maly sa napriklad prave na to chytil..od 3 mesiacov pocuvame pesnicky, citame knizocky primerane veku a teraz ked rozprava tak len mamka recituj, mamka spievaj a sam uz recituje pasaze z riekaniek ci basniciek...nevravim, ze je to 100 tny recept pre vsetkych, ked proste niektore deticky nechcu, tak si daju nacas, ale moze to pomahat 🙂 vela stastia

evinqua
13. nov 2011

najjednoduchsie bude navstivit logopeda v okoli neviem odkial si ? sama som logopedka tak pokojne napis do IP ak chces poradit kam konkretne zajst

jahody11
13. nov 2011

@jespera u nás je to podobne, donedavna vedela povedat len mama , baba a potom ma svoju rec... napr: CHU je lezat, Ehm je sadnut, šiba je hojdacka, žu je mucha a podobne, mozem napisat slovnik 😀 ale od kedy zacala chodit do skolky, tak musim povedat ze nastalo zlepsenie a to dost velke, uz mi povie maminka, a-bus to je autobus, konecne povie svoje meno Euka a tak, fakt sa zacala zlepsovat, zo dna na den lepsie a lepsie, takze asi to chce len cas. Ked mala presne 2 roky, tak bola na tom asi ako tvoja mala....

nelicefo
13. nov 2011

@jespera každé dieťa je iné.

(neznášam tabuľkové maminy)

halienka
13. nov 2011

@jespera nečítala som predošlé príspevky, možno tu niečo podobné babky už písali 🙂 len pre porovnanie, moja bude mať za týždeň 2 roky, chodiť začala až v 15. mesiacoch, do 11 mesiacov len sedela, ani sa neplazila ani neštvornožkovala, nič. O nočníku zatiaľ iba snívam, stále plienkujeme. No čo sa týka rozprávania, tak už povie dokonca aj "r", huba jej melie stále. Čím to je neviem, ale tiež si myslím, že každé dieťa je iné, niečo príde skôr a niečo neskôr. Vštkým naokolo už deti chodili, len moja nie. Teraz všetky naokolo mlčia len moja kváka 😅 V tomto veku to ešte nie je nič hrozné, že málo hovorí, väčšina detí u nás na ihrisku v dvoch rokoch málo hovorí. Ak chceš mať ale kľud na duši môžeš zájsť za logopedičkou, možno ti aspoň poradí nejaké motivačné cvičenia, ale ja si myslím, že pokým na to niečo v mozgu nedozreje, tak to je ako s tým odúčaním od plienok, tiež ke´d to chce človek naučiť dieťa príliš skoro, tak to moc nejde, a potom to zrazu príde a za týždeň je po plienkach 🙂 držím palčeky, hlavne sa nestresuj 🙂 aj keď ľahko sa mi hovorí, ja som tiež stresovala, keď v 11. mes. len sedela 😀 😀 ale práve to ma poučilo, že fakt každé dieťa má svoj čas 😉 🙂 pri druhom by som už nestresovala 😀 aspoň myslím...

mandragora22
13. nov 2011

@jespera klidek. my mame 21 mesiacov a presne ten isty problem. teda problemom to nazyvam iba kvoli tomu, ze velakrat len "vdaka" tomu, ze netusim, co chce, sa mi hodi o zem a vrieska 😀 😀 😀ale inak to neriesim, je rozumna, vidim, ze vsetko rozumie, co poviem, chape az moc, musime si davat pozor na slova, lebo ona co pocuje, okamzite urobi alebo ukaze, je velmi sikovna, ale nerozprava. tiez vypusti len zo 5 slov, aj to samozrejme zakladnych 😉 mama, tata, papa, baba, brm brm a tak... mozes byt pokojna. vela deti je takych 🙂

gabriellka
13. nov 2011

mám kamošku a jej dcéra nerozprávala vôbec a to mala skoro 3 roky. raz sme sa stretli a bolo mi blbé sa jej opýtať či nemá nejakú poruchu, ale bola som presvedčená že určite ano, lebo to som nikde nevidela, ona nehovorila vôbec - iba také pazvuky. stretla som ich asi po týždni a malá ma nepripustila k slovu. vyblafla na mňa kde býva, ako sa volá, ako sa volá mamina, ocko, sestrička, že idú babke kupovať darček s maminou, lebo babka má 60-tku, akú tortu jej objednali, čo budú jesť na oslave...proste papula
teraz má 10 rokov a ostalo jej to. tak moja rada? užívajte si to ticho, lebo keď sa im "rozviaže" jazyk budú to chcieť všetko dohnať 😀 😀

ashley
13. nov 2011

Ja by som sa nestresovala.. kazde dieta je ine. Ked porovnam moje deti, tak syn zacal sam chodit az v 14 mesiacoch ale pekne rozpravat slovicka a zvieratka v 18 mes. a v 2 rokoch uz rozpraval a spieval..ale velmi dlhooo sme mali problem s cikanim do plienky. A dcera, tak ta zacala chodit uz v 11 mes. a rozpravat zacala ked mala vyse 2 rokov. Kazdy den ma nove a nove slovicka..a stale len melie a melie...
A tiez vela citame, spievame.. aj to pomaha.. A ked jej ja nerozumiem, tak mi syn preklada 😀

mamutka
13. nov 2011

@jespera moj bol rovnaky. a ja by som na tvojom mieste nehovorila "poved prosim si..." ale len "prosim si..." proste len opis co robite. podla mna ju to moze frustrovat, lebo ona to nedokaze vyslovit a ty chces od nej to co proste nemoze urobit. len jej vsetko nadalej opisuj co robi, co jej podavas, co chce, ona ti rozumie a ked sa rozhovori, tak to z nej poleti, lebo si to bude pamatat....
moj sa rozkecal asi ked mal 2 r a 4 mes., potom v priebehu par tyzdnov zacal krasne dobiehat vsetko zameskane a teraz ma 3 a suka z rukava nadherne uvahy a dava krasne otazky ( mamicka, ty vies cikat po stojacky? 😀 )
ked mal dva, vedel len mama.... a vsetko co chcel len ukazal a hovoril "a" v roznych toninach a v roznom stupni nervozity, lebo ho stvalo, ze sa nevie poriadne vyjadrit a malokto mu rozumie....
je taka knizka, "Jak mluvit s detmi od 0 do 3 let", alebo podobne, to sme si kupili, ale to uz zacal kecat, tak som moc nestudovala, ale pamatam si jedno - napr.nepytat sa dietata to o com ono vie, ze my to musime davno vediet - napr. povedz ako sa volas...... to dieta metie, ved vie ze to vieme, stale ho tak oslovujeme, preco sa pytame, co sa stalo, osprosteli sme, ci si nepozname dieta, ci si robime zarty, ci co? 😉

jespera
autor
14. nov 2011

Vsetkym vsetkym vam velmi pekne dakujem, potesila som sa - este pockam, a ked uvidim ze sa ziadne zmeny nedeju - na jar pojdem za logopedom.

jespera
autor
14. nov 2011

@evinqua ahoj, mozes mi dat nejake typy - ako ju motivovat k rozravaniu, alebo ako s nou rozpravat.

jaduska
15. nov 2011

@jespera skús si zohnať knihu "Kniha o detskej reči" (http://www.elefantino.sk/kniha-o-detskej-reci/) , tam sú rôzne stratégie, ako rozvíjať reč u dieťaťa do 3 rokov, je písaná veľmi zrozumiteľne.
Možno niečo nájdeš aj tu:
www. detskarec.sk

silvia27
16. nov 2011

Keď mala moja dcérka 2 roky vedela tiež len mama, tata a citoslovcia - napodobňujúce zviratká. Keď som jej povedala aby povedala ovečka, tak odpovedala bé - bé. Všetkému čo som hovorila ja, rozumela. No tiež som sa bála prečo viac nerozpráva. Jednoducho to asi nepotrebovala.Keď mala 2 roky aj 4 mesiace, tak začala rozprávať aj iné slová a dokonca už vedela všetky farby a aj nejaké počítanie. A teraz ako 2,5 ročná sa nezastaví od rána do večera - až nás bolí hlava 🙂 a už teraz máme otázky prečo...? Tak si myslím, že do 3 rokov asi netreba žiadnu paniku.

nera
16. nov 2011

Pre všetky mamičky ktoré sú nervozne, že detičky nerozprávajú podľa vlastnej skúsenosti poviem len to, že treba si všímať či tomu čo rozprávate rozumejú, či reagujú na veci čo hovoríte a pod. a ešte či v rodine niekto nezačal tiež hovoriť neskôr....Moja staršia tiež dlho nerozprávala....začala súvisle rozprávať až v 2,5-3 rokoch....no rozumela všetkému, na všetko reagovala...len nerozprávala - však načo....bola som nervozna, že som niečo zanedbala alebo čo....no až neskôr som sa dozvedela, že aj manžel začal rozprávať neskôr a ona je jeho vená kopia.....teraz má 5 rokov, jazyk sa jej nezastaví a len spomíname na tie časy keď bola ticho.....Dokonca keď mala 2,5 roka bola som na neuro, lebo som sa bála, mala totiž ťažší pôrod, tak či náhodou niečo nie je ,ale neurologička bola zlatá...skonštatovala, že je šikovná, len má oneskorený štart reči a bola to aj pravda. Neskôr sme boli aj pri logopedičke, ale tá nám veľa nepomohla, pýtala sa na rôzne zvieratká, dcérka všetko vedela nejak popísať(dokonca aj tie, ktoré podľa logopedičky by nemusela ani poznať)....len nie všetko slovami.
Takže ničoho sa nebojte, ak dieťa reaguje tak do tých 3 rokov sa treba len naplno venovať či už rozpráva či nie a len sledovať jeho reakcie. Napr. mladšia dcéra je úplne iná, tá je ukecaná od narodenia....😉
Držím palce, aby všetko bolo OK 😵

danteska
16. nov 2011

@nera moj maly bude mat dva roky,ale jeho slova su len "bibi"-to je ked ma nejaku bibinku,nieco bolave,"mnam", "beee" to je nieco spinave,zle,"ham",a "baba"..inak na vsetko povie "bibijo"co netusim co znamena..ked mu kazem nieco urobit tak staci povedat raz alebo ľx,max 3x a urobi to,poda co chcem,ale ked by som chcela aby zopakoval po mne havo alebo auto tak sa len usmeje,povie bibijo a je vybavene...vobec sa nesnazi ani a povedat ☹ tak neviem ci to prejde,nema ani 2 roky tak stale cakam ze sa to nejak napravi,rozpravam na neho pomalsie-teda snazim sa,ale zda sa ze na 95% mi rozumie,dokonca napr.sa mi stava ze mu cistim flasku od mlieka a bez slova otvori suplik a poda mi taku tu stetku na cistenie..pustam mu rozpravky na CD,sem tam TV nejaku rozpravku a cakam a cakam ci uz konecie povie nieco ine ako bibijo 😒 nechcem ist este k lekarke,ale ak by sa to nejak do pol roka nepohlo asi budem uvazovat nad navstevou neurologa alebo logopeda...

evinqua
17. nov 2011

skus zohnat Knihu o detskej reci, ktora tu uz bola vyssie spominana, neviem, ci sa da este kupit v knihkupectvach, viem, ze prve vydanie bolo uz vypredane a bola vydana v ceskom preklade, tam su naozaj pekne, s praktickymi prikladmi popisane strategie, ktore pomahaju stimulovat spravny recovy vyvin v ranych stadiach, ja sama ju zvyknem dat rodicom do ruk

evinqua
17. nov 2011

@jespera ak sa k nej nedostanes, mam niektore strategie v pocitaci, napis mi e-mail adresu a poslem Ti

amadora
17. nov 2011

@jespera môj synček bude mať o 3 mesiace 4 roky a cudzí mu málo čo rozumejú! chodíme aj k logopedičke, žiadnu fyzickú ani vadu nemá, len proste je lenivý, my mu rozumieme tak nemá potrebu sa učiť.a tiež sa bojí neúspechu. ako chodíme tam sa veľmi zlepšil, aj ja sa snažím ho viac povzbudzovať, neskočím hneď ako niečo povie, niekedy sa tvárim že nerozumiem a musí sa snažiť povedať aspoň prvú slabiku zo slova, kolektív v škôlke mu tiež veľmi prospieva 🙂

evina313
17. nov 2011

no moj syn zacal chodit do jasiel 2 mesiace pred 3. narodeninami. velmi malo rozpraval, trojslabicne slovo poveal az v 3 rokoch !v jaslickach sa tak rozkecal, ze nam hovoril basnicky 😕 je pravda, ze jedna z uciteliek bola logopedicka
tak trenovali vsetci s jazyckom denne. teraz ma 3,5 roka, rozprava uplne plynule, ale dost zle, nie kazdy mu rozumie. u nas to prislo z jedneho dna na druhy.ale chystam sa uz na navstevu k logopedicke. len najst tu spravnu... 😉

nikkky
21. nov 2011

Ahoj môj malý má 2 roky a tri mesiace a je neuveriteľný flegmoš🙂)Všetko rozumie vybtý je jak poistky 😀 😀 😀
V podstate rozpráva všetko,ale tak,že tomu rozumiem len ja a náš tata.S každého slova povie jedno dve písmenká,prípadne prvú alebo poslednú slabiku zo slova.Rozpráva si tak ako to jemu vyhovuje- veď mu rozumieme.Keď sa tvárim,že nie začne byť nervózny,trucuje.....a s čítaním knižiek je to to isté 😠 .Ale keď to jemu pasuje vie povedať aj celé slovo.Trochu ma to hnevá lebo počúvať len slabiky,písmenká namiesto celých slov
je niekedy až vyčerpávajúce.Aj na ulici alebo v obchode,keď sa ho niekto niečo opýta,tak len tie jeho skratky.
Poviem Ti pravdu,až sa miestami za neho trochu hanbím 😨ÁÁle veď ešte má čas,to sú proste leniví chlapi 😀 😀 😀

fide
21. nov 2011

Ahojte mamičky nemajte stresy. Moja dcerka bude mať 29.11 dva roky a rozpráva krásne a čisto a plynulo š č jej nerobí problém. Veľmi je zbehla a nezastaví sa jej pusa ale nepýta sa ...a myslím, že sa tak skoro ani nezačne.... dokaze sediet na nocniku aj hodinu a ked ju zabalim tak sa pokaka alebo sa postaví z nočnika a vicika sa niekde mimo 😎 no proste hrúza....ale nechcela som o tom...sestra ma chlapčeka ktorý mal 2 jula 2 roky... je z 4 detí čiže vzor mu nechýba no ešte v septembri daleko zaostaval za nasou malou hlavne v reči... napapa sa jej sám aj ked sa tiež ešte nepýta. No pred 2 týždnami sme boli spolu a ja som to dieta nespoznavala tak sa mu rozviazal jazycek ... zlaty je a jak sa snaží.... Každé dieťa je úplne iné on začal chodit ako 11 mesačny a naša v 11 začala loziť 😀 možno by si mala počkať všímať si rozvoj svojho dieťaťa a...ak neuvidiš žiadné zmeny potom to rieš cez logopeda alebo pediatra.....podľa mňa 2 ročne dieťatko ešte nie je zrele logopedie.... Prajem ti veľa trpezlivosti a lásky k tvojmu dieťatku...každé je úžasné a jedinečné... 😉