Mentálna aritmetika u deti

14. mar 2024

Ahojte, je tu niekto, koho dietatko absolvovalo kurz mentalnej aritmetiky? Ako to hodnotite? V com ste videli pozitiva? Boli aj nejake negativa? (Napr.v skole ked sa ucili pocitat inymi sposobmi). Dakujem

kacena4
14. mar 2024

za mna ak dieta ma slabsiu logicku predstavivost, oslabenu pamat ci inu oblast, tak je to zbytocne, a tiez ak sa budu ucit pocitat v skole inym sposobom musi sa ten sposob tak ci tak naucit. my sme z dietata odmietli robit pokusneho kralika. ale mozete to brat ako kruzok tak ako kazdy iny, ci uz pohybovy alebo jazykovy

kulumulu123
14. mar 2024

Tu sa pripnem tiez ma to zaujima

autor
14. mar 2024

@kacena4 nechapem toho pokusneho kralika, prosim vysvetlite. Vdaka

dskjhfdlkdjhl
14. mar 2024

Neviem sice, co je kurz mentalnej aritmetiky, ale ak chcete dieta v takychto beznych poctoch zlepsit, tak treba hrat napr. clovece nezlob se, alebo dostihy, pripadne dalsie podobne spolocenske hry a tam sa nenasilnou formou v aritmetike isto zorientuje.

zuzanaete
14. mar 2024

Mna to zaujima a sama by som sa to chcela naucit. Zvazujem domov kupit pocitadlo a ucit sa podla videii. Uz som si aj take dobre nasla. A potom by som to ukazala aj detom. Pozerala som aj kurzy, ale tie ceny. A u nas nie je na skole taky kruzok.

zuzanaete
14. mar 2024

@dskjhfdlkdjhl Mentalna aritmetika a clovece su uplne odlisne veci. Sice je to o pocitani, ale uplne inym sposobom.

dskjhfdlkdjhl
14. mar 2024

@zuzanaete No, neviem aku Ty mas skusenost s vyukou matematiky, ale za mna je to akurat vytahovanie penazi z premotivovanych rodicov. Ja som si svoje deti naucila pocitat zadarmo a v podstate kvalitne.

tamtumdo
14. mar 2024

@zuzanaete ahoj,prosím ťa kde si také videá našla...hľadala som na YouTube...ale väčšinou tam majú len nejaký úvod....tiež by som rada prihlásila dieťa,ale je nám to ďaleko nestíhala by som s mladším zo škôlky...

zuzanaete
14. mar 2024

@tamtumdo Daj si na youtube “missabacus”. Co som zatial pozerala, tak tato pani sa mi paci. Ma viacej casti, kde to postupne vysvetluje. Zatial som si pozrela len 1. Stale je to u mna v rovine, ze chcela by som. Tak snad sa aj rozhybem.

zuzanaete
14. mar 2024

@dskjhfdlkdjhl Nastastie moje deti nemaju problem s matematikou. To s nimi vobec neriesim. Mentalnu aritmetiku vnimam ako spestrenie, rozsirenie obzorov. Aj ked teda viem, ze zlepsuje koncentraciu a rozvija dane dieta. Ak to deti nebude bavit, tak ich nutit nebudem. Ale ja sama by som to chcela vediet. Mne sa to paci. 🙂

dskjhfdlkdjhl
14. mar 2024

@zuzanaete Moje deti tiez nikdy nemali najmensi problem s matematikou, naopak v nej vzdy vynikali. Ja som ale pisala o predskolskom veku, kedy sa pri takychto hrach mozu uplne prirodzene naucit elementarnu aritmetiku. Taketo kurzy su ale naozaj len vyborna prilezitost ako zarobit na nie velmi zorientovanych, zato dostatocne premotivovanych rodicoch.

autor
14. mar 2024

@dskjhfdlkdjhl naco sa potrebujes zapajat do temy a radit, ked sama napises, ze netusis o co sa jedna. Otazka je smerovana na ludi, ktori uz maju skusenosti s mentalnou aritmetikou, ktora je viac ako pocitanie do sest v clovece nehnevaj sa.

tamtumdo
14. mar 2024

@zuzanaete ďakujem...pozriem.....abakus som zohnala zatiaľ na Aliexpress...je to take šitné plastové,ale uvidím či ho to bude baviť,chcieť....nemá problém s matematikou práve naopak....prv sa to nejak naučím a potom by som chcela môjho druhaka...teda on to niekde videl a že chce skúsiť...tak som zvedavá...či sa do toho pustíme alebo nie....

snowgirl1
14. mar 2024

Toto je z knižky kurz mentálnej aritmetiky je to zábavnou formou relativne pre mna je to zaujímavý spôsob syn sa na hodiny teší doma si niekedy sám pýta ze chce počítať okrem hodín precvičujú teda i doma je predskolak

dskjhfdlkdjhl
14. mar 2024

Autorka, napriek tomu, ze nemam osobnu skusenost s tymto kurzom, tak som si ista, ze som viac v obraze ako Ty. Diskusia je verejna a za svoj nazor sa nehanbim. To, ze sa Tebe nepaci, mne je uplne jedno. Ak chces davat peniaze za nieco, co v podstate realny prinos nema, nikto Ti nebrani. Len som chcela napisat, ze s detmi sa da cas stravit prospesnejsie.

autor
14. mar 2024

@dskjhfdlkdjhl ako si prosim ta prisla na to, ze si viac v obraze ako ja? Mozes mi to prosim vysvetlit na zaklade coho usudzujes?

dskjhfdlkdjhl
14. mar 2024

Podla toho, co pises, tak skusenosti s vyukou matematiky nemas, ja ich mam za 30 rokov bohate. A mnozstvo dalsich skusenosti s tymto spojenych. Mas tiez take skusenosti? Keby si mala, tak by Tvoje prispevky vyzerali inak.

autor
14. mar 2024

@dskjhfdlkdjhl dvakrat sa tu zmienujes o "premotivovanych rodicoch". Preco si myslis, ze rodic, ktory chce svoje dieta rozvijat aj takymto smerom, musi byt automaticky premotivovany? Su podla teba premotivovani aj rodicia, ktori daju svoje deti na vytvarny kurz, na plavanie, klavir, karate?
To kolko kurz stoji a ci je rodic ochotny ho vlastnemu dietatu zaplatit taktiez nebolo vobec pointou tejto diskusie.

dskjhfdlkdjhl
14. mar 2024

Ano, su premotivovani. Na elementarnu aritmetiku naozaj netreba kurz, toto sa da rozvijat beznym venovanim sa dietatu. Na to netreba ziadne extra schopnosti pre rodica. Vytvarna vychova je trochu ina (podobne aj tie dalsie kurzy, ktore spominas), tam uz nie kazdy rodic moze zafungovat. Ine by bolo aj v matematike, keby sa napr. jednalo o kruzok mat. olympiady. Ale tento, Tebou spominany kurz, to je len tahanie penazi-samozrejme, ked je dopyt, je aj ponuka a urcite to je dobry podnikatelsky plan, bude isto coraz viac zaujemcov😉 Ale ako som uz pisala, nikto Ti nebrani, ja som len napisala svoj nazor a je mi naozaj uplne jedno, co si o nom nejaky anonym mysli😉

zuzanaete
14. mar 2024

@dskjhfdlkdjhl Prosim, vies alebo nevies viacej detailov o mentalnej aritmetike?

katka533
14. mar 2024

Moj syn na to chodil

dskjhfdlkdjhl
14. mar 2024

@zuzanaete viem tolko, co potrebujem, aby som si na to utvorila nazor. Pred par rokmi som si o tom citala celkom dost, dnes som si to len obcerstvila.

autor
14. mar 2024

@katka533 ako to prosim ta hodnotis?

autor
14. mar 2024

@katka533 a prosim ta ako to hodnotis?

katka533
15. mar 2024

No chodil tam na ten zaklad, je to vlastne spôsob počítania, oni sa naucia ako keby predstaviť to pocitadlo a v duchu si to posúvajú podla zadania a tým vedia vysledok

autor
15. mar 2024

@katka533 a vyuziva to bezne ked nieco scitava?

tiika
15. mar 2024

@dskjhfdlkdjhl máš skúsenosti i s Hejneho matematikou alebo Montessori matematikou? Aký je tvoj názor na ne?

katka533
15. mar 2024

Nie, lebo potom vlastne nepokracoval. Ako ucil sa to rychlo, ale musis mat vyslovene fotograficku pamat, ze si to pamatas v hlave. On inak zratava, ako ma na matematiku nadanie, ale toto musi to dieta hlavne bavit

dskjhfdlkdjhl
16. mar 2024

@tiika prof. Hejneho poznam takmer 40 rokov, aj vdaka nemu som sa rozhodla studovat matematiku, jeho pristup k vyuke mi je velmi blizky. S Montessori matematikou priamu skusenost nemam, mam nieco precitane. Ale v podstate hlavny podiel na uspechu vyuky je na ucitelovi. To aku pouzije metodu, ucebnicu, pomocku-to je vedlajsie. Lebo ak ten ucitel matematiku vie, maju ju rad-hori pre nu, tak tie deti zaujme a nauci ich to a idealne metodou, ktora je prave jemu blizka, lebo vtedy to zvladne najlepsie. Ak to tak nie je, tak ziadna metoda/knizka/pomocka to nezachrani.

ceresnicka_cervena
5. apr 2024

Ahoj, aj ste začali ten kurz? Ja zvažujem od septembra obe deti, ale pálka neskutočná, tak naozaj neviem 🙈 môj syn má problém s matematikou a už neviem ako mu pomôcť a vysvetliť, tak ma zaujíma či ten kurz pomáha. Ďakujem