Môj 22 mesačný syn ešte nerozpráva

begasoda
13. máj 2013

Mám trochu obavy, lebo jedna známa má syna, kt. tiež dlho nerozprával a teraz už má v septembri nastúpiť do školy ale asi ho nevezmú, lebo mu nerozumieť. Môj malý akurát tak povie baba a mama, nič iné, ani nechce, keď skúšam s ním iné slová napr. tata a podobné ľahké, tak zakýva hlavou, že nie. Dcéra v tomto veku už hovorila súvislé vety.

beatrice28
13. máj 2013

môj bude mať tiež čoskoro 2 roky a povie len mama, baba, brm brm, párkrát sa mu podarilo ešte zopár slov, ale používa len tieto 3, snáď sa mu rozviaže jazyk 🙂

jumama
13. máj 2013

Pomoct moze toto: Kladenie ALEBO otázok. (Dieťaťu dávate na výber - Je to havo alebo auto? Je nútené vybrať si z ponúknutých slov. Je to lepšie ako oázka Čo je to?, kde si dieťa odpoveď musí vymyslieť samo. Na začiatku môžete za dieťa odpovedať, ale ono si rýchlo privykne na tento model otázok a začne používať slová.)
Používanie jednoduchých viet, o slovo dlhších, ako používa dieťa. .. Je to z knihy o vyvoji reci.

zuzi0911
13. máj 2013

Moja ma 2 roky a 3 mesiace...tiez nerozprava...cosi brble ale to nerozumiet bo je to v style habulodkdab...povie mama,baba.dada je tato a to je vsetko...na vodu vola a kacky a vsetko co je vo vode chva chva...inak nic...

abbie
13. máj 2013

moj zacal rozpravat, ked mal 26 mes. ,ide to pomaly, ale ide 😉
suhlasim s @jumama presne takto sa ma s dietatom rozpravat a odporucam ti kupit si tuto knihu, je velmi dobra Jak mluvit s dětmi od Katarína Horňáková

xxx123
14. máj 2013

@jumama ahoj, prosim ta chcem len radu. Ak moj maly vie povedat, teda spaja dve slova ako napr. Mama po-pod, tak na neho mam ako hovorit. Mam mu za neho povedat tuto pod.? Alebo mama pod tuto? Cize ked povie havo a ukaze prstom, tak tiez povedat tam je havo? Mozes mi prosim ta poradit aj ako ho naucit hovorit slovesa, atd...? Je to v tej knihe opisane? Viem ze by dieta malo vediet aspon 50 slov, cim sa zevraj spusti rec,ale jedna sa tam len o podstatne mena?

moon1979
14. máj 2013

@xxx123
ked ti povie "havo" ty ho vtom utvrdíš štýlom "ano, to je havo" ... môžeš povedať "ano, havo šteká" alebo "ano, havo robí hav hav" 🙂

jumama
14. máj 2013

@xxx123 u takto malych deti sa za slova rataju aj ich skomoleninky... Tak to aspon niekde vysvetlovala autorka tej knihy Svetlana Kapalkova... Skus googlit aj podla jej mena, maju nejaku logopedicku stranku a na nej boli take zakladne info a nejake clanky tiez... Ona ma asi v Ba nejaku logop. ordinaciu... Pri tych kratkych vetach asi fakt ide o to dieta nezahltit prudom slov, aby dokazalo tie slova rozoznat... Tak podla mna je dobre aj havo pod sem, alebo modry havo pod sem... Knizku o nocniku sme kupil tiez od tej Kapalkovej a to aj motivovalo malu cikat na nocnik aj su tam kratke vety 🙂)). Podla mna aj vase zacnu rovno vo vetach, zatial si tie slovka sporia, uvidite 🙂)). Inak ja nie som odbornik na rec, iba nam ta knizka o vyvoji reci pomohla 🙂

xxx123
14. máj 2013

@moon1979 ano a hav, hav vie povedat. Takze vymysliet take slovo ktore nevie, len musim prist nato ake, aby nebolo moc zlozite. Inak on sam povie na hava ked steka, tak povie havo hav,hav. Alebo mame psa ktora sa vola mia a povie mia,hav,hav teta. Ako mia steka na tetu. Ja uz neviem ako pridat slovo k vete, aby bolo o vyssiu uroven. Ale zacnem pouzivat, maly havo...a uvidim. Diky za radu.

xxx123
14. máj 2013

@jumama myslis ze zacne vo vetach, no ja neviem. Sice kazdy den zopakuje min.aspon 1 slovo, ale ci sa mu to tam niekde uklada neviem posudit. Niekedy si sam povie a ked to povie sam, tak to povie velmi pekne a cisto...ako napr.vonku vuka - vonku fuka. Ale odvtedy to uz nepovedal.

magic08
14. máj 2013

@begasoda netrap seba a dieta. to ze dcerka v synovom veku rozpravala je jpekne, ale to neznamena, ze tak bude rozpravat aj mladsi syrodenec. moja dcerka zacala rozpravat ked mala 2,5 roka, dovtedy len svoje hatlaniny, ktorym nikto nerozumel. deticky v jej veku uz krasne rozpravali v suvetiach a moja mala pouzovala len par sliv ako mam tata baba a havo.... do troch rokov ma kopec casu, riesitm by som to zacala az potom

fifomimi
14. máj 2013

@begasoda moja 20 mesačna dcerka tiež ešte nerozprava ale ešte jej dam trocha času.Viem to podla synov.Začali rozpravať až po dvoch rokoch.Najmladší syn nerozpraval do dvoch rokov nič a teraz sa mu pusa nezatvorí.Je ticho len ked spinká 🙂Neboj ešte sa ,,nakecate,,.Hlavne ho neporovnavaj s inymi detmi.Každe dieťa je iné a vynimočné.Ja mam 4 detičky a každe je vynimočne...ale nie rovnaké.

jumama
14. máj 2013

@xxx123 Nasa malacka dlho nerozpravala, az okolo dvoch rokov zacala. Vsetko v knizkach vedela ukazovat, no na vsetko mala vlastne zvuky. Rozumela som jej len ja, lebo som s nou bola cele dni 🙂 No a potom som jej v 22 mesiacoch zrusila dudel... a vtedy sa to dost polepsilo a rozbehlo. Neviem, ci dudel ci vek rozhodli 🙂 Sestre napriklad tiez az v dva a pol roku zacal syn rozpravat a tiez takto ako nasa, dva tri dni slova a potom uz vety... to sa uz potom ozaj rychlo nabaluje. A za rok budete chciet chvilonku aj stisit to male a ono sa nebude dat 🙂 Inak nasa mala este doteraz nespravne sykavky hovori, a l, r... L sa mi ju uz podarilo naucit, no musm ju stale opravovat. Ja viem, ze este ma cas na uplne cistu vyslovnost, no myslim, ze aj toto je dosledok dudlika, ze deti potom davaju jazyk dopredu a nevedia ho za zubky davat ako treba.

trnka77
14. máj 2013

ahoj,ani môj v tom veku nerozprával,len svoje mama,baba.hav.......teraz má 27 mes a krásne sa roztáral.....čítaj,hraj sa s ním pri tom veľa rozprávaj a uvidíš 🙂 🙂 😀

lalinko2010
14. máj 2013

@begasoda ahoj, môj syn bude mať 3 roky v júli, od septembra ide do škôlky, som aj riaditeľke hovorila že nechce hovoriť, tak povedala, sa naučí. syn nerozprával dosť dlho, teraz to ide a to som si myslela že má nejakú diagnózu, čo som tu aj kočky na MK otravovala, že čo ak! malý opakuje slovíčka, čo nechce nepovie, čo chce povie s tou svojou rečou, ale podstatné je že ti rozumie!

aristka
14. máj 2013

prosím ťa čo riešiš,moje deti boli všetky takéto ,rozprávať začali v 2 rokoch,ale potom to bolo nezastaviteľné a moja dcéra je na tom tak isto,hlavne žiadne porovnávanie a stresy ,všetko príde....

inull5
14. máj 2013

@xxx123 Ahoj, neboj, rozrozpráva sa určite, všetky deti sú iné, ja by som niekedy bola rada ab ysom mala chvíľu ticho lebo mojej sa naopak, jazyk rozviazal až priveľmi rýchlo, a teraz fakt nestíham odpovedať a reagovať na jej večné komentáre, otázky. Vidí hocikoho cudzieho na ulici či v obchode a opýta sa ako sa ten ujo volá, keď poviem že neviem, nepoznám ho, povie mi, že sa ho mám ísť opýtať, ak to ten chlap započuje, až mi je to trápne, hlavne keď to je nejaký nervózny človek, a ona stále ako sa volá, kde býva, a čo robí, či chodí do roboty alebo nie, keď vidí niekoho ísť napr. zo záchodov, tak sa rovno opýta toho človeka či bol cikať alebo kakať...takže neboj, príde to istotne

jumama
14. máj 2013

A este ma napadlo, ze motorika ust sa da posilovat u deti napriklad fukanim slamkou do vody, to je aj sranda, len to potom robi aj vzdy pri piti 🙂 Alebo pohybmi jazyka, trochu im ho rozhybat, pozerat sa do zrkadla velkeho a robit grimasy a pritom vyplazovat jazyk a kyvkat nim zlava doprava... nasa toto dlho nevedela alebo prejst si jazykom po pere (hornej a spodnej zvlast... Aj na cviceniach s detickami cvicitelka vzdy zaradovala taketo cviky, mala taku babku saska, ktoremu vedela jazykom hybat.. no nasa sa vtedy vobec nechytala na to. A na zaver hadam posmelenie, ze sa dockate, hoci kazdy inokedy 🙂)

xxx123
14. máj 2013

@jumama ahoj moj maly dudlik zahodil uz v osmom mesiaci, a fukat, jazykom ohybat vie dokonale, kedze mame doma psika. Pochytil to od neho aj koniky vie, takze jazykom hybe azaz. Len on ma popritom este svoju hatlaninku, ale to si len tak pre seba pouziva. Takze davam tomu vsetkemu volny priebeh a uvidim. Dufam ze sa raz dockam.

xxx123
14. máj 2013

@inull5 heheh, som sa dobre pobavila na tvojom prispevku, ved je to zlate a mile, ake hlasky a otazky ti mala dava. Dufam ze aj ja sa raz dockam. Mozno az potom pochopim a budem sucitit s maminkami, ktore by si chceli od kecania s detickami oddychnut.

laurika25
14. máj 2013

@begasoda ahoj aj moj v 22 mesiacoch vedel to co tvoj este zvuky zvierat a tam,toto,bac,mnam..dnes sme boli u logopedicky a naratali sme cca 40 slov /vsetku slova,zvuky,citoslovcia/..takze sa pomaly rozbieha)) takze za mesiac sme urobili nejaky pokrok))..sice vety este nerobime ale snad sa aj toho coskoro dockame

inull5
15. máj 2013

@xxx123 Hej je to zlaté, len ako vravím, fakt je toho niekdy veľa, napr. aj keď telefonujem, tak mi do toho komentuje, v obchode keď potrebujem rýchlo nakúpi tak sa pýta ľudí, a hlavne aj na tovar čo je čo a pod. Mám dieťa z dediny, čiže je stále pri zvieratách, a len čo sa zobudí, už na mňa chrlí že ide za mačkami, psami, zajacami...a čo všetko s nimi bude robiť, keď varím, tak všetko chce vidieť a komentuje a pýta sa čo robím a hlavne PREČO to robím. Mám známu, jej diea tiež dlho nič a potom sa zrazu rozhovorilo a ústa už nezavrelo. Skús sa ho ty pýtať veľa, pomenovávať veci okolo ktorých chodíte a pod.

simca06022011
15. máj 2013

@begasoda @xxx123 ja mam malu riadne ukecanu, a je to tak ako pisu ostatne maminy, ked varim a ona sa tmoli okolo stale je rozpravam, "mama vari, mama miesa, maminka ti urobi obed.... atd", dame jej nieco nahranie a stale jej rozpravame, "miesaj, uvaris kasicku..." na zvierata klasicky... Simonka pozri, pocujes?.. to je kravicka, ovecka, pes... atd. Ako robi kravicka? Kravicka robi muu... no az ma huba bolela, ale my sme to robili od malicka.. ja som ju totiz nenosila na rukach, stale pri nej nieco robim... tak sme sa stale rozpravali... pustam jej aj rozpravky na CDcku v radiu, nie pesnicky... teraz cca 2 mesiace spat, zacala opakovat uz aj basnicky... predtym sme mali iba jednu na dobru noc, a kolo-kolo 🙂)) inym som ju ani nezatazovala... Inak nie kazde dietatko je take ukecane, mame kamaratku (ucia sa vela jedna od druhej) a iba teraz /26mes sa snazi rozpravat intenzivne, rozumie uz davno aj co sa jej pytame a ked jej nieco povieme... 🙂 len trpezlivost... aka som ja stastna ked je u nas 15 minut ticho 🙂) z materskej som si odniesla migrenu :P